Rozliczenie podatku

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 28 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie podatku

Postautor: hughbt » piątek, 10 grudnia 2021, 16:45

Witam,

Chciałbym uczciwie rozliczyć się ze sprzedaży krypto. Na razie trzymam środki w USDT, dopóki nie podejmę decyzji co dalej. Mianowicie od 2-3 lat trzymałem pewien token, który teraz mocno wzrósł na wartości. BTC kupowałem na bitmarkecie i przelewałem na jakieś mniejsze giełdy, żeby go kupić. W zasadzie mam tylko jakieś mailowe potwierdzenia wpłaty z bimarketu no i teraz potwierdzenia sprzedaży z jednej z dużych giełd. Zastanawiam się czy nie zamienić tego na gotówkę, np. w którymś z polskich kantorów. Najważniejsze pytanie to czy US będzie to drążył - kiedy, co jak było kupione, a ciężko po tylu latach znaleźć kwity na zakupy i w 100% to udokumentować, czy też zadowolą się papierem z kantoru? :? Jeśli pomimo szczerych chęci bycia uczciwym mam być dla nich przestępcą, to lepiej już żeby chociaż mieli za co mnie ścigać. :lol: Czy ktoś miał podobną sytuację?

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie podatku

Postautor: _chybaty » piątek, 10 grudnia 2021, 16:46

Jak masz jakieś potwierdzenia przelewów na bitmarket to to wystarczy imo do udokumentowania legalności środków, nie będziesz mógł tego wpisać moim Zdaniem w koszty, będzie trzeba zapłacić podatek od całości.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie podatku

Postautor: xbladexx » niedziela, 12 grudnia 2021, 10:15

hughbt pisze: piątek, 10 grudnia 2021, 16:45ajważniejsze pytanie to czy US będzie to drążył - kiedy, co jak było kupione
Jak rozliczysz sprzedaż i kwoty twoich wpływów będą porównywalne z tymi deklarowanymi w PITach to nie ma powodu szukania dziury w całym. Dzięki CRS doskonale wiadomo co gdzie ile masz na kontach bankowych. Rozliczysz tę kwotę to na 99% problemu nie będzie.
Problem jest jak wydajesz więcej niż zarabiasz - tak szczerze nie kojarze nikogo "prewencyjnie"
testowanego póki co. Kojarzę ludzi co kupili działki/domy a nie mieli w PITach na to i wtedy zaczeły się pytania.
hughbt pisze: piątek, 10 grudnia 2021, 16:45W zasadzie mam tylko jakieś mailowe potwierdzenia wpłaty z bimarketu no i teraz potwierdzenia sprzedaży z jednej z dużych giełd
Czyli jak kolega pisał wcześniej nie możesz wpisać żadnych kosztów i tyle.

Takie kwity jak wpłaty na giełde itp dają Ci przewagę jakby ktoś chciał Ci zarzuty z AML wrzucić nic więcej.
hughbt pisze: piątek, 10 grudnia 2021, 16:45Zastanawiam się czy nie zamienić tego na gotówkę, np. w którymś z polskich kantorów.
"Mądrze o tym nie wspominać' wiadomo anonimowe wypłaty itp. a potem żadnych problemów.
Pamiętaj że jeśli ktoś za tę kwotę kupi auto/dom a w PICie 0zł to skarbówka się dowali na 90%.
A rzeczy które są kupowane za pobraniem/gotówkę juz niewiadomo kogo.
Co zrobisz twój wybór.

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 28 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie podatku

Postautor: hughbt » wtorek, 14 grudnia 2021, 18:19

Zamienię te środki na EUR na binance, wpłacę na konto walutowe w banku i zamienię na PLN. Nie ma innego wyjścia. Potem złożę PIT i zobaczymy. :)

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości