Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 2379
Rejestracja: 3 kwietnia 2013
Reputacja: 3718
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: BitBoy » niedziela, 2 stycznia 2022, 12:48

adiqq pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 12:35A ja znowu wrócę do kopania. Opowiem bajkę, że miałem koparki i pokażę historię kont na które wpływał urobek z poola? Każą pokazać faktury zakupionych GPU? faktury za zużyty prąd?
Niestety nie wiem jaki rodzaj dokumentów w takim przypadku honoruje urząd skarbowy jako dowód poniesionych kosztów uzyskania przychodu. Myślę że najrozsądniej i najbezpieczniej było by skierować oficjalne zapytanie do urzędu, zanim ktoś narobi sobie problemów i zadeklaruje takie koszty. A nawet wtedy nie mamy pewności że naczelnik innego urzędu się z tym zgodzi. I czy nie uzna że taką działalność należało najpierw zarejestrować by sobie odliczać takie koszty.

https://mikroporady.pl/porady/dowody-dl ... -rozchodow

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: miso20 » niedziela, 2 stycznia 2022, 12:51

BitBoy pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 12:14Nie mylę. Zanim stało się znane AML od dawna istniał karny podatek od dochodu z nieujawnionych źródeł 75%.
Mylisz dalej i to sromotnie. Podatek od dochodu z nieujawnionych źródeł płacisz wtedy, gdy wyszło na jaw, że masz kasę, której nie opodatkowałeś (np. kupiłeś drogą nieruchomość). Jest to odrębna kwestia od dowodu zakupu i od AMLu. Można powiedzieć trzecia noga.

Innymi słowy jeśli nawet masz dowód zakupu, ale nie zapłacisz podatku, to i tak potem wisisz państwu 75%. Jest to po prostu kara za nie rozliczenie się w terminie jak państwo przykazało. Dowód zakupu nie ma tu nic do rzeczy, do uniknięcia 75% nie musisz mieć dowodu zakupu (a więc znowu się mylisz). Po prostu rozliczasz 19% i tyle. Może się jednak zdarzyć, że skarbówka spyta skąd miałeś pieniądze na zakup lub też może się zdarzyć, że będzie to wyglądać na pranie kasy. W jakich okolicznościach tak może się zdarzyć? Głównie wtedy, gdy z twoich podatków nie wynika byś miał kasę na takie duże inwestycje.

Ale to są odrębne rzeczy i ustawy, które mają jednak krzyżujące się zakresy. Stąd rozumiem czemu błądzisz.
BitBoy pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 12:14No i zgodnie z Twoją interpretacją wystarczy opowiedzieć wtedy bajkę że wykręciłem wielkie procenty na wzrostach kryptowalut i zgubiłem paragony z bitomatu.
W teorii tak. Natomiast inną sprawą jest czy US ci uwierzy. Nie musisz mieć do tego dowodu zakupu, jeżeli np. wykażesz po blockchainie, że te bity leżały 10 lat, a kiedyś tam je ukopałeś w trzy dni. Dowód, to nie tylko papier na zakup. Nie ma obowiązku go mieć, ale lepiej mieć.
BitBoy pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 12:14Poza tym "raczej nie będą pytać" to dość wątła przesłanka przy podejmowaniu decyzji finansowych,
Ale ja nie mówię, żeby nie zbierać dowodów, w interesie każdego jest je mieć. Ty twierdzisz, że jest obowiązek posiadania dowodu zakupu, a tak nie jest. Mylisz się.
BitBoy pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 12:14Nie widzę sensu negowania istnienia tego zapisu.
Bzdury wypisujesz i czytasz przepis w oderwaniu od reszty. Jest to art. który tłumaczy jak można zaliczyć koszty uzyskania przychodu, żeby nie płacić podwójnego podatku. Jeżeli się zdarzy tak, że nie sprzedałeś nic w danym roku, a jedynie kupiłeś, to powinieneś zgłosić to w tym roku, w którym dokonałeś zakupu, jeżeli chcesz w przyszłych latach wliczyć ten koszt przy sprzedaży. To jest wymóg do możliwości uzyskania kosztu jeżeli np. w 2020 kupiłeś, a sprzedałeś w 2024. Jeżeli nie zgłosisz w 2020, że kupiłeś, to potem nie możesz w 2024 pokazać kwitka i musisz płacić podatek od całości, mimo że ten kwit masz i wszystko nabyłeś legalnie. O to tutaj chodzi, taka pułapka na leniwych, żeby państwo więcej podatku wyciągnęło.
BitBoy pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 12:14Chyba że masz jakieś linki do interpretacji prawników, urzędników US czy biur rachunkowych, które dowodzą że jest inaczej.
Nie jest potrzebna interpretacja na coś, co ty po prostu źle czytasz. Zwróć nawet uwagę, że to nie jest odrębny artykuł, lecz kolejny ustęp artykułu głównego (i to jeszcze dodany później, o czym świadczy literka A). A więc jest to kontekst, w którym należy czytać dany przepis - w szczególności ustęp 6. Wszystkie te artykuły (30 i n.) mówią o tym ile % podatku płacisz i jaka jest podstawa opodatkowania. Jest to logiczne, że trzeba czasem ją udowodnić, np. kwity na sprzedaż nieruchomości, sprzedaż akcji itd. Nie inaczej jest z krypto.

Ponadto artykuł 30 i kilka kolejnych, to systematyczne omówienie jak się pobiera podatek od danego źródła. Jeżeli chcesz mieć koszty przy tych źródłach, to robisz tak jak tam napisali. Jeżeli nie chcesz mieć kosztów, to nie robisz i nikt cię do tego nie zmusi. Po prostu zapłacisz podwójny podatek i nie ma szans na naliczenie wtedy 75%, bo ty ujawniłeś źródło. Mogą ci jednak postawić zarzuty AML. Do obrony może wystarczyć dowód zakupu, ale może też nie wystarczyć. . AML to inna bajka po prostu.
BitBoy pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 12:14Tym bardziej że jest to wątek o podatkach i jakiś użytkownik może się sugerować takimi treściami przy podnajmowaniu decyzji w rozliczeniach.
Dlatego prostuje twoje błędne wypowiedzi.

Tl;DR
a) nie ma obowiązku zgłaszania zakupu krypto - możesz kupić i nikt o tym wiedzieć nie musi. Nie wsadzą cię do więzienia
b) US może w pewnych okolicznościach spytać skąd masz kasę (podejrzenie prania kasy, ustawa AML)
b) US może, a nawet musi poprosić cię o dowód kupienia krypto, jeżeli chcesz mieć koszty (ustawa PIT). Dla możliwości zachowania kosztów musisz je zgłaszać w roku w którym je poniosłeś. Nie możesz po paru latach pokazać kwitów na poprzednie lata.

Dodano po 3 minutach 30 sekundach:
adiqq pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 12:37No i to samo pytanie - jak to się ma do miningu?
Po prostu co roku powinieneś wykazać wszystkie koszty, które ponosisz, by móc potem uwzględnić je jak już będziesz spieniężać zyski.

Dodano po 2 minutach 38 sekundach:
adiqq pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 12:37Opowiem bajkę, że miałem koparki i pokażę historię kont na które wpływał urobek z poola? Każą pokazać faktury zakupionych GPU? faktury za zużyty prąd? A może jeszcze podać nr wykopanych bloków? (to nie żart - z tego co pamiętam, to BB żadał tego od jednego ze swoich klientów!)
Pod względem materii prawa jest to proste: musisz udowodnić. Teraz zastanówmy się czym jest dowód i jak do tego podejdzie 50 letnia pani Basia w US, która dalej uczy się obsługi komputera. No chyba sam wiesz, że będzie rozumować tak jak to sie robi przy innych sprawach. Najbardziej pożądane są zatem faktury, dokumenty wystawiane przez inne podmioty itd. Nie zdziwi mnie jak historii blockchain ci nie uzna, bo przecież wiadomo, że tego nie kuma. Możesz się wtedy w sądzie bawić w udowadnianie, bo ktoś tam powinien być bardziej kumaty.

Wszystko sprowadza się do tego, że nie masz obowiązku, ale w twoim interesie jest wszystko dokumentować.
Ostatnio zmieniony niedziela, 2 stycznia 2022, 13:15 przez miso20, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: adiqq » niedziela, 2 stycznia 2022, 13:15

BitBoy pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 12:48Niestety nie wiem jaki rodzaj dokumentów w takim przypadku honoruje urząd skarbowy jako dowód poniesionych kosztów uzyskania przychodu. Myślę że najrozsądniej i najbezpieczniej było by skierować oficjalne zapytanie do urzędu, zanim ktoś narobi sobie problemów i zadeklaruje takie koszty. A nawet wtedy nie mamy pewności że naczelnik innego urzędu się z tym zgodzi. I czy nie uzna że taką działalność należało najpierw zarejestrować by sobie odliczać takie koszty.
No właśnie...pytanie było podchwytliwe - US bardzo utrudnia, wręcz uniemożliwia takie odliczanie. Czytałem o 1 czy 2 orzeczeniach wyższej instancji które dopuszcza takie odliczenie.
Więc w praktyce mało kto odlicza koszty, bo to jest pole minowe. Nie widzisz tutaj sprzeczności? - z jednej strony masz wykazywać koszty nawet jak nie osiągasz zysku - a z drugiej strony nie możesz (bo takie interpretacje też były!)
Jak żyć? :lol:

Dodano po 1 minucie 59 sekundach:
miso20 pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 12:57Ponadto artykuł 30 i kilka kolejnych, to systematyczne omówienie jak się pobiera podatek od danego źródła. Jeżeli chcesz mieć koszty przy tych źródłach, to robisz tak jak tam napisali. Jeżeli nie chcesz mieć kosztów, to nie robisz i nikt cię do tego nie zmusi. Po prostu zapłacisz podwójny podatek
Ja to dokładnie w ten sposób rozumiem.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: miso20 » niedziela, 2 stycznia 2022, 13:18

adiqq pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 13:15Jak żyć?
Nie to żebym bronił państwa czy instytucji, ale to jest normalne, że tak jest. Dlaczego? Dlatego, że pani Grażyna w US zadaje sobie dokładnie takie samo pytanie jak ty. I ona nie wie co zrobić, bo nie ma orzeczeń na temat ani wypracowanej praktyki.

Jak zawsze na początku nowego trendu, pierwsi są królikami doświadczalnymi. To dopiero za parę lat będzie wiadomo co należy robić. Przykładowo pan Hedqvist w 2015 był królikiem doświadczalnym, który bawił się przed samym TSUE w udowadnianie, że na handel krypto nie ma VATu. Z wysiłku, który podjął i wielu godzin jego pracy wszyscy dzisiaj korzystają i nie trzeba już tego udowadniać przez US, bo jest to utarta praktyka i pani Basia ma w swoim schemacie działania, że na handel krypto nie ma VATu. Tak samo będzie z miningiem i innymi zagadnieniami krypto podatkowymi.

Grunt to nie być pierwszym. Tak to działa niestety.

Weteran
Posty: 2379
Rejestracja: 3 kwietnia 2013
Reputacja: 3718
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: BitBoy » niedziela, 2 stycznia 2022, 15:24

miso20 pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 12:57Ty twierdzisz, że jest obowiązek posiadania dowodu zakupu, a tak nie jest.
Nie pisałem że jest obowiązek posiadania dowodu zakupu :) Pisałem że z ustawy wynika obowiązek deklaracji nabycia kryptowalut, jeśli taki dowód istnieje(np. przelewy z konta). Twierdzę tak, między innymi, na podstawie zamieszczonej tu opinii Mentzena. Nie obraź się że do jego interpretacji podatkowych przywiązuję większą wagę niż do Twoich :)
Spoiler:
BitBoy pisze: czwartek, 30 grudnia 2021, 20:55Z tego co mówi Mentzen (od 23 minuty filmu), o ile dobrze rozumiem, jeśli istnieją dokumenty potwierdzające wejście w posiadanie kryptowalut(np. przelewy w historii naszego konta bankowego) to mamy obowiązek to zameldować w picie.

miso20 pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 12:57Dlatego prostuje twoje błędne wypowiedzi.
Szkoda tylko że prostujesz rzeczy których nigdy nie twierdziłem ;)


miso20 pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 12:57 Nie musisz mieć do tego dowodu zakupu, jeżeli np. wykażesz po blockchainie, że te bity leżały 10 lat, a kiedyś tam je ukopałeś w trzy dni. Dowód, to nie tylko papier na zakup
A chwilę później:
miso20 pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 12:57Teraz zastanówmy się czym jest dowód i jak do tego podejdzie 50 letnia pani Basia w US, która dalej uczy się obsługi komputera. No chyba sam wiesz, że będzie rozumować tak jak to sie robi przy innych sprawach....
:)
adiqq pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 13:17No właśnie...pytanie było podchwytliwe - US bardzo utrudnia, wręcz uniemożliwia takie odliczanie. Czytałem o 1 czy 2 orzeczeniach wyższej instancji które dopuszcza takie odliczenie.
Więc w praktyce mało kto odlicza koszty, bo to jest pole minowe. Nie widzisz tutaj sprzeczności? - z jednej strony masz wykazywać koszty nawet jak nie osiągasz zysku - a z drugiej strony nie możesz (bo takie interpretacje też były!)
Jak żyć?

Wydaje mi się że sporo problemów, o których tu piszesz, wynika z faktu że niektórzy prowadzą górniczą "zorganizowaną działalność zarobkową, wykonywaną we własnym imieniu i w sposób ciągły" bez rejestracji ;)

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: adiqq » niedziela, 2 stycznia 2022, 15:25

BitBoy pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 15:24Wydaje mi się że sporo problemów, o których tu piszesz, wynika z faktu że niektórzy prowadzą górniczą "zorganizowaną działalność zarobkową, wykonywaną we własnym imieniu i w sposób ciągły" bez rejestracji
Z naciskiem na - wydaje ci się

Dodano po 2 minutach 29 sekundach:
https://www.podatki.egospodarka.pl/1675 ... ,70,1.html

https://www.podatki.biz/artykuly/wsa-kr ... _44334.htm

Dodano po 1 minucie 6 sekundach:
Firmy to inny temat - ale wcale nie przez to łatwiejszy, wręcz przeciwnie
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 1 stycznia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: Dertui » niedziela, 2 stycznia 2022, 16:25

Pozwolę się podłączyć do tematu. :D Nie chce zakładać nowego, a skoro mowa tu o podatkach to tak się składa, że chciałbym zgłosić do US koszty uzyskania przychodów (dla spokojnej głowy), ale chciałbym się upewnić czy kwota, którą podam będzie dobra. Dla przykładu: kupiłem na binance btc za 1000zł poprzez kartę, prowizja to 2% więc w praktyce kupiłem btc za 980zł. Rozumiem, że w kosztach nie uwzględniam prowizji i wpisuje te 980zł?? ;)

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: miso20 » niedziela, 2 stycznia 2022, 17:05

BitBoy pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 15:24Pisałem że z ustawy wynika obowiązek deklaracji nabycia kryptowalut, jeśli taki dowód istnieje(np. przelewy z konta).
Nie wynika. Obowiązek taki jest tylko wtedy, gdy chcesz skorzystać z prawa uzyskania kosztu przychodu, żeby pomniejszyć o tę kwotę podstawę opodatkowania, czyli po prostu zapłacić mniejszy podatek.

Gdyby było jak ty piszesz, to by nie można było normalnie spieniężyć kryptowalut, gdy ktoś nie ma lub zgubił dowód nabycia. To jest fundamentalna różnica.

@Dertui 2% prowizji to też wg mnie koszt uzyskania przychodu, bo musiałeś ponieść taki koszt, by nabyć towar. Jak sprzedasz za 2 tys krypto, to powinieneś mieć 1000zł zysku. Mając dowód zakupu za 1000 zł czy też 980zł+prowizje binance, zapłacisz podatek tylko od 1000zł. Jeżeli go nie będziesz mieć lub postanowisz nie zgłosić poniesionego kosztu - a wolno ci wbrew temu co pisze Bitboy - to zapłacisz podatek od 2000 zł.

Profesjonalnej i wiarygodnej rady udzieli ci tylko doradca podatkowy.
BitBoy pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 15:24Nie obraź się że do jego interpretacji podatkowych przywiązuję większą wagę niż do Twoich
Już ci pisałem, że on też mówi to w kontekście. Masz obowiązek zgłosić to w picie, jeżeli chcesz skorzystać z tego w przyszłych latach. Ogólnie nie masz obowiązku zgłaszać jak nie chcesz.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 1 stycznia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: Dertui » niedziela, 2 stycznia 2022, 17:25

@miso20 Dzięki. Jest jeszcze jedna sprawa. Aktualnie przebywam w Niemczech (jestem tu zameldowany), pracuję w Holandii, tu odprowadzam podatki (w Polsce rozliczam sie na 0). W planach mam wrócić do Polski w lipcu/sierpniu. Jak wygląda sytuacja kiedy chciałbym sprzedać bitcoina po powrocie do Polski? Muszę wtedy rozliczyć się z niego w Holandii czy może w Niemczech? Gdzieś słyszałem, że tam gdzie były odprowadzane podatki przez większe pół roku, tam się rozliczam ze sprzedaży krypto. Ktoś wie jak to wygląda?

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: miso20 » niedziela, 2 stycznia 2022, 19:47

@Dertui To już jest bardziej skomplikowana sprawa i musisz popytać kogoś kto zna się na umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zasadniczo jednak rzeczywiście rozliczyć powinieneś się tam gdzie jest centrum twojej aktywności życiowej i zarobkowej.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: xbladexx » czwartek, 6 stycznia 2022, 01:32

jok123 pisze: czwartek, 30 grudnia 2021, 22:12nieznanego adresu i nikomu tego nie zgłasza. Jak ewentualnie wykryć taką osobę?
Bitomaty to małe kwoty wywalone na nie bedą mieć - brak śladu to brak śladu. Vat to jest x1000 000 problem a nie krypto. Nie brak opini, że krypto jest dobrowolnie opodatkowane w Polsce.

Druga rzecz przecież też możesz kupować koledze bo Cię poprosił za gotówkę z otwartą twarzą i co ? można można... kto powiedział, że każdy zakup jest TWOJ XD... i są to twoje środki. Zdarza mi sie matce/bratu/szwagrowi leki/zakupy robić... i co można ? Bez paranoji.

Dodano po 14 minutach 10 sekundach:
Dertui pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 17:25 Muszę wtedy rozliczyć się z niego w Holandii czy może w Niemczech? Gdzieś słyszałem, że tam gdzie były odprowadzane podatki przez większe pół roku, tam się rozliczam ze sprzedaży krypto. Ktoś wie jak to wygląda?
umowy o podwójnym opodatkowaniu są proste.
Najpierw musisz mieć pewność gdzie jesteś rezydentem - tam się rozliczasz.
TEST:
1) STALE MIEJSCE ZAMIESZKANIA (rachunki+najem mieszkania+ np. rodzina z dziećmi) - BRAK ? idziesz dalej:
2) Jeśli przebywasz na stałe w obu krajach lub nie da się określić (brak pracy + domu + dzieci ) płacisz w kraju którego jesteś obywatelem
- 183dni to powtwierdzenie tego gdzie bedziesz uznawany z automatu za rezydenta podatkowego
- mimo tego ze będziesz w Niemczech np. 200 dni a rodzina w PL to bedziesz miec podwójną rezydencje to test rozwiązuje sprawę.
W twoim przypadku jak masz dom TYLKO w Niemczech (miejsce stałego oficjalnego pobytu) to tam jesteś podatnikiem. Jeśli jednak masz dom tez w Polsce bo np. jesteś studentem i mieszkałeś z rodzicami to jesteś podatnikiem Polskim bo twój stały dom jest w Polsce(mimo że jako student siedzisz np. w DE 9-mcy).

Aby rozliczać się w X kraju muszisz miec substancje tam mieszkanie + praca + rodzina .Jak zaczynasz kobinować z 183 dni to nic z tego nie będzie bo o rezydencji decyduje: (stały pobyt+183dni+centrum interesów życiowych i towarzyskich)

PS: Testy rezydencji są bardziej skoplikowane jest i 4 ale ogólnie jest jak piszę bez pracy w DE+stałego pobytu będziesz podatnikiem Polskim.
Jakbyś TYLKO siedział w Niemczech bez tej holandii to podatnikiem Niemieckim -jeśli NIGDY nie przekroczysz granicy już z Polska(w ciągu 36mcy dokładnie) to będziesz podatnikiem Niemieckim.

Dodano po 19 minutach 59 sekundach:
miso20 pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 12:57Po prostu zapłacisz podwójny podatek i nie ma szans na naliczenie wtedy 75%, bo ty ujawniłeś źródło. Mogą ci jednak postawić zarzuty AML.
Tym AML też bym tak każdego nie straszył bo jak masz kasę na koncie to już w zależności od wielkości ktoś to coś weryfikował wcześniej. US jest od ściągania podatków a nie od uganiania się za AML. Oczywiste jest jeśli ktoś miał dochody 0 przez 10lati wyskakuje z 1m PLN płaci podatek to się ktoś może dowalić. (prędzej bank skąd te pieniążki) - żadna giełda krypto bez papierów nikomu bańki nie wyśle. Dlatego zabawa w AML to taki trochę hohoł... ona się zacznie na giełdzie a nie w US w 99%. US ma w statucie sciagać podatki a nie dochodzić ze to jeszcze z nierządu i ma być ich brak. Z racji że w PL większość rzeczy jest patykiem domykanych to w wielkie magiczne szukanie dziury w całym bym nie wierzył jeśli ktoś płacił podatki + brak kryminalnej przeszłości. Kasa przeleciała przez bank = czysta. Powodzenia życzę każdemu co ma 10baniek w bitkach i 0 papierów na to aby wypłacić to na konto w EU przez AMLVI. To się nie stanie...

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 1 stycznia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: Dertui » czwartek, 6 stycznia 2022, 10:57

@xbladexx
xbladexx pisze: czwartek, 6 stycznia 2022, 02:06umowy o podwójnym opodatkowaniu są proste.
Najpierw musisz mieć pewność gdzie jesteś rezydentem - tam się rozliczasz.
TEST:
1) STALE MIEJSCE ZAMIESZKANIA (rachunki+najem mieszkania+ np. rodzina z dziećmi) - BRAK ? idziesz dalej:
2) Jeśli przebywasz na stałe w obu krajach lub nie da się określić (brak pracy + domu + dzieci ) płacisz w kraju którego jesteś obywatelem
- 183dni to powtwierdzenie tego gdzie bedziesz uznawany z automatu za rezydenta podatkowego
- mimo tego ze będziesz w Niemczech np. 200 dni a rodzina w PL to bedziesz miec podwójną rezydencje to test rozwiązuje sprawę.
W twoim przypadku jak masz dom TYLKO w Niemczech (miejsce stałego oficjalnego pobytu) to tam jesteś podatnikiem. Jeśli jednak masz dom tez w Polsce bo np. jesteś studentem i mieszkałeś z rodzicami to jesteś podatnikiem Polskim bo twój stały dom jest w Polsce(mimo że jako student siedzisz np. w DE 9-mcy).

Aby rozliczać się w X kraju muszisz miec substancje tam mieszkanie + praca + rodzina .Jak zaczynasz kobinować z 183 dni to nic z tego nie będzie bo o rezydencji decyduje: (stały pobyt+183dni+centrum interesów życiowych i towarzyskich)

PS: Testy rezydencji są bardziej skoplikowane jest i 4 ale ogólnie jest jak piszę bez pracy w DE+stałego pobytu będziesz podatnikiem Polskim.
Jakbyś TYLKO siedział w Niemczech bez tej holandii to podatnikiem Niemieckim -jeśli NIGDY nie przekroczysz granicy już z Polska(w ciągu 36mcy dokładnie) to będziesz podatnikiem Niemieckim.
Sytuacja jest skomplikowana i wygląda tak:
1) Mam mieszkanie w Polsce, za które płacę czynsz, rachunki itd, jestem tam zameldowany, nie mam dzieci
2) Centrum interesów życiowych mam w Polsce. Pobyt tutaj traktuje jako "tymczasowy" w celu zarobkowym
3) Aktualnie od 15 miesięcy wynajmuję mieszkanie w Niemczech i również jestem tu zameldowany, ponieważ jest taki obowiązek
4) Pracuję w Holandii, tam płacę podatki, ale w lipcu/sierpniu 2022 chciałbym zjechać na stałe do Polski


Zastanawiam się czy powinienem zgłaszać koszty uzyskania przychodów w polskim US czy w Holandii (ewentualna sprzedaż krypto na pewno będzie miała w Polsce), a może raczej w ogóle nie zgłaszać?

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: miso20 » czwartek, 6 stycznia 2022, 11:05

xbladexx pisze: czwartek, 6 stycznia 2022, 02:06Tym AML też bym tak każdego nie straszył bo jak masz kasę na koncie to już w zależności od wielkości ktoś to coś weryfikował wcześniej.
Pisałem o tym tutaj:
miso20 pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 11:11 Jak zarabiasz 3k na miesiąc i dasz do rozliczenia 1mln za krypto to będą cię pytać skąd to masz, bo zupełnie inna niż podatkowa ustawa o to pyta. Jak zarabiasz 20k miesięcznie, to raczej nie będą pytać = nie trzeba dowodu. Albo jak zajmujesz się zawodowo krypto (np szkolenia YouTube), bo jest wtedy bardzo prawdodpobnie, że kupiłeś krypto 10 lat temu za grosze.
AML to hipotetyczna możliwość i rzeczywiście zwykle jest z tym problem na etapie giełdy, ale może się też zdarzyć, że w kantorze wymieniasz gotówkę po cichu - choć zupełnie legalną - i dopiero przy US jest pierwszy kontakt z nią lub po US, gdy chcesz wpłacić do banku.

AML i podatki to odrębne sprawy, choć wydają się podobne, bo w jednym i drugim przypadku mogą pytać skąd pan to masz.

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: miso20 » czwartek, 6 stycznia 2022, 11:07

xbladexx pisze: czwartek, 6 stycznia 2022, 02:06 Zdarza mi sie matce/bratu/szwagrowi leki/zakupy robić... i co można ? Bez paranoji.
Nie miałem z tym do czynienia, ale z doświadczenia wiem, że urząd czy sąd musi dać wiarę dowodowi. Oczywiście dowód musi być przekonujący obiektywnie, a nie subiektywnie. Nie byłbym taki pewien, że to tłumaczenie wystarczy, bo nie różni się to za wiele od tłumaczenia "kupiłem 10 lat temu za grosze".

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: xbladexx » czwartek, 6 stycznia 2022, 12:00

Dertui pisze: czwartek, 6 stycznia 2022, 10:57Sytuacja jest skomplikowana i wygląda tak:
Dla mnie sytuacja jest prosta .
Regóła kolizyjna jeśli mieszkasz jednocześnie w obu krajach, a z Niemcami nie łaczy Cie praca/dzieci to jestes rezydentem podatkowym kraju którego jesteś obywatelem czyli w Polsce.
Jakbyś pracował w Niemczech a nie Holandi to to byś był rezydentem Niemiec.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: maky » czwartek, 6 stycznia 2022, 12:36

xbladexx pisze: czwartek, 6 stycznia 2022, 02:06Druga rzecz przecież też możesz kupować koledze bo Cię poprosił za gotówkę z otwartą twarzą i co ? można można... kto powiedział, że każdy zakup jest TWOJ XD...

Wtedy jesteś proszony o dane osoby, dla której kupiłeś i to ona ma ewentualny problem.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: xbladexx » czwartek, 6 stycznia 2022, 13:21

maky pisze: czwartek, 6 stycznia 2022, 12:36Wtedy jesteś proszony o dane osoby, dla której kupiłeś i to ona ma ewentualny problem.
że ostatnio bawiłem się tym to nawet jako nie rezydent podatkowy polski jak ktoś tu operacje robi na terenie Polski(używając Polskich kantorów np. / giełd Knaga) to powinien dawać składać PIT. Art 45. ust.7.
Śmiesznie to wygląda jak zrobi się to zdalnie np. będąc w USA pobawisz się w Polsce to masz obowiązek rozliczenia sie z giełdy w Polsce do naszego US przez planowanym "opuszczeniem kraju".
(aby nie płacić większego podatku to musisz pomachać certyfikatem rezydencji podatkowej a ile to już z umów będzie wynikać - przy krypto stawka danego kraju podatnika jest akurat, bo to nie akcje/odsetki/wierzytelności)
Ustawa z 1997nie przewidywała, że można cos zrobić przez internet - teraz jest taki fikołek że taki ktoś jak nigdy się nie pojawi w kraju to go nie opuszcza gdyby jednak się w PL pojawił to przed wyjazdem nagle ma do złożenia PITy (np PIT36 PIT38... itp.).
Jeszcze śmieszniej może być że PITa ma złożyć przed opuszczeniem interpretowanym np. kliknięciem wyloguj.

Znając życie 99% ludzi o tym nie wie i nie są świadomi. Taknaprawdę prawo jest takie chore że każdy turysta w Polsce płacący kartą/gotówką przy wyjeździe PITa powinien składać za ILE Euro miał i za ile jest w PL sprzedał.

PS:Chcąc nie chcąc 99.99% zagraniczniaków łamie polskie prawo podatkowe, bo jest "głupie" - ale złapie chłopaka o którym piszesz że jego dane trzeba podać, bo czy polski rezydent czy nie powinien się tu rozliczyć jak w PL działał.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: revo » czwartek, 6 stycznia 2022, 13:43

@maky wtedy się mówi że nie można udzielać takich informacji z uwagi na RODO :lol:
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: fetek » czwartek, 6 stycznia 2022, 16:15

miso20 pisze: czwartek, 6 stycznia 2022, 11:07ale z doświadczenia wiem, że urząd czy sąd musi dać wiarę dowodowi.
z tym "musi" byłbym bardzo ostrożny.. tutaj dalej działa zasada "wydaje mi się".

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Obowiązek zgłaszania zakupu kryptowalut Art 30b. ust 6b.

Postautor: miso20 » czwartek, 6 stycznia 2022, 19:58

@fetek No właśnie o to chodzi, że to sąd czy urząd musi dać wiarę dowodow, a nie ty. Dla ciebie czy dla mnie może to być oczywiste. Więc my jako podatnicy musimy wgryźć się w to jaki dowód zadowoli US.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości