Kopanie około biurkowe a wypłata i rozliczenie

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 23 kwietnia 2021
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kopanie około biurkowe a wypłata i rozliczenie

Postautor: poppy » poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 14:17

Witam wszystkich,

mam pytanie dotyczące kopania domowego. Stoi mi pod biurkiem komputer, który właściwie jest używany okazjonalnie a mógłby co miesiąc wygenerować jakiś niewielki dochód, powiedzmy, że rzędu 300-400 zł. Piechotą nie chodzi.

Z tego co czytałem wynikałoby, że przy miningu należałoby założyć działalność gospodarczą, jednak z uwagi na niewielką skalę wydaje mi się, że mógłbym to zrealizować w ramach tak zwanej działalności nierejestrowej. Co do zasady działalność taką należy rozliczyć w zeznaniu PIT-36 ale ponieważ dla walut wirtualnych zostało to ujednolicone, to należałoby taką działalność rozliczyć w PIT-38, czy tak?

Chciałbym, po prostu, raz lub dwa razy w miesiącu wypłacić sobie ukopane w nicehash BTC na konto bankowe, np. poprzez bitcan, a w kolejnym roku prawidłowo to rozliczyć.

Czy powyższy schemat jest prawidłowy? Jakbyście do tego podeszli?

Dziękuję z góry za wskazówki :)

Pozdrowienia,
poppy
Ostatnio zmieniony niedziela, 2 maja 2021, 11:05 przez poppy, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kopanie około biurkowe a wypłata i rozliczenie

Postautor: tonyxxl » poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 15:24

poppy pisze: poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 14:17Z tego co czytałem wynikałoby, że przy miningu należałoby założyć działalność gospodarczą
gdzieś takie bzdury wyczytał?
Normalnie możesz kopać w domu bez żadnych działalności. Oczywiście jak mówimy o "domowym miningu" to mówimy o kilku kartach a nie o farmie gdzie działa 100 koparek w domu. Jedyne co powinieneś (wg prawa) to rozliczyć dochód jeśli sprzedasz to co wykopałeś i wymienisz na FIATy.
O podatki i formularze to pytaj się najlepiej w swoim US albo swojego księgowego a nie na forum.

Początkujący
Posty: 117
Rejestracja: 11 marca 2021
Reputacja: 62
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kopanie około biurkowe a wypłata i rozliczenie

Postautor: WojciechT » piątek, 14 maja 2021, 23:56

Jeżeli chcesz kopać legalnie w domu, to musisz założyć DG i zmienić taryfę na Cx. Opłaty za 1kwh są podobne, ale opłata mocowa to już zupełnie inna bajka. Teoretycznie korzystając z taryfy Gx nie można zarobić nawet 1 zł.
Jeżeli rachunki wzrosną w sposób zauważalny, to kontrola z energetyki jest raczej pewna.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość