DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
23
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: xbladexx » poniedziałek, 11 października 2021, 22:37

Z racji, że krypto rośnie w cenie, część z was może się zastanawiać co zrobić legalnie do obniżenia podatku i skusić się na pójście do doradcy podatkowego. Smutna wiadomość jest taka, że najlepsze rozwiązania będą raportowane do KAS stanie się tak dlatego że Polska rozszerzyła schematy do raportowania na schematy krajowe. Jeśli oglądacie Mentzena który mówi, że wie gdzie będą dziury w podatkowym murze to prawda. Czego często radcy nie mówią to, że z chwilą jak ktoś z nich skorzysta to taka dziura będzie przez niego musiała być zaraportowana.(nie mówię tu o dziurach które latają po YouTube - z racji popularności to załatają je jeszcze szybciej XD )

Jeśli podatnik przyjdzie do radcy i powie panie chce zapłacić 0% podatku zamiast X, bo zrobię XYZ to od kopa powinien być raportowany jeśli jednym lub głównym celem jest uniknięcie podatku. Dodatkowo księgowi sami mają ocenić transakcje czy nie spełniają takich założeń. Takie raporty to kopalnia wiedzy dla KAS do łatania dziur oraz podważania słuszności XY czynności i kopania po jajach podatników. Taki był też cel dyrektywy aby podatnicy nie latali po radcach w celu agresywnej optymalizacji podatkowej.

Ważnym jest aby wasze ruchy nie wydawały się sztuczne itp. czyli np. nie można pożyczyć spółce zagranicznej X BTC ta je sprzedaje za 0%, potem ta firma udziela wam promocyjnie pożyczki na dom 50zl/mc na 200lat i przypadkiem po 10 latach pada. jak sami na to wpadniecie to może i nawet udzie to, jak przez księgowego ten zacznie to rozgrzebywać i się może doszukać obejścia prawa podatkowego, chodź wujek Leszek z Karaibów pożyczający to naprawdę fajny chłop.

Jeśli ktoś myślał o przekazaniu krypto tacie w Portugali/Malcie/Niemczech ten być może sprzeda po roku, a potem da wam darowiznę z pierwszej grupy podatkowej. To jest to modelowa sytuacja transgraniczna dla DAC6 która może być próbować podważana przez KAS. Chyba że tata z tego kupi TV, a wy się do niego odezwiecie po jakimś czasie, że np auto się popsuło i trzeba kupić nowe.

Jeśli macie jakiś fajny plan to trzeba go zrealizować tak aby całkowicie przypadkiem wyszło, że podatek jest mniejszy i jest to wypadek przy pracy, no inaczej się nie dało. ( jeszcze jak nie będzie księgowego w okolicy to spadniecie z radaru )
Uważajcie co piszecie do księgowych jak coś argumentujecie itp. aby nie wyszło, że celowo "planujecie" agresywną optymalizację podatkową. (na plus w dyrektywie DAC6 jest to, że aby was księgowy zaraportował to musicie mieć z nim umowę)

Dodatkowo od 1 listopada zmiany - miejcie też na uwadze, że księgowi do których pójdziecie mogą was zaraportować jeśli wykryją podejrzane transakcje lub coś będzie nie tak. ( zgłoszenia do prokuratury itp. ). Z praktycznego punktu widzenia jeśli straciliście wszystkie faktury na zakup BTC w pożarze lub incydencie na łodzi, do tego nie pracowaliście długo to istnieje spora szansa na problemy.

Niech wam krypto sprzyja w tym bull runie.
Powodzenia

PS: Radcy podatkowi i księgowi to też ludzie, będą raczej unikać rozwiązań wymagających raportowania.
( chyba, że sami je wykonacie, dacie im do policzenia i wyjdzie, że trzeba raportować )

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: powered » wtorek, 12 października 2021, 00:22

Moim zdaniem tzw "dziura podatkowa" jest z góry zaplanowana przez pomysłodawców, czyli przez kogoś z tęgą głową i polityka, który taki przepis przepchnie i znana jest tylko przez wąską grupę zainteresowanych. Jak myślicie dlaczego każdy podatek, każdy przepis ma zawsze jakieś wyjątki? Ale w przypadku gdy ktoś z poza tej grupy ośmieli się skorzystać z tego wyjątku, to zostaje ogłoszony przestępcą podatkowym a wyjątek dziurą podatkową :)

Początkujący
Posty: 63
Rejestracja: 16 stycznia 2015
Reputacja: 29
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: tutkarz » sobota, 16 października 2021, 10:02

xbladexx pisze: poniedziałek, 11 października 2021, 22:37 jeśli straciliście wszystkie faktury na zakup BTC
jakie kuźwa faktury, jak z giełd dostaje się zazwyczaj byle jaki świstek, który samemu można sobie w edytorze tekstów napisać. O ile w ogóle cokolwiek się dostaje i nie trzeba drukować historii transakcji z excela, gdzie już w ogóle można sobie edytować do woli.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: xbladexx » sobota, 16 października 2021, 11:24

tutkarz pisze: sobota, 16 października 2021, 10:02jakie kuźwa faktury, jak z giełd dostaje się zazwyczaj byle jaki świstek
Dlatego działalność gospodarcza w handlu krypto praktycznie była niemożliwa bo nikt by tego nie spełniał - nie można w praktyce było odliczyć kosztów zakupu. W przypadku osób fizycznych może być i wydruk z giełdy tam nie ma obostrzeń, czy wykazu co może być kosztem.

Jak coś przekombinujesz i wymienisz dane w pliku excel, celowo sfałszujesz a np US napisze do giełdy i dostanie dane to jeszcze wyrok za fałszowanie dokumentów i grube oszustwa podatkowe się szykuje. To już lepiej zgubić dokumentacje i kosztów nie odliczyć IMO.W obecnym świecie gdzie każde dane można sprawdzić to wkładanie główy pod gilotynę.

Jak prześlesz krypto na Bitstamp, a właściwie na którąkolwiek Europejską giełdę to powinni tego wymagać. Bitstamp chce IMIENNEGO DOWODU zakupu krypto. Tak nie robie sobie jaj...(poczytaj ich reddit)
AML6 weszło w czerwcu 2021 dlatego jeszcze tu nie ma lawiny postów, ewentualnie kto mądrzejszy omija już Bitstamp i europejskie rynki jak ma "słabe" dowody zakupu. np DEFI . Ja tylko ostrzegam, że coś takiego istnieje, byłem przeczołgany przez te procedury dlatego tego nikomu nie polecam. Nawet jak wszystko masz w papierach ok to nie jest fajne.

PS: Ja nie ustaliłem zasad gry w EU, tylko piszę aby mieć świadomość co kogoś może czekać, jak komuś dowalą konkretną karę to zobaczysz co się może dziać.

Początkujący
Posty: 63
Rejestracja: 16 stycznia 2015
Reputacja: 29
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: tutkarz » wtorek, 19 października 2021, 20:10

xbladexx pisze: sobota, 16 października 2021, 11:24Jak coś przekombinujesz i wymienisz dane w pliku excel, celowo sfałszujesz
nie o to mi chodziło, tylko odwrotnie, że przyniosę do urzędu wydrukowanego excela a oni mi powiedzą, że sam to sobie mogłem napisać i mi nie uwierzą.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: xbladexx » wtorek, 19 października 2021, 21:56

tutkarz pisze: wtorek, 19 października 2021, 20:10nie o to mi chodziło, tylko odwrotnie, że przyniosę do urzędu wydrukowanego excela a oni mi powiedzą, że sam to sobie mogłem napisać i mi nie uwierzą.
Jeśli twoje dochody potwierdzają te pliki z giełd to co niby ma być nie tak.
Może tak być że będą dociekać w przypadku (bezrobotnych, osób karanych)
Mamy obecnie CRS więc US wie ile dostałeś na konto bankowe w ciągu roku, a ile opodatkowałeś. Jeśli suma wpłat na konto jest większa od deklarowanego dochodu to będzie kontrola skąd ta ekstra kasa.
Jeśli kasa z krypto pokrywa się z deklarowaną do opodatkowania to nie widzę tematu żeby sie dowalać - brudną robotę weryfikacji takich transakcji robi już bank.
Obecnie tę brudną robotę robią giełdy (KYC/AML jest u nich gorsze niż w bankach).

Masz też blockchain to jest weryfikowalne czy walisz w hooja... kopałem w 2013, a tu cyk transakcje z giełd w 2021 XD. Kopałem w 2014 ( a tu cyk bezrobotny przez 10 ostatnich lat)
To nie takie łatwe oszukać najczęściej jak oszukasz to Cię znajdą, po jakiejś głupocie w papierach. Jak się giełda jebneła to nie twoja wina pozatym jak ona istnieje to często do niej napiszą lub do skarbówki w kraju gdzie ona jest. Tyle w teorii bo w praktyce to żadko lecą takie zapytania po urzędach coś musi być grubo aby w to się bawić.

Ja nikomu nigdy bym nie zalecał oszukiwać na to są paragrafy i potencjalne lata odsiadki.
Za brak podatku to może mandat ktoś dostanie i grzywnę.
Wątpię aby ktoś w Polsce dostał wyrok za krypto waluty "źle" rozliczone w latach 2009-2019.
Od 2019 zasady są proste łatwo też namierzyć i sprawdzić kogoś kto do fiat handluje.
Jedyny wyjątek to bitomaty ale też jakbyś miał krypto z haku/kradzieży oflagowane to Cie dopadną , giełdy używają chain-analys mają czarne listy adresów.

Zauważ proszę, że na tym forum nie ma wysypu narzekań - o dojechał mnie US, bo kot mi zjadł fakturę itp. lub zupa była za słona.
Ci co dostali by po dupie pierwsi by byłi - no ja bym był.
Obecnie po prostu płacisz podatek masz spokój.
Czasami jak za płacisz za mały to polatasz po sądach ale tam ludzie wygrywają z US, więc pewnie też dlatego oni z krypto tak ludzi tam nie ciągają, bo wiedzą, że przejebią.
Dodatkowo mają świadomość, że jak będą uczciwym ludziom robić problemy to nawet normiki będą unikać podatku i każdy w USDT będzie siedział.
  • Spoiler:
    Poza tym pamiętaj że prawo nie było jasne właściwie to ciągle nie jest.
    Przykład:
    1) Miałeś krypto z lat 2013-2017 nie rozliczałeś krypto-krypto.
    US mówi powinien pan to rozliczyć XD. No tak tylko ja nie rozliczyłem bo NIE BYLO JAK, waluty obce są publikowane na stronie NBP i mam pewność co do kursu jaki przyjąć.
    W przypadku krypto-krypto nie wiadomo jaki kurs brać. Giełda zresztą już nie istnieje, kursy między giełdami w TYM SAMYM czasie były +- 10% (np. Bitfinex vs Bitstamp) już nie mówię o dziennych wahaniach +- 10% . Naliczysz za mało grzywna.
    Naliczysz za dużo (no niby ok) ale jak później to dasz jako koszt to się okazuje za rok że też oszukujesz bo podwyższasz sobie koszty.
    Dlatego do od 2008-2017 nikt nie wymagał rozliczania krypto-krypto, a są wyroki sądów które stoją po stronie podatnika, bo podatnik ma być pewny podatku.

    2) Obecnie jest super bo zamiana na fiat to obowiązek podatkowy i bardzo dobrze.
    Jasna sprawa gorzej jest jeśli zobowiązania regulujesz kryptowalutą XD, ale nie coś takiego że płacisz 100zł (rachunek w BTC) ale masz zapłacić za coś np 0.1 ETH i wyceniane tylko w krypto jest znów ten sam problem co w punkcie nr1

Początkujący
Posty: 63
Rejestracja: 16 stycznia 2015
Reputacja: 29
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: tutkarz » środa, 20 października 2021, 11:05

coś ty się uparł z tym oszukiwaniem. Płace wszystkie podatki dla świętego spokoju i dlatego, że mnie na to stać. Problemy jakie ja widzę są takie, że nie wiem czy dobrze rozliczam, nie mam przekonujących dowodów na obroty m.in. dlatego, że robiłem je i na bitcurex i na birmarket i nawet kiedyś na mtgox. I np. nie wiem czy zakup krypto na bitmarkecie miałem wliczać w koszt zakupu krypto na picie czy nie, skoro oni napisali, że mam tam wpisać udokumentowane koszty. A potem jak to sprzedam to się spytają skąd mam krypto ... A dowód mam jakiś plik excela, który jak już napisałem wcześniej, równie dobrze mogłem sam zrobić. Z mojego punktu widzenia to żaden dowód.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: xbladexx » środa, 20 października 2021, 15:37

tutkarz pisze: środa, 20 października 2021, 11:05że nie wiem czy dobrze rozliczam,
Ja sobie wrzuciłem tutaj:
https://cointracking.info/enter_coins.php

Tylko bitcurex Ci brakuje ale jak masz CSV ro może pomóc.
Jednak problemem jest konwersja PLN do USD bo widzę że ich kurs różni się od NPB z 2-3gr.
Na lepszą stronkę od krypto rozliczania nie trafiłem jednak.
Tam jest sporo opcji do przestawiania.
Strona jest sporo bo możesz sobie dowolną metodę księgową dobrać i do niej rozliczać.
tutkarz pisze: środa, 20 października 2021, 11:05nie mam przekonujących dowodów na obroty
Myślisz, że ktokolwiek tutaj na forum takie ma ? :) No 99% tutaj nie ma listy "faktur" do okazania... Więc stoisz tutaj przed wyborem co gorsze.
1) Rozliczasz to co zamieniłeś do fiat, ewentualnie pokazujesz jak do tego doszło lekko przepłacając na podatku(uwzględniasz wymiany pod drodze jakąś metodą księgową) coś jak na tej stronce co dałem. Olewasz transakcje krypto-krypto, bo rzetelna wycena tych transakcji w latach 2009-2017 to śmiech na sali i wróżenie fusów. (kurs dziennie lata +- 10%, brak oficjalnych danych do przeliczania jak strona NBP do odniesień i umocowania prawnego).

2) Poprostu rozliczasz tylko to co masz na koncie, płacisz podatek przychodowy 19%.
Olewasz całkowicie koszty, bo plik CSV z nieistniejącej giełdy to żaden dowód w oczach US.
Po tym jak z darowiznami się kopałem czy PCC to jestem szczerze w stanie uwierzyć, ze zaczną się śmiać jak zobaczą plik CSV XD .

3) Próba bycia 100% legit każda transacja rozliczona metodą księgową(coś jak na tej stronie którą CI dałem, takich jest kilka). Problemem dalej jest dokumentacja ale to każdy będzie miał.
tutkarz pisze: środa, 20 października 2021, 11:05I np. nie wiem czy zakup krypto na bitmarkecie miałem wliczać w koszt zakupu krypto na picie czy nie
Teoretycznie tak w 2019 jeśli z np. z tej stronki którą CI dałem wyjdzie coś takiego w raporcie na koniec, że pod koniec 2019 miałeś niezaraportowane zakupy krypto ale nie sprzedane dotychczas. Teraz jest spory problem z kosztami które pozać. Bo musisz być 100% pewien, że dobre tam wpisujesz. A z tego co czytam to skarbówka zawsze się dopierdala do kosztów i zwrotów kasy.
tutkarz pisze: środa, 20 października 2021, 11:05A potem jak to sprzedam to się spytają skąd mam krypto ...
Mam ten sam problem i 99% ludzi tu co "więcej coś mają" go ma, reszta pójdzie do bitomatu parę razy.

Osobiście wziołem sobie ogarnołem tą stronką co dałem wyliczenie krypto aby wiedzieć co roku ile mam tego i z czego, wtedy jest to czytelne.
Raporty te służa mi w ewidencjonowaniu kryptowalut w razie "W".
Nie wiem jak rozliczałeś krypto w latach ubiegłych ale z regóły powinno się trzymać tego co się do tej pory robiło.
tutkarz pisze: środa, 20 października 2021, 11:05Z mojego punktu widzenia to żaden dowód.
Szczerze z mojego też. Ale ten problem wyskoczyć może w momencie jak chcesz na podstawie tego odliczyć koszty. Wiec co najwyżej Ci ich nie uznają.
(tutaj można się bić kto ma rację)

Jak dla mnie dowód w postaci pliku CSV jest bardziej pomocny jak ktoś chce CI dowalić pranie kasy i dać zarzuty. Bo wtedy ty coś masz (plik CSV), a oni na 100% nie będą mieli nic, więc śpisz spokojnie.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 21 października 2021
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: zakupocholik » czwartek, 21 października 2021, 14:57

A co w przypadku, jeżeli ktoś chce kupić krypto w kantorze stacjonarnym, i chce kupić za dość dużą kasę? Jak udokumentować taki zakup? Kantor stacjonarny daje druk KP. Czy taki druk KP będzie wystarczającym potwierdzeniem nabycia krypto? Czy skarbówka nie będzie robiła żadnych problemów, jeżeli na zakup krypto nie będzie się mieć imiennej faktury, a tylko ten druk KP? Faktura będzie mieć dla skarbówki większe znaczenie niż sam druk KP, więc może lepiej poszukać kantoru, który po prostu wystawi nam tę imienną fakturę, zamiast zadowalać się świstkiem KP, który potem i tak może zostać zakwestionowany i być może nawet odrzucony przez skarbówkę... Co myślicie :roll: ?

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: xbladexx » czwartek, 21 października 2021, 18:26

zakupocholik pisze: czwartek, 21 października 2021, 14:57i chce kupić za dość dużą kasę?
Kantor to się Ciebie spyta skąd masz na to gotówkę , wtedy musisz pokazać np. PIT, cos innego jako dowód. Przelew gotówką przy dużej kwocie tez może być sprawdzony.
zakupocholik pisze: czwartek, 21 października 2021, 14:57Czy taki druk KP będzie wystarczającym potwierdzeniem nabycia krypto?
Powinien jak najbardziej, czy ma imie czy nie.
Jedynym problem to ty możesz mieć potem wpłacając to krypto np. na Bitstamp dając im ten rachunek bez imienia.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 21 października 2021
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: zakupocholik » czwartek, 21 października 2021, 22:41

xbladexx pisze: czwartek, 21 października 2021, 18:26Kantor to się Ciebie spyta skąd masz na to gotówkę , wtedy musisz pokazać np. PIT, cos innego jako dowód. Przelew gotówką przy dużej kwocie tez może być sprawdzony.
Dla mnie to nie problem - mam wszelkie PIT-y, faktury... Gromadzę wszystko. I zawsze staram się jak najlepiej zabezpieczać. Przy zakupie biorę wszelkie potwierdzenia, imienne faktury i tak dalej. Zabezpieczam się na wszelkie sposoby i dzięki temu unikam problemów ze skarbówką. Jak ktoś przy zakupie krypto godzi się to, żeby kantor w ramach potwierdzenia wydał mu świstek KP zamiast imiennej faktury, to już jego sprawa - ja przy zakupie krypto wolę wziąć imienną fakturę i spać spokojnie. I żeby było jasne: to nie jest mój wymysł, że na zakup krypto powinniśmy brać imienne faktury - tak pisze księgowa, Pani Wioleta Jacak, która na pytanie "Co może być dowodem/potwierdzeniem zakupu kryptowaluty?" odpowiada w sposób następujący: "Najlepszym dowodem potwierdzającym zakup kryptowaluty będzie wystawiona faktura na dane nabywcy"*. Oczywiście, nie każdy kantor stacjonarny wystawia imienne faktury. Trzeba znaleźć taki, który wystawia (da się) i jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy, bo to później pozwala uniknąć wielu problemów, które mogą pojawić się w kontaktach ze skarbówką.

* link do wypowiedzi księgowej, Pani Wioletty Jacak: Najlepszym dowodem potwierdzającym zakup kryptowaluty będzie wystawiona faktura na dane nabywcy

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: xbladexx » piątek, 22 października 2021, 11:49

zakupocholik pisze: czwartek, 21 października 2021, 22:41"Najlepszym dowodem potwierdzającym zakup kryptowaluty będzie wystawiona faktura na dane nabywcy"*


Całkowicie się z Tobą zgadzam w tej kwestii. Pragnę tylko też pamiętać o drugiej stronie transparentności czyli bezpieczeństwie. Wycieki danych ciągle się zdarzają i będą zdarzać ktoś może z tego powodu że dziś wydał np. 20tys PLN na BTC byc celem za 4-8 lat jak cena zrobi x10-x100 kto wie. Kolejna sprawa jest taka, że jak będziesz odsprzedawał i ktoś będzie chciał skan twojej faktury to twoje dane też mogą w przyszłości latać po Internecie, coś się tam podziało a on zlał sprawę.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 16 lutego 2020
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: jacksparrow14 » piątek, 22 października 2021, 17:18

zakupocholik pisze: czwartek, 21 października 2021, 22:41Jak ktoś przy zakupie krypto godzi się to, żeby kantor w ramach potwierdzenia wydał mu świstek KP zamiast imiennej faktury, to już jego sprawa - ja przy zakupie krypto wolę wziąć imienną fakturę i spać spokojnie. I żeby było jasne: to nie jest mój wymysł, że na zakup krypto powinniśmy brać imienne faktury

Ja przy zakupie spisałem umowę u notariusza w postaci aktu notarialnego w obecności ministra finansów, ale jak ktoś się godzi na zwykłą imienną umowę to już jego sprawa, ja wolę spać spokojnie

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 22 października 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: sz.malec » piątek, 22 października 2021, 18:33

xbladexx pisze: piątek, 22 października 2021, 11:49Całkowicie się z Tobą zgadzam w tej kwestii. Pragnę tylko też pamiętać o drugiej stronie transparentności czyli bezpieczeństwie. Wycieki danych ciągle się zdarzają i będą zdarzać ktoś może z tego powodu że dziś wydał np. 20tys PLN na BTC byc celem za 4-8 lat jak cena zrobi x10-x100 kto wie. Kolejna sprawa jest taka, że jak będziesz odsprzedawał i ktoś będzie chciał skan twojej faktury to twoje dane też mogą w przyszłości latać po Internecie, coś się tam podziało a on zlał sprawę.

Tak, tylko pamiętaj, że wszystko obecnie - czy tego chcemy, czy nie - idzie w kierunku regulacji. Jak będziesz wychodził do fiatów (a chyba każdy z nas będzie chciał w pewnym momencie wyjść do fiatów i kupić sobie dom, mieszkanie czy samochód - może lambo?), to i tak będziesz musiał się - czy na to giełdzie, czy w kantorze - zweryfikować. I wtedy taka giełda czy kantor będzie miała na Twój temat dużo więcej danych niż znajdzie się na takiej imiennej fakturze, którą dostaniesz od kantoru podczas zakupu krypto. Kupisz dom, mieszkanie – Urząd Skarbowy zapyta Cię, skąd miałeś na to pieniądze. Czy masz jakieś dowody, potwierdzenia zakupu? A wtedy Ty wyciągasz fakturę, pokazujesz, że tego i tego dnia, w tym i w tym kantorze kupiłeś krypto, kurs wzrósł tyle i tyle, zarobiłeś tyle i tyle, i masz spokój, i nie musisz użerać się z urzędnikami, którzy każdy inny dowód mogą po prostu kwestionować. I co im zrobisz? Nic im nie zrobisz. Dlatego uważam, że warto - w celu lepszego zabezpieczenia swoich interesów - prosić kantor przy zakupie krypto o wydanie imiennej faktury, szczególnie jak ktoś inwestuje długoterminowo czy inwestuje trochę więcej niż wspomniane przez Ciebie 20 tysięcy złotych. Taka imienna faktura za 4-8 lat – jak Bitcoin/Ethereum zrobi x10-x100 – może dużo lepiej - szczególnie w oczach urzędnika - zabezpieczyć Twoje interesy niż potwierdzenie zakupu wydane na druku KP.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 23 października 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: ksenia39 » środa, 27 października 2021, 15:42

Takie pytanie czy ktoś porównywał rozliczenie z tej(https://cointracking.info/enter_coins.php) lub z innej stronny.Ze swoim rozliczeniem od księgowego.Czy się pokrywają w liczbach ?
Wiadomo najlepiej wszystko robić samej ,a jak księgowy coś źle policzy to będzie na niego.

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: miso20 » środa, 27 października 2021, 16:34

powered pisze: wtorek, 12 października 2021, 00:22ak myślicie dlaczego każdy podatek, każdy przepis ma zawsze jakieś wyjątki?
Bo próbuje się zbyt szczegółowo regulowac pewne kwestie, a rzeczywsistość jest niemalże nieskończona. Dziur nie mają tylko ogólne przepisy lub mają ich najmnije. Dlatego przepisy podatkowe powinny być możliwe najogólniejsze. 5% na wszystko i mozna sie rozejść. :D
zakupocholik pisze: czwartek, 21 października 2021, 14:57Kantor stacjonarny daje druk KP.
Flyingatom daje faktury imienne, które wyglądają "legitniej" dla skarbówki.

Początkujący
Posty: 63
Rejestracja: 16 stycznia 2015
Reputacja: 29
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: tutkarz » piątek, 29 października 2021, 12:13

Za dużo paranoi tu na tym forum. Ja kupiłem krypto na bitbay, mam dowód w postaci wpłaty z konta bankowego, dowód na blockchain, wpisany zakup w pit i moim zdaniem to jest całkowicie wystarczające i do tego niezależnie od kwoty. Zwłaszcza, jak to sobie spokojnie na tym adresie leżało i dojrzewało. I nie wiem kto i jakie niby miałby robić problemy ze spieniężaniem tego, nawet jakby kiedyś miałby to być miliard dolaróweuro.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2055
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4785
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: prap0n » piątek, 29 października 2021, 13:05

tutkarz pisze: piątek, 29 października 2021, 12:13Ja kupiłem krypto na bitbay, mam dowód w postaci wpłaty z konta bankowego, dowód na blockchain, wpisany zakup w pit i moim zdaniem to jest całkowicie wystarczające i do tego niezależnie od kwoty. Zwłaszcza, jak to sobie spokojnie na tym adresie leżało i dojrzewało. I nie wiem kto i jakie niby miałby robić problemy ze spieniężaniem tego, nawet jakby kiedyś miałby to być miliard dolaróweuro.


Jak nie masz historii transakcji z gieldy, badz potwierdzen zakupu na mailu to nie masz najbardziej podstawowej rzeczy. To w zasadzie dotyczy kazdej jurydykcji.
Wplata na konto bankowe gieldy nie oznacza ze doszlo do zakupow.

A ze paranoja to prawda.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 16 listopada 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: kryptowaluciarz » wtorek, 16 listopada 2021, 03:40

xbladexx pisze: sobota, 16 października 2021, 11:24Bitstamp chce IMIENNEGO DOWODU zakupu krypto.
A co jeżeli ktoś nie ma IMIENNEGO DOWODU zakupu kryptowaluty i niechcący prześle swoją kryptowalutę na taką giełdę? Czy giełda zablokuje kryptowaluty i nie pozwoli ich nigdy wypłacić? Jak jest?

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: koparki » wtorek, 16 listopada 2021, 08:15

@kryptowaluciarz Wg obecnego prawa w PL nie masz obowiązku mieć imienny dowód zakupu o ile są to kwoty nie wprawiające w zawrót głowy (taki obowiązek jeśli kiedyś będzie stawia pod znakiem zapytania sens istnienia kryptowalut) ale może tak być jak mówisz w niektórych jurysdykcjach i na niektórych giełdach które chcą być bardziej święte niż Papież i nic im nie zrobisz , dlatego jeśli masz jedynie nieimienny dowód zakupu nigdy nie wpłacaj dużo na giełdę w jednym kroku, wpłać tyle ile ew możesz stracić,
---

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości