Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: gr0g » piątek, 12 lutego 2021, 14:54

Zaczerpnijcie lepiej informacji z KIS, ponieważ zdaje się, że liczą się tylko interpretacje przepisów podatkowych przez Krajową Administrację Skarbową. Nie wiem czy uda się Wam przekonać swój urząd skarbowy, że Pan z YouTube wie lepiej.
Dla przypomnienia, nie tak dawno, ta sama osoba, występująca publicznie jako doradca podatkowy podsuwała takie oto pomysły:
[…]
Podatek trzeba płacić od wszystkich transakcji, niezależnie od miejsca ich zawarcia. Jest tylko jedno "ale". Czy jest techniczna możliwość dowiedzenia się przez polskie służby skarbowe, że handlowaliśmy za granicą.
Obecnie szansa na to, że jakaś giełda amerykańska wyda polskiemu urzędowi skarbowemu historię naszych transakcji, jest niezwykle niska - to się nie stanie.
Ale, Unia Europejska pracuje nad chyba nową dyrektywą, która będzie zmuszała podmioty oferujące usługi na terenie Europy, do udostępniania europejskim służbą wszystkich informacji o swoich klientach. To może być podstawa prawna do wydania takich informacji, a jeżeli nie, to jeżeli ktoś z Państwa handlował też na giełdach polskich i polskie urzędy skarbowe wejdą w posiadanie danych z tych giełd, to mogą dowiedzieć się, że ktoś z Państwa dokonywał przelewów kryptowalut z polskiej giełdy na giełdę zagraniczną. Adresy portfeli na które się przelewa kryptowaluty tych giełd nie są żadną tajemnicą i można to wyśledzić. Jeżeli taki urząd skarbowy na podstawie danych, które uzyskał z polskiej giełdy dowie się, że ktoś z Państwa przelał kryptowaluty na zagraniczną giełdę, to poprosi Państwa o udostępnienie wyciągów z tej giełdy. Więc to nie giełda jest słabym ogniwem, tylko Państwo, ponieważ Państwo będą mieli obowiązek przekazać swe transakcje. Podobnie jeżeli ktoś robił przelew, już nie kryptowalutowy, tylko zwyczajny z polskiego banku na giełdę zagraniczną, to też jest to ślad po którym można dojść do giełdy zagranicznej.
Co można zrobić, żeby nie móc wtedy udostępnić danych, bo jeżeli ktoś będzie miał taką możliwość, będzie musiał to zrobić. Trzeba stracić fizyczny dostęp do tej giełdy, to znaczy, jeżeli ktoś nie jest przedsiębiorcą, a handluje na giełdach zagranicznych, nie ma absolutnie żadnego obowiązku rejestrowania historii swoich transakcji, zapisywania swojego loginu, hasła, pamiętania hasła do tej giełdy, może taki dostęp utracić i nikt mu tego nie może tego zabronić, no zdażyło się, trudno, nie jest to złamanie żadnego prawa. Ale, musi ten ktoś jeszcze pamiętać, że giełdy mają różnego rodzaju metody na odzyskanie dostępu do utraconego konta. Więc jeżeli ktoś z państwa przypadkiem, zapomni hasła, do tego zrobi jeszcze inne głupie rzeczy, kończące się tym, że fizycznie ten ktoś straci dostęp do tej giełdy, to wtedy już urząd skarbowy też straci dostęp do tej giełdy i nic z tym nie będzie mógł zrobić, a Państwa wina będzie w tym żadna. Ponieważ zawsze się zdarzyć komuś może, że takiego hasła po prostu zapomni. Byłby to pierwszy i nie ostatni raz, kiedy coś takiego się zdażyło. Ludzie gubili pendrivey z olbrzymią liczbą bitcoinów, więc hasło też można zapomnieć, nikt nikomu za to głowy nie urwie.
Na tym chyba zakończę, jeżeli są jakieś pytania to z chęcią na nie odpowiem.
[pyt] W przypadku stracenia dostępu do konta, urząd skarbowy nie będzie miał podstaw naliczyć 75% podatku?
Absolutnie nie. 75% urząd skarbowy może naliczyć tylko w jednym wypadku. Jeżeli ktoś dokona jakiegoś wydatku i nie będzie potrafił powiedzieć skąd są te pieniądze. tzn. Jeżeli Pan kupi mieszkanie za milion złotych, wcześniej Pan zarabiał 3 tysiące miesięcznie, no to pojawi się pytanie - skąd Pan miał milion złotych. No i wtedy, jeżeli Pan, jeszcze kilka lat temu było wtedy, że z automatu już miał pan 75%, ale na szczęście trybunał konstytucyjny stwierdził, że to w sumie jest niekonstytucyjne i nie można tak ludzi traktować i musiały się przepisy zmienić i teraz jest tak, że jeżeli urząd będzie pana podejrzewał o posiadanie nieujawnionych pieniędzy, ale w trakcie kontroli Pan się przyzna skąd były te pieniądze i Pan następnie uprawdopodobni swoją wersję wydarzeń to wtedy naliczany jest podatek według stawki należnej do tego źródła przychodu. To znaczy, optymalną sytuacją byłoby to, że zanim ktoś zgubi dostęp do tej giełdy, niech sobie zrobi historię transakcji, schowa ją w dobrym miejscu, ponieważ może się przydać na okoliczność kontroli z nieujawnionych źródeł przychodów.
[…]
Link do pełnego nagrania:

Zaznaczam, że promowanie działań, mogących prowadzić do nadużyć oraz udzielanie porad czy dwuznacznych sugestii, których głównym celem mogłoby być zaniżanie bazy podatkowej poprzez działania sprzeczne z celem i przedmiotem ustaw podatkowych lub utrudnienie prowadzenie organom podatkowym czynności sprawdzających lub postępowań podatkowych, jest w normalnym państwie oceniane w sposób negatywny.

No, ale żyjemy w Polsce, państwie z dykty, gdzie prawo i podatki obowiązują tylko frajerów...

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 13 stycznia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: Jacol1986 » poniedziałek, 15 lutego 2021, 14:03

Chłopaki,

Mam pytanie techniczne. W roku 2020 przeprowadziłem parę transakcji na giełdzie Bit-bay. Koszty związane z prowizją pobrane przez brokera chcę wrzucić w koszty. Problem polega na tym, ze giełda pobiera prowizję za transakcję w PLN oraz krypto walucie po kursie z danego dnia. Na rozrachunku widzę listę transakcji z pobrana prowizja, z których to polowa nie jest rozliczona w PLN. W jaki sposób mam zliczyć faktyczną wartość wszystkich prowizji pobranych przez giełdę ? Uśredniając kurs sprzedanej krypto waluty z danego dnia ?

Z góry dziękuje za podpowiedz.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: gr0g » poniedziałek, 15 lutego 2021, 20:35

Raczej nic nie musisz uśredniać - jeżeli prowizja pobierana jest w walucie wirtualnej przy transakcji waluta wirtualna/fiat to realny kurs waluty wirtualnej do fiat masz właśnie z tej transakcji.
Problem by powstał gdyby prowizja pobierana była w innej walucie wirtualnej niż ta, której zamiana dotyczy. Wtedy trzeba by było samemu ustalić jej realny kurs do złotówki najdokładniej jak to możliwe (fair market value).
Upewnij się, że nie odliczasz sobie prowizji 2 razy - np. wliczając prowizję w koszt nabycia danej jednostki oraz odliczając drugi raz koszt prowizji "ręcznie".

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 13 stycznia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: Jacol1986 » poniedziałek, 22 lutego 2021, 13:16

Dziękuje za odpowiedz.

Rozumiem, ze prowizja pobierana jest w walucie wirtualnej. W deklaracji podatkowej muszę wpisać koszt wszystkich transakcji w walucie PLN. Gielda pobiera prowizje od transakcji: przykład −0.00328825 ETH. Jak mogę sprawdzić korzystając z historii operacji ile dokładnie wynosił koszt transakcji w FIAT w danym dniu ??

Na ten moment jedynie rozwiązanie, które przychodzi mi do głowy to sprawdzanie ręczne kursu waluty elektronicznej z zakładce historia transakcji i przeliczenie tego. Problem w tym, ze jest tego trochę ...

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 40
Rejestracja: 13 kwietnia 2013
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: sobol » środa, 3 marca 2021, 16:10

To jak to jest z tym 19% od całości? Jeżeli ktoś nie ma historii transakcji np. z Bitmarketu, a ma jedynie dowody przelewów na giełdę z lat np. 2015-2018 i przeleje nagle milion PLN na konto, to wystarczy zapłacić od tego 19% podatku?
Czy ktoś uzyskał na podobny scenariusz pozytywną interpretację indywidualną w US, albo przerobił to w praktyce?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: gr0g » czwartek, 4 marca 2021, 23:46

Powinieneś normalnie rozliczyć transakcje z Bitmarketu. Nie ma i nigdy nie było opcji "płacę 19% od przychodu, a urząd skarbowy zapomina o poprzednich transakcjach".
Więcej - stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jest takie, że przychód osiągnięty z tytułu sprzedaży kryptowaluty na giełdzie kryptowalut bitmarket.pl oraz koszty ich uzyskania podlegają obowiązkowi opodatkowania i wykazania w zeznaniu podatkowym. Bez znaczenia jest fakt, że podatnik nie ma swobodnego dostępu do dysponowania tymi środkami, nie może nimi rozporządzać i istnieje duże prawdopodobieństwo, że nigdy nie zostaną postawione do swobodnej dyspozycji podatnika oraz że w związku z brakiem dostępu do konta użytkownika giełdy kryptowalut nie zna dokładnego salda na dzień ogłoszenia upadłości giełdy kryptowalut.

https://sip.mf.gov.pl/faces/views/szcze ... l=-1#tresc

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 12 marca 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: tomizb » piątek, 12 marca 2021, 09:29

Witam. Nie wiem jak rozliczyć się z podatkiem od kryptowalut. W 2019 zakupiłem 3 kryptowaluty za łączną kwotę 7000pln. W 2020r nie wykazałem zakupu w pit za 2019r. W roku 2020r giełda zlikwidowała jedną kryptowalute więc wymieniłem ja na Fiat w PLN na kwotę 1064pln i tego samego dnia za kwotę 1064pln zakupiłem inną kryptowalute. Jak mam rozliczyć to teraz w pit 38 za 2020r? W jakie rubryki i jakie wartości mam wpisać w pit?

Weteran
Posty: 2894
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: adamu79 » piątek, 12 marca 2021, 12:39

@tomizb
W przypadku przychodów z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej wykazywane są przychody i koszty, a nadwyżkę kosztów nad przychodami nie stanowią straty podatkowej, lecz przenoszone są na kolejne lata jako koszty nieznajdujące pokrycia w przychodach poprzednich lat.
https://www.pit.pl/pit-38/

Zatem przychody wpisujesz w poz. 34 - 1064
Jeśli chodzi o koszty w poz. 35 wpisujesz 0 a w poz. 36 - 7000
Resztę już liczy sam formularz (tak mi się wydaje).
W przyszłym roku w pit-38 za 2021 przepisujesz kwotę 5936 w poz. 36

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 8 kwietnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: dijek » czwartek, 8 kwietnia 2021, 07:25

Co jezeli wykazalem za 2019 przychody i koszty w PIT 38 w sekcji C? Czy to moze byc problem, ze to nie jest rozliczone w sekcji E?
A druga sprawa jest taka: Jezeli w 2019 mialem straty to czy mam je wpisac w rozliczeniu za 2020 w sekcji E w kosztach poniesionych w latach poprzednich? Czy straty za 2019 wpisac w pit za 2020 tylko wtedy, gdy wyjdzie mi jakis dochod w 2020?

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 12 marca 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: tomizb » środa, 21 kwietnia 2021, 08:23

Witam. Nie wiem jak rozliczyć się z podatkiem od kryptowalut. W 2019 zakupiłem 3 kryptowaluty za łączną kwotę 7000pln. W 2020r nie wykazałem zakupu w pit za 2019r. W roku 2020r giełda zlikwidowała jedną kryptowalute więc wymieniłem ja na Fiat w PLN na kwotę 1064pln i tego samego dnia za kwotę 1064pln zakupiłem inną kryptowalute. Jak mam rozliczyć to teraz w pit 38 za 2020r? W jakie rubryki i jakie wartości mam wpisać w pit?
adamu79 pisze: piątek, 12 marca 2021, 12:39 @tomizb
W przypadku przychodów z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej wykazywane są przychody i koszty, a nadwyżkę kosztów nad przychodami nie stanowią straty podatkowej, lecz przenoszone są na kolejne lata jako koszty nieznajdujące pokrycia w przychodach poprzednich lat.
https://www.pit.pl/pit-38/

Zatem przychody wpisujesz w poz. 34 - 1064
Jeśli chodzi o koszty w poz. 35 wpisujesz 0 a w poz. 36 - 7000
Resztę już liczy sam formularz (tak mi się wydaje).
W przyszłym roku w pit-38 za 2021 przepisujesz kwotę 5936 w poz. 36
Witam. Księgowy wyliczył to tak:
Za 2019:
-poz.34 0,00
-poz.35 7000
-poz.36 0,00
-poz.37 0,00
-poz.38 7000
- wysłać czynny żal
Za 2020:
-poz.34 1064 pln
-poz.35 1064 pln
-poz.36 0,00
-poz.37 0,00
-poz.38 0,00
Cały czas się nad tym glowie.Czy jest to prawidłowo zrobione?

Weteran
Posty: 2894
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: adamu79 » środa, 21 kwietnia 2021, 10:51

tomizb pisze: piątek, 12 marca 2021, 09:29W 2019 zakupiłem 3 kryptowaluty za łączną kwotę 7000pln. W 2020r nie wykazałem zakupu w pit za 2019r. W roku 2020r giełda zlikwidowała jedną kryptowalute więc wymieniłem ja na Fiat w PLN na kwotę 1064pln i tego samego dnia za kwotę 1064pln zakupiłem inną kryptowalute. Jak mam rozliczyć to teraz w pit 38 za 2020r? W jakie rubryki i jakie wartości mam wpisać w pit?
Sorry, w tamtym momencie pogrubionego fragmentu nie doczytałem. Moja bardzo wielka wina :oops:

pit za 2019 + czynny żal dobrze

pit2020
poz. 34 i 35 dobrze,
poz. 36 powinno być 7000,
poz. 37 dobrze,
poz. 38 powinno być 7000

Dlaczego księgowy nie uwzględnił w pit za 2020 kosztów poniesionych za zakup w 2019 tego nie wiem. Tym sposobem nie będziesz już nigdy miał możliwości rozliczenia tych kosztów i podatek zapłacisz od całości fiat/ towarów kupionych za kojny. IMO zmień księgowego bo podatek Belki to podatek od zysków a nie od przychodów :mrgreen:

Początkujący
Posty: 102
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: malpitrzon » środa, 21 kwietnia 2021, 13:40

Poleci ktoś sprawdzonego księgowego/biuro, który zna się na krypto? Ja w 2018 nakupowałem i do dziś hodluję ale jak rozumiem dobrze jest to zgłosić. Czy potwierdzenia przelewów w formie PDF na różne giełdy/kantory (również zlikwidowane) wystarczą?

Weteran
Posty: 2894
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: adamu79 » środa, 21 kwietnia 2021, 15:12

malpitrzon pisze: środa, 21 kwietnia 2021, 13:40Czy potwierdzenia przelewów w formie PDF na różne giełdy/kantory (również zlikwidowane) wystarczą?
Mogą nie wystarczyć w razie kontroli a na kontrolę trzeba sobie zasłużyć naprawdę pokaźnym obrotem na krypto. Tak właściwie to trzeba mieć potwierdzenie transakcji kupna krypto za fiat. Sam przelew na giełdę krypto to nie jest zdarzenie podatkowe. Co do księgowego to nie pomogę zbytnio, mogę tylko rzec, że ta pani jest rozgarnięta w temacie https://msztax.pl/podatek-od-kryptowalu ... zych-info/

Początkujący
Posty: 102
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: malpitrzon » środa, 21 kwietnia 2021, 15:26

adamu79 pisze: środa, 21 kwietnia 2021, 15:12Tak właściwie to trzeba mieć potwierdzenie transakcji kupna krypto za fiat.
Zacznę przeszukiwać skrzynkę e-mail. Mam nadzieję, że kantory/giełdy wysyłały jakieś potwierdzenia.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 16 kwietnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: paula.pl » wtorek, 27 kwietnia 2021, 23:21

Tak

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 12 maja 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: Maixent » środa, 12 maja 2021, 11:44

Hej,

W 2014 dla zabawy/testu wykopałem kilka tysięcy DOGE. Jako, że nie miały one kompletnie żadnej wartości to portfel zbackupowałem i o sprawie zapomniałem. Teraz na fali optymizmu kryptowalutowego portfel odkopałem, monety przelałem na Poloniex. Planuję wymienić je na BTC i wypłacić z bitomatu.
W 2022 będę musiał zapłacić za to podatek. Czy jak w picie wypełnię tylko dochód, bez żadnych kosztów przychodu, to skarbówka będzie dociekała skąd ten dochód się znalazł, skoro nie ma żadnych kosztów?
Po tylu latach jedyne co mam do pokazania to transakcje na portfelu, żadnych logów z koparki (dumna nazwa, jak na domowy komp z jednym radeonem 280x) nie mam po tylu latach.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: bl4ck » piątek, 14 maja 2021, 11:07

Maixent pisze: środa, 12 maja 2021, 11:44to skarbówka będzie dociekała skąd ten dochód się znalazł, skoro nie ma żadnych kosztów?
Wtedy powiesz im to samo co nam tutaj,nie rozumiem czego oczekujesz od nas? dobrego słowa ? odpowiedzi że nie chłopczyku nie przejmuj się us nie zajmuje się takimi sprawami? Będziesz miał pecha to padnie na Ciebie do sprawdzenia i tyle. Czego się boisz?

Taki tip automat us z reguły pomija podatników bez kosztów...

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 12 maja 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: Maixent » czwartek, 20 maja 2021, 11:10

bl4ck pisze: piątek, 14 maja 2021, 11:07 Taki tip automat us z reguły pomija podatników bez kosztów...
Dzięki za odpowiedź. Ten "tip" bardzo mi poprawił humor i był tym, co chciałem zobaczyć.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości