Podatek od ETH będąc niepełnoletni

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 marca 2021
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od ETH będąc niepełnoletni

Postautor: piotrpat13 » wtorek, 16 marca 2021, 11:31

Witam, od jakiegoś czasu kopię ETH i zastanawiałem się jak wygląda sprawa z podatkiem jeżeli jestem niepełnoletni. Jeżeli sprzedam ETH na konto osoby dorosłej to podatek przechodzi na nią? Ewentualnie czy da się go jakoś ominąć?

Początkujący
Posty: 217
Rejestracja: 18 sierpnia 2020
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od ETH będąc niepełnoletni

Postautor: ozyrys486 » wtorek, 16 marca 2021, 15:01

Sprzedawać moze tylko osoba pełnoletnia wiec ona powinna zapłacić podatek

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 marca 2021
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od ETH będąc niepełnoletni

Postautor: piotrpat13 » wtorek, 16 marca 2021, 16:26

A czy da się go jakoś ominąć?

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 972
Rejestracja: 3 lipca 2018
Reputacja: 403
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@lordfervi
Napiwki: https://www.zapread.com/user/fervi

Podatek od ETH będąc niepełnoletni

Postautor: fervi » wtorek, 16 marca 2021, 20:36

piotrpat13 pisze: wtorek, 16 marca 2021, 16:26A czy da się go jakoś ominąć?
posłuchaj mnie uważnie, jutro o 19:45 masz samolot do meksyku.
Bilet wyśle Ci zaraz na e mail. Gdy wyjdziesz z lotniska pod czerwoną budką telefoniczną jest skrytka,
otwórz ją tajnym hasłem : hajduszoboszlo. W niej znajdziesz nowy dowód osobisty,
3000 pesos i kluczyki do mieszkania na przeciwko. Od dziś nazywasz się
Juan Pablo Fernandez Maria FC Barcelona Janusz Sergio Vasilii Szewczenko i jesteś rosyjskim imigrantem z Rumuni.
Pracujesz w zakładzie fryzjerskim 2 km od lotniska. Powodzenia,
zapomnij o swoim poprzednim życiu i pod żadnym pozorem się nie wychylaj,
zerwij wszystkie kontakty, nawet z obsługą klienta z polsatu.

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od ETH będąc niepełnoletni

Postautor: miso20 » wtorek, 16 marca 2021, 22:51

ozyrys486 pisze: wtorek, 16 marca 2021, 15:01Sprzedawać moze tylko osoba pełnoletnia wiec ona powinna zapłacić podatek

To jest absolutna bzdura.
Ostatnio zmieniony wtorek, 16 marca 2021, 22:52 przez miso20, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od ETH będąc niepełnoletni

Postautor: miso20 » wtorek, 16 marca 2021, 22:52

@piotrpat13 Jeżeli uhandlowałeś na tym ech pare stówek lub parę tysięcy, to odpuść temat, bo szkoda zachodu. Jeżeli większa kwota, to wtedy warto się rozliczać.

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od ETH będąc niepełnoletni

Postautor: fetek » środa, 17 marca 2021, 00:01

piotrpat13 pisze: wtorek, 16 marca 2021, 11:31Witam, od jakiegoś czasu kopię ETH i zastanawiałem się jak wygląda sprawa z podatkiem jeżeli jestem niepełnoletni. Jeżeli sprzedam ETH na konto osoby dorosłej to podatek przechodzi na nią? Ewentualnie czy da się go jakoś ominąć?
sprzedaj w bitomacie.
miso20 pisze: wtorek, 16 marca 2021, 22:51 To jest absolutna bzdura.
BB, binance i masę innych jest 18+
miso20 pisze: wtorek, 16 marca 2021, 22:52@piotrpat13 Jeżeli uhandlowałeś na tym ech pare stówek lub parę tysięcy, to odpuść temat, bo szkoda zachodu. Jeżeli większa kwota, to wtedy warto się rozliczać.
pomyśl zanim coś napiszesz (albo osiągnij magiczne 18), namawiasz do przestępstwa skarbowego

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 972
Rejestracja: 3 lipca 2018
Reputacja: 403
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@lordfervi
Napiwki: https://www.zapread.com/user/fervi

Podatek od ETH będąc niepełnoletni

Postautor: fervi » środa, 17 marca 2021, 03:24

fetek pisze: środa, 17 marca 2021, 00:01namawiasz do przestępstwa skarbowego
No tak, ale skoro Bitcoin jest antysystemowy, a polski rząd antybitcoinowy to nie jest hipokryzją zbieranie podatku za Bitcoina? :D

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od ETH będąc niepełnoletni

Postautor: miso20 » środa, 17 marca 2021, 16:04

fetek pisze: środa, 17 marca 2021, 00:01pomyśl zanim coś napiszesz (albo osiągnij magiczne 18), namawiasz do przestępstwa skarbowego
Bzdurę piszesz - doczytaj czym jest kwota wolna od podatku. Jakkolwiek licha w PL.
fetek pisze: środa, 17 marca 2021, 00:01BB, binance i masę innych jest 18+

To powinieneb tam napisać, że na BB i innych można sprzedawać od 18. Bitcoinem możesz handlować od ukończenia 13 roku życia.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od ETH będąc niepełnoletni

Postautor: bl4ck » środa, 17 marca 2021, 19:58

Nie ma żadnej kwoty wolnej od podatku dla krypto. Taka ulga nie przysługuje dla rozliczeń PIT 38.

Jak rozliczyć pit w imieniu niepełnoletniego dziecka
Rozliczenie pit rodzica z dochodami dziecka - jakie przychody dodawane są do rozliczenia rodzica?
Do dochodu w zeznaniu rocznym pit rodziców dolicza się co do zasady następujące dochody dzieci małoletnich podlegające opodatkowaniu na terytorium RP (w tym dochody uzyskane ze źródeł położonych za granicą):

renty (poza alimentami i rentą rodzinną),
dochód z praw majątkowych (np. zaległe wynagrodzenie zmarłego rodzica, wypłacone przez jego zakład pracy),
z kapitałów pieniężnych,
z najmu, jeżeli rodzicom przysługuje prawo do pobierania pożytków z tego tytułu,
z innych źródeł.


Dochody dziecka niepełnoletniego z kapitałów pieniężnych rodzice wykazują na druku PIT-38 na siebie.
https://www.pitax.pl/wiedza/poradnik-ro ... o-dziecka/

_________________________

Podstawowa stawka podatku to 19%
Podatek dochodowy w PIT-38 nie jest progresywny – taką samą stawkę stosuje osoba, która zarobiła 10 mln zł jak i 10 zł. Nie ma też kwoty wolnej od podatku - w odróżnieniu od PIT-36 i PIT-37 podatek płaci się od nawet niewielkiego dochodu.

Ostatnio zmieniony środa, 17 marca 2021, 20:15 przez bl4ck, łącznie zmieniany 7 razy.

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od ETH będąc niepełnoletni

Postautor: fetek » środa, 17 marca 2021, 20:02

miso20 pisze: środa, 17 marca 2021, 16:04 Bzdurę piszesz - doczytaj czym jest kwota wolna od podatku. Jakkolwiek licha w PL.
masz obowiązek zgłoszenia, to czy zapłacisz jakikolwiek podatek jest zupełnie inną kwestią.
miso20 pisze: środa, 17 marca 2021, 16:04To powinieneb tam napisać, że na BB i innych można sprzedawać od 18
przecież jest napisane...
miso20 pisze: środa, 17 marca 2021, 16:04Bitcoinem możesz handlować od ukończenia 13 roku życia.
bo Ty tak twierdzisz ? po pierwsze nie mówmy o BTC, po drugie nie masz żadnego ograniczenia wiekowego ale nie będąc pełnoletnim legalnie nie skorzystasz z żadnej giełdy. Zostają Ci społeczności, wybrane bitomaty, ebay/allegro, kantory p2p itd.
fervi pisze: środa, 17 marca 2021, 03:24 No tak, ale skoro Bitcoin jest antysystemowy, a polski rząd antybitcoinowy to nie jest hipokryzją zbieranie podatku za Bitcoina? :D
kryptowaluty zostały wchłonięte w system i powoli stają się jego ofiarą. Polska jak tako uregulowana co trzeba, w niektórych krajach masz zakaz i możesz skończyć w tzw ciupie.

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od ETH będąc niepełnoletni

Postautor: miso20 » środa, 17 marca 2021, 20:22

fetek pisze:przecież jest napisane...
W którym konkretnie miejscu? Ja tu widzę ogólne stwierdzenie, że trzeba być pełnoletnim, by handlować btc, co jest nieprawdą.
ozyrys486 pisze: Sprzedawać moze tylko osoba pełnoletnia wiec ona powinna zapłacić podatek
A zanim mi wyjedziesz, że ten post odnosił się do tego wyżej, to też ci go przytoczę, bo też nie ma tam słowa o giełdzie.
piotrpat13 pisze: Witam, od jakiegoś czasu kopię ETH i zastanawiałem się jak wygląda sprawa z podatkiem jeżeli jestem niepełnoletni. Jeżeli sprzedam ETH na konto osoby dorosłej to podatek przechodzi na nią? Ewentualnie czy da się go jakoś ominąć?
Sprzedaż na konto jakie?
fetek pisze:bo Ty tak twierdzisz ?
Nie, tak twierdzi polskie prawo i polski Kodeks cywilny. Zapoznaj się z artykułem 15 i przestań strugać głupka.
fetek pisze:po pierwsze nie mówmy o BTC
To bez znaczenia - powyższe dotyczy każdej kryptowaluty.
fetek pisze: nie będąc pełnoletnim legalnie nie skorzystasz z żadnej giełdy.
To już wymysł giełd - osoby niepełnoletnie mogą działać przez swoich przedstawicieli ustawowych. Po prostu giełdy tak działają, bo im wygodniej i są leniwie. Nie jest tajemnicą, że dzieciaki nie mają za wiele kasy, a umożliwienie im handlu przysporzyłoby same problemy, czyli koszty giełdom.

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od ETH będąc niepełnoletni

Postautor: fetek » środa, 17 marca 2021, 20:43

miso20 pisze: środa, 17 marca 2021, 20:22 W którym konkretnie miejscu? Ja tu widzę ogólne stwierdzenie, że trzeba być pełnoletnim, by handlować btc, co jest nieprawdą.
https://bitbay.net/pl/pomoc/poczatkujac ... zej-18-lat
https://www.binance.com/en/terms
itd
miso20 pisze: środa, 17 marca 2021, 20:22 Nie, tak twierdzi polskie prawo i polski Kodeks cywilny. Zapoznaj się z artykułem 15 i przestań strugać głupka.
litości.. nie obrażaj innych bo sam jesteś zwykłym matołem, który teraz musi wybrać z sytuacji i wyleczyć ego.

Gdzie masz zastosowanie tego przepisu i kryteria wiekowe ? Powtarzam, nie masz limitu wiekowego, jeśli jesteś osobą niepełnoletnią to wszystko za Ciebie regulują rodzicie w pit36.

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od ETH będąc niepełnoletni

Postautor: miso20 » środa, 17 marca 2021, 21:16

@fetek nie wyzywaj innych od matołków koziołku, bo nikt cie nie wyzywał. Zmieniasz temat próbując wybrnąć z sytuacji i uleczyć ego, bo ktoś postanowił sprostować twoje błędy. Co to za linki mi wstawiasz? Do giełdy? Nie było nigdzie mowy o giełdzie. Sprotowałem nieprawdziwe stwierdzenie, że osoby poniżej 18 lat nie mogą handlować krypto. Owszem mogą, choć giełdy mogą też wyprosić takich delikwentów.

Nie potrafisz rozróżnić tematu ogólnego od szczególnego? Czytanie ze zrozumieniem było w podstawówce.

Płacenie podatków to jedno, a handlowanie to co innego. Mogą handlować ci, którzy ukończyli 13 rok życia. A to, że nie wszędzie, to jest zupełnie inna kwestia. To tak jakbym prowadził kanjpę i napisał, że nie obsługuje blondynów. Nie zmienia to faktu, że mogą oni nabywać posiłki.

Nie będę tracił więcej czasu na polemikę, z kimś kto ledwo przyszedł na forum i nie potrafi rozróżnić możliwości kupowania i sprzedawania (czyli zawierania umów sprzedaży) od wypełniania pitu.

Żegnam trolla.

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od ETH będąc niepełnoletni

Postautor: fetek » czwartek, 18 marca 2021, 09:08

miso20 pisze: środa, 17 marca 2021, 21:16Mogą handlować ci, którzy ukończyli 13 rok życia.
Możesz handlować nawet w wieku 5 lat, w przepisach niem a mowy o wieku jedynie o "świadomości". Inną kwestią jest odpowiedzialność cywilno-karna
miso20 pisze: środa, 17 marca 2021, 21:16Czytanie ze zrozumieniem było w podstawówce.
no właśnie, widać że edukacje skończyłeś na żłobku.
miso20 pisze: środa, 17 marca 2021, 21:16Zmieniasz temat próbując wybrnąć z sytuacji i uleczyć ego,
:mrgreen: błyszczysz... serio nie potrafisz niczego sam wymyślić ?
miso20 pisze: środa, 17 marca 2021, 21:16z kimś kto ledwo przyszedł na forum
argumentacja powala.. fakt forum ma jakaś dziwną tendencje że wieloletni użytkownicy nie ogarniają podstaw.

BTW: jestem tutaj od ~2018
miso20 pisze: środa, 17 marca 2021, 21:16bo ktoś postanowił sprostować twoje błędy.
pomyliłem się tylko w numerze pitu, który składa rodzic. Pomijając ten jeden to które ? KONKRETNIE ?

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od ETH będąc niepełnoletni

Postautor: ikswodnal » czwartek, 18 marca 2021, 09:48

Zagląda tu jakiś moderator.? Panowie młody człowiek prosił o radę. Wasza kłótnia tej rady nie daje.
piotrpat13 pisze: wtorek, 16 marca 2021, 11:31 Jeżeli sprzedam ETH na konto osoby dorosłej to podatek przechodzi na nią? Ewentualnie czy da się go jakoś ominąć?
Obowiązek podatkowy powstanie gdy zmienisz kryptowalutę na złotówki i (domyślnie) przelejesz je na konto osoby dorosłej.
Inny sposób na ominięcie zobowiązania podatkowego w twoim wypadku to zmienić "kopaną" kryptowalutę na BTC (lub inną wymienianą w bitomatach) i w bitomacie wymienić to na PLN (złotówki). Oczywiście dotyczy to kwot do 60 tyś.(?) PLN.
Rozumiem że chodzi tutaj raczej o dodatkowe "kieszonkowe". Młodzi ludzie z tym mają problem
od wieków. Jak poinformujesz rodziców o tym kieszonkowym to będą z ciebie dumni.

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od ETH będąc niepełnoletni

Postautor: miso20 » czwartek, 18 marca 2021, 10:07

fetek pisze: czwartek, 18 marca 2021, 09:11Możesz handlować nawet w wieku 5 lat
Nie możesz, bo nie masz zdolności cywilnoprawnej ergo umowa sprzedaży krypto będzie bezwzględnie nieważna.

EOT

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od ETH będąc niepełnoletni

Postautor: fetek » czwartek, 18 marca 2021, 12:04

miso20 pisze: czwartek, 18 marca 2021, 10:07 Nie możesz, bo nie masz zdolności cywilnoprawnej ergo umowa sprzedaży krypto będzie bezwzględnie nieważna.
Możesz sprzedawać krytpwo, nieruchomości, samochody, wynajmować mieszkania. Oczywiście bez opiekuna prawnego nie ruszysz, w pewnych sytuacjach musisz mieć kwit z sądu ale ogólnie żadna ustawa nie wspomina o limicie wiekowym, wspomina jedynie o "świadomości".

BTW: granicą odpowiedzialności cywilno karnej jest wiek 17 (nie 13) lat z małymi wyjątki od lat 15.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 marca 2021
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od ETH będąc niepełnoletni

Postautor: piotrpat13 » wtorek, 6 kwietnia 2021, 15:50

ikswodnal pisze: czwartek, 18 marca 2021, 09:48Rozumiem że chodzi tutaj raczej o dodatkowe "kieszonkowe". Młodzi ludzie z tym mają problem
od wieków. Jak poinformujesz rodziców o tym kieszonkowym to będą z ciebie dumni.

Jest pewien cel na który zbieram, a sami rodzice dobrze o tym wiedzą bo rtx 3060ti za darmo nie kopie, więc musiałem ich o tym poinformować.
Czyli w końcu sprzedając +-700zł miesięcznie w kantorze (kantorbitcoin.pl) muszę płacić podatek? Dopytywałem się znajomego i mówił, że nikt tego i tak nie płaci. Jak w końcu to wygląda? :)

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od ETH będąc niepełnoletni

Postautor: ikswodnal » wtorek, 6 kwietnia 2021, 17:15

piotrpat13 pisze: wtorek, 6 kwietnia 2021, 15:50Dopytywałem się znajomego i mówił, że nikt tego i tak nie płaci. Jak w końcu to wygląda?
Jak wygląda nie wiem. Płacę dla świętego spokoju, gdyż kupuję (i sprzedaję) BTC poprzez rachunek w banku a wtedy jestem łatwy do namierzenia.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości