Renta a sprzedaż kryptowalut

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 27 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Renta a sprzedaż kryptowalut

Postautor: Godziu88 » niedziela, 14 marca 2021, 00:57

Cześć, z powody nieuleczalnej choroby mam rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy dochód osiągnięty ze sprzedaży kryptowalut spowoduje zawieszenie renty? Wiem że tak się dzieje jeśli dorobiłbym sobie kwotę powyżej 130% przeciętnego wynagrodzenia. Czy obrót krypto również się do tego zalicza? Na stronie zus'u jest niby wymienione "Jakie zarobki powodują, że możemy zawiesić lub zmniejszyć Twoje świadczenie", i nie widzę tu wymienionego czegokolwiek co mówiło by o zbyciu walut wirtualnych. Jednak nie wiem czy to wystarcza i dobrze to interpretuję

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Renta a sprzedaż kryptowalut

Postautor: miso20 » niedziela, 14 marca 2021, 01:27

@Godziu88 Poszukaj na tej stronie co piszą o kwestii dywidendy za udziały lub akcje w spółkach. Krypto obecnie rozliczane jest podobnie.

Jednak pewną informacje da ci tylko prawnik, a nie banda anonów z neta. Jeżeli masz tak poważną sytuację, to nie ryzykowałbym utraty renty i wysupłał te 200-300zł na konsultacje.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

Renta a sprzedaż kryptowalut

Postautor: maky » niedziela, 14 marca 2021, 09:31

Trochę odbiegnę od tematu ale może warto.

Co to za kretyństwo jest aby takie naprawdę mizerne środki, które w dodatku ktoś sobie wypracowywał zabierać ponieważ ktoś zarabia. Przecież koszty sprawdzania, ustalania, utrzymania ludzi, którzy to robią prawdopodobnie przewyższają ewentualne "oszczędności" dla państwa. I jest to dodatkowo kara za zaradność.

Czy ktoś odmówi ci wypłaty AC za auto ponieważ uzna, że jesteś bogaty i ci się nie należy?
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Renta a sprzedaż kryptowalut

Postautor: ikswodnal » niedziela, 14 marca 2021, 09:55

maky pisze: niedziela, 14 marca 2021, 09:31Co to za kretyństwo jest aby takie naprawdę mizerne środki, które w dodatku ktoś sobie wypracowywał zabierać ponieważ ktoś zarabia.
Dodam - Zarabia globalnie z uciążliwościami serwowanymi przez rządzących, ewidentnie daje większe korzyści krajowi niż przeciętnie pracujący obywatel.

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Renta a sprzedaż kryptowalut

Postautor: miso20 » niedziela, 14 marca 2021, 10:34

maky pisze: niedziela, 14 marca 2021, 09:31Czy ktoś odmówi ci wypłaty AC za auto ponieważ uzna, że jesteś bogaty i ci się nie należy?

Inne ratio legis renty, a inne ubezpieczenia ac.

Rentę dostajesz ponieważ jesteś niezdolny do pracy i tym samym byś brzydko mówiąc wykitował z głodu. Tym samym skoro osiągasz duże dochody, to nie ma potrzeby dawać ci renty. Rzecz jasna wszystki rozbija się o proporcje, bo często to jest tak, że dostaniesz 1500zl renty i jakbyś dorobił 500zl na miesiąc, to ci ją już zabiorą.

Auto casco płacisz sobie sam, bo chcesz i cię na to stać. OC musisz płacić, ale z kolei nikt ci nie każe mieć samochodu i jeździć.

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Renta a sprzedaż kryptowalut

Postautor: miso20 » niedziela, 14 marca 2021, 10:38

maky pisze: niedziela, 14 marca 2021, 09:31Przecież koszty sprawdzania, ustalania, utrzymania ludzi, którzy t
Pewnie tak. Pytanie tylko czy jest sprawiedliwym by inni mieli niesłusznie przyznany pieniądz tylko dlatego, że tak jest taniej dla państwa?

Wiesz, że zaraz by się pojawiły głosy oburzenia: on dorabia i bierze rentę, a ja muszę za miskę ryżu pracować bo mi nogi nie urwało itp.

Ale nie zmienia to faktu, że próg odebrania renty powinien być wyższy. No chyba, że kolega ma tam kilka bitcoinow przychomikowane ;P

Weteran
Posty: 2868
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 441
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Renta a sprzedaż kryptowalut

Postautor: adamu79 » niedziela, 14 marca 2021, 11:22

Z tego co tutaj można wyczytać
https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytur ... -rencistow
to w rozporządzeniu jest enumeratywnie wymienione jakie rodzaje przychodów są uwzględniane przy procedurze zmniejszenia lub zawieszenia renty/emerytury. Skoro nie ma tam przychodów z obrotu instrumentami finansowymi to w mojej opinii ZUS nie ma podstawy prawnej do zmniejszenia lub zawieszenia renty.

Nie jest to oczywiście opinia prawnika.

----------------

Swoją drogą nie wiem co za idiota takie prawo wymyślił. Raz że prawa nabyte powinny być święte. A dwa - skoro nie są święte to właśnie przychody z obrotu instrumentami finansowymi powinny być uwzględnione przy zmniejszeniu świadczeń a nie przychody, które generują dodatkowe wpływy do ZUS-u. A tak właśnie jest teraz. Pracujesz, odprowadzasz składki to Ci obetniemy. Legislator zadziałał na szkodę ZUS-u. Paranoja

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Renta a sprzedaż kryptowalut

Postautor: miso20 » środa, 17 marca 2021, 16:29

adamu79 pisze: niedziela, 14 marca 2021, 11:22 mojej opinii
adamu79 pisze: niedziela, 14 marca 2021, 11:22opinia prawnika.
Problem w tym, że liczy się tak naprawdę opinia Zusu, a ona może być różna i niezgodna z prawem :D. Nikt też nie chciałby się szarpać z nimi poprzez sąd.

Weteran
Posty: 2868
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 441
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Renta a sprzedaż kryptowalut

Postautor: adamu79 » środa, 17 marca 2021, 23:05

miso20 pisze: środa, 17 marca 2021, 16:29opinia Zusu, a ona może być różna i niezgodna z prawem
Nawet ZUS musi stwarzać pozory, że działa w zgodzie z prawem. Podstawa prawna wydania decyzji o zmniejszeniu renty w omawianym przypadku gdzie? Może zabawisz się w adwokata ZUS-u i spróbujesz ją znaleźć? ;)

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Renta a sprzedaż kryptowalut

Postautor: miso20 » czwartek, 18 marca 2021, 08:40

@adamu79 może nadto sceptyczny jestem, ale różne historie krążą ;P

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości