Darowizna lub prywatna sprzedaz

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 27 maja 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Darowizna lub prywatna sprzedaz

Postautor: Bartek393 » czwartek, 27 maja 2021, 03:32

Witam
Jestem nowy na forum i w swiecie kryptowalut dzialam od nie dawna.
Mieszkam w Danii i tutaj mam rezydencje podatkowo.
Na krypto zarobilem troszke pieniedzy ale niechce sie dzielic z dunskim urzedem bo to jest 54 % podatku. Mam portfele scentralizowane bnance i bitbay. Z nich robilem przelewy na metamask od stycznia tego roku, tam tez mam wszystkie pieniadze . Chcialbym zrobic darowizne lub sprzedaz krypto rodzinienp. mamie. Czyli moje srodki przelewalem na metamask w 4 transzach od stycznia do marca tego roku. W urzedzie zglosze ze ten metamask nalezy do moich rodzicow nie do mnie. jest tam powyzej 100.000zl Czyli patrzac ze to zglosza to podatku nie bede musial placic od darowizny , dobrze to rozumie? Czy lepiej zrobic umowe prywatnej sprzedazy na portfel moich rodzicow i gdzies slyszalem ze wtedy kupujacy placi 1 procent podatku, jest to prawda? i ile mam czaasu na zgloszenie takiej sprzedazy?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 74
Rejestracja: 21 kwietnia 2021
Reputacja: 29
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Darowizna lub prywatna sprzedaz

Postautor: DosiaApriori » czwartek, 15 lipca 2021, 19:27

z tego co kojarzę to darowizna od bliskiej rodziny w polsce jest nieopodatkowana bez limitu lecz trzeba to do skarbówki zgłosić w przeciągu 6miesięcy. A potem przy wypłacie wyjdzie 19% od kwoty bo nie ma udowodnionych kosztów dla rodziców (bo dostali za darmo) chyba że sprzedasz to wtedy rodzice będą mieli dowód że kupili krypto od syna za kwotę X sprzedali za kwotę Y i podatek będzie 19% od zysku jaki im tam wyjdzie (może być strata [np. bo wypłacą 50%] to wtedy będą mieli koszty które mogą wykorzystać w przyszłych latach, w przyszłych dochodach z krypto).

wiedz o tym że jeśli sprzedasz/podarujesz to obowiązuje cię podatek od sprzedaży/darowizny krypto (duński dla ciebie, mogą być wyłączenia w jakiś przypadkach nie znam się wcale na tamtych przepisach)
I o ile nie jest to MONERO albo Zcash/i inne prywatne (używane w security mode). to Urząd Skarbowy czy to Duński czy Polski wszystko widzi. O miał Pan na tej giełdzie przelał na ten adres potem na tamten potem tamten adres przelał na giełdę na konto takiego użytkownika.

A dyskusje że nie ma takiego przepływu informacji puszczam z wiatrem, ja traktuję że jeśli nie teraz to za kilka lat wszystkie instytucje międzynarodowo zrobią wspólny system informacji krypto gdzie będą obowiązane aby powiązać każdego użytkownika z każdym adresem jaki kiedykolwiek używał. a skarbówka uwielbia ścigać po latach.

Tego nie polecam: możesz to krypto przekonwertować na Monero, Monero przelać rodzicom, oni zgłoszą to jako zakup/darowizna. A ty dalej w Danii dalej będziesz udawać że posiadasz krypto więc nie ma podatku a za kilka lat to klucze zgubisz. Tylko przy tych kwotach to nie wiem jak się zapali lampka pod tytułem pranie brudnych pieniędzy/z przestępstwa bo to Monero. Z nadzieją że polski urząd nie będzie się komunikował z duńskim bo skąd rodzice mają tyle kasy w krypto. A od syna no to go sprawdzimy.
Anonimowe wymiany w serwisach/portfelach też mają AML/KYC od większych kwot więc różowo nie jest.
Atomic Swap BTC-MONERO zaraz będą ale jeśli masz otrzymać potem monero na BTC z blacklisty to też nieciekawie.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości