Transakcje bez wypłaty z giełdy, a podatek PIT

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 28 listopada 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Transakcje bez wypłaty z giełdy, a podatek PIT

Postautor: RedCow300 » sobota, 28 listopada 2020, 01:55

Witajcie:)
Zapoznałem się z obecnym prawem podatkowym, natomiast mam wątpliwości czy należy odprowadzić podatek, jeśli nic nie zostało wypłacone z giełdy na konto bankowe, a tylko wpłacone. Mam na myśli, jeśli dokonuję transakcji FIAT z kryptowalutami na giełdzie i nie wypłaciłem jeszcze nic z giełdy.

A drugi przypadek to, jeśli co prawda robiłem transakcje z użyciem FIAT, ale ostatecznie zainwestowałem na koniec roku wszystko w kryptowaluty i nie mam dostępnych wolnych środków FIAT na giełdzie. To wtedy należy też odprowadzać podatek??

Dzięki za pomoc!

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 86
Rejestracja: 3 września 2016
Reputacja: 122
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Transakcje bez wypłaty z giełdy, a podatek PIT

Postautor: dondziadzia » środa, 2 grudnia 2020, 22:58

RedCow300 pisze: sobota, 28 listopada 2020, 01:55Zapoznałem się z obecnym prawem podatkowym
Imponujące, myślę, że wielu doradców podatkowych nie pokusiłoby się o takie stwierdzenie ;)

W skrócie: obowiązek powstaje kiedy wymieniasz na fiaty i jeśli masz z tego dochód musisz zapłacić podatek. Nie ma znaczenia gdzie te pieniążki trzymasz (giełda krypto, rachunek bankowy czy skarpeta ;) ).

Początkujący
Posty: 149
Rejestracja: 27 listopada 2020
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Transakcje bez wypłaty z giełdy, a podatek PIT

Postautor: owpiotr » środa, 2 grudnia 2020, 23:35

Niby wiadomo, że obowiązek podatkowy jest przy wymianie krypto na Fiat ale coraz częściej słyszę, że w zeznaniu należy wpisywać kwoty za jakie się kupiło krypto, żeby potem w kolejnych latach wpisać to jako koszt przy sprzedaży?

Pomocy! Jestem lamerem i nie wiem jak wyłączyc podpis w Tapatalku. Proszę o instrukcję na PW. BLA-L29 przy użyciu Tapatalka


Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2057
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4795
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Transakcje bez wypłaty z giełdy, a podatek PIT

Postautor: prap0n » czwartek, 3 grudnia 2020, 00:45

@owpiotr

No powinno, jak chcesz ten koszt odliczyc . Raczej malo kto nie chce.

Jak kupisz za milion i zarobisz 200k, to chcesz placic 19% podatku od 200k zarobku czy od calej wartosci krypto ktore sprzedasz tj. 1.2 mln? :)

Początkujący
Posty: 149
Rejestracja: 27 listopada 2020
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Transakcje bez wypłaty z giełdy, a podatek PIT

Postautor: owpiotr » czwartek, 3 grudnia 2020, 07:10

Niby logiczne ale rozliczając podatek np. z giełdy koszty zakupu rozliczam też przy sprzedaży (chodzi o okres na przestrzeni lat) bez wpisywania w poprzednich latach, że coś było kupowane.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 86
Rejestracja: 3 września 2016
Reputacja: 122
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Transakcje bez wypłaty z giełdy, a podatek PIT

Postautor: dondziadzia » czwartek, 3 grudnia 2020, 08:02

A nie mylicie czasem odliczenia straty z lat ubiegłych z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodów w rozliczeniu?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości