Tokeny z pancakeswap/uniswap a podatek

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 5 listopada 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Tokeny z pancakeswap/uniswap a podatek

Postautor: mroovster » piątek, 5 listopada 2021, 11:56

Witam
mam pytanie odnośnie handlowania na giełdach zdecentralizowanych typu https://pancakeswap.finance/(na binance smart chain) uniswapie, czy spiritswap ( sieć fantom). Następuję tam wymiana z tokena natywnego ( np bnb) na inne tokeny.
Czy orientuje się ktoś jak wygląda sprawa z płaceniem podatków od takich transakcji? Jak dotąd doradzono mi że obowiązek zapłaty podatku będzie dopiero kiedy zyski z transakcji prześlę na giełde typu Binance i wymienię do fiat. Chciałem się upewnić że to na pewno tak działa, i jeżeli tak to czy wtedy obowiązuję 19% podatek?

Pozdrawiam

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Tokeny z pancakeswap/uniswap a podatek

Postautor: rav3n_pl » piątek, 5 listopada 2021, 14:37

W Polsce obowiązuje podatek od dochodów finansowaych ("belka") w wysokości 19% zysku od wymiany krypt-fiat.
Wymian krypto-krypto nie bierze się pod uwagę w rozliczeniu podatku, ale warto mieć udokumentowane jako źródło pochodzenia sprzedawanego krypto.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 5 listopada 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Tokeny z pancakeswap/uniswap a podatek

Postautor: mroovster » piątek, 5 listopada 2021, 18:46

Dzięki wielkie dobry człowieku :D
jeszcze jedno bym dopytał jeżeli mogę nadwyrężyć limit pytań dla raczkującego na forum - czy jeżeli wybierałbym to na angielskie konto a potem przelewał na polskie - robiło by to jaką kolwiek różnicę czy raczej żadnej o ile mam udokumentowany na ten przykład wyciąg transakcji dla mojego portfela z takich planform jak bscscan.com ?

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Tokeny z pancakeswap/uniswap a podatek

Postautor: xbladexx » piątek, 5 listopada 2021, 22:51

mroovster pisze: piątek, 5 listopada 2021, 18:46czy jeżeli wybierałbym to na angielskie konto a potem przelewał na polskie - robiło by to jaką kolwiek różnicę
przelewać z konta na konto możesz i 1000x nie ma podatku, podatek jest od zamiany krypto na fiat, lub towar lub usługę

Z uni trzeba uważać bo transakcje drogie wiec 1000zl za przesył i więcej idzie się...
Teraz tu jest tez problem o ile sama wymiana krypto do krypto to brak podatku tak te fee to mogą być:
a) kosztem jeśli na koniec roku zamienisz wszystko do fiat wtedy płacisz podatek od krypto do fiat - koszty(czyli te prowizje)
Spoiler:
b) przychodem jeśli krypto opłacasz opłatę za zamianę czyli zamieniasz krypto na usługę = przychód do podatku
(rozliczanie tego to ekstremum ale jak w podatku od fee przekroczysz 10k pln to jest juz teoretycznie przestępstwo skarbowe itp.)
50-60 transakcji na uni i się na to łapiesz.
Przy małej ilości to można to olać bo najwyżej grozi ci mandat z 500zl XD, przy szansach 0.1-0.5% że kto o to spyta.
Jak nawaliłeś tego sporo i podatek od tych fee to +10 000zł no cóż szanse niby nieco większe ale kara też większa jak Cię za rękę złapią.
Osobiście kojarzę kilka osób co na fee na UNI przewaliły z 100k-300k USD , wiec z cyrku się nie śmieję. Uczulam tylko, że to z tym różnie może być.


c) olewamy te fee przychodzi rok prawdy "gemy" w 2024 warte są x1000 lub -90%, za bilet na loterię kupujesz lambo albo coś tańszego.
Tak czy inaczej powodzenia i dużych zysków.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości