I znów te podatki....

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 24 marca 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

I znów te podatki....

Postautor: Steven McLean » środa, 24 marca 2021, 21:17

Cześć, mam do Was kilka pytań odnośnie podatków.

Dokładniej chodzi mi o dokumentowanie swojego wkładu własnego. Na przykładzie będzie mi najłatwiej wyjaśnić.

Przykład: Kupuje w 2021 roku kryptowaluty za 100 złoty z zamiarem długoterminowego holdingu. W roku 2024 wypłacam na swoje konto bankowe 300złoty i w roku 2025 do kwietnia składam pit 38 aby zapłacić podatek.
I teraz pytanie, czy aby odliczyć sobie od moich 300 złoty 100 złoty i zapłacić podatek od 200 złoty mogę poinformować US w picie, że kwota od której zapłacę podatek to 200 złoty i 100 złoty podając jako wkład własny (posiadająć oczywiście potwierdzenia z giełdy i z banku) tego właśnie przelewu na 100 złoty.

Czy już w 2022 roku muszę poinformować US o mojej wpłacie w picie 100 złoty i dopiero wtedy w 2024 będę mógł uzwgłędnić mój wkład własny na picie.

Mam nadzieję, że sprawę opisałem w miarę przejrzyście haha :)

Dodatkowo mam pytanie do starych wyjadaczy, przy jakich kwotach słyszeliście o kontrolach US - w celu weryfikacji pitu / bądź sprawdzenia i potwierdzenia wpływu (w sytuacji gdy ktoś nawet PITU nie złożył).

Pozdrawiam :)

Weteran
Posty: 1488
Rejestracja: 15 czerwca 2011
Reputacja: 1215
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

I znów te podatki....

Postautor: qertoip » środa, 24 marca 2021, 21:43

Zapytaj doradcę poodatkowego.

1. Ciężko powiedzieć jakie będzie prawo podatkowe w 2024 i czy pozwoli Ci na odliczanie "starych" kosztów.

2. Klasycznie, księgowanie kosztów było prawem a nie obowiązkiem podatnika, choćby dlatego, że podatnik może nie posiadać właściwych dowodów księgowych poniesienia kosztu (np. zgubił). Czy to żelazna zasada? Nie mam pojęcia... Czy ma to zastosowanie w Twoim przykładzie? Nie wiem...

Zapytaj doradcę poodatkowego.
We only have one shot at making digital scarcity experiment work. If Bitcoin fails within a timeframe relevant for a human, then digital scarcity claim gets falsified. Like it or not, Bitcoin must succeed for your coin to succeed.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 24 marca 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

I znów te podatki....

Postautor: Steven McLean » środa, 24 marca 2021, 21:45

Super, dzięki za odpowiedź i Twój czas.
Czekam na więcej sugestii i wskazówek.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

I znów te podatki....

Postautor: gr0g » czwartek, 25 marca 2021, 08:52

qertoip pisze: środa, 24 marca 2021, 21:432. Klasycznie, księgowanie kosztów było prawem a nie obowiązkiem podatnika, choćby dlatego, że podatnik może nie posiadać właściwych dowodów księgowych poniesienia kosztu (np. zgubił). Czy to żelazna zasada? Nie mam pojęcia... Czy ma to zastosowanie w Twoim przykładzie? Nie wiem...


Pamiętajcie, że jeżeli ktoś zgubi dowody zakupu to w razie kontroli będzie miał poważniejsze problemy niż brak możliwości odliczenia kosztów.
Zdarzenia losowe nie mają żadnego znaczenia w stosunku do obowiązku rozliczenia i zapłaty podatku.
Nawet pechowcy, którzy stracili środki np. na giełdzie bitmarket, muszą rozliczyć i uregulować podatek od dokonanych transakcji.

Btw, gdzie usłyszeliście taki pomysł, że można zgubić dowody zakupu i nie rozliczać transakcji, płacąc później podatek od przychodu?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

I znów te podatki....

Postautor: maky » czwartek, 25 marca 2021, 09:21

gr0g pisze: czwartek, 25 marca 2021, 08:52Btw, gdzie usłyszeliście taki pomysł, że można zgubić dowody zakupu i nie rozliczać transakcji, płacąc później podatek od przychodu?

Wykaz bankowy przelewów na giełdę może nie będzie wystarczający dla urzędnika ale pewnie w sądzie wystarczy?
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

I znów te podatki....

Postautor: gr0g » czwartek, 25 marca 2021, 09:30

Nawet po 5 latach można poprosić giełdę o historię transakcji użytkownika, jeżeli sam ją zgubił.
Gorzej jak giełda wyparowała wraz z serwerami - wtedy opcja "uprawdopodobnienia" po 5 latach może będzie miała zastosowanie?
Najważniejsze, że blockchain wydaje się nośnikiem trwałym i wraz z każdym kolejnym blokiem staje się coraz "twardszym" dowodem na dokonane transakcje.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 25 marca 2021
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

I znów te podatki....

Postautor: olaf9871 » czwartek, 25 marca 2021, 22:17

Witam mam ciekawy film w którym dokładnie jest opisane jak to wszystko wygląda czyli jak się rozlicza podatek od BTC i na jakich zasadach

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 25 marca 2021
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

I znów te podatki....

Postautor: olaf9871 » sobota, 27 marca 2021, 10:42

Jeszcze jeden ciekawy film opisujący ten problem

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 40
Rejestracja: 13 kwietnia 2013
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

I znów te podatki....

Postautor: sobol » sobota, 27 marca 2021, 13:23

gr0g pisze: czwartek, 25 marca 2021, 08:52Btw, gdzie usłyszeliście taki pomysł, że można zgubić dowody zakupu i nie rozliczać transakcji, płacąc później podatek od przychodu?

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 24 lutego 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

I znów te podatki....

Postautor: Proh » sobota, 27 marca 2021, 20:17

Podepnę się, żeby nowego tematu nie zakładać. Chciałbym przetestować działanie programu automatyzującego kupno/sprzedaż kryptowalut na giełdzie. Za możliwość korzystania z niego jest pobierana prowizja od zysku. Czy tą prowizję mogę sobie wrzucić w koszt?

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 17 stycznia 2023
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

I znów te podatki....

Postautor: Nicky27000 » wtorek, 17 stycznia 2023, 14:36

Kupuję na giełdach krypto od 2 lat (binance, gate.io, coinbase, Kucoin, Kraken), niestety nie pobrałem wykazu transakcji i obawiam się że bede miał kłopoty z urzędem skarbowym.

Ma ktos jakiś pomysł jak pobrać wykaz transakcji z 2 lat?

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

I znów te podatki....

Postautor: ikswodnal » wtorek, 17 stycznia 2023, 15:53

Nicky27000 pisze: wtorek, 17 stycznia 2023, 14:36nie pobrałem wykazu transakcji i obawiam się że bede miał kłopoty z urzędem skarbowym.
Właśnie, to jest ciekawa sprawa - jeżeli opłacałeś zakup kryptowalut z konta w banku to u nich powinno to być łatwo dostępne. Niestety trzeba się gimnastykować. Łatwo te dane są dostępne natomiast urzędom skarbowym :-(

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 20 sierpnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

I znów te podatki....

Postautor: romekkar » środa, 18 stycznia 2023, 23:18

ikswodnal pisze: wtorek, 17 stycznia 2023, 15:53Łatwo te dane są dostępne natomiast urzędom skarbowym

O jakich danych piszesz (przelewy bankowe czy transakcje na np. binance)? Wg Ciebie giełdy czy banki wysyłają same od siebie zestawienia danych transakcji do US? Jeśli tak to na jakiej podstawie? W jakim interwale czasowym?

Początkujący
Posty: 285
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 205
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

I znów te podatki....

Postautor: multan » czwartek, 19 stycznia 2023, 16:05

@Nicky27000 na giełdach powinna być opcja zrzutu historii transakcji, natomiast jeżeli jej nie uda się pozyskać to wtedy nie wykazujesz w PIT kosztów których nie możesz udokumentować i tyle, zapłacisz niestety większy podatek, ale nie ma podstaw aby były problemy z US. US ma problemy kiedy podejrzewa zaniżenie podatku, a nie zawyżenie.... w filmiku kilka linijek wyżej masz o tym wzmiankę od 23:10

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

I znów te podatki....

Postautor: ikswodnal » czwartek, 19 stycznia 2023, 16:15

romekkar pisze: środa, 18 stycznia 2023, 23:18 Ciebie giełdy czy banki wysyłają same od siebie zestawienia danych transakcji do US?
Nie - giełdy nic nie muszą wysyłać. Wystarczy że US ma dostęp do numerów kont w bankach z których są przelewane PLN na zakup kryptowalut i kont z których wpływają środki za sprzedaż kryptowalut.
Powoduje to iż cały ten KYC, AML są zwykłym utrudnieniem dla kryptowaluciarzy. Państwo/US mają większy dostęp do danych o człowieku w bankach niż dają giełdy a nawet kantory.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości