Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 26 listopada 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: Kryptolamus » czwartek, 26 listopada 2020, 16:28

Witam. Szukałem na forum ale nie znalazłem odpowiedzi na mój problem. Od razu piszę, że jestem lamusem, narobiłem bałaganu i potrzebuje porady :oops:. Czy w 2021 w pit za 2020 będę mógł wykazać strate z lat 2018 i 2019? W 2018 zacząłem zabawę z krypto i początkiem 2019 przestałem się tym interesować z powodu samych strat. W tym czasie wpłaciłem w sumie 2700zł. Teraz moje krypto jest warte około 800zł. W pitach za poprzednie lata nie wykazałem tych krypto. Jak to teraz rozwiązać, żeby to wypłacić bez problemów? Czy bedzie można wpisać w pit straty z lat ubiegłych? Chciałbym z tym zrobić porządek, tak żeby nie mieć w przyszlosci jakiś problemow czy kontroli z us. Mogę nawet zapłacić ten podatek 19% od tych całych 800zl ale czy wtedy us się nie przyczepi, że to pieniądze z nieznanych źródeł jak nie wykaże straty, bo w tym roku nic nie wpłacałem? Czy przy takiej kwocie w ogole urząd może sie mną zainteresować? Jak to najlepiej rozwiązać?

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: _chybaty » czwartek, 26 listopada 2020, 18:42

Mysle ze przy tak malej kwocie to nikogo nie zainteresuje, ale tak możesz zgłosić strate tyle ze nie w picie za 2020 rok tylko musisz zrobić korekty pitów za lata poprzednie.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 86
Rejestracja: 3 września 2016
Reputacja: 122
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: dondziadzia » środa, 2 grudnia 2020, 19:44

Obowiązek podatkowy powstaje w momencie kiedy wymienisz krypto na fiaty. Więc jeśli tylko kupowałeś w poprzednich latach to nie musiałeś się rozliczać. Jeśli pierwszej sprzedaży dokonałeś w tym roku to musisz to wykazać składając pit za 2020 i wtedy możesz oprócz przychodu wpisać koszty poniesione w latach ubiegłych. Oczywiście musisz mieć wszystko udokumentowane, US na ładne oczy się nie urobi :roll:

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 6 września 2015
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: szwagier » środa, 2 grudnia 2020, 20:08

Jestem w podobnej sytuacji, gdyż nie wykazełem kosztów zakupu Krypto w 2018, moim zdaniem już teraz tego nie będę mógł zrobić po powinienem zrobić to w PIT38 za 2019

W instrukcji do PIT-38 za 2019 stoi (https://www.podatki.gov.pl/media/5796/b ... a-2019.pdf):
Część E wypełniają podatnicy, którzy:
1) w 2019 r. uzyskali przychód z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej,
2) w 2019 r. ponieśli koszty uzyskania przychodów w postaci wydatków na nabycie waluty wirtualnej, nawet w przypadku, gdy w tym roku podatkowym nie uzyskali przychodu ze zbycia waluty wirtualnej.
3) w latach poprzednich ponieśli koszty uzyskania przychodów w postaci udokumentowanych wydatków na nabycie waluty wirtualnej lub udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu , które nie zostały odliczone od przychodów przed dniem 1 stycznia 2019 r., nawet w przypadku, gdy w 2019 r. nie uzyskali przychodu ze zbycia waluty wirtualnej.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 86
Rejestracja: 3 września 2016
Reputacja: 122
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: dondziadzia » środa, 2 grudnia 2020, 22:48

szwagier pisze: środa, 2 grudnia 2020, 20:08Jestem w podobnej sytuacji, gdyż nie wykazełem kosztów zakupu Krypto w 2018, moim zdaniem już teraz tego nie będę mógł zrobić po powinienem zrobić to w PIT38 za 2019
Mylisz się. Jeśli nie dokonywałeś transakcji sprzedaży przed 2020 to nie powstał obowiązek podatkowy, a on jest podstawą do składania zeznania.

Ustawa o podatku od os. fizycznych
Art. 45. 1. Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Cytowana przez Ciebie broszura:
FORMULARZ PIT-38 JEST PRZEZNACZONY dla podatników, którzy w roku podatkowym:
1) uzyskali przychody:
a) z odpłatnego zbycia: papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż
krótka), pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających, udziałów
w spółkach albo udziałów w spółdzielni;
b) z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład
niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
2) uzyskali przychody lub ponieśli koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych.

Początkujący
Posty: 205
Rejestracja: 18 lipca 2017
Reputacja: 126
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: ambroży » czwartek, 7 stycznia 2021, 00:08

Jestem w bardzo podobnej sytuacji przy czym, ja pierwsze zakupy robiłem w 2017r i na przestrzeni kolejnych lat do 2020 włącznie dopłacałem. Ani razu nie przelałem sobie z powrotem tego na konto. W 2021 chciałbym jakąś część wypłacić i rozliczyć.
Czy dobrze rozumiem @dondziadzia , że rozliczając rok 2021 jak dokonam wypłaty, to w PIT za ten rok dopiero wykażę wszystkie koszty - czyli wszystkie wpłaty na przestrzeni tego roku i poprzednich lat wraz z przychodem który nastąpi w 2021, wtedy wszystko będzie cacy i zapłacę 19% od dochodu?

A co jeśli powiedzmy kupiłem na przestrzeni tych 3 lat krypto za 100tys zł, w 2021 w końcu wypłaciłem rówowartość na konto. Rozumiem, że wykazuje koszt i przychód w PIT, ale ponieważ wychodzi 0zł, to nie płacę podatku, a krypto które mi zostało (bo powiedzmy mam zarobione), to będę dopiero rozliczał przy kolejnej wypłacie (np. w 2022roku) i wtedy od całej kwoty zapłącę 19%?

Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 15 stycznia 2021
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: XÆA-12 » poniedziałek, 18 stycznia 2021, 21:51

Tutaj jest główny wątek na temat obecnych podatków: viewtopic.php?f=79&t=32092&start=760

Przechodziłem przez to w zeszłym roku i też doszedłem do takiego wniosku jak @szwagier , że nawet jeśli nie miałeś przychodu z kryptowalut w 2019, to wszystkie koszty musiałeś wykazać, żeby móc sobie odpisać je później w roku realizacji zysku. Przy czym 2019 był pierwszym rokiem obowiązywania tego sposobu rozliczania podatku i można było wpisać wszystkie koszty poniesione w latach poprzednich (przed 2019) w tym jednym picie. Dlatego też jestem zdania, że korekta powinna trafić na PIT za 2019. Jeśli sprzedałeś w 2020, to przepisujesz koszt z 2019 i odejmujesz go od przychodu. Podatek płacisz od różnicy w przypadku zysku. W przypadku straty, możesz ją przepisać jako koszt na następny rok.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 21 stycznia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: klikacz » czwartek, 21 stycznia 2021, 18:59

Witam, chcę zadać bardzo proste pytanie. Czy jeżeli kupię bitcoiny np dziś za kwotę 1-5 tys zł (mam nadzieję że to bez różnicy jaka jest kwota) to czy muszę to uwzględnić w rozliczeniu? Chcę po prostu kupić trochę BTC i trzymać je przez dłużej nieokreślony czas w portfelu sprzętowym (1-10 lat - mniej jak będę potrzebował gotówki na już) Ktoś mi pomoże?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: benq » czwartek, 21 stycznia 2021, 19:15

klikacz pisze: czwartek, 21 stycznia 2021, 18:59Czy jeżeli kupię bitcoiny np dziś za kwotę 1-5 tys zł (mam nadzieję że to bez różnicy jaka jest kwota) to czy muszę to uwzględnić w rozliczeniu?
Kurde, ucięło mi przy edytowaniu posta.
Nie ma znaczenia jaka kwota, musisz uwzględnić, żeby przy sprzedaży wykazać i odliczyć ten koszt.
Dzięki za wywołanie @maky, bo bym nie zauważył.
Ostatnio zmieniony czwartek, 21 stycznia 2021, 19:47 przez benq, łącznie zmieniany 2 razy.

Weteran
Posty: 1884
Rejestracja: 21 listopada 2020
Reputacja: 722
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: RevWolt » czwartek, 21 stycznia 2021, 19:38

To nie jest tak że przy kupieniu już kryptowaluty powstaje obowiązek podatkowy? Dzwoniąc miesiąc temu do KIS pytałem się dokładnie i dostałem informację że jeśli tylko kupię to już muszę uwzględnić to w kosztach, jeśli wykaże stratę np. kupię za 10 000 zł, potem wypłacę i znowu za tą samą kwotę kupię to muszę wpisać 20 000 kosztów i 10 000 przychodu. W następnym roku tą stratę odliczam, a jak dopiero wypłacę więcej jak 10 000zł np 15 000zł ale już nie będę nic znowu wpłacać i zamknę rok podatkowy do 31 grudnia to muszę od tego 5tys zł odprowadzić podatek (nawet pomimo tego że znowu bym w styczniu to wpłacił).

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: maky » czwartek, 21 stycznia 2021, 19:45

benq pisze: czwartek, 21 stycznia 2021, 19:15Nie.
No zaraz zaraz. Zakupów nie trzeba rozliczać jako koszty od zeszłego roku tak aby w przyszłości skorzystać?
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 22 stycznia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: naitine1000 » piątek, 22 stycznia 2021, 12:02

Hej, mam problem.
Na BitBay wpłaciłam dzisiaj pewną sumę PLN, ale teraz stwierdziłam, że jednak się powstrzyma przed kupnem krypto i chce zrobić wypłatę tych środków.
Przelew wyjdzie mnie 6zł więc spoko, ale jeszcze nigdy nie robiłam wypłat i zastanawiam się czy to już będzie powód żebym musiała rozliczać się z podatku w przyszłym roku?
Nie chce w najbliższych latach bawić się w żadne PITY
Jeżeli to istotne - to nie była jakaś duża suma (1500zł)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 251
Rejestracja: 29 grudnia 2017
Reputacja: 146
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: blackraijin » piątek, 22 stycznia 2021, 13:00

Nie musisz się rozliczać. Daj przy okazji znać w tym wątku czy wypłata poszła bez problemu czy jednak BitBay robi pod górkę.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 22 stycznia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: naitine1000 » piątek, 22 stycznia 2021, 13:02

Jasne, dam znać
Do banku dostanę przelew z nieznanego źródła i to nie będzie budziło podejrzeń?

Początkujący
Posty: 41
Rejestracja: 12 stycznia 2021
Reputacja: 21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: Mizaru » piątek, 22 stycznia 2021, 13:29

Jako nadawca przelewu figuruje Payment Technology. Tytuł przelewu - Wynagrodzenie. Jak ktoś z US będzie chciał przyczepić, to się przyczepi. Ale masz przecież historię, że wpłaciłaś konkretną kwotę, a później wypłaciłaś ją bez żadnych operacji. Gdybyś kupiła krypto i sprzedała nawet ze stratą, a potem zamieniła np na PLN'y to trzeba by to wykazać. Ale tu żadnej takiej operacji nie było.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 135
Rejestracja: 23 maja 2015
Reputacja: 48
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: smieszny » środa, 10 lutego 2021, 19:21

Ok. To ja może trochę odgrzeje kotleta.
Czyli w PIT za 2020 nie można wpisać zakupu krypto z 2018. Cały rok dokonywałem zakupów ale wtedy nie uwzględniłem tego w PIT. Dzisiaj jak chciałbym się legalnie pozbyć tych krypto to musiałbym zapłacić podatek od całości, a nie tylko od zysków. Czyli pozostaje mi tylko "anonimowa" sprzedaż w kantorach i bitomatach za gotówkę i łudzenie się żeby urząd tego nie wyłapał?\

edit:
Dodam jeszcze że mam wszystko udokumentowane. Mam wydruki przelewów i historie transakcji jak zaminiam fiat->btc->alt
Więc teoretycznie mógłbym w picie za 2021 (bo pewnie w tym roku będę się pozbywał dużej części krypto) wpisać koszt z 2018 (w razie czego udokumentować go) i zysk z 2021.

Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 15 stycznia 2021
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: XÆA-12 » piątek, 12 lutego 2021, 12:46

@smieszny

Według Mentzena można zadeklarować dopiero w roku sprzedaży, jeśli akurat w tym roku "znajdziesz" potwierdzenie zakupu.
Jego komentarz na YT od [23:08]:

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 135
Rejestracja: 23 maja 2015
Reputacja: 48
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: smieszny » piątek, 12 lutego 2021, 14:03

Super sprawa. Czyli mogę zapłacić tylko 19% podatek od dochodu. Nurtuje mnie tylko, że urząd podczas kontroli może doczepić się do rozliczeń btc-->alt tak jak to kiedyś było i podatku od tego. Jednak już jestem znacznie spokojniejszy jeśli mogę to w miarę legalnie rozliczyć. Nie muszę się ze wszystkim czaić po bitomatach czy kantorach. Chociaż pewnie połowę i tak spróbuje tak wypłacić, żeby urząd nagle nie oszalał widząc takie kwoty w rok:)

Początkujący
Posty: 149
Rejestracja: 27 listopada 2020
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: owpiotr » piątek, 12 lutego 2021, 14:07

Ja się zaczynam obawiać czy jeżeli się tylko wpłacało i wpisuje tylko koszty, gdzie kwota przekracza 2 letnie zarobki to czy czasem US też się nie przyczepi.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 135
Rejestracja: 23 maja 2015
Reputacja: 48
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie lat ubiegłych w 2021

Postautor: smieszny » piątek, 12 lutego 2021, 14:19

też mnie trochę to martwi dlatego połowę i tak spróbuje wypłacić przez kantory i bitomaty. Na szczęście transakcje robiłem transzami, więc pokaże to co chcę. Jednak jeśli sprawdza cały wyciąg z mojego konta to kwoty które wchodziły na giełdę przekraczały grubo moje 2 letnie zarobki. :roll:

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości