rozliczenie zakupu/sprzedaży tokenów NFT

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 63
Rejestracja: 16 stycznia 2015
Reputacja: 29
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie zakupu/sprzedaży tokenów NFT

Postautor: tutkarz » niedziela, 21 marca 2021, 16:31

Spotkał się może ktoś z jakąś interpretacją dotyczącą zakupu tokenów NFT. Na przykład kupując kartę do gry zapisaną na blockchain jako token NFT należy to rozliczyć tak jak zakup/sprzedaż kryptowalut? A jeszcze konkretniej, czy należy traktować wymianę takich tokenów NFT na inne tokeny jako wymiana krypto-krypto?
Na logikę wydaje się to prawdopodobne bo wszystko jest zapisane na blockchain, pytanie co o tym sądzą eksperci od rozliczeń podatkowych.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 21 marca 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie zakupu/sprzedaży tokenów NFT

Postautor: d3nis » niedziela, 21 marca 2021, 20:13

delete

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 28 kwietnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie zakupu/sprzedaży tokenów NFT

Postautor: wojalk » sobota, 21 sierpnia 2021, 14:41

Bump.
Może ktoś orientuje się w temacie.
Generalnie mam podobny problem.
Nie wiem jak rozliczyć sprzedaż kolekcji nft.
Mam juz prawie całkowicie oprogramowany dosyć spory projekt.
Księgowy odmówił zajęcia się tematem bo to nie jego specjalizacja.
Szukałem w międzyczasie interpretacji ale żadna nie dotyczyła bezpośrednio nft.
Zastanawia mnie to, że na tradycyjnych giełdach nie ma danych kupującego poza adresem portfela, jest też kwestia prowizji od przyszłych odsprzedaży.
Kontakty do biur rachunkowych ogarniętych w temacie nft również mile widziane :)

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie zakupu/sprzedaży tokenów NFT

Postautor: xbladexx » wtorek, 7 września 2021, 12:36

wojalk pisze: sobota, 21 sierpnia 2021, 14:41Szukałem w międzyczasie interpretacji ale żadna nie dotyczyła bezpośrednio nft.


problem z NFT jest taki że to śmierdzi praniem brudnych pieniędzy na kilometr coś jak praniem przez dzieła sztuki. Nawet jak nic na Ciebie nikt nie będzie miał to istnieje możliwość że ktoś sie dowali jak będą to kwoty powyżej 16000 Euro czyli procedura KYC/AML i całe biurokratyczne imperium odpalone.
Aby Ci nikt nie dowalił prania pieniędzy musisz powyzej kwot 16k Euro spełniać wiele warunków znanie zródla pieniędzy twojego klienta co kupił NFT itp. przy małych kwotah jest ok przeleci ale jak zrobisz obrót powyżej 16k Euro to może być problem. W zaleznosci od twojej sytuacji np byles bezrobotny 10 lat nagle Ci wpada 100k PLN za NFT. Jak się domyślasz isnieje duża szansa nakontrole z 50% w zeznaniu podatkowym. Opcja B pracowałes 10 lat masz jakies dochody stale lataja rocznie 50k-150k i nagle wpada kwota w rozliczeniu 400k szansa na kontrole daje z 5% jak zaplaciles podatek, z 50% jak nie. Takie moje luźne przeczucia.
Faktem jest że jak nie rozliczysz NICZEGO a kupisz np. dom/mieszkanie/działkę a zarobki nie potwierdzają twoich dochodów to kontrole masz na 100% (patrząc po mojej rodzinie - kasa ze slubu / praca za granicą rodziców itp. obaj kuzyni mieli kontrole i nas uprzedzali ze moze skarbowka dzwonic o kasę co dostali przy slubie). Musisz ocenić ryzyko w swoim przypadku 16k Euro + na jeden raz to problem lub suma takiej kasy powiedzmy 3mce też. Robisz to regularnie przez rok nie masz firmy to się zaczyna czemu nie rejestrowałes działalności XD itp.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 4 października 2021
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie zakupu/sprzedaży tokenów NFT

Postautor: jelef99 » poniedziałek, 4 października 2021, 14:57

@wojalk Czy udało Ci się coś ustalić?
Temat jest bardzo niejasny i sam mam problem z podobnym zagadnieniem. Może udało Ci się znaleźć namiary na kogoś, kto zna i ogarnia temat?

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie zakupu/sprzedaży tokenów NFT

Postautor: xbladexx » środa, 6 października 2021, 21:59

jelef99 pisze: poniedziałek, 4 października 2021, 14:57Temat jest bardzo niejasny i sam mam problem z podobnym zagadnieniem. Może udało Ci się znaleźć namiary na kogoś, kto zna i ogarnia temat?
W mojej ocenie NFT to nie waluta wirtualna jeśli badać to definicję ustawową, NFT nie odzwierciedla żadnej wartości, nie przesyłasz pieniędzy używając 1 NFT czy 3 NFT, nie odwzorowuje to żadnej wartości w systemie.
NFT nie jest walutą virtualną dla mnie, ale jak ktoś bardzo się postara to i sie tam waluty wirtualnej doszuka np, że to waluta wirtualna w postaci 1sztuki .

NFT to jest "wirtualne dzieło sztuki"(tak naprawdę to unikalna sekwencja kodu której jesteś posiadaczem) w mojej ocenie zyski z tego lecą tam gdzie krypto przed 2019 czyli prawa majątkowe lub inne rzeczy stawka podatkowa 18/32% plus 4% powyżej banki. To są takie same rzeczy jak sprzedaż skinów w grze itp. W teorii każda transakcja vs crypto na NFT to wymiana waluty wirtualnej na towar. Daję 80% szans, że tak będzie to interpretowane jeśli ktoś ogarniety do tego podejdzie.
NFT w mojej ocenie to towary jest to jak sprzedaż "obrazka" na stronę internetową od X firmy :D.
Jeszcze jakby się tutaj uprzeć to można by się VATu doszukać. (do tych stron z obrazkami shuttershak doliczają VAT wiec niby czemu Ci co tworzą NFT mają nie sprzedawać z VATem, ci co odsprzedają już VATu nie maja bo towar używany, no chyba że sprzedali drożej to można znów się zastanawiać )

Pewnie to co napisałem Cię nie ucieszy ale co zrobić to nie ja pisze przepisy.
(Takich przepisów o NFT nie ma poprostu)
Z racji że to nowy wynalazek po kłótniach i rozprawach sądowych się okaże.
US to ludzie z daleka od technologi wiec jak nawet przyjmiesz NFT za jednostkową walute wirtualna to się nie czepią raczej.
Jak ktos będzie bardzo dociekliwy to usłyszy że to wirtualne dzieło sztuki i cyk 18/32% może i VAT :D.
US najczęściej celuje wysoko aby dojebać maks podatku, ktoś się nie da zgolić i wygra w sądzie to jego.

Ja osobiście przyjołbym, że NFT to unikalna kryptowaluta o nominale 1 i tyle tak to rozliczał.
Żyłbym zaś w świadomości, że US może to podważyć w sądzie że ja sprzedwałem unikalny obrazek(towar) a nie krypto.
I liczyłbym się z możlową przegraną 50%/50% kto ma racje.
Kara za źle zakwalifikowanie NFT nikogo raczej nie czeka bo braku podstaw prawnych aby się dowalić, że jest inaczej.

A i jeszcze jedno nieważne ile byś zapłacił to nie dowiesz się od prawnika odpowiedzi TAK / NIE na ten temat, bo jej nie ma.
Zgodnie z definicją z ustawy, waluta wirtualna jest to cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:

Prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej,
międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące,
pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych,
instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi,
wekslem lub czekiem[1].

Weteran
Posty: 2898
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

rozliczenie zakupu/sprzedaży tokenów NFT

Postautor: adamu79 » czwartek, 7 października 2021, 11:54

xbladexx pisze: środa, 6 października 2021, 21:59W mojej ocenie NFT to nie waluta wirtualna jeśli badać to definicję ustawową, NFT nie odzwierciedla żadnej wartości, nie przesyłasz pieniędzy używając 1 NFT czy 3 NFT, nie odwzorowuje to żadnej wartości w systemie.
Nie zgadzam się z tą opinią bo krypto oparte na PoS także nie odwzorowują żadnej wartości. A z kolei dla walut PoW odniesieniem jest koszt wydobycia, a wszystko ponadto to tylko radosna zabawa popytu i podaży.

Zgodnie z Ustawą AML przez „walutę wirtualną” należy rozumieć: „cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:

- prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej,
- międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące,
- pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych,
- instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi,
- wekslem lub czekiem,
oraz jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także może być elektronicznie przechowywane lub przeniesione albo może być przedmiotem handlu elektronicznego”.

Definicja zatem jest bardzo pojemna i nie widzę powodu (prawnego) do wyłączenia spod tej definicji NFT.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie zakupu/sprzedaży tokenów NFT

Postautor: xbladexx » czwartek, 7 października 2021, 13:24

adamu79 pisze: czwartek, 7 października 2021, 11:54Nie zgadzam się z tą opinią bo krypto oparte na PoS także nie odwzorowują żadnej wartości. A z kolei dla walut PoW odniesieniem jest koszt wydobycia, a wszystko ponadto to tylko radosna zabawa popytu i podaży.
Tu bardziej mi chodzi o próbę liczenia czegoś w jakiś jednostkach i rozliczania sie czy będzie to PCC / BTC / NXT to nie ma znaczenia coś możesz wyliczać w jednostkach danej waluty jako środek płatniczy.
adamu79 pisze: czwartek, 7 października 2021, 11:54i akceptowane jako środek wymiany
no tu bym się kłócił że NFT jest używane jako środek wymiany. Nie widziałem nigdzie w sklepie internetowym aby można było zapłacić NFT ale coinpayments ma sporo coinów na swojej liście ale NFT nie znajdziesz.
NFT jest przedmiotem wymiany :), a nie środkiem jak dla mnie.

Tak czy inaczej stoimy na miejscu jeden rabin powie tak drugi tak. KAS wyda interpretacje jakąś którą bedzie mozna próbować podważać. To że my się spieramy i nie wiemy a coś o tym wiemy więcej, to co dopiero sądy czy KAS jak to dopiero rok temu się rozwineło.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 4 października 2021
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie zakupu/sprzedaży tokenów NFT

Postautor: jelef99 » czwartek, 7 października 2021, 13:48

@xbladexx Dzięki za info i bardzo rzetelne rozwinięcie tematu!
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że faktycznie trudno to dobrze zrozumieć i zdefiniować. Z jednej strony można powiedzieć, że NFT jest jakimś dziełem albo innym elementem kolekcjonerskim. Z drugiej strony mówi się, że kupujesz token NFT, więc tak jakby krytpowalutę. Co innego, że token jest niewymienny.

Można by zrobić na tym jakieś pieniądze i zapłacić podatek, na którym państwo zyska. Poza tym więcej kapitału w kraju to chyba dobrze. Ale jak pomyśleć o opodatkowaniu całej tej zabawy, to się odechciewa. I wcale nie chodzi o wysokość podatku, a o to, że możesz w dobrej wierze zapłacić, ale ktoś sobie coś inaczej zinterpretuje i później trzeba tracić czas na dochodzenie swoich praw, pieniądze na prawników itp.

To nie jest kraj dla przedsiębiorczych ludzi...
A tymczasem ostatnio widziałem przychody ludzi z NFT i sprzedaże miesięczne/kwartalne na poziomie kilku tys. ETH przestały mnie dziwić.

Niemniej dzięki za podpowiedź!

Weteran
Posty: 2898
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

rozliczenie zakupu/sprzedaży tokenów NFT

Postautor: adamu79 » czwartek, 7 października 2021, 14:41

xbladexx pisze: czwartek, 7 października 2021, 13:24Nie widziałem nigdzie w sklepie internetowym aby można było zapłacić NFT ale coinpayments ma sporo coinów na swojej liście ale NFT nie znajdziesz.
Czy zatem uważasz, że np. takie Monero-Classic (XMC) nie jest kryptowalutą? Tylko na krypto to wymienisz. Z kolei XMC nie spełnia już totalnie definicji krypto (w Twojej interpteracji) bo nie można tego także wymienić na prawny środek płatniczy w tej chwili. Generalnie ok. 2/3 albo i więcej kryptowalut nie ma bezpośredniego przełożenia na fiaty/towary.

Zauważ, że ustawodawca nie wpisał "jest wymienialne bezpośrednio na prawne środki płatnicze w obrocie gospodarczym" i "jest środkiem bezpośredniej wymiany". Skoro nie jest to dookreślone to IMO należy ten casus interpretować rozszerzająco, tzn. możliwa jest wymiana XMC-->BTC-->towar/fiat jak i w drugą stronę. Czy NFT tą kwestię w jakikolwiek sposób zmienia? Nie sądzę.

No nic, w każdym razie temat wróci zapewne na początku nowego roku. Może przez ten czas pojawią się jakieś ciekawe interpretacje, pozdr ;)

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie zakupu/sprzedaży tokenów NFT

Postautor: xbladexx » czwartek, 7 października 2021, 15:46

adamu79 pisze: czwartek, 7 października 2021, 14:41Czy zatem uważasz, że np. takie Monero-Classic (XMC) nie jest kryptowalutą? Tylko na krypto to wymienisz. Z kolei XMC nie spełnia już totalnie definicji krypto (w Twojej interpretacji) bo nie można tego także wymienić na prawny środek płatniczy w tej chwili.
To czy my nazwiemy coś z kodem POW/POS/tokenem nazwiemy krypto-walutą to jedno, a jak państwo to definiuje to drugie.
Nie tylko w mojej ocenie jest jak Ci napisałem:
https://khg.pl/jaka-jest-definicja-praw ... przepisow/
Najważniejszą częścią definicji jest fragment dotyczący obecności w obrocie gospodarczym i możliwości wymiana na prawne środki płatnicze. W praktyce za prawne środki uznaje się PLN, EUR, GBP i FIAT, jako waluty obce.
Dodatkowo pamiętaj że jedyna ustawa która wspomina i definiuje kryptowaluty to ustawa o AML więc sią rzeczy ona musi dotyczyć pieniędzy. Gdyby to była ustawa o alternatywnych instrumentach finansowych lub środkach płatniczych itp to pewnie była by inna.
adamu79 pisze: czwartek, 7 października 2021, 14:41Skoro nie jest to dookreślone to IMO należy ten casus interpretować rozszerzająco, tzn.
lecimy CtrlC CtrlV
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 0723Lj.pdf
26) walucie wirtualnej – rozumie się przez to cyfrowe odwzorowanie wartości, które
nie jest:
a) prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki
centralne lub inne organy administracji publicznej,
b) międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację
międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej
organizacji lub z nią współpracujące,
c) pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r.
o usługach płatniczych,
d) instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r.
o obrocie instrumentami finansowymi,
©Kancelaria Sejmu s. 15/129
05.10.2021
e) wekslem lub czekiem
– oraz jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze
i akceptowane jako środek wymiany, a także może być elektronicznie
przechowywane lub przeniesione albo może być przedmiotem handlu
elektronicznego;
adamu79 pisze: czwartek, 7 października 2021, 14:41Zauważ, że ustawodawca nie wpisał
Niestety napisał: "oraz jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze"
spójnik "i" = "oraz"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Koniunkcja_(logika)
Symbol /\ odpowiada zasadniczo spójnikowi i (a także jego synonimom: oraz i tudzież)
wiec wg. definicji waluty wrtualnej z AML(jedynej jaka jest) wynika, że musi być wymienialne na fiat i tyle.
adamu79 pisze: czwartek, 7 października 2021, 14:41Może przez ten czas pojawią się jakieś ciekawe interpretacje
Na pewno będą ciekawe im większa transakcja tym większa pokusa by dojebać 18/32 na to i Vat nawet w jakiś przypadkach, czy się wybronimy i stargujemy na mniej to inna sprawa.

Dodano po 1 godzinie 55 minutach 59 sekundach:
jelef99 pisze: czwartek, 7 października 2021, 13:48pieniądze na prawników itp.
z doświadczenia Ci powiem, że prawnicy są często nie warci swej ceny w stosunku do porad i prawa jak krypto, które ciągle się zmienia. O wiele lepiej człowiek wyjdzie jak się zwrócisz do osób które to księgują na co dzień.
Ludzie co księgują są konkretni 0 lub 1 , wyliczają podatek do 0.01 i nie pierdolą przez 30min o czymś z czego nic nie wynika.

Mi prawnicy gadali o Exit tax i zmianie rezydencji.
Exit tax się okazuje jak się przeczyta ustawę, że nie obejmuje krypto(więc nieprawda).
Zmiana rezydencji może pomóc ale o czym żaden portal nie pisze najczęściej się to ima ludzi którzy kupili krypto i sprzedają je po x latach. (i z tym czasem może być problem, bo przecież krypto to AML/CFT zaraz wbija i już kolorowo nie jest. )
Oczywiście tytuły, które są pojedź w X sprzedaj bez podatku się fajnie klika ale są mega uproszczoną wersją, którą bardzo często jest ciężko wprowadzić w życie.

Jeśli chcesz handlować krypto i zarabiać na tym na bieżąco to tylko w Dubaju można się w to bawić bo Portugalia/Słowenia/Malta maja inne zasady dla ludzi handlujących aktywnie.
jelef99 pisze: czwartek, 7 października 2021, 13:48I wcale nie chodzi o wysokość podatku, a o to, że możesz w dobrej wierze zapłacić, ale ktoś sobie coś inaczej zinterpretuje i później trzeba tracić czas na dochodzenie swoich praw,
najgorsze jest jak coś robisz jak ja 2013-2017 w oparciu o przeświadczenie nie dotykam fiat nie ma podatku to wyskakuje Ci minister z PiS i mówi, że jednak poprzedni się myli podatek powinien być. Ty sobie coś rozliczasz w X sposób przez lata a potem zmiana warty i zmiana zdania i "prawa" z mocą wsteczną - to jest chyba najbardziej chore w Polsce.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 4 października 2021
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie zakupu/sprzedaży tokenów NFT

Postautor: jelef99 » czwartek, 7 października 2021, 18:03

@xbladexx Z tą zmianą rezydencji to 100% zgoda. Fajnie się to czyta, fajnie się słucha podcastów, ale jak się człowiek zacznie wgryzać, to już nie jest tak kolorowo. Co prawda jeszcze nie wyjeżdżałem, ale momentami kusi zrobić dłuższy urlop.

Co do dalszej części, to nawet nie chodzi o to, żeby podatku nie było. Bo czemu nie - mogę zapłacić podatek od tego co zarobię. Tylko żeby to miało jakieś ręce i nogi. Kilka dni temu czytałem o typie, który robił jakieś transakcje w okolicy ostatniej górki. I część z tej kasy chciał przeznaczyć na fundacje charytatywne (w USA tak można). Puścił transfer, coś nie pykło. Zauważył to kilka dni później i puścił znowu. Tym razem przeszło. Dopiero po czasie dotarło do niego, że właśnie wysłał mniej wartości (w FIAT), niż zarobił i na całej transakcji będzie na minusie.

Ale dlaczego to napisałem? Zmienność i niepewność jest na tym rynku szalona. Można dobrze zarobić, ale trzeba mieć głowę na karku. Jak się do tego doda nieprzejrzyste prawo i zmianę "interpretacji" na X lat wstecz (jak ja to uwielbiam...) to się robi już niebezpiecznie.

A wracając, do ostatniego zdania, bo jestem na etapie, że jak siedzę w crypto bez fiatów, to nie ma podatków - coś się zmieniło? Coś przespałem?

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie zakupu/sprzedaży tokenów NFT

Postautor: xbladexx » czwartek, 7 października 2021, 20:29

jelef99 pisze: czwartek, 7 października 2021, 18:03Fajnie się to czyta, fajnie się słucha podcastów, ale jak się człowiek zacznie wgryzać, to już nie jest tak kolorowo.
Ja wyjechałem właściwie na tę słynną Maltę za rekomendacją prawników, troszkę mnie w hooja informacyjnie zrobili za co mam do nich wewnętrzny żal. Cashout na Malcie to też nie jest taki izi setup i trzeba to dobrze przemyśleć. Z tego co widzę to firma niby duża, a za dużo wtop miała.
Dopiero jak człowiek jest na miejscu to widzi co się zmienia itp. Każde unijne regulacje są adoptowane po całej uni czy to CFC / GAAR / AML więc w okolicach uni nie uciekniesz za bardzo jeśli myślisz o wyjeździe.
jelef99 pisze: czwartek, 7 października 2021, 18:03A wracając, do ostatniego zdania, bo jestem na etapie, że jak siedzę w crypto bez fiatów, to nie ma podatków - coś się zmieniło? Coś przespałem?
Na chwilę obecną sprawa jest jasna nawet bardzo jasna. Siedzisz w krypto nic nie ruszasz nie ma podatku.
Tymniemniej na horyzoncie jest AMLV i AMLVI generalnie będzie OECD przepychać takie krypto CRS więc każda transakcja jak przejdzie przez większą giełdę będzie raportowana do głównej bazy danych. W AMLVI maja raporty z krypto/banków łączyć się ze sobą aby lepiej śledzić ludzi itp.
Na dalszym etapie jak już wszystko będzie zebrane w jedną wielką bazę danych to będzie łatwo wprowadzić coś jak "wealth tax", bo bedą wiedzieć ile komu mozna zabrać na walkę z Covidem itp. Jeśli myślisz o wyjeździe to czas ten jest teraz. W EU nie ma krajów idealnych.

Praktyczna porada jest taka (o której prawnicy mi nie powiedzieli) że możesz sobie zalokować zysk z krypto w FIAT/Stable i zwiać w następnym roku podatkowym póki jeszcze się da.
Póki co prawo podatkowe w EU na krypto nie ma harmonizacji co kraj to inaczej patrzy na krypto. Polska to magiczne "waluty wirtualne" np. i rozliczanie tego jest na zasadzie przejscia do FIAT ale w skali roku podatkowego.
Na Malcie kazde krypto to co innego BTC/LTC to jak fiat EUR/USD, coś co płaci dywidendy z POS to jest jak akcje traktowane, są pozniej jeszcze utility tokeny coś innego .
Jeśli masz spro w krypto tak naprawdę teraz masz czas przed jakąś większą harmonizacją uciez z Polski. Masz czas zwiać jeszcze przez EXIT TAX póki nim krypto nie jest objęte, jak bitek zrobi x10 to kto wie co zrobią rządy szukające $$$ po pandemi.

Nie prześpij nadchodzących zmian czyli AMLVI, potencjalnego wealth tax, możliwego exit tax na krypto lub zmiany zasad rozliczania. Dziś masz świetne warunki aby zrobić ruch.
Póki co jeszcze są banki akceptujące krypto ale jest ich coraz mniej.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 4 października 2021
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie zakupu/sprzedaży tokenów NFT

Postautor: jelef99 » czwartek, 7 października 2021, 20:57

@xbladexx Dzięki serdeczne za konkrety.
Nie wiedziałem o tych zmianach. Doczytam i podejmę decyzję.

W sprawie NFT rozpuściłem wici. Jakbym się czegoś dowiedział z sensownych źródeł, to uzupełnię wątek dla przyszłych pokoleń.
Wszystkiego dobrego! A nawet najlepszego!!!

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie zakupu/sprzedaży tokenów NFT

Postautor: miso20 » czwartek, 7 października 2021, 22:16

xbladexx pisze: czwartek, 7 października 2021, 20:29 Nie prześpij nadchodzących zmian czyli AMLVI,

Są już jakieś projekty w sejmie lub szacowane lata wprowadzenia tego?

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie zakupu/sprzedaży tokenów NFT

Postautor: xbladexx » piątek, 8 października 2021, 00:20

miso20 pisze: czwartek, 7 października 2021, 22:16Są już jakieś projekty w sejmie lub szacowane lata wprowadzenia tego?
Unijne instytucje już to wprowadzają. (giełdy to nie instytucje) a kraje to nie wiem z laga moze rok/dwa będą mieć.
The European Union’s Sixth Anti-Money Laundering Directive (6AMLD) came into effect for member states on 3 December 2020 and must be implemented by financial institutions by 3 June 2021.
Od 2023 się to rozleje na giełdy krypto.
https://www.finews.com/news/english-new ... nking-amla
The new centralized Anti-Money Laundering Authority (AMLA), which plans to start operations at the beginning of 2023, will focus on the direct supervision of financial sector entities, particularly those with extensive cross-border operations.

Any form of anonymous instruments will also be barred, whether accounts, safe deposit boxes or crypto-asset wallets. Owners or beneficiaries of existing ones must be subject to full CDD measures before they can continue using them in the future. As part of that, companies will also be prohibited from issuing bearer shares and will have to convert any existing ones into registered shares.

Do tego dojdą dyrektywy unijne odnośnie "digital assets" pewnie tez z 2022-2023.
Tutaj jak czytałem najbardziej w dupe dostaniemy na stablach które wlecą na "pieniądz" elektroniczny itp.
Dodatkowo stable maja dostać takie same regulacje jak FIAT więc właściwie ubiją w EU idee stabla.
https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 02&from=EN

Uważaj jeśli nagle EU uzna krypto za instrumenty finansowe i z automatu załaduje się do nich wtedy EXIT tax.

Początkujący
Posty: 63
Rejestracja: 16 stycznia 2015
Reputacja: 29
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie zakupu/sprzedaży tokenów NFT

Postautor: tutkarz » piątek, 8 października 2021, 11:29

Tokeny NFT to nie jest to samo co obrazek sprzedawany w internecie. To jest cyfrowe odzwierciedlenie obrazka, czy też innego przedmiotu ze świata zewnętrznego. Bardziej przypomina to akt własności do danej rzeczy, czyli nowoczesną wersję notariusza. Natomiast jak do tego podejdzie państwo i jak każe to interpretować to już jest bardzo szerokie pole do popisu. Ponieważ token NFT jest "usługą" w obrębie blockchain to teoretycznie powinien być traktowany jak pozostałe kryptowaluty. Tym bardziej, że bez kryptowalut tokeny NFT w ogóle by nie istniały. Do tego token NFT w praktyce niewiele różni się od zwykłego tokena. Tylko tym, że może być jeden unikalny, ale reszta jest taka sama. Dlatego moim zdaniem dopóki państwo nie zacznie rozróżniać usług blockchainowych i ustanawiać do nich osobnych wytycznych, nie ma co się specjalnie wychylać. Najważniejsze to się rozliczyć ze sprzedaży tokenów NFT na podobnej zasadzie co tworzenie i sprzedawanie zwykłych tokenów, no albo założyć sobie anonimowe konto z niczym nie powiązane, sprzedawać na nim tokeny NFT i nie przyznawać się, że są nasze.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 4 października 2021
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie zakupu/sprzedaży tokenów NFT

Postautor: jelef99 » piątek, 8 października 2021, 16:15

tutkarz pisze: piątek, 8 października 2021, 11:29założyć sobie anonimowe konto z niczym nie powiązane, sprzedawać na nim tokeny NFT i nie przyznawać się, że są nasze.
Gorzej, kiedy chcesz być autorem tokenów NFT i bazować na dotychczasowej pozycji w środowisku ;)
Z tradingiem NFT oczywiście prościej.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 4 października 2021
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie zakupu/sprzedaży tokenów NFT

Postautor: jelef99 » sobota, 9 października 2021, 14:13

Okazuje się, że w poniedziałek będzie webinar na temat rozliczeń NFT. Znalazłem, to wrzucam link:
https://msztax.pl/webinar/cryptowebinar ... a-podatki/

Początkujący
Posty: 63
Rejestracja: 16 stycznia 2015
Reputacja: 29
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie zakupu/sprzedaży tokenów NFT

Postautor: tutkarz » sobota, 9 października 2021, 19:38

Chętnie sprawdzę co tam powiedzą na webinarze a w międzyczasie zastanawiałem się nad możliwością wliczania np. VAT za sprzedaż NFT i słabo to widzę, ponieważ praktycznie wszystkie tokeny NFT sprzedaje się za inne kryptowaluty. Ze względu na zmienność cenową kryptowalut nie da się określić ceny netto tokena NFT. Tokeny NFT także są obiektem licytacji i nie spotkałem się jeszcze, żeby ktokolwiek do ceny ostatecznej doliczał jeszcze VAT a wiem, że są firmy wydające gry jak np. Splinterlands, które mają swoich prawników i starają się robić wszystko zgodnie z przepisami.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości