Rozliczenie kopania na Nicehash

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 23 października 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie kopania na Nicehash

Postautor: ksenia39 » sobota, 23 października 2021, 20:16

Szczęść Boże

Chciałabym omówić tu teoretyczną sytuację.Otóż przelewam 0.5 btc na platformę Nicehash ,kopię za tą sumę np.LTC.Za jakiś czas moje LTC jest warte 1 BTC ,więc sprzedaję je na giełdzie.Teraz pytanie jak to byście rozilczyli :
a)pierwotne 0.5 btc(zainwestowane w wynajęcie koparki) odliczam jako koszty ,czyli zostaje 0.5 btc i za to 19 % podatku płacę
b)19% podatku płacę od całości za moje wykopane ltc ,czyli 1 btc
c)pierwotne 0.5 btc zainwestowane w wynajęcie koparki muszę rozliczyć ,jako nabycie usługi za btc ,czyli kopania.Ale jak to zrobić i na jakiej zasadzie nie wiem.Za sprzedane ltc (1btc) 19 % podatek ,lub 19 % tylko za 0.5 btc (0.5 btc odliczone za zakup usługi)

????????????

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie kopania na Nicehash

Postautor: xbladexx » niedziela, 24 października 2021, 19:57

ksenia39 pisze: sobota, 23 października 2021, 20:16Otóż przelewam 0.5 btc na platformę Nicehash ,kopię za tą sumę np.LTC.
Moje osobiste doświadczenia z tego typu akcjami jest takie:
- nigdy nie wykopiesz tyle ile włożysz trudność rośnie itp. moc ciągle w górę a cena za moc kopania spada
- często gęsto tego typu farmy to ponzi (na jednej już straciłem kilka lat temu bitka... chłopak wyparował z kasą)

Teraz meritum:
c) najlepsza jak dla mnie 0.5 BTC jest to kosz zakupu usługi czyli jest to przychód np: +100 000zł
teraz kopiesz i dostajesz w sumie na koniec roku np. 50LTC warte 50 000tys w rubryce koszt wpisujesz bezpośredni koszt czyli 100 000zł
na koniec roku
Suma przychodów: 0.5BTC (100tys) + 50 LTC (50tys)
Suma kosztów: 0.5 BTC (100tys) + jakieś opłaty bezpośrednie na serwisie (maintance fee itp)
Podatek = 19% z ( suma przychodów - suma kosztów ) czyli u Ciebie 19%*50tys

Uwaga jak zrobią Cie w hooja i nic nie wykopiesz LTC to jesteś w do tyłu na podatku od usługi bo nie uzyskałeś przychodu dającego Ci możliwość wbicia kosztów.
Dodatkowo jesteś do tyłu na 0,5 BTC XD bo firma nie sprawdza się. Uważaj na to kopanie.

PS:Ja bym tę kasę juz lepiej w defi wrzucił na pożyczki, bawet BTC bo jak ono urośnie to masz BTC + jakiś % lub USDC zależy co wolisz. Jest sporo tego Blockfi/Nexo/Celsius

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie kopania na Nicehash

Postautor: adiqq » niedziela, 24 października 2021, 20:05

xbladexx pisze: niedziela, 24 października 2021, 19:57- często gęsto tego typu farmy to ponzi (na jednej już straciłem kilka lat temu bitka... chłopak wyparował z kasą)
akurat Nicehash jest pewny - mieli włam bodajże w 2017 czy 2018 - i oddali całą kasę...trochę to trwało, ale oddali. Jakiś czas temu było o tym na ich blogu.

Dodano po 1 minucie 29 sekundach:
Co do reszty to się zgadzam - nie jest to takie proste (testowałem przez jakiś czas na małych kwotach na ETH), na pewno wymaga doświadczenia.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie kopania na Nicehash

Postautor: xbladexx » niedziela, 24 października 2021, 20:15

adiqq pisze: niedziela, 24 października 2021, 20:06Co do reszty to się zgadzam - nie jest to takie proste (testowałem przez jakiś czas na małych kwotach na ETH), na pewno wymaga doświadczenia.
Kopianie takie jest spoko jak jest bear bo trudność nie rośnie a może spaść, siła nabywcza BTC też spada.
Więc warto wrócić do tematu chyba przy 150-200k USD , do tego czasu kopać na Blockfi takie moje wolne przemyślenia.
Powodzenia

PS: Warto coś spróbować

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 23 października 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie kopania na Nicehash

Postautor: ksenia39 » poniedziałek, 25 października 2021, 15:26

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź , jak i za podpowiedzi.Sama osobiście rówinież się skłaniałam ku takiej formie rozliczenia.Jeśli chodzi o samo rozliczenie tego 0.5 btc wydanego na wypożyczenie koparki od x użytkownika ,który dostaje zapłate w btc.Ja jestem anonimowa,nicehash jest pośrednikiem ,użytkownik od którego wnajmuje też jest anonimowy ma płacone w btc nie fiat.Rozliczjąc się za usługę dwie strony nie powinny być jawne i powinno dojść do zamiant btc na fiat (gdzie to nie następuje).Już pomijając ,że za wynajem wykopię jakieś monety.Chodzi mi o to na jakiej zasadzie i procencie rozlicza się się sam wynajem usługi za btc ???

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie kopania na Nicehash

Postautor: xbladexx » poniedziałek, 25 października 2021, 18:11

ksenia39 pisze: poniedziałek, 25 października 2021, 15:26Chodzi mi o to na jakiej zasadzie i procencie rozlicza się się sam wynajem usługi za btc ???

Moim zdaniem:
1) Kupujesz usługę wykupu mocy w sieci = przychód i podatek
2) Przy pierwszym wykopanym krypto masz prawo wrzucić cały koszt wydany bezpośrednio - ważne abyś sprzedał wykopane Krypto może byc 0.1 LTC :) za te 0.5BTC ale musi być sprzedane do fiat. Wtedy kosztem 0.1LTC sprzedanego jest równowartość wydana na cały hash.
3) W takiej inwestycji jak mówisz zjebana jest definicja potem przenoszenia kosztów. Bo literalnie tam pisze że koszt można rozliczyć w następnym roku.
Jeśli nie wykopiesz za 50k krypto, a za 30k to masz -20k stratę.
I z tą stratą są jaja, bo ją można odliczyć RAZ w następnym roku.
W interpretacji piszę urzędnik, że ok jest przenosić ale fiskus zmieniać zdanie lubi ;)...
Może się potem okazać że taką stratę możesz rozliczyć tylko raz a nie przenosić dalej.ć raz

https://podatki.gazetaprawna.pl/artykul ... walut.html

Problem możesz mieć z rozliczeniem kosztu jako usługi jeśli nie masz na to faktury.
Nie jest to wymiana krypto na krypto więc wpadniesz w szarą strefę prawa i widzimi się urzędników.
Wcześniej myślałem że wykup hashrate jest od tego serwisu = firmy = jakaś faktura.
Koszty bez faktury jako usługa są dość łatwe do podważenia, o ile wymiana krypto na krypto jest już jako tako znana urzędom to Ty z tym kopaniem będziesz przedzierać szlaki :)
Jednak kwoty podatku koło 10k-100k PLN to będą im koło tyłka latać daje na to 0.1% szans na problem. Jak nie wypłacisz na konto więcej niż zarobiłes to nikt paluchem nie kiwnie.
Jesli kupisz dom a masz 50k dochodu to się zacznie na 99%.
Ludzie w 2021 bedą obroty mieć w milionach.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie kopania na Nicehash

Postautor: adiqq » poniedziałek, 25 października 2021, 18:28

I z powodów wymienionych wyżej, dziwię się, że ktos w ogóle na poważnie bierze ten sposób na pozyskanie krypto poważnie pod uwagę. Sporo osób szuka jakiejś innej drogi, właśnie z takich powodów.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 23 października 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie kopania na Nicehash

Postautor: ksenia39 » środa, 27 października 2021, 15:33

Dziękuję za odpowiedź i za to jak opisałaś te przykłady.Teraz jest to dla mnie jasne.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości