REALIZACJA ZYSKÓW/WYPŁATA/PODATKI 2021 PYTANIE

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 6 marca 2021
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

REALIZACJA ZYSKÓW/WYPŁATA/PODATKI 2021 PYTANIE

Postautor: btc_amator » sobota, 6 marca 2021, 12:39

Witam, mam pytanie do wszystkich, którzy ogarniają temat kryptowalut i podatków w Polsce.
Sprawa jest taka, półtora roku temu zacząłem inwestować w BTC. Na początku było to kilka tysięcy złotych a potem systematycznie kwoty te rosły. W sumie w BTC wpakowałem ok 100k PLN. Wszytko kupiłem w kantorach i bitomatach, więc jedyne dowody tego to np kilka paragonów na "zakup kryptowalut 20 000pln" z datą i to w sumie może na 60 - 70 % całości bo z bitomatów żadnych wydruków nie brałem. Dodam że środki na te zakupy pochodzą z prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej i za każdym razem były wypłacane w gotówce z banku. Teraz to wszytko jest warte prawie 5 razy tyle i tutaj zaczyna się mój problem.
W tym roku chce zrealizować część a może większość zysków, oczywiście zamierzam zapłacić podatki i rozliczyć wszystko zgodnie z prawem ale zastanawiam się jak to ugryźć bo jeśli np sprzedam BTC tak samo w kantorach i bitomatach i będę chciał wpłacić tą gotówkę na konto to obawiam się że banki poinformują US zanim złożę PIT i poblokują mi konta lub zaczną postępowanie podatkowe. Z drugiej strony rozważam przelanie BTC na którąś z giełd tam zamianę na fiaty i potem przelanie ich do banku.
Nie wiem która opcja jest lepsza, stąd moje pytanie do wszystkich którzy przerabiali takie tematy jak się do tego zabrać, jaką giełdę wybrać z której w miarę bezpiecznie można przelać fiaty na polskie konto i w jakim banku to konto założyć żeby nie było problemów bo wiem że niektóre banki takie problemy robią (obecnie mam konto w aliorze i milenium ale żadnych przelewów z krypto tam nie robiłem) . Czy będę potrzebował jakiś dowodów, że te środki są z kryptowalut? Czy może wystarczy fakt że je prześle z giełdy? I co jeśli chciałbym po prostu wpłacać gotówkę z kantoru? Lepiej to robić anonimowo czy brać od nich kwit? I jeszcze w kwestii podatku - jeśli nie będę w stanie udowodnić kosztów tych 100k za które kupiłem BTC to mogę po prostu zapłacić 19 % od całości po sprzedaży i US się nie przywali że np piorę brudne pieniądze itp? Jeśli może ktoś polecić jakiegoś doradcę podatkowego z Krakowa który się tym zajmuję też będę wdzięczny.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich kryptowaluciarzy ;)

Weteran
Posty: 1884
Rejestracja: 21 listopada 2020
Reputacja: 722
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

REALIZACJA ZYSKÓW/WYPŁATA/PODATKI 2021 PYTANIE

Postautor: RevWolt » sobota, 6 marca 2021, 12:54

Jeszcze tego nie robiłem ale mój plan zakłada realizację zysków w następujący sposób, zainwestowałem kilkanaście tysięcy i dowody przelewów mam a w razie czego gdy US zapyta się skąd to jest to z oszczędności, jeśli będą drążyć temat to poproszę pracodawcę o dochody. Kiedyś dzwoniłem tam do nich i z tego co się orientuję mogę w taki sposób zarabiać o ile odprowadzę podatek. Zyski będę realizować z binance ale przelewy będę robić do 10k euro dziennie. Ja mam konto w Santanderze, pytałem prze internet czy będą jakieś problemy i w odpowiedzi dostałem że nie. Tak samo te kilkanaście tysięcy wysyłałem też z Santandera i nikt o nic nie pytał nawet jak tego samego dnia musiałem zmienić limit przelewów. Przelewać będę na jedno konto a potem przelew na kolejne konto w tym samym banku lub zostawię na koncie walutowym bo przelewy będą w euro. Na Twoim miejscu stopniowo z porftela (jeśli masz) przesyłałbym na binance i tam sprzedawał a potem robił przelew na konto bankowe a najlepiej santander bo z tego co się orientuję tam nie ma problemów. W razie czego jeszcze robię kopie zapasowe z wszystkich transakcji i nawet skłonny jestem im to wysłać szybciej niż o tym oni pomyślą żeby mnie sprawdzić.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 6 marca 2021
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

REALIZACJA ZYSKÓW/WYPŁATA/PODATKI 2021 PYTANIE

Postautor: btc_amator » sobota, 6 marca 2021, 19:03

Dzięki za odpowiedź!

Mam jeszcze kilka pytań związanych z Twoją metodą:

Orientujesz się może ile wynosi prowizja za taki przelew w euro z Binance na konto w Santanderze? I jak to później wygląda z zamianą na plny, bo banki mają dość duże spready zazwyczaj przy takich wymianach. Rozumiem że z euro zamienisz w kantorze Santandera na pln i wyślesz na inne konto w pln, tak?

Ja mam problem tego typu że kupując BTC za gotówkę w bitomatach i kantorze nie mam jak udowodnić kiedy i za ile kupowałem btc. Natomiast bez problemu mogę udowodnić skąd miałem na to środki. Jedyny minus że nie będę mógł w picie wpisać kosztów tylko 19 % zapłacę od całej kwoty.

I jeszcze co do przelewów to wiem że banki powyżej 15k euro mają obowiązek raportować takie transakcję, nawet jak się rozbije je na kilka po mniejszych kwotach to i tak ich algorytm może to wyłapać. I obawiam się czy jakiś nadgorliwy urzędnik nie zablokuje konta lub nie zacznie jakiegoś postępowania wyjaśniającego- a pit składa się po roku więc jest prawdopodobieństwo że US lub w gorszym wypadku prokuratura zajmie takie konto do wyjaśnienia. Dlatego pytałem czy ktoś już przeprowadzał takie akcję bo co chwile czytam w necie że komuś konto zablokowali w banku albo odmówili zrobienia/przyjęcia przelewu z giełdy.

Weteran
Posty: 1884
Rejestracja: 21 listopada 2020
Reputacja: 722
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

REALIZACJA ZYSKÓW/WYPŁATA/PODATKI 2021 PYTANIE

Postautor: RevWolt » sobota, 6 marca 2021, 20:20

Z tego co sprawdzałem przelew z Binance na konto bankowe kosztuje bardzo mało bo dla euro 0,8 dla innych metod są inne prowizję od % lub inna kwota. Z tego co się orientuje to można chyba przelać na normalne konto santander ale zostanie to przewalutowane po bardzo niekorzystnym kursie dlatego polecono mi założenie darmowego rachunku bankowego walutowego na którym będę mógł za darmo trzymać inne waluty (darmowo pod warunkiem że będzie to min 50 jednostek tej waluty). Ja przesyłając z banku do giełdy kilkanaście tysięcy miałem 0 prowizji po stronie banku jak i giełdy. Realizując zyski poinformuję przed bank że na moje konto przeleję znaczną sumę pieniędzy z giełdy. Opcji na realizacji zysków jest wiele bo można też przez te kantory za gotówkę ale trzymać kilkaset tysięcy mija się z celem. Zyski dopiero będę też konsumował wtedy kiedy zapłacę podatek a do tego czasu będę trzymać kasę w euro lub pln. Do konta które mam mogę przypisać właśnie konto walutowe, ale założę drugie konto na którym będę trzymać bardziej poważniejszą kwotę (te obecne które mam jest na bieżące wydatki).

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

REALIZACJA ZYSKÓW/WYPŁATA/PODATKI 2021 PYTANIE

Postautor: Kutalisk » sobota, 6 marca 2021, 20:26

@RevWolt w santanderze na kontach walutowych jest min. 20 (nie 50) jednostek waluty i to nie jest minimum tylko średnioważona z miesiąca, więc np. po wypłacie 10tys. możesz mieć 0 przez 2-3 tyg. i też będzie bez opłat za ten konkretny miesiąc.

Weteran
Posty: 1884
Rejestracja: 21 listopada 2020
Reputacja: 722
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

REALIZACJA ZYSKÓW/WYPŁATA/PODATKI 2021 PYTANIE

Postautor: RevWolt » sobota, 6 marca 2021, 20:35

Może faktycznie jest to 20, jednak jak pisałem z nimi to dostałem informację że musi być tyle i tyle by było bez opłat bo inaczej będą jakieś opłaty za prowadzenie tego.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

REALIZACJA ZYSKÓW/WYPŁATA/PODATKI 2021 PYTANIE

Postautor: Kutalisk » sobota, 6 marca 2021, 20:54

https://www.santander.pl/klient-indywid ... 4-walutowe

0 zł za prowadzenie konta. Jeśli zapewnisz na rachunku średnie saldo w miesiącu co najmniej 20 jednostek danej waluty, np. 20 euro

wpłaty/wypłaty w okienku za 0. przelewy za 0,2% i 3 dni robocze leci chyba, że szybki to na 2gi dzień x2 prowizja.
przy kwotach rzędu 10tys. USD/EUR prowizja większa niż na BTC/ETH

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 6 marca 2021
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

REALIZACJA ZYSKÓW/WYPŁATA/PODATKI 2021 PYTANIE

Postautor: btc_amator » niedziela, 7 marca 2021, 08:16

Jeszcze takie info - wczoraj rozmawiałem online z 2 konsultantami bankowymi, jednym z Santandera drugim z Milenium. Ogólnie w Milenium przelewy z takich giełd mogą być uznane za podejrzane i zablokowane ale nie dowiedziałem się o jakie kwoty chodzi ani jak wygląda potem odblokowanie takiego konta. Jedyne co powiedzieli to że ich system antyfraudowy wyłapuje takie rzeczy i blokuje a potem specjalna jednostka w banku zajmuje się tym i z nimi potem trzeba to wyjaśniać i udowadniać co i jak. W Santanderze powiedzieli tylko tyle że jak wszytko jest legalne to ok ale nie potrafili mi odpowiedzieć czy blokują czy nie blokują kont, za to powiedzieli że gdyby doszło do zablokowania to trzeba będzie udowodnić skąd się ma te środki tzn mieć jakieś papiery na transakcje z giełdy krypto itp.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 80
Rejestracja: 26 listopada 2020
Reputacja: 50
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

REALIZACJA ZYSKÓW/WYPŁATA/PODATKI 2021 PYTANIE

Postautor: Mandigal » niedziela, 7 marca 2021, 12:29

Panowie, a czy bylibyście w stanie polecić jakieś biuro rachunkowe (może być online) które ogarnia temat krypto i pomoże mi z podatkiem + obliczeniem poniesionych kosztów.

W sensie, wydaje się być to proste. Kłopoty pojawiają się kiedy kupowało się krypto w kilku transzach walutą obcą. Raz kartą, raz przelewem. Z tego co rozumiem muszę znaleźć ile dokładnie kosztowała dana waluta dnia kiedy kupowałem krypto?

Łatwo się w tym pomylić i chyba wolałbym to zlecić komuś kto ogarnia temat... :)

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości