Kupno BTC w 2014 roku proszę o pomoc

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 28 kwietnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kupno BTC w 2014 roku proszę o pomoc

Postautor: adam_cr12 » środa, 28 kwietnia 2021, 23:08

Chodzi o to ze trzeba już złożyć PIT może ktoś życzliwy odczyta ten post i mi odpowie.
Kupowałem krypto w roku 2014 ale nigdy nie wychodziłem do fiatów i nie składałem żadnego PIT dotyczącego krypto . Nie wiem co zrobić czytam stare wpisy na forach i stare filmy na YouTube z doradcami podatkowymi i mam niezły mętlik. Czy w 2014 płaciło się jakiś podatek od kupna np. VAT czy może PCC które chyba weszło później ? Dodam ze w tym samym roku zamieniłem część tego BTC na alty ( głupota nie boli ale daje po kieszeni) chyba wtedy zamiana krypto-krypto nie była opodatkowana ? .
Potem jeszcze raz zamieniłem te alty na inne w 2017 tu tez nie wiem czy powinienem zapłacić za to podatek ( finansowo oczywiście nic na tym nie zyskałem ale więc pewnie podatku by nie było ale pewnie należało zgłosić)
Koniec końców z mojego pożal się boże „tradeingu” te alty są warte jakieś 10% pierwotnego BTC. Pierwsza giełda na której zamieniałem już nie istnieje a do drugiej nie mam już loginu więc trudno by mi było pozyskać wyciągi z transakcji . Pozostałe BTC mam do dziś.
Jak to zgłosić do US ? Czy wpisać w PIT 38 z 2019 całkowity koszt zakupu BTC z 2014 jako koszty z poprzednich lat ? Czy i jak zgłosić te transakcje na altach ?
Ostatnio zmieniony czwartek, 29 kwietnia 2021, 13:36 przez adam_cr12, łącznie zmieniany 1 raz.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Kupno BTC w 2014 roku proszę o pomoc

Postautor: garlonicon » czwartek, 29 kwietnia 2021, 07:17

Jeśli dobrze kojarzę, to 2014 już się przedawnił, ale niech ktoś to potwierdzi.

Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 2 stycznia 2021
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kupno BTC w 2014 roku proszę o pomoc

Postautor: Klapouchy » czwartek, 29 kwietnia 2021, 08:17

Przedawnienie 5 lat. Zagugluj: przedawnienie zobowiązań podatkowych. W razie dalszych wątpliwości zapytaj w biurze podatkowym.

Początkujący
Posty: 89
Rejestracja: 16 kwietnia 2021
Reputacja: 41
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kupno BTC w 2014 roku proszę o pomoc

Postautor: dopra » czwartek, 29 kwietnia 2021, 09:40

Jak posiadasz BTC kupionego w 2014 roku to chyba stać Cię na poradę podatkową u doradcy, czy dobrego księgowego?

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 28 kwietnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kupno BTC w 2014 roku proszę o pomoc

Postautor: adam_cr12 » czwartek, 29 kwietnia 2021, 10:20

Czyli jednak lepiej zapytać doradce podatkowego. Do 30 i tak pewnie wszyscy dobrzy doradcy są super zajęci. Czyli lepiej nie składać teraz PIT-u zasięgnąć porady u dobrego doradcy i złożyć PIT po terminie ?
Ostatnio zmieniony czwartek, 29 kwietnia 2021, 13:49 przez adam_cr12, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kupno BTC w 2014 roku proszę o pomoc

Postautor: miso20 » czwartek, 29 kwietnia 2021, 11:31

@adam_cr12 Okres przedawnienia biegnie od momentu powstania zobowiązania podatkowego. Jeżeli kupiłeś w 2014, a sprzedałeś teraz, to nic sie nie przedawniło, bo nie powstało zobowiązanie. Obowiązek podatkowy powstaje w momencie wyjścia z krypto na fiat (krypto-krypto nie rodzi obowiązku podatkowego). Co najwyżej będziesz miał problem wykazać koszty z 2014 roku, a najpewniej to możesz mieć problem udowodnić, że to twoje pieniądze, a nie jesteś słupem. Nie chce straszyć, ale jakieś ryzyko tego jest - zależy ile masz. Jak nagle wylądujesz w urzędzie z milionami do rozliczenia, to będzie to dla tamtejszych pań dziwne i mogą zacząć grzebać ci koło tyłka.

Fachową poradę da ci tylko doradca podatkowy i nie wiem po co pytasz tu na forum anonów, zwłaszcza że to już ostatni gwizdek ;P

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kupno BTC w 2014 roku proszę o pomoc

Postautor: maky » czwartek, 29 kwietnia 2021, 14:59

miso20 pisze: czwartek, 29 kwietnia 2021, 11:31krypto-krypto nie rodzi obowiązku podatkowego

Kolega powyżej wspominał, że wymieniał krypto-krypto a w tym czasie te transakcje były opodatkowane. Tak więc IMHO przedawnienie biegnie od tego czasu.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kupno BTC w 2014 roku proszę o pomoc

Postautor: miso20 » czwartek, 29 kwietnia 2021, 20:35

@maky ale to jeżeli był zysk. Być może jakieś pcc jedynie było wtedy. No bo co podatkować, jeśli mam 1btc i kupię za to dogecoiny? Dopiero powtórnie musiałbym kupić btc i mieć go więcej niż na początku.

No chyba, że jednak nie doceniam rozumowania twórców przepisów podatkowych ;p

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Kupno BTC w 2014 roku proszę o pomoc

Postautor: maky » czwartek, 29 kwietnia 2021, 22:41

miso20 pisze: czwartek, 29 kwietnia 2021, 20:35Być może jakieś pcc jedynie było wtedy

No właśnie.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Kupno BTC w 2014 roku proszę o pomoc

Postautor: Kutalisk » czwartek, 29 kwietnia 2021, 22:47

@miso20 no przecież było PCC 2% od każdej transakcji. "Jedynie" to jak zrobiłeś 2-3 transakcje. Jak aktywnie tradowałeś to może być wielokrotność kapitału.

Początkujący
Posty: 283
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 205
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kupno BTC w 2014 roku proszę o pomoc

Postautor: multan » czwartek, 29 kwietnia 2021, 23:43

@adam_cr12 Z tego co piszesz wynika, że nie sprzedawałeś jeszcze krypto za fiaty. To w takim razie nie składasz PITa.

O wykazaniu kosztów w przyszłych PITach zapomnij, ponieważ niewykazane wcześniej koszty z lat ubiegłych, jako "nowe otwarcie" wykazywało się zbiorczo rok temu w PIT za 2019, więc według mnie musiałbyś najpierw robić korektę deklaracji za 2019 rok, a w niej podać koszty, których udowodnić nie możesz :) US by się uśmiał z takiego fikołka.

Tak więc zapominasz, że kiedykolwiek poniosłeś koszty oraz, że handlowałeś krypto-krypto, kupiłeś raz, giełda nie istnieje i tyle.
W roku w którym dokonałeś/dokonasz sprzedaży rozliczysz podatek od pełnego przychodu.

W razie kontroli, mówisz że dokonałeś zakupu kilka lat temu na nieistniejącej giełdzie, więc niechętnie ale jesteś zmuszony rozliczyć podatek od pełnej kwoty przychodu. US jest podwójnie szczęśliwy bo po pierwsze trafił na świętego który mógł to opylić anonimowo w kantorze i nie zgłosić przychodu, a po drugie nie wykazuje kosztu uzyskania przychodu, więc podatek jest większy.
Potencjalne dodatkowe zapytanie może dotyczyć, czy oby na pewno kupiłeś to x lat temu, a nie np. ktoś Ci zapłacił tym okup, ale to jest nie do zweryfikowania i ostatecznie US musi rozłożyć ręce i Ci uwierzyć (a może przy odrobinie szczęścia znajdziesz jakiś mail z giełdy, lub przelew na giełdę z tamtych lat które uwiarygodnią historię, mimo iż nadal nie będą dowodem poniesienia kosztu)

Takich osób jak Ty, mające krypto z upadłych giełd jest sporo.

To nie jest porada, to proste wyjście z sytuacji, gdzie Ty będziesz czysty, a US też będzie zadowolony z pozyskanego podatku.
Wszystko bez wchodzenia w poboczne i nieistotne historie, w których jest ryzyko, że się pogubisz.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Kupno BTC w 2014 roku proszę o pomoc

Postautor: xbladexx » piątek, 10 września 2021, 23:25

maky pisze: czwartek, 29 kwietnia 2021, 14:59Kolega powyżej wspominał, że wymieniał krypto-krypto a w tym czasie te transakcje były opodatkowane.
Rozliczenia z lat 2018 w dół to puszka pandory, bo stan rzeczy dopiero ostatecznie wyznaczą rozprawy sądowe.
Czy to mowa o PCC czy to mowa o transakcjach krypto-krypto i sposobie ich rozliczania lub nie.
2013 - możliwy był Vat
2013-2016 za rządów PO minister finansów twierdził, że nie ma PCC czy tez podatku krypto-krypto
2016-2019 za rządów PiS minister finansów twierdził, jest PCC i podatek krypto-krypto
Póki co nie czytałem o żadnych wyrokach krypto-krypto w NSA na korzyść, że jest podatek bo wiadomo jak to rozliczać.
Realia:
( lata przed 2017 to tylko kilka par fiat z niską płynnoscią do BTC kurs dziennie lata +- 30% czasami, do tego każda giełda ma inny kurs Bitfinex inny od Bitsamp tak z 5%-10% zależy jaki leci fud czy już padła czy nie. Płynność rynku altów też to kosmos.
multan pisze: czwartek, 29 kwietnia 2021, 23:43Potencjalne dodatkowe zapytanie może dotyczyć, czy oby na pewno kupiłeś to x lat temu, a nie np. ktoś Ci zapłacił tym okup, ale to jest nie do zweryfikowania i ostatecznie US musi rozłożyć ręce i Ci uwierzyć
Raczej US zerknie w PIT czy pan miał pieniążki na te bitcoiny i pracował jak miał to sprawa czysta.
Jeśli nie miał dochodów to prawdopodobnie wykopał ze dwa bloki BTC przy dużym facie wiadomo.
Możliwe ? Możliwe...
Bardziej możliwe że nalapku np. Darkcoin<>Dash jako early zbierajać ich 1000 w godz.
Mam nawet takich portfeli gdzie się kopało bez poola nawet dziś ceny tych monet są kosmiczne,a wymieniałem je na Cryptsy i na wynalazkach których już nie ma Bitcurex/Mintpal/C-cex.
Przy czym Crypsy ma skasowane database tak informacyjnie, a była to mekka sziciarzy w 2014-2015 takie Binance tamtych czasów.No i zdażały się pomyłki że ktoś zamiast po cenie 100 alta za 1 BTC to kupił 1 za 100 BTC plus PnD...

Powiedzmy sobie szczerze osoba niekaralna, która pracowała płaciła podatki w latach tak 2013-2021 może śmiało powiedzieć, że kupowała-kopała te bitcoiny gdzieś. W 99.9% będzie to prawda,co najwyżej historia po drodze będzie taka, że ktoś wiecej miał szczęścia na altach niż rozumu,bawiąc się na upadłych giełdach. Było sporo publkacji, że przestepcy raczej unikają krypto, bo cena lata.
PS:Do prania są kasyna/automaty do gier itp. - przecież zawsze można wygrać jak Piskorski w kasyniie 138 razy.
https://tvn24.pl/polska/piskorski-wygra ... 49-3600312
Piskorski: Jestem zdumiony

– Jestem zdumiony – mówi "Rz" szef SD. – Nigdy dotąd urząd skarbowy nie miał najmniejszych wątpliwości co do wiarygodności zaświadczenia o wygranej. Z tego co pamiętam, podpisał je ówczesny dyrektor kasyna. Mam wrażenie, że wyciąganie teraz sprawy sprzed 17 lat ma służyć temu, by mi zaszkodzić - twierdzi polityk.
Tym pozytywnym akcentem zakończę.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości