Nie zgłoszony zakup krypto w 2017 Pisać czynny żal ?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 27 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nie zgłoszony zakup krypto w 2017 Pisać czynny żal ?

Postautor: zizan85 » poniedziałek, 15 listopada 2021, 18:12

Cześć wam

W 2017 zakupiłem krypto za kilka tysięcy zł. Leżało to na giełdzie przez jakiś czas, po tym jak kurs poszedł do góry, kilka razy obróciłem tym wychodząc na giełdzie do fiatów. W ostateczności zakupiłem za wszystko krypto ( już niestety mniejszą ilość niż na początku) i wysłałem na swój adres. Nigdy nie zgłosiłem zakupu krypto na rozliczeniu podatkowym bo nie wiedziałem wtedy że jest taki obowiązek . Zastanawiam się czy warto teraz bawić się w jakiś czynny żal z ten 2017 rok ? Nie zależy mi na odliczeniu tych kosztów zakupu w razie sprzedaży. Posiadam historie z giełdy oraz potwierdzenie przelewów więc zastanawiam się czy może mi coś grozić w razie sprzedaży jeśli zapłacę podatek od całości ? Ile może wynosić kara za nie złożenie takiej deklaracji ? Czy takie coś też ulega przedawnieniu po 5 latach ?
Druga kwestia to te wyjście do fiatów ? Czy po pięciu latach ulega coś takiego przedawnieniu? W sumie i tak na koniec 2017 miałem znowu wszystko w krypto.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nie zgłoszony zakup krypto w 2017 Pisać czynny żal ?

Postautor: _chybaty » poniedziałek, 15 listopada 2021, 18:33

Ulega przedawnieniu po 5 latach od 2018 roku, tylko jeżeli kupiłeś to czemu po prostu nie chcesz złożyć korekty i tyle? Przecież będziesz miał czysta sytuacje.

Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 27 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nie zgłoszony zakup krypto w 2017 Pisać czynny żal ?

Postautor: zizan85 » poniedziałek, 15 listopada 2021, 18:46

Nie wiem czy nie wplączę się w jakąś zagmatwana papierologię. Musiałbym skaładać korektę za 2019 i za 2020 ?

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Nie zgłoszony zakup krypto w 2017 Pisać czynny żal ?

Postautor: xbladexx » poniedziałek, 15 listopada 2021, 19:03

Są dwie drogi:
a)
- jesteś uczciwy , więc wtedy piszesz czynny żal za 2017 liczysz podatek płacisz go z odsetkami (jeśli jest)
- za rok 2019 piszesz czynny żal i zgłaszasz zakupione krypto
- za rok 2020 przepisujesz zakupione krypto w PIT38 , jeśli twoja interpretacja rozliczenia kosztów w roku kolejnym znaczy, że możesz przepisywać je na następne lata (obecna interpretacja przepisów) + czynny żal
- za rok 2021 składasz PIT38 i pięknie podliczasz sprzedaż

b) metoda wyjebongo
- płacisz podatek przychodowy od kwoty kilkadziesiąt tysięcy zł 19% i zapominasz o sprawie, bo np. dowody zakupu Ci zniknęły (pies je zjadł)
twoja kwota jest mała, jeśli twoje wydatki na samochody/mieszkania się pokrywają z kwotami w PITach szansa na kontrolę jest bliska 0.1%

W przypadku wyjebongo to zapłacisz mandaty za niezłożone pity 2017 2019 , karne odsetki ok 12% od zaległego podatku plus jakaś grzywna.
US przeglądając twoje przelewy może rzucić okiem czy wysyłałeś kasę na jakieś kantory i tam drążyć temat.
Dużo zależy jak masz profil psychologiczny jak Cie ma dręczyć latami to, że źle zrobiłeś i masz nie spać po nocach to na pewno wchodzi w grę tylko droga a).

Pamiętajmy podatki trzeba płacić inaczej podatnik może mieć przewalone, nikomu nie polecam ich nie płacić.
To jak zapłacisz zależy od Ciebie, preferowana droga bez mandatów i kar to droga a) ale nikt nie zagwarantuje tego co ty zrobisz.

Dodano po 4 minutach 44 sekundach:
_chybaty pisze: poniedziałek, 15 listopada 2021, 18:33Ulega przedawnieniu po 5 latach od 2018 roku, tylko jeżeli kupiłeś to czemu po prostu nie chcesz złożyć korekty i tyle? Przecież będziesz miał czysta sytuacje.
Kolega nie na bieżąco widzę, pozwól ze wyjaśnię. Podatek ulega przedawnieniu na 5 lat wstecz o roku podatkowego.
W normalnym przypadku w 2022 to do 2016 by kolega miał trzymać papiery.
Ale... w maju 2020 weszło zawieszenie biegu przedawnienia !
Zatem 2015 zostaje zawieszony do odwołania epidemii i 6mcy po niej ,znów zaczyna biec bieg.
Faktycznie już nie ma przedawnienia na dziś dzień. Istnieje ono co do czynów przed 2015.

Uwaga: Czas przedawnienia się zatrzymuje ale odsetki rosną cały czas. XD tak dyma kapitan państwo

Dodano po 1 minucie 10 sekundach:
zizan85 pisze: poniedziałek, 15 listopada 2021, 18:46Nie wiem czy nie wplączę się w jakąś zagmatwana papierologię. Musiałbym skaładać korektę za 2019 i za 2020 ?
jeszcze jak :)

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nie zgłoszony zakup krypto w 2017 Pisać czynny żal ?

Postautor: Bitmar » poniedziałek, 15 listopada 2021, 19:11

zizan85 pisze: poniedziałek, 15 listopada 2021, 18:12 Nigdy nie zgłosiłem zakupu krypto na rozliczeniu podatkowym bo nie wiedziałem wtedy że jest taki obowiązek .
Nie masz obowiązku zgłaszać zakupów na rozliczeniu podatkowym. Nie zgłaszasz, że kupiłeś krypto tak samo jak nie zgłaszasz że kupiłeś ekspres do kawy czy 5 bochenków chleba albo skorzystałeś z usług prostytutki ;)
Obowiązek jest przy zgłaszaniu sprzedaży krypto, nie zakupu. Możesz wpisać zakup jeśli chcesz mieć koszty, ale to jest opcja a nie obowiązek.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nie zgłoszony zakup krypto w 2017 Pisać czynny żal ?

Postautor: xbladexx » poniedziałek, 15 listopada 2021, 19:42

Bitmar pisze: poniedziałek, 15 listopada 2021, 19:11Obowiązek jest przy zgłaszaniu sprzedaży krypto, nie zakupu. Możesz wpisać zakup jeśli chcesz mieć koszty, ale to jest opcja a nie obowiązek.
tak ale pisał
zizan85 pisze: poniedziałek, 15 listopada 2021, 18:12po tym jak kurs poszedł do góry, kilka razy obróciłem tym wychodząc na giełdzie do fiatów.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nie zgłoszony zakup krypto w 2017 Pisać czynny żal ?

Postautor: _chybaty » poniedziałek, 15 listopada 2021, 19:45

Pytanie czy do fiatow czy do stabli i kiedy bo to tez ma znaczenie

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nie zgłoszony zakup krypto w 2017 Pisać czynny żal ?

Postautor: Bitmar » poniedziałek, 15 listopada 2021, 19:46

@xbladexx tak, ale:
zizan85 pisze: poniedziałek, 15 listopada 2021, 18:12 W sumie i tak na koniec 2017 miałem znowu wszystko w krypto.
koniec roku zamknął będąc na krypto. W 2017 nie osiągnął więc żadnego dochodu czyli nie ma podatku.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nie zgłoszony zakup krypto w 2017 Pisać czynny żal ?

Postautor: xbladexx » poniedziałek, 15 listopada 2021, 19:56

_chybaty pisze: poniedziałek, 15 listopada 2021, 19:47W 2017 było fifo/lifo:hifo wiec z podatkiem to hgw czy nie miał jakby w 2021 rak zrobił to by faktycznie podatku nie miał. Jak miał stratę to i tak jej nie odliczy teraz bo to było w prawach majątkowych
Bądźmy uczciwi trzeba było być upośledzonym aby w 2017 wtopić. XD
zaczęło sie ok 2k skończyło na 20k... wiec z kilku tysiecy skończył na 10-50 tys do przodu ;) przy czym wtedy jak piszesz metoda rozliczania była dowalona fifo/lifo/hifo/na bierząco kto co lubi bo tego MF nie napisał w oświadczeniu jaka metoda ma być. Której by nie wybrał to na koniec roku był na + i to kilka razy.
Spoiler:
PS:Dopiero od roku 2019 jest przepis art 30B, 6b że masz doliczać do bieżącego roku podatkowego zakupy z tego co je robiłeś.
Chyba że naprawdę dał ciała i kupował przed spadkami i sprzedawał na spadku ale w to wątpię.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 15 listopada 2021, 19:59 przez xbladexx, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Nie zgłoszony zakup krypto w 2017 Pisać czynny żal ?

Postautor: _chybaty » poniedziałek, 15 listopada 2021, 19:57

xbladexx pisze:
_chybaty pisze: poniedziałek, 15 listopada 2021, 19:47W 2017 było fifo/lifo:hifo wiec z podatkiem to hgw czy nie miał jakby w 2021 rak zrobił to by faktycznie podatku nie miał. Jak miał stratę to i tak jej nie odliczy teraz bo to było w prawach majątkowych
Bądźmy uczciwi trzeba było być upośledzonym aby w 2017 wtopić. XD
zaczęło sie ok 2k skończyło na 20k... wiec z kilku tysiecy skończył na 10-50 tys do przodu ;) przy czym wtedy jak piszesz metoda rozliczania była dowalona fifo/lifo/hifo/na bierząco kto co lubi bo tego MF nie napisał w oświadczeniu jaka metoda ma być. Której by nie wybrał to na koniec roku był na + i to kilka razy.
Chyba że naprawdę dał ciała i kupował przed spadkami i sprzedawał na spadku ale w to wątpię.
Ta było ze mf mówił o dowolności rozliczenia a idź z tym 2017 do dziś nikt nie wie czy dobrze zrobił nie ma co wracac do tego

Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 27 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nie zgłoszony zakup krypto w 2017 Pisać czynny żal ?

Postautor: zizan85 » poniedziałek, 15 listopada 2021, 20:04

Kupowałem eth po ok 300zł wyszedłem na chwilę do fiatów jak było po około 1000zł po czym stwierdziłem ze taka zabawa nie jest dla mnie bo straciłem na tym chyba 2 eth . Więc załadowałem się znów w eth

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nie zgłoszony zakup krypto w 2017 Pisać czynny żal ?

Postautor: xbladexx » poniedziałek, 15 listopada 2021, 20:18

zizan85 pisze: poniedziałek, 15 listopada 2021, 20:04Kupowałem eth po ok 300zł wyszedłem na chwilę do fiatów jak było po około 1000zł po czym stwierdziłem ze taka zabawa nie jest dla mnie bo straciłem na tym chyba 2 eth . Więc załadowałem się znów w eth i hold do teraz
Kwoty straty podatku takie że szkoda o tym dyskutować. Jakbyś podatkiem wleciał w 10 000+ PLN czyli przestępstwo skarbowe to można się kopać.
Za 50zł zaległego podatku nikt auta do Ciebie raczej nie odpali :) ale to zależy od Ciebie co zrobisz, bo jak masz nie spać po nocach z tego powodu to zapłać.
Jak jest Ci to obojętne to twoja sprawa. Ja czasami przejdę na czerwonym świetle ale do US mandatu nie wysyłam za to XD.
Twój wybór kolego chcesz być dobrym obywatelem to droga a), przecież nikt tu Ci nie napisze nie płac podatku lub sprzedaj to na boku na publicznym forum.
PS: Oficjalna porada prawna za 1000zl też będzie taka czynne żale zapłata 5zł podatku XD , bo inna nie może być.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nie zgłoszony zakup krypto w 2017 Pisać czynny żal ?

Postautor: _chybaty » poniedziałek, 15 listopada 2021, 20:23

Tez myślałem ze to inne kwoty przy tym by. Po prostu sprzedał i zapłacił podatek od całości

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4671
Rejestracja: 5 stycznia 2018
Reputacja: 3478
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nie zgłoszony zakup krypto w 2017 Pisać czynny żal ?

Postautor: shinya56 » niedziela, 21 listopada 2021, 14:57

Ich to raczej nie interesuje kiedy kupiłeś tylko kiedy sprzedałeś. Do tego musisz mieć zysk i od tego odprowadzasz podatek.

Wypełniasz PIT ile zarobiłeś, od tego 19% i czysty jesteś.

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nie zgłoszony zakup krypto w 2017 Pisać czynny żal ?

Postautor: miso20 » niedziela, 21 listopada 2021, 20:40

shinya56 pisze: niedziela, 21 listopada 2021, 14:57Wypełniasz PIT ile zarobiłeś, od tego 19% i czysty jesteś.
W teorii. Należy też pamiętać, ze co innego grzecznie odprowadzić podatek, a co innego udowodnić, że się miało skąd kupić krypto. Historia w stylu: kupiłem w 2012 za 500zł 500 bitcoinów niekoniecznie przejdzie i mogą dowalić AML.

Dlatego trzeba być ostrożnym, a dowody zakupu skrupulatnie chować. Najlepiej imienne.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4671
Rejestracja: 5 stycznia 2018
Reputacja: 3478
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nie zgłoszony zakup krypto w 2017 Pisać czynny żal ?

Postautor: shinya56 » niedziela, 21 listopada 2021, 21:31

miso20 pisze: niedziela, 21 listopada 2021, 20:40W teorii. Należy też pamiętać, ze co innego grzecznie odprowadzić podatek, a co innego udowodnić, że się miało skąd kupić krypto. Historia w stylu: kupiłem w 2012 za 500zł 500 bitcoinów niekoniecznie przejdzie i mogą dowalić AML.

No, ale tak wygląda 90% historii.
miso20 pisze: niedziela, 21 listopada 2021, 20:40Dlatego trzeba być ostrożnym, a dowody zakupu skrupulatnie chować. Najlepiej imienne.

Dla wielu dowód to wplata FIAT na giełdę/kantor i zakup tokena. Przecież nikt praktycznie nie ma faktur imiennych na krypto. Albo powiedzieć, że giełda upadła i nie ma dowodów zakupu.

Pokazuje to patologie systemu. Człowiek chce się rozliczyć i mieć spokój to może mieć jeszcze większe problemy. Wychodzi na to, żeby lepiej się nie ujawniać przed US. W tym kraju nie warto być uczciwym ;)

Początkujący
Posty: 152
Rejestracja: 23 lipca 2017
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nie zgłoszony zakup krypto w 2017 Pisać czynny żal ?

Postautor: Daytrader » niedziela, 21 listopada 2021, 22:23

zizan85 pisze:Cześć wam

W 2017 zakupiłem krypto za kilka tysięcy zł. Leżało to na giełdzie przez jakiś czas, po tym jak kurs poszedł do góry, kilka razy obróciłem tym wychodząc na giełdzie do fiatów. W ostateczności zakupiłem za wszystko krypto ( już niestety mniejszą ilość niż na początku) i wysłałem na swój adres. Nigdy nie zgłosiłem zakupu krypto na rozliczeniu podatkowym bo nie wiedziałem wtedy że jest taki obowiązek . Zastanawiam się czy warto teraz bawić się w jakiś czynny żal z ten 2017 rok ? Nie zależy mi na odliczeniu tych kosztów zakupu w razie sprzedaży. Posiadam historie z giełdy oraz potwierdzenie przelewów więc zastanawiam się czy może mi coś grozić w razie sprzedaży jeśli zapłacę podatek od całości ? Ile może wynosić kara za nie złożenie takiej deklaracji ? Czy takie coś też ulega przedawnieniu po 5 latach ?
Druga kwestia to te wyjście do fiatów ? Czy po pięciu latach ulega coś takiego przedawnieniu? W sumie i tak na koniec 2017 miałem znowu wszystko w krypto.
Hej. Z twojego opisu wynika że na koniec za całą kasę kupiłeś krypto i wyplaciles na portfel tak?
Jeżeli tak zrobiłeś to nie ma żadnego obowiązku podatkowego!!

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nie zgłoszony zakup krypto w 2017 Pisać czynny żal ?

Postautor: xbladexx » poniedziałek, 22 listopada 2021, 12:38

Daytrader pisze: niedziela, 21 listopada 2021, 22:23Jeżeli tak zrobiłeś to nie ma żadnego obowiązku podatkowego!!
Obowiazku podatkowego to nie ma 100% racji ale deklaracje trzeba było złożyć,bo takie jest prawo.Art 30b. ust 6b. - to jest nawet ok. Bo wpisujesz koszty których nawet nie zużyłeś.
Mandat 50-500zł za brak deklaracji czy tam źle wypełnioną.

Tylko zejdzmy na ziemie nikt chłopaka za 50zł nie scignie - jeszcze z krypto, bez paragonu i śladu.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 11 kwietnia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nie zgłoszony zakup krypto w 2017 Pisać czynny żal ?

Postautor: Michał40 » poniedziałek, 11 kwietnia 2022, 19:42

A co z podatkiem PCC za 2017 rok niezapłaconym od każdej transakcji?? jeśli chce złożyć czynny żal za 2017,2018 , bo też miałem tam tylko koszty, żadnego zysku. Tego PCC nie trzeba płacić? żeby nie napisać samopodpier*lki a potem okaże się, że PCC niezapłacony

Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 6 lutego 2020
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Nie zgłoszony zakup krypto w 2017 Pisać czynny żal ?

Postautor: btcman » czwartek, 18 sierpnia 2022, 19:56

Historia w stylu: kupiłem w 2012 za 500zł 500 bitcoinów niekoniecznie przejdzie i mogą dowalić AML.
Nie mieszajmy spraw podatkowych z AML - to są dwie różne historie. Urząd skarbowy nie jest organem który zajmuje się AML'em.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości