DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: xbladexx » wtorek, 16 listopada 2021, 09:06

kryptowaluciarz pisze: wtorek, 16 listopada 2021, 03:40Czy giełda zablokuje kryptowaluty i nie pozwoli ich nigdy wypłacić? Jak jest?
Oczywiście, że blokuje "reddit/twiter/fora" pełne są skarg takich ludzi.
Piszę o tym bo sam musiałem się z miesiąc bujać z Bitstampem aby udowodnić swoje krypto.
koparki pisze: wtorek, 16 listopada 2021, 08:15 i na niektórych giełdach które chcą być bardziej święte niż Papież
Powiedzmy sobie szczerze przez AMLVI i obowiązki wokoło tego jest coraz ciężej w EUROPIE.
W USA nie ma takiej paranoi, ba nawet nie ma jej w UK. Tam rzucisz transfer 100k+ USD i się nie czepiają aż tak. Tam wystarczy screen z giełdy i wio. Często nawet nic nie trzeba.
Co nie zmienia faktu, że tam też coraz wiecej jest regulacji ale nie są aż tak ciężkie jak w Europie.

Osobiście mimo, że mam legitne krypto to dla świętego spokoju wole omijać Europe.
To jak z jazdą samochodem wiesz, że na X rondzie ludzie mają non stop wypadki to po co się tam pchać po problemy. Trzeba wybierać drogę gdzie ludziom się problemów nie robi.

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: ikswodnal » wtorek, 16 listopada 2021, 09:41

xbladexx pisze: wtorek, 16 listopada 2021, 09:06Osobiście mimo, że mam legitne krypto to dla świętego spokoju wole omijać Europe.
Mam nadzieję że kupione BTC za PLN przelewem z banku konsumenta posiadacza kryptowaluty jest legalnym krypto. Pomijając prezenty otrzymane w BTC z przed kilku lat - no ale to kłopot odbiorców prezentów :-).

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 16 listopada 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: twcc28 » wtorek, 16 listopada 2021, 18:35

koparki pisze: wtorek, 16 listopada 2021, 08:15Wg obecnego prawa w PL nie masz obowiązku mieć imienny dowód zakupu o ile są to kwoty nie wprawiające w zawrót głowy

Nie wiesz może o jakiej dokładnie kwocie jest mowa?

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 16 listopada 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: twcc28 » wtorek, 16 listopada 2021, 18:38

@xbladexx Czyli wszyscy, którzy kupili kryptowalutę w kantorze stacjonarnym i przeleją ją na jakąś trefną giełdę nigdy nie będą mogli wypłacić swoich pieniędzy? No bo skoro giełdy akceptują lub będą akceptować tylko imienne potwierdzenia zakupu i tylko imienne faktury (a kantor, jak wiemy, takich potwierdzeń raczej nie daje), to...

A czy są jeszcze jakieś giełdy, które nie wymagają imiennych potwierdzeń zakupu? Chodzi mi o giełdy, na które można by bezpiecznie przelać kryptowalutę kupioną w kantorze stacjonarnym (gdzie jedynym dowodem zakupu jest standardowy druk KP oraz paragon (na okaziciela, bez danych osobowych) i zamienić ją na fiat bez ryzyka utraty środków i bez konieczności bujania się z taką giełdą...

Giełdy w Stanach Zjednoczonych są OK? Na Coinbase będzie OK coś takiego zrobić? A co z Binance?

BitBay/Zonda raczej odpada, prawda? Im raczej nie wystarczy potwierdzenie na druku KP oraz paragon (na okaziciela, bez danych osobowych), prawda?

PS Jak udało Ci się, @xbladexx, rozwiązać sprawę z Bitstampem? Udało Ci się ich przekonać? Odzyskałeś swoje środki? Jak nie chcesz tu, to możesz skrobnąć na PW. Chętnie poczytam.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: xbladexx » wtorek, 16 listopada 2021, 19:27

twcc28 pisze: wtorek, 16 listopada 2021, 18:38Czyli wszyscy, którzy kupili kryptowalutę w kantorze stacjonarnym i przeleją ją na jakąś trefną giełdę nigdy nie będą mogli wypłacić swoich pieniędzy? No bo skoro giełdy akceptują lub będą akceptować tylko imienne potwierdzenia zakupu i tylko imienne faktury (a kantor, jak wiemy, takich potwierdzeń raczej nie daje), to...
nie panikujmy do USA / UK teraz szły grube przelewy na te CEFI takie GRUBO ponad 15k Euro plus nikt mi problemów nie robił.
Tylko Bitstamp mi fikołki robił, z tego co czytam to Bitbay też ludziom cyrki robi włącznie z pokazywaniem nr. bloków co ktoś miał kopać XD.
Flying atom chciał tonę jakiś papierów podpisywanie profilem zaufanym itp...
Poprostu zabawę z krypto lepiej mieć poza EU po co się pakować na pole minowe.
twcc28 pisze: wtorek, 16 listopada 2021, 18:38A czy są jeszcze jakieś giełdy, które nie wymagają imiennych potwierdzeń zakupu?
Byle giełda poza EU to mniej problemów taki kraken czy coś w USA bedą mniej dowalający się do szczegółów.
Dodatkowo teraz w zależnosci czego potrzebujesz masz karty ala binance/crypto.com/nexo/blockfi itp.
Jak potrzebujesz przelewu w EUro to coinbase/kraken popatrz po parach BTC/Euro kto ma.
twcc28 pisze: wtorek, 16 listopada 2021, 18:38BitBay/Zonda raczej odpada, prawda?
Nie powiem CI jakie jest ich wewnętrzne AML ale instnieje spora szansa że jak już się dopierdolą to latami będziesz się bujać.
Potrzebne Ci to ? Nie jestem jasnowidzem ale idzie przewidzieć że tam będą problemy.
twcc28 pisze: wtorek, 16 listopada 2021, 18:38PS Jak udało Ci się, @xbladexx, rozwiązać sprawę z Bitstampem?
2 miesiace ping ponga jakiś maili pospisywania walletów itp... myślałem że mnie szlak trafi. 2017 sprawę załatwiłem, potem to samo 2021 szkoda gadać. Nikomu nie polecam.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 16 listopada 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: twcc28 » wtorek, 16 listopada 2021, 19:47

@xbladexx napisałem do BitBay/Zonda w tej sprawie. Zobaczymy, co odpiszą.

Czyli wszystkie giełdy poza EU są raczej bezpieczne? Kraken... Coinbase... Zarejestruję sie na takiej giełdzie, wpłacę kryptowalutę, którą wcześniej kupiłem w kantorze, pokażę dowód zakupu w postaci KASA PRZYJĘŁA - KP (niestety bez moich danych osobowych), i to powinno takiej giełdzie wystarczyć, tak?

Z tej kwoty, za jaką kupiłem kryptowalutę, zrobiło się już 10x tyle... Kwota kilkukrotnie przekraczająca 15K EUR...

Chcę jakoś legalnie z tego wyjść, zapłacić podatek i mieć spokój...

Wizja wieloletniej walki z giełdą mnie dobija...

Początkujący
Posty: 50
Rejestracja: 13 sierpnia 2019
Reputacja: 89
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: Nexos » wtorek, 16 listopada 2021, 19:56

xbladexx pisze: wtorek, 16 listopada 2021, 19:27Flying atom chciał tonę jakiś papierów podpisywanie profilem zaufanym itp...


napisz cos wiecej co jeszcze chcieli
to chyba cos nowego :shock: pierwszy raz slysze zeby kantor czy gielda korzystala z profilu zaufanego

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: xbladexx » wtorek, 16 listopada 2021, 20:09

twcc28 pisze: wtorek, 16 listopada 2021, 19:47Wizja wieloletniej walki z giełdą mnie dobija...
No zawsze możesz połazić trochę do kantoru porobić zdjęcia tym paragonom i rozliczyć.
Nie wiem o jakiej kwocie mówimy ale takie 60-200k to wypłacisz nawet w gotówce.
Również też możesz sprzedać w kantorze flyingatom/szitcoins club na kilka razy i przelać na konto.
Możesz też założyć konto na kraken/coinbase i zrobić SEPA euro transfer.
Ludzie z poza EU mniej czepliwi są, oczywiście jakieś dowody trzeba mieć na to co się ma.
Tak czy inaczej podziel sobie nawet transakcje na kilka części/giełd sprzedaj i rozlicz.
Najpierw przelej tylko na podatek zapłać :) potem już nawet z tym kwitem z PIT38 możesz do banku podskoczyć skąd ta ekstra kasa na twoim koncie :), jakby się stawiali.
Coinbase/Kraken są pewnie tak pewne jak nasze banki, że upadną - miałem tam grubą kasę i zyję.(jak u CIebie będzie nie wiem)

Wszystko zależy od Ciebie i od twej kreatywności.

Dodano po 5 minutach 20 sekundach:
Nexos pisze: wtorek, 16 listopada 2021, 19:56napisz cos wiecej co jeszcze chcieli
to chyba cos nowego pierwszy raz slysze zeby kantor czy gielda korzystala z profilu zaufanego


Kwota powyżej 60k PLN. Do tego do wypełnienia dwa dokumenty pochodzenie srodków i oświadczenie osobie na eksponowanym stanowisku.
Spoiler:
Witam,
Dziękujemy za zainteresowanie tematem.

Nawiązując do zapytania tak jest możliwa sprzedaż nam przez Pana BTC w drodze zapłaty przez nas przelewem PLN, wystarczy z nami spisać odpowiednie proste zlecenie na zamianę BTC na PLN , wg zapotrzebowania, wg cen kantorowych obowiązujących u nas na moment wymiany z dodatkową premią dla Pana (w zależności od kwoty, którą chce Pan uzyskać ze sprzedaży), w tym z zachowaniem wszelkich ewidencji takich wymian. W przypadku x bitcoina taka premia wyniosłaby minimum 1%.
W pierwszym załączniku podrzucam Panu typowy szablon zlecenia,

WARIANT ZLECENIE powyżej (przeliczeniowo) 15k EUR
Przed zleceniem, z racji wymagań ustawy AML, RODO - niezbędne będzie oficjalne przekazanie pewnych danych:
- imię, nazwisko, adres, nr dowodu tożsamości (dowód osobisty lub paszport)
- nr rachunku bankowego, na który mamy wysłać środki wg tego zamówienia, po wymianie
- kopia (skan, PDF) dowodu osobistego lub paszportu - oczywiście moze być z naniesionymi znakami wodnymi, czy napisami celem uniemożliwienia przetwarzania tego dokumentu poza niniejszym rpocesem
- kopia (skan, PDF) dokumentu potwierdzającego adres z ostatnich 30 dni (np. PDF przelewu na którym widniały dane Pana osoby i adres, lub faktura za media stałe typu energia, telefon stacjonarny)
- wypełniona ankieta o zgodności pochodzenia środków
- oświadczenie PEP

W przypadku uzgodnienia wszystkich danym w zamówieniu - całość dokumentów w jednym PDFie będzie musiała być podpisane przez ePUAP podpisem zaufanym i przesłana zwrotnie do nas.
Podpisywanie wszelkich dokumentów podpisem zaufanym przez ePUAP odbywa się na stronie rządowej https://moj.gov.pl/nforms/signer/upload ... ame=SIGNER

Ze względu na krajowe wewnętrzne przepisy narzucone przez NBP+ZBP dla banków dla transakcji krypto - dzienne (dni robocze) przelewy wypłaty dla Pana nie będą mogły przekroczyć w naszym przypadku 500 tys. PLN (lub równowartości w EUR). Tak więc większa kwota sprzedana przez Pana - będzie wypłacana przez nas w takich maksymalnych dziennych ratach, aż do wypłaty całości.

W przypadku jeśli powyższe ogólne zasady Pana zainteresują, przejdziemy do przygotowania formularza zlecenia oraz ustaleń związanych z określeniem w/w szczegółów. Przekazuję więc obecnie tylko szablon dokumentu, który będzie szlifowany do szczegółów Pana potrzeb i dalszych ustaleń między nami i w przypadku dalszego zainteresowania z Pana strony, proszę o podesłanie wypełnionych dokumentów do dalszej analizy.
UWAGA - w przypadku, gdyby w transakcji uczestniczyłby Pan nie osobiście, lecz jako spółka prawa handlowego, wówczas proszę o taką informację, potrzebny będzie trochę inny zestaw dokumentów, co wyślę w przypadku, gdyby się okazało, że działa Pan jako taka spółka na rynku

W razie pytań, proszę oczywiście dzwonić do mnie w celu wyjaśnienia wątpliwości, pod poniższym numerem telefonu jestem dostępny również na WhatsApp oraz Telegram.

Pozdrawiam serdecznie,
ponizej 60k PLN na konto:
Spoiler:
Witam ponownie,
Tak, w takim przypadku procedura jest uproszczona.

WARIANT ZLECENIA okazjonalne poniżej (przeliczeniowo) 15k EUR
Przed zleceniem, z racji wymagań ustawy AML, RODO - niezbędne będzie oficjalne przekazanie pewnych danych:
- imię, nazwisko, adres
- nr rachunku bankowego, na który mamy wysłać środki wg tego zamówienia, po wymianie
- kopia (skan, PDF) przelewu wykonanego z tego rachunku w ostatnich 30-u dniach - na którym widniały w/w dane - tzn. Pana osoby,adresu - zapłata za cokolwiek drobnego, np. kartą podwiązaną do tego rachunku bankowego

Proszę o podesłanie i wówczas przygotuję odpowiedni dokument zlecenia, który trzeba będzie podpisać podpisem zaufanym (jak w poprzedniej wiadomoścI.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 16 listopada 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: twcc28 » środa, 17 listopada 2021, 16:23

@xbladexx, bardziej niż upadku giełdy obawiam się tych regulacji, które niestety uderzają w zwykłych, szarych ludzi. Kupiłem kryptowalutę, tak jak i Ty, legalnie. Problem w tym, że kupiłem ją w kantorze stacjonarnym i moim jedynym dowodem zakupu jest zwykły, nieimienny druk KP (bez mojego imienia, bez mojego nazwiska). I teraz - mimo legalnego nabycia - giełda będzie robić problem: będzie blokować środki i utrudniać czy wręcz uniemożliwiać ich wypłatę. Napisałem do BitBay/Zonda ( wklejam link do mojego postu i dyskusji na forum BitBay/Zonda: viewtopic.php?f=55&t=14349&start=9220#p720598 ), ale sam widzisz, jak oni odpisują...

xbladexx pisze: wtorek, 16 listopada 2021, 20:14Ludzie z poza EU mniej czepliwi są, oczywiście jakieś dowody trzeba mieć na to co się ma.

Tylko jakie te dowody trzeba mieć? Bo ja mam tylko ten druk KP, który dał mi kantor. Czy taki zwykły, nieimienny druk KP (bez mojego imienia, bez mojego nazwiska) na jakiejś amerykańskiej giełdzie typu Coinbase wystarczy, czy może też nie wystarczy?

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: miso20 » środa, 17 listopada 2021, 17:40

@twcc28 Przecież możesz zażądać od kantoru druku KP z pełnymi danymi, imieniem i nazwiskiem PESELem, nr dowodu i co dusza zapragnie. A jeżeli ci nie wydadzą takiego, to trzeba zmienić kantor.
Ostatnio zmieniony środa, 17 listopada 2021, 21:19 przez miso20, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 16 listopada 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: twcc28 » środa, 17 listopada 2021, 20:19

@miso20 Ale mnie nie chodzi o to, co ja sobie kupię i gdzie ja sobie kupię, bo ja już - jak pisałem we wcześniejszych postach - kupiłem. Mnie chodzi o to, jak to teraz sprzedać. Kwota niemała, więc nie chcę sprzedawać w żadnych bitomatach. Chciałem sprzedać na giełdzie z wpłatą na konto bankowe, ale dowiedziałem się, że giełdy takie jak Bitstamp wymagają czegoś w rodzaju imiennej faktury, będącej w ich mniemaniu jedynym słusznym dowodem zakupu kryptowaluty (jeżeli zakupu kryptowaluty dokonywało się w kantorze stacjonarnym, bo o tym cały czas piszę). Jak nie masz czegoś w rodzaju imiennej faktury, to taka giełda blokuje Ci środki i nie pozwala Ci ich wypłacać, przynajmniej dopóty, dopóki nie pokażesz imiennej faktury potwierdzającej zakup. Tyle tylko że Ty tej faktury nie pokażesz, bo Ty jej nie masz. Skąd masz mieć, jak kantor - na przykład ten, w którym ja kupowałem - Ci jej nie wydał? Tylko że giełdy to nic nie interesuje. Giełda w takim przypadku blokuje środki i koniec zabawy. A Ty zostajesz z niczym. Środków oczywiście już nigdy nie odzyskujesz. Także to wcale nie jest takie proste. Poczytaj sobie posty użytkownika xbladexx, to będziesz wiedział, jakie on miał przeboje z giełdą. OK, kupić łatwo, ale sprzedać może być już znacznie, znacznie trudniej, szczególnie dla kogoś, kto chce sprzedać na giełdzie, a na dowód zakupu ma tylko ten nieszczęsny, nieimienny druk KP, który jest przez giełdy odrzucany.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: maky » środa, 17 listopada 2021, 20:28

twcc28 pisze: środa, 17 listopada 2021, 20:19Chciałem sprzedać na giełdzie z wpłatą na konto bankowe

Podziel na małe części i wykonaj w wielu małych krokach.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DAC6 / MDR / krajowe schematy - uważaj na radców podatkowych i księgowych.

Postautor: miso20 » środa, 17 listopada 2021, 21:20

twcc28 pisze: środa, 17 listopada 2021, 20:19 Mnie chodzi o to, jak to teraz sprzedać.
Pisałeś wyżej, że obawiasz się giełdy, że ci zakwestionują pochodzenie środków. W którym kantorze kupowałeś? Powinni móc ci wystawić KP na więcej danych, jeżeli masz ich dokument.

Dodano po 1 minucie 10 sekundach:
twcc28 pisze: środa, 17 listopada 2021, 20:19Skąd masz mieć, jak kantor - na przykład ten, w którym ja kupowałem - Ci jej nie wydał?
No to tak jak mówie: albo skontaktuj się żeby ci wydali (zapłać stówkę, dwie jak trzeba, bo może się komuś "nie chcieć" użerać z tobą), a jak nie dadzą to po prostu na przyszłość korzystaj z lepszych kantorów, tu już nie poradzisz nic.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości