Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 22 grudnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: vistamedion » środa, 22 grudnia 2021, 21:40

Witam.

Czy kupując krypto za PLN w bitomacie mając potwierdzenie zakupu i nie wychodząc do fiat mam obowiązek zgłaszania tego w PIT-38? Jaka może byc ewentualna kara za niezgłoszenie zakupu( Art 30b. ust 6b.)?
Czy Urzad Skarbowy wymaga historii wszystkich danych transakcji ? Czy Binance przekazuje dane skarbówce ?
Czy majac konto na Binance moje KYC wyznacza że to ja jestem właścicielem krypto czy ten co składa PIT-38 płaci podatek (np. konto na KYC syna który zajmował się giełdą a środki należały do ojca) .

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: xbladexx » niedziela, 26 grudnia 2021, 21:50

vistamedion pisze: środa, 22 grudnia 2021, 21:40Czy kupując krypto za PLN w bitomacie mając potwierdzenie zakupu i nie wychodząc do fiat mam obowiązek zgłaszania tego w PIT-38?
Tak od tego jest Art 30b. ust 6b. - nie ma dowolności masz obowiązek.
vistamedion pisze: środa, 22 grudnia 2021, 21:40Jaka może byc ewentualna kara za niezgłoszenie zakupu( Art 30b. ust 6b.)?
Kara za złe złożenie pita jak zaniżyłeś podatek lub kara za brak deklaracji - mandat z 50-500zł.(nie wiem nie wnikałem)
vistamedion pisze: środa, 22 grudnia 2021, 21:40Czy Urzad Skarbowy wymaga historii wszystkich danych transakcji ?
LOL :D ładna paranoja - US nie jest jak NSA w USA.Mają sporo narzędzi ale one są w analize jpk/VAT nakierunkowane bo tam jest mega kasa. (x1000 000 co krypo) Skarbówka nie ma bezpośredniego dostępu ale jak będzie warto drążyć temat go mogą podrążyć ale taka sprawa może się ciągnąć latami tłumaczenie/kontakty z innymi skarbówkami ping pong z danymi. Taka sprawa może zajać ze 20tu urzędników na kilka lat za dużo takich spraw nie przerobią.
vistamedion pisze: środa, 22 grudnia 2021, 21:40Czy Urzad Skarbowy wymaga historii wszystkich danych transakcji ?
Wymagać to może XD... czy dostanie to druga sprawa krypto jest jakie jest upadające giełdy itp.
Grunt to mieć jakąś historię swoich pieniedzy. Dla AML przydadzą się każde dowody - jakby się ktoś dowalał do nas.
vistamedion pisze: środa, 22 grudnia 2021, 21:40 Czy Binance przekazuje dane skarbówce ?
Obecnie samo nic nie przekazuje na życzenie skarbówki może rządać. Zadanie pojdzie za pomocą skarbówki kraju który oferuje ich karty Visa będzie to trwało rok dwa... coś dostaną po latach. Nie jest to proces automatyczny jak CRS więc szukanie twoich paru tysiaków jest tego nie warte. Znowu kolejna sprawa że obrót na koncie nie oznacza że miałeś zysk do opodatkowania itp. mogłeś komus odpłatnie to konto udostępnić itp.
vistamedion pisze: środa, 22 grudnia 2021, 21:40Czy majac konto na Binance moje KYC wyznacza że to ja jestem właścicielem krypto
Teoretycznie w regulaminie każdej giełdy oświadczasz że to ty jesteś beneficjentem rzeczywistym w praktyce jednak nic nie szkodzi na przeszkodzie odpalić takie konto komuś z rodziny w Belize XD, poświadczone odpowiadnią umową oczywiście. Jednak oni aż tak tępi nie są gdy się okaże że twój kuzyn z Belize kupuje w żabce obok ciebie kajzerki codziennie rano. Na koniec gdzieś ktoś i tak podatki płaci.Tata czy Ty.

wrg
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 31
Rejestracja: 19 lipca 2018
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: wrg » wtorek, 28 grudnia 2021, 23:26

xbladexx pisze: niedziela, 26 grudnia 2021, 21:50autor: xbladexx » niedziela, 26 grudnia 2021, 21:50

vistamedion pisze: ↑ środa, 22 grudnia 2021, 21:40
Czy kupując krypto za PLN w bitomacie mając potwierdzenie zakupu i nie wychodząc do fiat mam obowiązek zgłaszania tego w PIT-38?
Tak od tego jest Art 30b. ust 6b. - nie ma dowolności masz obowiązek.

Bitmar pisze: viewtopic.php?f=79&t=36296#p720484↑ poniedziałek, 15 listopada 2021, 19:11
Obowiązek jest przy zgłaszaniu sprzedaży krypto, nie zakupu. Możesz wpisać zakup jeśli chcesz mieć koszty, ale to jest opcja a nie obowiązek.


Skąd taka rozbieżność stanowisk w tak krótkim czasie?

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: adiqq » środa, 29 grudnia 2021, 08:54

Też mam sporo wątpliwości
art 30b
Art. 30b. 1. Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny [w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część], podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
1a. Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia walut wirtualnych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
1b. Dochodem z odpłatnego zbycia walut wirtualnych jest osiągnięta w roku podatkowym różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia walut wirtualnych a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 14–16.
2. Dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest:
1) różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14,
2) różnica między sumą przychodów uzyskanych z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,
3) różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,
4) różnica między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) albo udziałów w spółdzielni a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38c,
Zmiana w ust. 1 w art. 30b wejdzie w życie z dn. 1.01.2022 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105).
5) różnica pomiędzy przychodem określonym zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e,
6) różnica między przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1ł
– osiągnięta w roku podatkowym.
3. Przepisy ust. 1 i 1a stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.
4. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni, papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.
5. Dochodów, o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.
5a. Jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga dochody, o których mowa w ust. 1, zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.
5b. W przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, uzyskującego dochody, o których mowa w ust. 1, wyłącznie poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej zasadę określoną w ust. 5a stosuje się odpowiednio.
5c. (uchylony)
5d. Dochodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w ust. 1 oraz w art. 27 lub art. 30c.
5e. Jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga dochody z odpłatnego zbycia walut wirtualnych zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza
jej granicami, dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.
5f. W przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, uzyskującego dochody z odpłatnego zbycia walut wirtualnych wyłącznie poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej zasadę określoną w ust. 5e stosuje się odpowiednio.
6. Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z:
1) odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielniach, w zamian za wkład niepieniężny [w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część] ,
2) odpłatnego zbycia walut wirtualnych
– i obliczyć należny podatek dochodowy.
6a. W zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, podatnik wykazuje koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 14–16, także wtedy, gdy w roku podatkowym nie uzyskał przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych.
7. Do dochodów, o których mowa w ust. 1, przepis art. 30a ust. 3 stosuje się odpowiednio.
8. (uchylony)
Ktoś widzi tutaj ust. 6b ?
Ktoś to ostatnio sprawdzał ?

Dodano po 3 minutach 18 sekundach:
Też mi się wydaje, że nia ma obowiązku zgłaszania posiadania kryptowalut. Jeśli odlicza się koszty, to wtedy trzeba w zeznaniu je zaznaczyć to oczywiste. Ale jak ktoś nie odlicza kosztów, to na jakiej podstawie musi to zgłosić?
@xbladexx ?
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 55
Rejestracja: 2 marca 2018
Reputacja: 40
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: jok123 » środa, 29 grudnia 2021, 23:36

Art. 22 ust. 14-16
Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej (...).
Art. 30b ust. 6a
W zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, podatnik wykazuje koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 14–16, także wtedy, gdy w roku podatkowym nie uzyskał przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych.
Literalnie, w art. 45 jest zeznanie o osiągniętym dochodzie lub poniesionej stracie w roku podatkowym. Nie trzyma się to kupy, bo sam zakup krypto (bez sprzedaży do FIAT) powinien być zaliczany wyłącznie jako koszt.

Wygląda na to, że US chce mieć wiedzę nt. zakupionych przez obywateli kryptoaktywów. Te przepisy rozumiem tak, iż trzeba zgłaszać swoje krypto nawet nie sprzedając je do walut FIAT. Osoba dokonująca zakupów np. w bitomacie powinna to wykazać w zeznaniu (dlatego najlepiej zachować potwierdzenia zakupu).

Gdybym był w błędzie (na co w tym przypadku liczę), proszę mnie z niego wyprowadzić.

Weteran
Posty: 2379
Rejestracja: 3 kwietnia 2013
Reputacja: 3718
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: BitBoy » czwartek, 30 grudnia 2021, 17:50

jok123 pisze: środa, 29 grudnia 2021, 23:36Wygląda na to, że US chce mieć wiedzę nt. zakupionych przez obywateli kryptoaktywów.
Dla mnie było to oczywiste od kiedy pojawiły się te przepisy :)
Pozostaje tylko czekać na obowiązek raportowania ile posiadasz złota i gdzie dokładnie je zakopałeś(może nawet będzie specjalna rubryka w PIT na współrzędne GPS). I jestem pewien że znajdą się tacy co gorliwie to wpiszą :)
To oczywiście po to by ochronić nas przed "terroryzmem i praniem brudnych pieniędzy". Wiadomo że każde nasze środki o których nie wie wielki brat są "brudne"...

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: adiqq » czwartek, 30 grudnia 2021, 18:00

a jak ktoś nie kupił kryptowalut? A mimo to je posiada?
Ktoś dostał airdropa (nie ma kosztów) - albo wykopał np. GPU ze swojego kompa - teoretycznie ma koszty, ale US z tego co kojarzę nie uznaję tego za koszty (mimo, że były jakieś pojedncze wyroki, że to jednak było uznane) - co w takich przypadkach?

Dodano po 1 minucie 8 sekundach:
BitBoy pisze: czwartek, 30 grudnia 2021, 17:50Pozostaje tylko czekać na obowiązek raportowania ile posiadasz złota i gdzie dokładnie je zakopałeś
No właśnie - przecież ty nie raportujesz jaką kryptowalutę masz, tylko kwotę jaką wydałeś na zakup jakiejś kryptowaluty. Chyba, że ja czegoś nie rozumiem.

Dodano po 36 sekundach:
Oczywiście, nie oznacza to, że to za jakiś czas się nie zmieni, ale interesuje nas aktualny stan prawny przede wszystim, prawda?
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Posty: 2379
Rejestracja: 3 kwietnia 2013
Reputacja: 3718
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: BitBoy » czwartek, 30 grudnia 2021, 19:47

adiqq pisze: czwartek, 30 grudnia 2021, 18:02a jak ktoś nie kupił kryptowalut? A mimo to je posiada?
Ktoś dostał airdropa (nie ma kosztów) - albo wykopał np. GPU ze swojego kompa
Myślę że takie osoby stanowią znikomy procent osób obracających krypto. Podobnie jak niewielu jest takich co wykopali zwoje złoto w lesie z wykrywaczem metalu. Ważne by główny rynek bulionu był pod kontrolą.
adiqq pisze: czwartek, 30 grudnia 2021, 18:02No właśnie - przecież ty nie raportujesz jaką kryptowalutę masz, tylko kwotę jaką wydałeś na zakup jakiejś kryptowaluty.
I to już w zupełności wystarczy. Szczegóły to się ustali jak przyjdzie co do czego, w trakcie konkretnego postępowania z daną osobą... Ważne by wyrobić w obywatelu odruch donoszenia na samego siebie, że pewną kwotą ucieka z kapitałem poza oficjalny system w krypto. Jeśli kiedyś przyjdzie do dalszych restrykcji, dodatkowego opodatkowania, czy choćby profilowania i typowania przez oprogramowanie - taka baza danych będzie bardzo przydatna. To znamienne, że nie musisz zgłaszać co roku ile trzymasz w gotówce poza kontami bankowymi, ale w krypto już owszem.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: adiqq » czwartek, 30 grudnia 2021, 19:57

BitBoy pisze: czwartek, 30 grudnia 2021, 19:47Myślę że takie osoby stanowią znikomy procent osób obracających krypto.
Mam wątpliwości. Znam naprawdę sporo górników. Małych, dużych...Może faktycznie w skali całego krypto jest to promil, ale to wbrew pozorom spora grupa. Fakt, ci mali są praktycznie poza systemem, mimo, że nawet 1 GPU w dłuższym okresie czasu można naprawdę sporo wykopać (wiem coś na ten temat!)
BitBoy pisze: czwartek, 30 grudnia 2021, 19:47o znamienne, że nie musisz zgłaszać co roku ile trzymasz w gotówce poza kontami bankowymi, ale w krypto już owszem.
Właśnie - zgłaszać, ale jak kupujesz. Znam trochę osób, co kiedyś tam coś kupiły (niech będzie, że w 2019r.) Nic nie wykazały, bo zwyczajnie o tym nie wiedziały. w 2020 i 2021 nic nie kupiły. Od dawna obracają tylko zyskami i nie dokupują więcej za FIAT. Widzisz tu jakiś problem dla tych osób w przypadku sprzedaży krpto?
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Posty: 2379
Rejestracja: 3 kwietnia 2013
Reputacja: 3718
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: BitBoy » czwartek, 30 grudnia 2021, 20:55

adiqq pisze: czwartek, 30 grudnia 2021, 19:57Nic nie wykazały, bo zwyczajnie o tym nie wiedziały.
Z tego co wiem, nieznajomość przepisów nie zwalnia z obowiązków podatkowych.
adiqq pisze: czwartek, 30 grudnia 2021, 19:57Właśnie - zgłaszać, ale jak kupujesz.
Z tego co mówi Mentzen (od 23 minuty filmu), o ile dobrze rozumiem, jeśli istnieją dokumenty potwierdzające wejście w posiadanie kryptowalut(np. przelewy w historii naszego konta bankowego) to mamy obowiązek to zameldować w picie. Jeśli dokumentów nie ma, to trzeba będzie zapłacić podatek od całości, bez możliwości odpisania kosztów. Nie wiem też jak reagują urzędy, gdy ktoś rozlicza się z dużych kwot przychodu i deklaruje zerowe koszty ich uzyskania...



Oczywiście proszę nie sugerować się moimi opiniami w rozliczeniach z urzędem. To tylko moje opinie, powstałe na bazie interpretacji Mentzena i innych komentatorów. Koniec końców liczy się tylko interpretacja urzędnika.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: adiqq » czwartek, 30 grudnia 2021, 21:06

BitBoy pisze: czwartek, 30 grudnia 2021, 20:55Jeśli dokumentów nie ma, to trzeba będzie zapłacić podatek od całości, bez możliwości odpisania kosztów.
To oczywiste (dla mnie). Czyli każda osoba kupująca w bitomacie może użyć takiego wytłumaczenia?
Bo zakładam - że część osób która nie chce nic ujawniać, ani odpisywać kosztów tak właśnie postąpi.
Zmierzam do tego, że znam osoby, które zrobiły na krypto naprawdę kosmiczne % w jakimś tam czasie i te koszty za które kupili pierwsze krypto kiedyś tam to są w ogóle nieistotne...
BitBoy pisze: czwartek, 30 grudnia 2021, 20:55 Nie wiem też jak reagują urzędy, gdy ktoś rozlicza się z dużych kwot przychodu i deklaruje zerowe koszty ich uzyskania...
Słowo - klucz.

Dodano po 22 sekundach:
Mam nadzieję, że tutaj górnikom będzie łatwiej ;)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 55
Rejestracja: 2 marca 2018
Reputacja: 40
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: jok123 » czwartek, 30 grudnia 2021, 22:12

Miałem od dłuższego czasu wbite, że obowiązek zgłoszenia i rozliczenia z państwem istnieje w przypadku przejścia z krypto do tradycyjnych walut (nie jestem na bieżąco z przepisami podatkowymi). Widać dalej dokręcają śrubę pod płaszczem walki z praniem brudnej kasy i terroryzmem. Przykładem są nowe, tegoroczne regulacje ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Ciekawe, czy za dokument można uznać potwierdzenie smsowe/mailowe kupna krypto w bitomacie?

Pojęcie nabycia (nie ma definicji legalnej w ustawie) oznacza: "zyskać coś lub zdobyć". Urzędnik może pod to podciągnąć wykopywanie/airdropy.
https://sjp.pwn.pl/sjp/nabyc;2485482.html

Inną kwestią jest sytuacja, gdy ktoś dokonuje anonimowego zakupu w kantorze/bitomacie (obecnie nawet z zakrytą twarzą), po czym przelewa środki do
nieznanego adresu i nikomu tego nie zgłasza. Jak ewentualnie wykryć taką osobę? Pytam teoretycznie, bo nawet ledger zmienia adresy pojedynczego konta, by zachować prywatność.

Weteran
Posty: 2379
Rejestracja: 3 kwietnia 2013
Reputacja: 3718
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: BitBoy » piątek, 31 grudnia 2021, 20:48

adiqq pisze: czwartek, 30 grudnia 2021, 21:07 BitBoy pisze: ↑ czwartek, 30 grudnia 2021, 20:55
Nie wiem też jak reagują urzędy, gdy ktoś rozlicza się z dużych kwot przychodu i deklaruje zerowe koszty ich uzyskania...

Słowo - klucz.
No właśnie. W taki sposób można by sobie wyprać dowolne środki. Wydaje mi się że interpretacja Mentzena jakby ignoruje fakt, że krypto to nie jest przedmiot który bez paragonu staje się anonimowy i na tym ślad się urywa. Jeśli ktoś zadeklaruje krypto w picie to może zostać poproszony o pokazanie swojego portfela na którym rzekomo wykonał operacje finansowe. Nie należy przeceniać możliwości urzędników, ale też nie powinno się traktować ich jak technicznych idiotów którzy nie potrafią analizować historii adresów krypto. Mają już np. swoje narzędzia softwarowe do zasysania i analizy sprzedaży z portali aukcjnych takich jak allegro. Podobna analiza adresów krypto to tylko kwestia czasu, a należy pamiętać że kontrole obowiązują na kilka lat wstecz.
jok123 pisze: czwartek, 30 grudnia 2021, 22:12Inną kwestią jest sytuacja, gdy ktoś dokonuje anonimowego zakupu w kantorze/bitomacie (obecnie nawet z zakrytą twarzą), po czym przelewa środki do
nieznanego adresu i nikomu tego nie zgłasza. Jak ewentualnie wykryć taką osobę?
Jeżeli ktoś był przezorny i miał dedykowany portfel krypto, z którego wszystkie wejścia i wyjścia kończą się na anonimowej gotówce w bitomacie - to owszem będzie trudny do wykrycia. Jednak większość osób takiej przezorności pewnie nie praktykuje i gdzieś po drodze mają powiązanie z adresami krypto na giełdzie lub innej transakcji po której można trafić na ich dane osobowe. Kwestia analizy adresów krypto.
A czasami nie trzeba uciekać się do super technologii. Wystarczy znudzona pani Ania, która siedzi z notatnikiem na parkingu i spisuje numery aut klientów kantoru, którzy wcześniej poświęcili mnóstwo trudu by być anonimowym w internecie... :).

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: koparki » piątek, 31 grudnia 2021, 22:41

BitBoy pisze: piątek, 31 grudnia 2021, 20:48 należy pamiętać że kontrole obowiązują na kilka lat wstecz.
jeśli nie kilkanaście bo z powodu "pandemii" ten czas zostanie bardzo przedłużony (zamrożony bieg przedawnienia).
---

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: adiqq » piątek, 31 grudnia 2021, 23:05

BitBoy pisze: piątek, 31 grudnia 2021, 20:48Jeżeli ktoś był przezorny i miał dedykowany portfel krypto, z którego wszystkie wejścia i wyjścia kończą się na anonimowej gotówce w bitomacie - to owszem będzie trudny do wykrycia. Jednak większość osób takiej przezorności pewnie nie praktykuje i gdzieś po drodze mają powiązanie z adresami krypto na giełdzie lub innej transakcji po której można trafić na ich dane osobowe. Kwestia analizy adresów krypto.
Górnik ma tutaj łatwiej ;) - jeśli gdzieś się nie pomyliłem.
Musi tylko mieć kilka adresów - i pilnować, by nie mieszać transakcji pomiędzy niektórymi kontami z giełdami. Dzisiaj jest już łatwiej - bo można mieć BTC w postaci wBTC na adresie ETH, a dzięki dexom można mieć jednocześniej na jednym adresie całkiem spore portfolio inwestycyjne altów. Tak - od jakiegoś czasu jakikolwiek ruch na takim koncie wiąże się ze sporymi kosztami (gas) - no ale coś za coś.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: miso20 » niedziela, 2 stycznia 2022, 00:48

koparki pisze: piątek, 31 grudnia 2021, 22:53jeśli nie kilkanaście bo z powodu "pandemii" ten czas zostanie bardzo przedłużony (zamrożony bieg przedawnienia).
5 lat od końca roku podatkowego, a zawieszone od pandemii. Jak dobrze liczę, to ostatni rok, który jest z głowy to 2014, także niektórzy się niemiło zaskoczą :mrgreen:

Rzecz jasna US pracują normalnie, może przez parę miesięcy było rzeczywiste zamknięcie. Także zyskują dzięki temu sporo czasu. Stawiam, że jeszcze do 2-3 lat będzie zawieszenie.

Dodano po 5 minutach 40 sekundach:
BitBoy pisze: czwartek, 30 grudnia 2021, 20:55o ile dobrze rozumiem, jeśli istnieją dokumenty potwierdzające wejście w posiadanie kryptowalut(np. przelewy w historii naszego konta bankowego) to mamy obowiązek to zameldować w picie. Jeśli dokumentów nie ma, to trzeba będzie zapłacić podatek od całości, bez możliwości odpisania kosztów.
Rozumiesz częściowo dobrze. Nie ma obowiązku zgłaszać US co kupujemy, bo nie kojarzę by do jakiejkolwiek rzeczy był taki obowiązek. Skarbówka zwykle ma swoje źródła, np. księgi wieczyste, rejestr u starosty itd. Wpisać w PIT musisz jak chcesz nie płacić podatku od całości, a jedynie od zysku. W przeciwnym razie zapłacisz podatek podwójnie, co raczej nie jest w twoim interesie. To jest dość logiczne, że koszt trzeba wykazać i każdy podatnik musi to zrobić - ei incubit probatio qui dicit non qui negat. Inaczej US nie uzna ci, że poniosłeś jakiś wydatek.

Weteran
Posty: 2379
Rejestracja: 3 kwietnia 2013
Reputacja: 3718
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: BitBoy » niedziela, 2 stycznia 2022, 09:08

miso20 pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 00:54Nie ma obowiązku zgłaszać US co kupujemy, bo nie kojarzę by do jakiejkolwiek rzeczy był taki obowiązek.
Jak widać w przypadku krypto jest, co zostało już opisane w poprzednich postach.
miso20 pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 00:54 Wpisać w PIT musisz jak chcesz nie płacić podatku od całości, a jedynie od zysku.
To też już omówiliśmy. Idąc takim tokiem rozumowania każdy diler narkotyków mógłby wyprać swoją grubą kasę, twierdząc że: "Zgubiłem paragony z bitomatu i komórkę z portfelem krypto. Kupiłem kryptowalutę X, która zrobiła potem dziesiątki tysięcy procent zysku, więc koszty przychodu są dla mnie pomijalne i nieważne." Na pewno zostawią chłopaka w spokoju ;)

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: miso20 » niedziela, 2 stycznia 2022, 11:11

@BitBoy mylisz AML Z pitem. Jak zarabiasz 3k na miesiąc i dasz do rozliczenia 1mln za krypto to będą cię pytać skąd to masz, bo zupełnie inna niż podatkowa ustawa o to pyta. Jak zarabiasz 20k miesięcznie, to raczej nie będą pytać = nie trzeba dowodu. Albo jak zajmujesz się zawodowo krypto (np szkolenia YouTube), bo jest wtedy bardzo prawdodpobnie, że kupiłeś krypto 10 lat temu za grosze.

Taka sama sytuacja może mieć miejsce na gruncie sprzedaży akcji czy złota czy nawet kupna nierucha. Nie ma obowiązku zgłaszania krypto, a jedynie w twoim interesie jest mieć ewentualne dowody, gdyby wyglądało to jak pranie kasy.

Mało tego możesz mieć dowodu zakupu, legalna własna kasę, ale trafisz na „kolorowe” monety na giełdzie i już jesteś w dupie. Ponadto zdajesz sobie sprawę, że w takim przypadku dowód zakupu może nie wystarczyć? Równie dobrze możesz robić za słupa albo mieć wszystko podrobione.

Ustawa AML to zupełnie inna para kaloszy niż PIT czy inne ustawy.

Weteran
Posty: 2379
Rejestracja: 3 kwietnia 2013
Reputacja: 3718
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: BitBoy » niedziela, 2 stycznia 2022, 12:14

miso20 pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 11:11mylisz AML Z pitem
Nie mylę. Zanim stało się znane AML od dawna istniał karny podatek od dochodu z nieujawnionych źródeł 75%.
https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pod ... rodel.html
Każdemu było by wygodniej wyprać taki dochód przez podatek od krypto 19% niż 75% plus kary i odsetki.
miso20 pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 11:11Jak zarabiasz 3k na miesiąc i dasz do rozliczenia 1mln za krypto to będą cię pytać skąd to masz
No i zgodnie z Twoją interpretacją wystarczy opowiedzieć wtedy bajkę że wykręciłem wielkie procenty na wzrostach kryptowalut i zgubiłem paragony z bitomatu. A wielkie zyski są możliwe przy niektórych altach, zaczynając nawet od niewielkiej kwoty z przeciętnej pensji.
miso20 pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 11:11Jak zarabiasz 20k miesięcznie, to raczej nie będą pytać
Raczej będą jeśli nabyłem rejestrowane dobra znacznie przekraczająca deklarowane dochody. Poza tym "raczej nie będą pytać" to dość wątła przesłanka przy podejmowaniu decyzji finansowych, które mogą mieć bolesne konsekwencje.
miso20 pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 11:11Taka sama sytuacja może mieć miejsce na gruncie sprzedaży akcji czy złota
W przypadku fizycznego złota nie płacisz podatku od zysków wcale jeśli miałeś je dłużej niż 6 miesięcy. Dlatego należy nieć rachunek, nie tylko po to by udokumentować kwotę kosztów, ale także czas nabycia.
miso20 pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 11:11Nie ma obowiązku zgłaszania krypto

Z Art. 30b ust. 6a wynika dosłownie że jest. Ale oczywiści zrobisz jak zechcesz ;)

"podatnik wykazuje koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 14–16, także wtedy, gdy w roku podatkowym nie uzyskał przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych"

Nie widzę sensu negowania istnienia tego zapisu. Chyba że masz jakieś linki do interpretacji prawników, urzędników US czy biur rachunkowych, które dowodzą że jest inaczej. Bez tego to po prostu dyskusja typu "a mi się wydaje że...". Nie jestem zainteresowany dyskusją "Muszę mieć rację nawet gdy jej nie mam". Tym bardziej że jest to wątek o podatkach i jakiś użytkownik może się sugerować takimi treściami przy podnajmowaniu decyzji w rozliczeniach.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: adiqq » niedziela, 2 stycznia 2022, 12:35

BitBoy pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 12:14No i zgodnie z Twoją interpretacją wystarczy opowiedzieć wtedy bajkę że wykręciłem wielkie procenty na wzrostach kryptowalut i zgubiłem paragony z bitomatu. A wielkie zyski są możliwe przy niektórych altach, zaczynając nawet od niewielkiej kwoty z przeciętnej pensji.
Chwila, chwila
A ja znowu wrócę do kopania. Opowiem bajkę, że miałem koparki i pokażę historię kont na które wpływał urobek z poola? Każą pokazać faktury zakupionych GPU? faktury za zużyty prąd? A może jeszcze podać nr wykopanych bloków? (to nie żart - z tego co pamiętam, to BB żadał tego od jednego ze swoich klientów!)

Dodano po 1 minucie 7 sekundach:
BitBoy pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 12:14"podatnik wykazuje koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 14–16, także wtedy, gdy w roku podatkowym nie uzyskał przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych"
No i to samo pytanie - jak to się ma do miningu?
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości