Rozlicznie podatku

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 13 lutego 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozlicznie podatku

Postautor: marcin1000 » sobota, 13 lutego 2021, 15:16

Witam wszystkich. Poczytałem artykuły dostępne w sieci na temat opodatkowania i mam kilka wątpliwości. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś z większym doświadczeniem i wiedzą mi je rozwiał. Parę lat temu kupiłem trochę BTC i przeleżało na giełdzie BitBay, w tym roku chciałbym pohandlowac nimi. Może przytoczę przykład:
Powiedzmy, że w tym roku wykonam 100 tranzakcji kupna, lub sprzedarzy. Za każdym razem wymieniam krypto na złotówki i odwrotnie. Mając na początku roku na końcie BTC o wartości 1000zł, w przedostatnim dniu roku 2021 mam w złotówkach 10000. Ostatniego dnia roku kupuję BTC za całość. W takim przypadku, przy obliczaniu padatku za ten rok:
  1. Jako przychód traktuję sumę złotówek, które dostałem. Jako koszt sumuję to co zapłacilem za BTC + prowizja giełdy za każdą tranzakcję. Wychodzę więc na 0 i nie płacę podatku dochodowego.
  2. Podatek PCC (od czynności cywilno prawnych). Jak wyczytałem jest on w tej chwili zawieszony przy programie tarcza 2.0. Czy obowiązuje on bezterminowo, czy jest jakiś termin po którym rząd zamierza przedłużyć zawieszenie?
  3. Jeśli chodzi o kwoty wpisane na rozliczeniu podatku w picie. Po wykonaniu dużej ilości tranzakcji w przychodach i kosztach mogą być ogromne sumy chociaz dochód, lub strata może być niewielka. Wie ktoś jak na to patrzy urząd skarbowy, bo moga założyć, że ktoś nagle ma kilkaset tysięcy którymi obraca i kazać sie tłumaczyć?
  4. Czy istnieją jakieś dodatkowe niuanse w sprawie opodatkowania, na które powinieniem zwrócić uwagę?
Z góry dziękuję za pomoc.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości