kantor stacjonarny - procedura KYC/AML dla klienta 2022/2023

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kantor stacjonarny - procedura KYC/AML dla klienta 2022/2023

Postautor: revo » piątek, 25 marca 2022, 21:58

Co trzeba zrobić jako klient i jakie wymagania spełnić żeby kupić/sprzedać krypto legalnie w kantorze stacjonarnym powyżej 1000 euro w Polsce?
Chodzi mi o procedury prawne dla klienta bo to że trzeba przekazać gotówkę lub wysłać krypto na podany adres to wiem :P
Wymagany jest adres zamieszkania? Czy tylko byle jaki do korespondencji albo mailowy? Co jak ktoś jest bezdomny?
PESEL trzeba podać? Przy następnej wizycie w kantorze trzeba podawać dane lub przechodzić procedurę od nowa? jakie jest niezbędne minimum wymogów KYC?
Jak to w ogóle działa? AML dotyczy tylko jednorazowych transakcji powyżej 15000 euro czy na łączną kwotę wymian o wartości powyżej 15000 euro składających się z kilku transakcji?
Ostatnio zmieniony czwartek, 29 czerwca 2023, 17:15 przez revo, łącznie zmieniany 1 raz.
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

kantor stacjonarny - procedura KYC/AML dla klienta 2022

Postautor: miso20 » piątek, 25 marca 2022, 22:08

@revo To zależy od kantoru, bo każdy ma nieco inną politykę. Między 1000-15000 euro dajesz dowód do spisania. Tak jest w FA i mają chyba stosunkowo najmniej inwazyjne instrumenty. Chodzi mi o to, że nie musisz wysyłać selfie nie wiadomo gdzie ani skanu dowodu. Powyżej 15 000 euro potrzebny jest adres jeszcze.
revo pisze: piątek, 25 marca 2022, 21:58Co jak ktoś jest bezdomny?
To wtedy daje Rydzykowi dwa Maybachy ;d
Spoiler:
revo pisze: piątek, 25 marca 2022, 21:58Jak to w ogóle działa? AML dotyczy tylko jednorazowych transakcji powyżej 15000 euro czy na łączną kwotę wymian o wartości powyżej 15000 euro składających się z kilku transakcji?
W ustawie nie ma nigdzie zapisanego limitu czasowego. Jest tylko ogólnie, że jeżeli ktoś próbuje rozbić wymianę na mniejsze kwoty, to należy je zsumować. W bitomatach shitcoinów możesz ponoć zrobić 14x1000 euro bez weryfikacji, czym się tutaj chwalili. W FA możesz 1000 euro dziennie, co brzmi sensowniej z pkt widzenia ustawy. Zresztą najlepiej to przecież pytaj w kantorach o to, bo jak pisałem na początku każdy ma ciut inaczej.

Aha i najważniejsze - AML dotyczy sumy transakcji powyżej 1000 euro, a nie 15 000eur. Było do niedawna 15k jak wszędzie, ale nałożyli bat na krypto. Przy 1001 eur musisz podać dane.

Dodano po 4 minutach 23 sekundach:
revo pisze: piątek, 25 marca 2022, 21:58sprzedać krypto legalnie w kantorze stacjonarnym powyżej 1000 euro w Polsce?
Zasadniczo zawsze możesz legalnie sprzedać - to kantor ma problem jak cie nie spisze, ale wynika to nie z przepisów regulujących krypto, tylko pranie kasy. Czysto teoretycznie jest zatem możliwe byś legalnie sprzedał za 100 000 euro i mógł się normalnie rozliczyć ze skarbówką bez pokazywania dowodu. To nie ty masz obowiązek go dać, tylko kantor go wziąć.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kantor stacjonarny - procedura KYC/AML dla klienta 2022

Postautor: revo » piątek, 25 marca 2022, 23:12

miso20 pisze: piątek, 25 marca 2022, 22:12To wtedy daje Rydzykowi dwa Maybachy ;d
Przy obecnych cenach nieruchomości , wynajmu i kredytów hipotecznych może to nie być takie dziwne :D
miso20 pisze: piątek, 25 marca 2022, 22:12Między 1000-15000 euro dajesz dowód do spisania.
i tu ważne pytanie: Jakie dokładnie dane dokładnie spisują? Skąd klient mam wiedzieć że pracownik nie weźmie na na niego kredytu? jak pracownik ma wszystkie dane może sobie zamówić dowód na podane dane na nielegalnych stronkach typu dokumenciki pe el
miso20 pisze: piątek, 25 marca 2022, 22:12W ustawie nie ma nigdzie zapisanego limitu czasowego. Jest tylko ogólnie, że jeżeli ktoś próbuje rozbić wymianę na mniejsze kwoty, to należy je zsumować. W bitomatach shitcoinów możesz ponoć zrobić 14x1000 euro bez weryfikacji, czym się tutaj chwalili. W FA możesz 1000 euro dziennie, co brzmi sensowniej z pkt widzenia ustawy. Zresztą najlepiej to przecież pytaj w kantorach o to, bo jak pisałem na początku każdy ma ciut inaczej.

Aha i najważniejsze - AML dotyczy sumy transakcji powyżej 1000 euro, a nie 15 000eur. Było do niedawna 15k jak wszędzie, ale nałożyli bat na krypto. Przy 1001 eur musisz podać dane.
Zastanawia mnie to... co jak ktoś po prostu odwiedzi kantor i chce wymienić dokładnie 1000 euro (klika razy dziennie za każdym razem 1000 euro) bez maila i telefonu? po prostu przychodzi w maseczce i chce transakcji dokonać. Dokona, wyjdzie przyjdzie w innej maseczce i znów dokona transakcji i co? pracownik ma pamiętać czy dany klient już był dzisiaj czy nie? Czy ma pobierać odcisk palca po transakcji? :D
Albo przykład bez pajacowania i przebierania jak w filmach barei. Klient może zdalnie przecież sprzedać krypto i odebrać kasę w kantorze po mailowej korespondencji za 1000 euro potem chce dokonać kolejnej transakcji tego samego dnia i co? trzeba nowy mail? no problem w sekundę założy. Nowy adres krypto (tutaj jestem prawie pewny że nie ma przepisów mówiących/regulujących to że pracownik ma śledzić adresy klienta w blockchainie) ale nawet jakby były można wysłać z innego niepowiązanego adresu ;) przy odbiorze gotówki podaje tylko kod odbioru i co nie wydadzą mu kasy albo poproszą o weryfikacje? chyba już nie mogą bo musztarda po obiedzie... transakcja już dokonana...chodź tu nie jestem pewny :D było by to chamstwo jakby kazali się weryfikować po przesłaniu już krypto przy odbiorze gotówki. ale jakby co kasę może też odebrać inna zaufana osoba której poda się kod :D
co do AML miałem namyśli że transakcje są zgłaszane do GIIF dopiero po 15 000 euro. Wymiany o wartości między 1000-15000 euro wymagają chyba mniejszych restrykcji niż ponad 15000 euro. a tutaj ciekawostka: https://www.iaml.com.pl/wp-content/uplo ... jestry.mp4
miso20 pisze: piątek, 25 marca 2022, 22:12To nie ty masz obowiązek go dać, tylko kantor go wziąć.
to akurat jest dla mnie bardziej niż oczywiste
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

kantor stacjonarny - procedura KYC/AML dla klienta 2022

Postautor: krystian » sobota, 26 marca 2022, 07:48

@revo
Ja mam obecnie sytuacje, że duży znany kantor zmusza mnie do weryfikacji AML.
Zrobiliśmy z kumplem 2 tranzakcje sprzedaży btc, poniżej 1000 euro każda. Różne emaile, ale to samo IP i połączyli tranzakcje. Dostałem info, że żeby wybrać pieniądze muszę się zweryfikować.
Prosiłem o odesłanie BTC (nawet z moją stratą). Powiedzieli, że nie ma mowy, albo się zweryfikuje, albo zamrożą kasę.
Także trzeba uważać.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kantor stacjonarny - procedura KYC/AML dla klienta 2022

Postautor: revo » sobota, 26 marca 2022, 08:37

@krystian no ale na to to chyba VPN wystarczającym rozwiązaniem.
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kantor stacjonarny - procedura KYC/AML dla klienta 2022

Postautor: miso20 » sobota, 26 marca 2022, 09:45

revo pisze: piątek, 25 marca 2022, 23:12Jakie dokładnie dane dokładnie spisują?
Potrzebne jest to co masz w dowodzie, przy czym nie wiem czy każdy jest świadomy, że w nowych dowodach jest mniej danych (niektórzy mają stare). Przede wszystkim nie ma tam adresu zamieszkania oraz podpisu (także wzrostu czy koloru oczu, ale to mniej istotne). Z danych niejawnych, to tak naprawdę tylko nr dowodu spiszą + datę ważności i organ wydający (PESEL jest jawny).

Jeżeli ktoś chce twój adres zamieszkania to możesz teoretycznie podać co chcesz, ale np. giełdy zwykle żądają dowodu w postaci jakiegoś rachunku za prąd na ten adres.
revo pisze: piątek, 25 marca 2022, 23:12Skąd klient mam wiedzieć że pracownik nie weźmie na na niego kredytu?
A skąd masz wiedzieć, że nie zrobi tego pani Grażyna w twoim urzędzie stanu cywilnego, która ma jeszcze więcej informacji o tobie? Skąd masz wiedzieć, że nie zrobi tego pani Halina w twoim banku, która ma jeszcze twój skan dowodu albo pani Emilia z urzędu skarbowego, która ma twoje zeznania podatkowe? Skąd masz wiedzieć, że nie zrobi tego szeregowy pracownik taśmowy w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (tam się robi dowody, prawo jazdy i inne tego typu rzeczy)? Skąd masz wiedzieć, że nie zrobi tego babeczka z ubezpieczalni, która ma wszelkie dane o twoim samochodzie (i np. nie ustawi na nim zastawu czy poręczenia)?

Jak człowiek się rozejrzy, to się może zdziwić jak bardzo jego dane krążą po świecie. Odpowiedzi są dwie: RODO + radź se sam. Z jednej strony masz przepisy o ochronie danych osobowych, które dają srogie bany. Masz też przepisy karne rzecz jasna. Oczywiście może to cie nie ochronić, więc trzeba samemu dbać dodatkowo: zrobić konta w BIK, BIG, KRD, ERIF, RDN. Warto sprawdzać księgi wieczyste okresowo + rejestr zastawów. Dobrym pomysłem jest porobić sobie konta na giełdach czy w kantorach i zgłoszenie zgubienia dowodu. Wtedy wystawią ci nowy, z nowymi numerami i datami. Inny patent to chodzenie z paszportem - ponoć nie da się kredytu na niego wziąć, ale znowu tam jest twój podpis.

Tl;DR - mamy system totalnego przepływu danych i kantor krypto to akurat pikuś. Trzeba samemu czuwać. Dlatego osobiście lubię handel w biurze FA, bo nie biorą selfie ani skanu dowodu, co w pewnym stopniu ogranicza ryzyko.
revo pisze: piątek, 25 marca 2022, 23:12jak pracownik ma wszystkie dane może sobie zamówić dowód na podane dane na nielegalnych stronkach typu dokumenciki pe el
Owszem tak może zrobić przede wszystkim ktoś z USC, banku czy PWPW. Sprawa wygląda jak wyżej.
revo pisze: piątek, 25 marca 2022, 23:12Zastanawia mnie to... co jak ktoś po prostu odwiedzi kantor i chce wymienić dokładnie 1000 euro (klika razy dziennie za każdym razem 1000 euro) bez maila i telefonu? po prostu przychodzi w maseczce i chce transakcji dokonać. Dokona, wyjdzie przyjdzie w innej maseczce i znów dokona transakcji i co? pracownik ma pamiętać czy dany klient już był dzisiaj czy nie? Czy ma pobierać odcisk palca po transakcji?
Pisałem ci już, że ustawa nie precyzuje limitu czasowego. Nie jest napisane: 1000 euro co godzine/dzień/miesiąc/rok. Wniosek z tego jest taki, że jeżeli nie próbujesz rozbić transakcji na mniejsze to można handlować (być może miałeś taką potrzebę ekonomiczną, np. duże wahania kursu, zmiana strategii inwestycyjnej itd). Klient ma sporo argumentów, ale kantor może je mieć w dupie, bo ustawa daje mu również spory margines uznania.

Wszystko zależy od podejścia kantoru - jak pisałem u shitów masz 14x1000 a w FA masz 1x1000 na dzień, tak więc widać chyba skalę rozbieżności :mrgreen: Kolejna kwestia jest taka, że przecież możesz w jednym kantorze wymienić 1000, potem w drugim tysiąc i w kolejnym tysiąc. W oddziałach tej samej firmy pewnie jest przepływ informacji, ale między różnymi już nie ma. Na jednej ulicy jak jest 5 kantorów, to możesz wymienić 5x15 000 euro na dolary i nikt cię nie spisze. Co więcej, nie złamiesz co do zasady prawa, bo to nie ty masz obowiązek dawać dowód, tylko kantor ma obowiązek go wziąć.

Tl;DR - przepisy AML nakładają duże obowiązki na kantory i dają im dość sporą dozę uznania,ale często są one mało precyzyjne i nie wiadomo co trzeba robić. Kto się bardziej boi bata, ten ściślej przestrzega limitów i czasem robi więcej niż potrzeba.
revo pisze: piątek, 25 marca 2022, 23:12co do AML miałem namyśli że transakcje są zgłaszane do GIIF dopiero po 15 000 euro. Wymiany o wartości między 1000-15000 euro wymagają chyba mniejszych restrykcji niż ponad 15000 euro. a tutaj ciekawostka:
Tak - zgłaszane są tylko transakcje powyżej 15 000 euro. Nie zmienili tego, bo zapewne by się zalali zgłoszeniami, gdyby każde 1000+ euro dostawali. W praktyce niewielka zmiana, ale trochę jest różnica, bo przy w formularzu GIIF kantor powinien podać też twój adres.

Dodano po 3 minutach 26 sekundach:
krystian pisze: sobota, 26 marca 2022, 07:48Zrobiliśmy z kumplem 2 tranzakcje sprzedaży btc, poniżej 1000 euro każda. Różne emaile, ale to samo IP i połączyli tranzakcje. Dostałem info, że żeby wybrać pieniądze muszę się zweryfikować.
To dość logiczne, że kantor musi działać wg obiektywnych mierników. A obiektywny miernik jest taki, że oczywiste jest kombinowanie na kumpla/rodzinę/żonę/kochankę. Zrobiłeś z jednego IP, więc założyli zgodnie ze swoimi schematami, że ktoś kombinuje i trzeba go spisać, bo jak nie to mogą za to beknąć karę.

Wniosek z innej beczki jest taki, że gdybyś tylko ty sam to robił, ale z różnych IP, to by zapewne przeszło :mrgreen:
krystian pisze: sobota, 26 marca 2022, 07:48Prosiłem o odesłanie BTC (nawet z moją stratą). Powiedzieli, że nie ma mowy, albo się zweryfikuje, albo zamrożą kasę.

Nie mogą, bo to by było równoznaczne z wzięciem udziału w praniu kasy. Teoretycznie po takiej prośbie z twojej strony powinni zgłosić podejrzenie prania kasy do GIIFu - tak to wynika wg mnie z ustawy. Oczywiście prościej jest im wymusić od ciebie dowód, ale powinien starczyć jeden (twój lub kumpla).

Dodano po 44 sekundach:
revo pisze: sobota, 26 marca 2022, 08:37no ale na to to chyba VPN wystarczającym rozwiązaniem.
Trzeba uważać, bo celowo wprowadzenie w błąd można też pod jakiś paragraf podciągnąć.

Początkujący
Posty: 446
Rejestracja: 13 marca 2020
Reputacja: 213
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kantor stacjonarny - procedura KYC/AML dla klienta 2022

Postautor: łabondź2020 » sobota, 26 marca 2022, 10:09

Coś mi się wydaje, że mylicie AML z KYC

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

kantor stacjonarny - procedura KYC/AML dla klienta 2022

Postautor: miso20 » sobota, 26 marca 2022, 10:21

@łabondź2020 KYC wynika z przepisów AML - po to masz znać klienta żebyś wiedział, że nie pierze kasy.

Początkujący
Posty: 446
Rejestracja: 13 marca 2020
Reputacja: 213
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kantor stacjonarny - procedura KYC/AML dla klienta 2022

Postautor: łabondź2020 » sobota, 26 marca 2022, 11:34

@miso20 No nie do końca. AML dotyczy źródła twojego dochodu, na podstawie AML mogą cię sorawdzać co chwilę, skąd masz pieniądze, bez względu na weryfikację danych osobowych. Jednak nie do końca wiecie w czym rzecz. Radzę doczytać

Dodano po 2 minutach 12 sekundach:
I stąd się biorą potem akcje typu-jestem zweryfikowany a każą mi udokumentować źródło moich dochodów

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kantor stacjonarny - procedura KYC/AML dla klienta 2022

Postautor: revo » sobota, 26 marca 2022, 13:33

Czyli kantor ma obowiązek spisać wszystkie dane z dowodu przy kyc klienta? Można zrobić kyc na paszport? Jeśli tak to jakie dane potrzebne z paszportu? Pytam tylko o kantory stacjonarne, giełdy mnie nie interesują. Czy jak ktoś ma dowod wymieniony przed terminem upływu waznosci starego dowodu bo np go zgubil to czy jesli ktos ma skan tego starego dowodu przed upływem terminu jego waznosci to moze wziąć teoretycznie na niego kredyt? @miso20 ale jakie wprowadzanie w błąd? Mam prawo logować się do komputera za pomocą dowolnego ip to nie jest gra w kasynie internetowym tylko mailowa korespondencja. Co do konkurencji kantorów to jest dobrze jak w ogóle w danym mieście jest przynajmniej jeden wiarygodny kantor dlatego są takie kosmiczne prowizje.
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

kantor stacjonarny - procedura KYC/AML dla klienta 2022

Postautor: miso20 » sobota, 26 marca 2022, 14:47

@łabondź2020 Know Your Customer - (ang. znaj swojego klienta), to zespół procedur jakie wykształciły przepisy oraz praktyka działania biznesów. Wynika to z faktu, że na biznesy nałożone są obowiązki w AML. Żeby zrealizować obowiązki z AML biznesy musza znać swojego klienta (KYC), bo dzięki temu wiedzą skąd jest kasa i czy nie jest prana. Jeżeli jakiś wpływ wydaje im sie lewy, to żądają udokumentowania skąd się to ma, żeby uczynić zadość wymogom AML, czyli chcą mieć dowód, że kasa jest czysta, a nie brudna. Żeby to zrobić muszą cię lepiej poznać (KYC).

Jak jest inaczej to pokaż mi przepisy, które o tym mówią.

Dodano po 6 minutach 18 sekundach:
revo pisze: sobota, 26 marca 2022, 13:33Czyli kantor ma obowiązek spisać wszystkie dane z dowodu przy kyc klienta? Można zrobić kyc na paszport? Jeśli tak to jakie dane potrzebne z paszportu? Pytam tylko o kantory stacjonarne, giełdy mnie nie interesują.
Kantor ma obowiązek na wezwanie Głównego Inspektora Finansów lub prokuratora wskazać kto dokonał danej transakcji. Więc jakie dane są mu potrzebne by móc to zrobić? Na pewno nie wystarczy imię i nazwisko, bo Janów Kowalskich jest kilka tysięcy. Nawet adres zamieszkania + imie nie wystarczy, bo w Warszawie jest dużo Krzysztofów Nowakowskich. Potrzebne jest coś co jednoznacznie wskaże tożsamość klienta - to chyba logiczne? Taką funkcję pełni nr PESEL albo nr dowodu. Zwyczajowo spisuje się jedno i drugie + datę ważności, skoro już się ma dowód delikwenta.
revo pisze: sobota, 26 marca 2022, 13:33Czy jak ktoś ma dowod wymieniony przed terminem upływu waznosci starego dowodu bo np go zgubil to czy jesli ktos ma skan tego starego dowodu przed upływem terminu jego waznosci to moze wziąć teoretycznie na niego kredyt?
Pytaj banki i parabanki czego wymają do wzięcia kredytu/pożyczki.
revo pisze: sobota, 26 marca 2022, 13:33@miso20 ale jakie wprowadzanie w błąd? Mam prawo logować się do komputera za pomocą dowolnego ip to nie jest gra w kasynie internetowym tylko mailowa korespondencja.
Masz prawo logować się skąd chcesz i używać VPNa by chronić prywatność. Nie masz prawa wprowadzać w błąd organów ścigania. Masz prawo kroić nożem ciasto, nie masz prawa kroić nożem sąsiada. Wszystko zależy od tego w jakim celu używasz czegoś - jeżeli VPN ma ci służyć do obejścia prawa, to jest to nielegalne.

Dodano po 30 sekundach:
revo pisze: sobota, 26 marca 2022, 13:33Co do konkurencji kantorów to jest dobrze jak w ogóle w danym mieście jest przynajmniej jeden wiarygodny kantor dlatego są takie kosmiczne prowizje.
No cóż, branża jest młoda także szału nie ma. Zawsze możesz puścić selfie w pizdu do azjatyckiej giełdy :mrgreen:

Początkujący
Posty: 446
Rejestracja: 13 marca 2020
Reputacja: 213
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kantor stacjonarny - procedura KYC/AML dla klienta 2022

Postautor: łabondź2020 » sobota, 26 marca 2022, 15:26

miso20 pisze: sobota, 26 marca 2022, 14:54Żeby to zrobić muszą cię lepiej poznać
Żeby to zrobić musza przede wszystkim wiedzieć od kogo żądać udokumentowania. Tak, jest to powiązane, ale sama weryfikacja danych osobowych nie zamyka sprawy i może być tylko wstępem do dalszych działań

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kantor stacjonarny - procedura KYC/AML dla klienta 2022

Postautor: miso20 » sobota, 26 marca 2022, 16:00

@łabondź2020 No tak, ale to sam sobie zaprzeczasz. KYC jest częścią AMLu, bo z AMLu wynika, że musisz poznać klienta. Stopień tego poznania może być na różnym poziomie, w zależności od tego jakie ruchy i jaką kasą obracasz.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kantor stacjonarny - procedura KYC/AML dla klienta 2022

Postautor: revo » sobota, 26 marca 2022, 16:06

@miso20 ale jest zasada domniemania niewinności więc organy ścigania muszą udowodnić że używasz VPN TYLKO po to by zmylić pracownika kantoru co jest niemożliwe do udowodnienia
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kantor stacjonarny - procedura KYC/AML dla klienta 2022

Postautor: miso20 » sobota, 26 marca 2022, 16:18

@revo kwestie dowodowe to jest zupełnie odrębna sprawa. Jeżeli kogoś zabijesz, ale ci tego nie przypiszą/nie złapią, to jesteś niewinny? Zgodnie z domniemaniem formalnie tak, ale materialnie jesteś winny.

Zresztą ja nie debatuje na temat tego jak powinno być, tylko tego jak jest.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kantor stacjonarny - procedura KYC/AML dla klienta 2022

Postautor: revo » sobota, 26 marca 2022, 16:28

@miso20 ale zabijając kogoś popełniasz przestępstwo a korzystając z VPN (bo potrzebujesz w danej chwili i masz taki kaprys) nie. Wracając do tematu jak podam dowód osobisty z zaklejonymi danymi innymi niż pesel imię nazwisko (będzie można mnie zidentyfikować bo podaje pesel). To ujdzie? Kantory niechętnie odpowiadają na takie pytania... może ktoś ma tu doświadczenia :)
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kantor stacjonarny - procedura KYC/AML dla klienta 2022

Postautor: miso20 » sobota, 26 marca 2022, 18:11

@revo No to ci mówię, że możesz korzystać z VPN, ale jeżeli ma ci to pomóc popełnić przestępstwo to nie możesz :D
revo pisze: sobota, 26 marca 2022, 16:28Wracając do tematu jak podam dowód osobisty z zaklejonymi danymi innymi niż pesel imię nazwisko (będzie można mnie zidentyfikować bo podaje pesel). To ujdzie? Kantory niechętnie odpowiadają na takie pytania... może ktoś ma tu doświadczenia
A przecież nikt ci tutaj nie da gwarancji, chyba że ktoś tak alpejsko kombinował. Idź to kantoru na miejsce i spytaj się kogoś f2f czy tak może być albo czego wymagają.

Takie bajery mogą jednak odstraszyć kantor, że próbujesz coś kombinować i odmówią ci transakcji.

Weteran
Posty: 2379
Rejestracja: 3 kwietnia 2013
Reputacja: 3718
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kantor stacjonarny - procedura KYC/AML dla klienta 2022

Postautor: BitBoy » sobota, 26 marca 2022, 18:16

krystian pisze: sobota, 26 marca 2022, 07:48a mam obecnie sytuacje, że duży znany kantor zmusza mnie do weryfikacji AML.
Możesz podać nazwę kantoru? To żadna poufna informacja, a wszystkim się przyda na przyszłość.
revo pisze: sobota, 26 marca 2022, 08:37no ale na to to chyba VPN wystarczającym rozwiązaniem.
Do omawianego przypadku nie potrzeba VPN. Wystarczy rozłączyć się z operatorem i połączyć ponownie. Wtedy przydzieli zazwyczaj inny adres IP z ich puli. Gdybyś chciał mieć inne IP oraz anonimowe, to wystarczy połączyć z się z dowolnego WiFi w kawiarni czy galerii handlowej.
Użycie VPN w omawianym przypadku nie załatwia sprawy bo owszem będziemy mieć bardziej anonimowe IP a nie inne, jeśli załatwiamy sprawę w tej samej sesji.
revo pisze: sobota, 26 marca 2022, 16:28zabijając kogoś popełniasz przestępstwo a korzystając z VPN (bo potrzebujesz w danej chwili i masz taki kaprys) nie.
Oczywiście to żadne przestępstwo. Nie potrzeba nawet VPN. Jak masz ochotę to możesz załatwiać swoje sprawy przez HotSpot w kawiarni, popijając latte przy laptopie. Po prostu kolega w omawianym tutaj przypadku dostarczył swojemu kontrahentowi w interesach więcej informacji niż trzeba. Co jak widać nie jest wskazane.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kantor stacjonarny - procedura KYC/AML dla klienta 2022

Postautor: revo » sobota, 26 marca 2022, 18:47

@miso20 kombinować... na sam pesel nie weźmie się kredytu na pesel i nr serie dowodu tak z tego co się orientuję. :) zreszta dlaczego mieli by nie chciec jesli jest to legalne? Jak najwieksza ilosc transakcji jest w ich intresie bo to ja place im prowizje a nie oni mi chyba ze maja za duzo klientow ...
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kantor stacjonarny - procedura KYC/AML dla klienta 2022

Postautor: miso20 » sobota, 26 marca 2022, 23:30

@revo No też mi się wydaje, że sprzedanie danych to trochę obawa nad wyrost, ale słyszy się o przypadkach i jakaś szansa zawsze istnieje. Każdy przedsiębierze takie środki zaradcze jakie uznaje za współmierne do zagrożenia.
revo pisze: sobota, 26 marca 2022, 18:47dlaczego mieli by nie chciec jesli jest to legalne? Jak najwieksza ilosc transakcji jest w ich intresie bo to ja place im prowizje a nie oni mi chyba ze maja za duzo klientow ...

Bo np. idziesz przehandlować 10k pln, więc zarobek marny a może się im w całej czystej bazie klientów trafić jeden brudny, przez którego mogą zarobić karę? Po prostu czasem się nie opłaca ryzykować. Spróbuj gdzieś się udać i daj nam znać jak się na to kto zapatruje.

W biznesie nie chodzi tylko o to by zarobić, ale też by w ogóle podtrzymać biznes. Ja tylko teoretyzuje, praktyka jest raczej normalniejsza niż roztrząsane tutaj przeze mnie przypadki :mrgreen:

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości