Podatek dla młodych

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 11 stycznia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek dla młodych

Postautor: Wudus » wtorek, 11 stycznia 2022, 07:55

Cześć mam takie osobiste pytanie na temat podatków od krypto taki przykład Kupiłem BTC za 50e ETH 35e I BNB 15e
BTC wzrósł do 150 e i go sprzedałem , w Pit 38 wpisuje koszta wszystkich krypto czyli 100e a jeżeli tamte leżą nastepny rok ja rozliczam zysk od kosztów 150-100= 50 i od tego 19% a w nastepnym roku np sprzedałem ETH i jak to rozliczyć ?

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek dla młodych

Postautor: miso20 » wtorek, 11 stycznia 2022, 09:57

@Wudus Napisałeś tak, że ledwo cię można zrozumieć, ale na pewno nie ma to nic wspólnego z pitem dla młodych. Więcej kropek i przecinków to dobry nawyk, który krzewią w szkole - dzięki temu jest większa szansa, że ktoś ci odpisze, ale trzeba najpierw zrozumieć.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 11 stycznia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek dla młodych

Postautor: Wudus » wtorek, 11 stycznia 2022, 11:15

@@miso20 Z góry przepraszam. Chodzi mi o to : posiadam BTC,ETH,BNB jeżeli sprzedałem BTC za 1000usd a koszt wszystkich tych krypto wynosi 500usd, to jak to rozliczyć poprawnie ? i czy jeżeli trejduje z zyskiem ale nie wypłacam fiat na konto w banku tylko dalej inwestuje jak to poprawnie rozliczyć ?. Czytam oglądam ale wole wypytać ludzi co są dłużej w branży

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek dla młodych

Postautor: miso20 » wtorek, 11 stycznia 2022, 11:57

@Wudus Płacisz podatek od dochodu, czyli przychód minus koszty. Twoim przychodem jest 1000 usd, a kosztem był zakup krypto za 500 usd. Zatem podatek zapłacisz w wysokości 19% od 500 usd. Dwie uwagi:
1) Musisz co roku zgłaszać wszystkie koszty w krypto, inaczej nie będziesz mógł ich potem wykorzystać, np. kupiłeś w 2022 a sprzedasz w 2025. Jeżeli nie zgłosisz kosztu w 2022, to potem go nie odliczysz w 2025
2) Podatek dla młodych, czyli jak mniemam PIT dla młodych, to jest ulga, która nie dotyczy przychodów z kryptowalut, lecz zasadniczo umów o pracę i zlecenia osób do 26 r. życia. Nie płaci się wtedy podatku od tej kwoty. Zwolnienie to przysługuje do ok 85k rocznie. Będąc dodatkowo studentem do 26 r. ż. nie musisz również płacić ZUSu, co oznacza, że przy takiej umowie o prace czy zleceniu koszt pracodawcy=pensja brutto=pensja netto. Czyli dostajesz całość na rękę.

Oczywiście profesjonalnej rady udzieli ci jedynie doradca podatkowy.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 11 stycznia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek dla młodych

Postautor: Wudus » wtorek, 11 stycznia 2022, 12:38

@miso20 Super Dziękuje dobra odpowiedź,no dobra zgłosić kiedy ? podczas składanie pit38 wpisać koszta i zyski czy odrazu podczas kupna odrazu jechać do skarbówki zgłosić ?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek dla młodych

Postautor: maky » wtorek, 11 stycznia 2022, 21:00

Wudus pisze: wtorek, 11 stycznia 2022, 11:15a koszt wszystkich tych krypto wynosi 500usd

Najpierw zgłaszasz w roku podatkowym koszt zakupu.
Jeśli to ten sam rok to na jednym picie koszt zakupu i zysk ze sprzedaży.
Płacisz podatek od różnicy. 19%.

Dodano po 1 minucie 30 sekundach:
Wudus pisze: wtorek, 11 stycznia 2022, 12:38 jechać do skarbówki zgłosić

Żyjemy w XXI wieku. Online można złożyć odpowiedni PIT.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek dla młodych

Postautor: miso20 » wtorek, 11 stycznia 2022, 21:30

@Wudus Tak jak maky pisał - składa się deklaracje za cały rok, w następnym roku - zwykle do końca kwietnia.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości