rozliczenie zakupu/sprzedaży tokenów NFT

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

rozliczenie zakupu/sprzedaży tokenów NFT

Postautor: garlonicon » poniedziałek, 6 lutego 2023, 20:48

NFT to nie jest bezużyteczny syf
1. Czym się różni NFT od Colored Coins, które istniało lata temu na Bitcoinie?
2. W czym takie NFT jest wyjątkowe, skoro identyczną funkcjonalność można osiągnąć choćby na testnecie, używając do tego monet o nominale zero satoshi?
3. Jaki problem rozwiązuje NFT?
4. Jaki sens ma bycie właścicielem czegoś, co wszyscy mogą do woli kopiować?
5. Po co w ogóle blockchain, skoro typowy scenariusz wygląda tak, że ludzie i tak korzystają ze scentralizowanych stron, żeby obsługiwać NFT? W jakim przypadku komuś mogłoby się opłacić stawianie pełnego węzła i pobieranie wszystkich istniejących NFT? Po co tutaj w ogóle sieć P2P?
Tokeny NFT to nie jest to samo co obrazek sprzedawany w internecie. To jest cyfrowe odzwierciedlenie obrazka, czy też innego przedmiotu ze świata zewnętrznego. Bardziej przypomina to akt własności do danej rzeczy, czyli nowoczesną wersję notariusza.
Biorąc pod uwagę, że można zmienić jeden piksel i stać się właścicielem niemal identycznego obrazka, to słaby ten notariusz. Dodatkowo, uwzględniając to, że w świecie zewnętrznym w ogóle nie musi istnieć odzwierciedlenie NFT, no to jest jeszcze gorzej, bo możesz mieć na blockchainie wpis, że jesteś właścicielem jakiejś karty YuGiOh, ale nie ma to przełożenia na fizyczny dostęp do tego dzieła, bo i tak firma Konami zrobi z tym, co zechce.

Aha, a jeśli ktoś myśli, że na Bitcoinie nie da się zrobić NFT, bo kontrakty są za mało rozbudowane, to jest w błędzie, przykładowa transakcja: 0301e0480b374b32851a9462db29dc19fe830a7f7d7a88b81612b9d42099c0ae

Oczywiście, da się to zrobić również bez wypychania pełnych danych na łańcuch, wystarczyłby dobrze zbudowany commitment, no ale niestety ludzie zaczynają od najprostszej i jednocześnie najdroższej opcji (choć akurat w tym konkretnym przypadku pewien pool wciągnął taką transakcję za darmo w ramach testu).

Początkujący
Posty: 63
Rejestracja: 16 stycznia 2015
Reputacja: 29
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie zakupu/sprzedaży tokenów NFT

Postautor: tutkarz » wtorek, 7 lutego 2023, 09:24

to nie jest miejsce na dyskusję o tym czym są tokeny NFT ale ponieważ widzę, że ludzie ciągle mają problem z ich zrozumieniem to napiszę w wielkim skrócie jeszcze raz: NFT to nie jest obrazek do jasnego grzyba. To jest cyfrowy zapis, taki sam jak kryptowaluta, tyle, że ma graficzną reprezentację, żeby ludzie mogli tego używać np. w grach. Dzięki takiemu zapisowi jest możliwe np. wypłacanie dywidendum z zysków firmy czy gry, otrzymywanie zniżek i promocji, albo jest możliwe np. granie jakimś ludzikiem w grze czy też produkowanie jakiś surowców i tworzenie nowych tokenów NFT. Dlatego najbliżej tokenowi NFT jest do pewnego rodzaju prawa własności i ponieważ tokeny NFT nie istnieją bez kryptowalut, najprościej jest zastosować formę rozliczenia taką samą jak kryptowalut. Tym bardziej, że do obrotu akcjami firm także nie trzeba zakładać działalności ani rozliczać PCC.

Problem tylko w tym, że ja tak uważam a czy skarbówka tak uważa to już jest zupełnie inna historia, dlatego ważnym jest, żeby społeczność kryptowalut naciskała na rząd, żeby uzupełnił zapisy dotyczące rozliczania kryptowalut nie tylko o tokeny i kryptowaluty ale także tokeny NFT, żeby nie trzeba było szukać interpretacji.

Na razie pozostają jednak przepisy standardowe, czyli dla przypomnienia podatek PCC płaci się dopiero od jakiejś kwoty (powyżej 1tys zł ale dawno nie sprawdzałem ile teraz wynosi) a także sprzedaż internetowa bez działalności jest możliwa też do kwoty w okolicach 1750zł miesięcznie, po przekroczeniu której należy niezwłocznie zarejestrować działalność gospodarczą. Czy te przepisy dotyczą tokenów NFT? Nie mam pojęcia.
Ale jak będziecie urzędnikom mówić, żeście kupili "obrazek" to nie oczekujcie innej interpretacji.

Początkujący
Posty: 63
Rejestracja: 16 stycznia 2015
Reputacja: 29
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie zakupu/sprzedaży tokenów NFT

Postautor: tutkarz » poniedziałek, 6 marca 2023, 10:29

Akutalna sytuacja wygląda tak, że o ile my możemy sobie uważać NFT za krypto o tyle wg naszych przepisów token NFT nie służy do płatności a przez to nie podpada pod definicję waluty wirtualnej, czyli nie dotyczy go wymiana krypto-krypto. Pozostaje lobbować za zmianą przepisów/interpretacji.
Na tą chwilę token NFT to jest prawo majątkowe i nabycie/zbycie teoretycznie rozlicza się w PIT 36.

Natomiast ciekawi mnie coś takiego, czy jeżeli ktoś zrobi czynny żal, zmieni swoje poprzednie PITy tak, żeby uwzględniły zakup i sprzedaż NFT jako praw majątkowych a za jakiś czas zmieni się prawo lub interpretacja i uwzględni NFT w wymianie krypto-krypto to czy ta zmiana PITów będzie zbędna czy nie? Czy może spowrotem trzeba odwracać te PITy jak były.

A jest takie prawdopodobnieństwo bo Unia chce traktować NFT tak jak kryptowaluty w prawie AML, niestety nic nie wspomina o podatkach.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości