Znalazłem 1 BTC na portfelu sprzed lat. Zamiana na złotówki, wypłata i podatek

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 11 lutego 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Znalazłem 1 BTC na portfelu sprzed lat. Zamiana na złotówki, wypłata i podatek

Postautor: znalezione3 » czwartek, 11 lutego 2021, 17:42

Witam, mam takie pytanko.. Kiedyś dawno temu dostałem troszkę BTC na różne portfele, uzbierało się tego około 1 BTC.
Teraz na fali wzrostów przypomniałem sobie o tych portfelach i przelałem je na jeden, teraz chciałbym wypłacić te pieniądze, ale nie poprzez bitomaty lub inne lewe akcje, tylko normalnie na konto bankowe i zapłacić od tego podatek.

Czy dla US wystarczające będzie potwierdzenie wypłaty z giełdy + moja opowieść o tym, że kiedyś dostałem te BTC a, że wartość wzrosła o setki % to jest teraz warte prawie 200k? :)

Początkujący
Posty: 2365
Rejestracja: 4 kwietnia 2020
Reputacja: 386
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LaJyKiGrGR82QJH9NRU5N2XqDsGxsjfSuW

Znalazłem 1 BTC na portfelu sprzed lat. Zamiana na złotówki, wypłata i podatek

Postautor: zdzicho2000 » czwartek, 11 lutego 2021, 19:55

jak najbardziej, choć co powie skarbowka, tego nie wie nikt.
ale przelej na 3 razy na giełdę, zrób transakcje, wypłać z konta. Bo bank też może byc podejrzliwy.
I dopiero po zakończonym procesie ponowna część.

Początkujący
Posty: 283
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 205
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Znalazłem 1 BTC na portfelu sprzed lat. Zamiana na złotówki, wypłata i podatek

Postautor: multan » czwartek, 11 lutego 2021, 21:12

Jeżeli odprowadzisz podatek od kwoty sprzedaży nie wykazując żadnych kosztów, to skarbówka nawet nie zapyta skąd to masz.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Znalazłem 1 BTC na portfelu sprzed lat. Zamiana na złotówki, wypłata i podatek

Postautor: gr0g » czwartek, 11 lutego 2021, 21:41

multan pisze: czwartek, 11 lutego 2021, 21:12Jeżeli odprowadzisz podatek od kwoty sprzedaży nie wykazując żadnych kosztów, to skarbówka nawet nie zapyta skąd to masz.

Wg Twojej teorii mamy w Polsce 19% podatek liniowy od dowolnego przychodu - od rozbojów, poprzez handel, aż po wynagrodzenie za dowolną pracę - w dodatku odroczony do momentu wypłaty na konto :)

Dodano po 17 minutach 53 sekundach:
znalezione3 pisze: czwartek, 11 lutego 2021, 17:42Witam, mam takie pytanko.. Kiedyś dawno temu dostałem troszkę BTC na różne portfele, uzbierało się tego około 1 BTC.
Teraz na fali wzrostów przypomniałem sobie o tych portfelach i przelałem je na jeden, teraz chciałbym wypłacić te pieniądze, ale nie poprzez bitomaty lub inne lewe akcje, tylko normalnie na konto bankowe i zapłacić od tego podatek.

Czy dla US wystarczające będzie potwierdzenie wypłaty z giełdy + moja opowieść o tym, że kiedyś dostałem te BTC a, że wartość wzrosła o setki % to jest teraz warte prawie 200k?

Jak bitki leżały nieruszane od wielu lat i jesteś w stanie uprawdopodobnić, że otrzymałeś je z kranika, to próbuj. Znając adresy źródłowe, może uda Ci się znaleść jakieś informacje uprawdopodabniające Twoją wersję. Dodatkowo wypłaty z kraników zazwyczaj wyglądają w dosyć specyficzny sposób. Jak bitki otrzymałeś od konkretnych osób, to urząd skarbowy może chcieć z nimi porozmawiać :)
No chyba, że był to Pan Stanisław...

Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 21 lutego 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Znalazłem 1 BTC na portfelu sprzed lat. Zamiana na złotówki, wypłata i podatek

Postautor: Zorg » wtorek, 23 lutego 2021, 12:43

pod ten sam temat można podpiąć kopanie raczkującej krypto, jeśli po kilku latach przerywanego kopania cena nagle ruszy
i okaże się ze portfel kopacza stal się nagle warty nap 200k, to co nigdy w pełni legalnie tego nie spienięży?
i nawet nie poruszam kwestii ceny prądu i amortyzacji sprzętu, której sobie nie ma szans odliczyć.

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 1 kwietnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Znalazłem 1 BTC na portfelu sprzed lat. Zamiana na złotówki, wypłata i podatek

Postautor: kmwlord@Gmail.com » czwartek, 1 kwietnia 2021, 14:05

Witam

Podpinam się pod temat. Mam sporo krypto z różnych źródeł/okresów czasu, część kupowana w 2017, część gdzieś dokupywana w 2019, rożne zamiany krypto na krypto na różnych giełdach(nigdy na fiaty) i uzbierała się z tego kwota 6cio cyfrowa cyfrowa. Szukanie kosztów będących małym procentem przychodu byłoby dla mnie kłopotliwe i w całości nawet niemożliwe dlatego dla świętego spokoju wołałbym po prostu przelać krypto na giełdę, zamienić na fiat i zapłacić 19% podatku od całości. Jest to ok czy US na siłę każe wykazać te koszty, macie z tym jakieś doświadczenie? Co w przypadku gdy nie będę w stanie wykazać kosztów?

Pozdrawiam

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Znalazłem 1 BTC na portfelu sprzed lat. Zamiana na złotówki, wypłata i podatek

Postautor: bl4ck » czwartek, 1 kwietnia 2021, 17:50

@kmwlord@Gmail.com
W latach poprzednich obowiązywało inne prawo czyli podatek o zamiany krypto-krypto jak i pcc, także powiem Ci że masz duży problem.
Także koszty to twój najmniejszy problem :)

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Znalazłem 1 BTC na portfelu sprzed lat. Zamiana na złotówki, wypłata i podatek

Postautor: ekonokomik » czwartek, 1 kwietnia 2021, 17:54

kmwlord@Gmail.com pisze: czwartek, 1 kwietnia 2021, 14:05 Jest to ok czy US na siłę każe wykazać te koszty, macie z tym jakieś doświadczenie? Co w przypadku gdy nie będę w stanie wykazać kosztów?


To chyba US z urzędu dopisze Ci 50% koszty... 8-)
A poważnie: człowieku, czyś Ty kiedy widział, żeby US dopominał się o wykazanie kosztów, które pomniejszają należny podatek? :)

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 1 kwietnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Znalazłem 1 BTC na portfelu sprzed lat. Zamiana na złotówki, wypłata i podatek

Postautor: kmwlord@Gmail.com » czwartek, 1 kwietnia 2021, 18:28

bl4ck pisze: czwartek, 1 kwietnia 2021, 17:50 @kmwlord@Gmail.com
W latach poprzednich obowiązywało inne prawo czyli podatek o zamiany krypto-krypto jak i pcc, także powiem Ci że masz duży problem.
Także koszty to twój najmniejszy problem :)
Są w stanie to sprawdzić czy trollujesz? Pytam serio, są wstanie wyciągnąć dane gdzie to kupiłem czy "trejdowałem". Teraz wszystko jest na portfelu i pójdzie 1 przelew na giełdę gdzie nawet nie robiłem tych "trejdów" i sprzedaż całości.

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 1 kwietnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Znalazłem 1 BTC na portfelu sprzed lat. Zamiana na złotówki, wypłata i podatek

Postautor: kmwlord@Gmail.com » czwartek, 1 kwietnia 2021, 18:34

ekonokomik pisze: czwartek, 1 kwietnia 2021, 17:54 To chyba US z urzędu dopisze Ci 50% koszty...
A poważnie: człowieku, czyś Ty kiedy widział, żeby US dopominał się o wykazanie kosztów, które pomniejszają należny podatek?


W teorii tak, to dla nich korzystne, w praktyce skoro nie znają kosztów i wykaże przychód/dochód np: 200k to czy nie będzie jakiegoś "ale" skąd miałem na to środki (przecież mój koszty mógł nie być 10 czy 20k a 180k).

Początkujący
Posty: 50
Rejestracja: 13 sierpnia 2019
Reputacja: 89
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Znalazłem 1 BTC na portfelu sprzed lat. Zamiana na złotówki, wypłata i podatek

Postautor: Nexos » czwartek, 1 kwietnia 2021, 22:17

kmwlord@Gmail.com pisze: czwartek, 1 kwietnia 2021, 18:28Są w stanie to sprawdzić czy trollujesz?

są, poczytaj o crs

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Znalazłem 1 BTC na portfelu sprzed lat. Zamiana na złotówki, wypłata i podatek

Postautor: bl4ck » czwartek, 1 kwietnia 2021, 22:18

To czy są w stanie nie ma żadnego znaczenia, w twoim interesie jest udowodnić skąd masz coiny i będziesz musiał to zrobić.
Wiec nie pytaj o żadne potwierdzenie że wszystko będzie dobrze i bajka dobrze się skończy, jeśli dojdzie do twojej kontroli na pewno zrobi Ci się gorąco zapewniam, ale równie dobrze możesz jej w ogóle nie mieć...

Początkujący
Posty: 117
Rejestracja: 11 marca 2021
Reputacja: 62
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Znalazłem 1 BTC na portfelu sprzed lat. Zamiana na złotówki, wypłata i podatek

Postautor: WojciechT » niedziela, 4 kwietnia 2021, 12:16

Na mocy tzw. ustawy antyterrorystycznej pisowcy monitorują wszystkie przepływy finansowe, a banki zobowiązane są do informowania US o wpływach przekraczających 15 000 euro lub mniejszych kwot jeżeli pochodzą one z nieznanych źródeł.
Na twoim miejscu wolałbym wypłacić w bitomacie, niż użerać się z policją skarbową, z którą i tak przegrasz.
Off Topic
i nawet nie poruszam kwestii ceny prądu i amortyzacji sprzętu, której sobie nie ma szans odliczyć.
To nie jest prawda. Z tego co się dowiedziałem osoby, które zarejestrują DG, której celem jest użyczanie mocy obliczeniowej komputera przysługuje prawo do odliczenia vat za sprzęt oraz prąd.

Weteran
Posty: 1884
Rejestracja: 21 listopada 2020
Reputacja: 722
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Znalazłem 1 BTC na portfelu sprzed lat. Zamiana na złotówki, wypłata i podatek

Postautor: RevWolt » niedziela, 4 kwietnia 2021, 12:34

Tak sobie to czytam i mam wrażenie że ktoś kto zarobi legalnie 10k pln i wpłaci na giełdę a po 2 latach wyciągnie 10 mln zł to z automatu pójdzie do kicia jako terrorysta pomimo tego że wszystko co robił było legalne. Ja realizując zyski zamierzam im tylko pokazać przelew na giełdę i dokument potwierdzający że w pewnym okresie pracowałem i zarabiałem legalnie pieniądze, dam im 19% a reszta mnie nie interesuje nawet jak wyciągnie kilka baniek.

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Znalazłem 1 BTC na portfelu sprzed lat. Zamiana na złotówki, wypłata i podatek

Postautor: miso20 » czwartek, 8 kwietnia 2021, 00:03

WojciechT pisze: niedziela, 4 kwietnia 2021, 12:16pisowcy monitorują
To nie jest jakaś kwestia dotycząca tylko ich cudownej polityki - te przepisy lecą z UE i wyglądają identycznie we wszystkich PC.
WojciechT pisze: niedziela, 4 kwietnia 2021, 12:16Na twoim miejscu wolałbym wypłacić w bitomacie, niż użerać się z policją skarbową, z którą i tak przegrasz.
To zależy jak i gdzie wypłacasz. W SC nagrywają transakcję na kamerach, w FA podajesz nr tel lub maila, który można przypisać do danej transakcji.

Dodano po 2 minutach 22 sekundach:
RevWolt pisze: niedziela, 4 kwietnia 2021, 12:34 ktoś kto zarobi legalnie 10k pln i wpłaci na giełdę a po 2 latach wyciągnie 10 mln zł to z automatu pójdzie do kicia jako terrorysta pomimo tego że wszystko co robił było legalne
Zasadniczo tak będzie i w sumie to się urzędnikom nie dziwie. No bo w życiu o krypto nie słyszałem, przychodzi do mnie jakiś typ i mowi, że z tysiąca zrobił milion na kryptowalutach. Na bank to jakiś słup albo krętacz.

Czy to słuszne podejście? No oczywiście, że nie, ale tak się czuje właśnie przeciętny urzędnik i możemy albo się oburzać albo zaakceptować, że tak będzie wyglądać US przez najbliższe parę lat nim to się upowszechni. I tak jest teraz o niebo lepiej niż bywało dawniej. Kiedyś banki od razu blokowały jakikolwiek przelew z gieły krypto, a każdą firmę handlującą bitcoinem uważały za przestępcę i wypowiadały konta. Po mału się cywilizuje, więc głowa do góry.

Trzeba trzymać się prostych zasad:
-Wybierać wiarygodne giełdy, które nie wskazują na rychłe zniknięcie (żeby mieć historie transakcji)
-Rozliczać się co roku z krypto, żeby było widać, że rzeczywiście się tym zajmujemy regularnie
-Trzymać wszystkie dowody zakupu jak świętość i trzymać je na swoje dane

Dodano po 3 minutach 20 sekundach:
RevWolt pisze: niedziela, 4 kwietnia 2021, 12:34a reszta mnie nie interesuje nawet jak wyciągnie kilka baniek.
To miłe, ale US może mieć to w dupie (podobnie jak bank) i zająć ci te środki do wyjaśnienia. Oczywiście mówimy raczej o skrajnym przypadku, bo jeżeli będziesz miał wszystko porejestrowane i udokumentowane, to nie powinno to mieć miejsca. Ale taka możliwość jest.

Weteran
Posty: 1884
Rejestracja: 21 listopada 2020
Reputacja: 722
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Znalazłem 1 BTC na portfelu sprzed lat. Zamiana na złotówki, wypłata i podatek

Postautor: RevWolt » czwartek, 8 kwietnia 2021, 05:49

Wszystko mam udokumentowane, nawet dzwoniłem do US że może zaistnieć taka opcja o moim nagłym wzbogaceniu tak samo bank informowałem że będę się tym zajmować. Przed handlem dostałem zielone światło od banku jak US, i nawet o przelew 10k nie mieli pytań.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości