Wydobycie altcoin i rozliczanie z u.s przy działalności gospodarczej.

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 26 lutego 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wydobycie altcoin i rozliczanie z u.s przy działalności gospodarczej.

Postautor: a.stell » środa, 26 lutego 2020, 17:24

Witam.

Interesuje mnie temat w jaki sposób można rozliczyć sprzedaż kryptowalut.

Zawsze kiedy dochodzi do dochodu jest wystawiana faktura czy to usługowa czy sprzedażowa. Natomiast jak to ma niby wyglądać z krypto?

Rozumiem sprzedając kowalskiemu bezpośrednio wydobyte krypto nie ma problemu z wystawieniem dokumentu sprzedaży i rozliczenia tego w u.s. Co jednak kiedy sprzedawać chce za pomocą giełdy. Przecież tam wystarczy przelać krypto, wystawić ofertę i czekać na sprzedaż. Nie wiem komu sprzedaliśmy. W dodatku kupujących może być kilku i wszyscy anonimowi. Fiaty na koncie możemy wypłacić na konto jednym przyciskiem i tyle. Gdzie tu miejsce na wystawienie faktury? Komu? Jak? Na jakie kwoty? Jak w ogóle udowodnić w u.s że była zawarta transakcja bo przecież nie na podstawie printscreen historii transakcji na giełdzie.

Żeby móc odliczyć jakiekolwiek koszty uzyskania dochodu trzeba je powiązać z faktycznie uzyskanym dochodem a tego bez faktury raczej się nie da. Faktury giełdzie się nie wystawia tylko klika wypłać i tyle. Giełda żadnych dokumentów księgowych nie wystawia. Jednym słowem teoretycznie nie ma dochodu, więc nie można odliczyć kosztu a jak U.S się dowie, że sprzedaje się krypto zaraz nałoży grzywnę za nie zapłacone podatki mimo, iż nie ma dokumentu potwierdzającego takową sprzedaż... albo to jest idiotyczne prawo, albo ja czegoś tu nie dostrzegam.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wydobycie altcoin i rozliczanie z u.s przy działalności gospodarczej.

Postautor: bl4ck » czwartek, 27 lutego 2020, 11:41


Początkujący
Posty: 259
Rejestracja: 7 grudnia 2016
Reputacja: 52
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wydobycie altcoin i rozliczanie z u.s przy działalności gospodarczej.

Postautor: TomaszT » sobota, 29 lutego 2020, 09:26

(komentarz ten nie stanowi czynności doradztwa podatkowego, a jest wyłącznie prywatną opinią)


I. Przychód

· Na wstępie należy podkreślić, że samo „wykopanie” kryptowaluty jest nabyciem pierwotnym i nie skutkuje powstaniem przychodu (por. interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na gruncie ustawy o CIT z dn. 02.08.2019 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.191.2019.4.AG). Zatem przychód powstaje dopiero w przypadku samej sprzedaży kryptowalut.

· Przychody ze sprzedaży kryptowalut są traktowane od stycznia 2019 r. jako przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej i kwalifikowane w ramach przychodów z kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT).

· Zgodnie z art. 17 ust 1g ustawy o PIT przychody ze sprzedaży kryptowalut w ramach działalności gospodarczej także są traktowane jako przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej i kwalifikowane w ramach przychodów z kapitałów pieniężnych, z wyjątkiem przypadku, w którym sprzedaż kryptowalut następuje w ramach działalności, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, zaliczanej do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

· Działalność, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu obejmuje co do zasady świadczenie usług w zakresie:

ü wymiany (oraz pośrednictwo w wymianie) pomiędzy walutami wirtualnymi i środkami płatniczymi,

ü wymiany (oraz pośrednictwo w wymianie) pomiędzy walutami wirtualnymi,

ü prowadzenia rachunków, o których mowa w art. 2 ust. 2 pkt 17 lit. e ustawy o przeciwdziałaniu prawni brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, tj. prowadzonych w formie elektronicznej zbiorów danych identyfikacyjnych zapewniających osobom uprawnionym możliwość korzystania z jednostek walut wirtualnych, w tym przeprowadzania transakcji ich wymiany.

· Zatem w każdym innym przypadku sprzedaży kryptowalut niż ten, który dotyczy działalności określonej w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, przychód z tego tytułu będzie kwalifikowany jako przychód z kapitałów pieniężnych



II. Koszty uzyskania przychodów

· W przypadku działalności określonej w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu koszty uzyskania przychodu ustala się zgodnie z regulacjami ogólnymi (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT), jako koszty dotyczące pozarolniczej działalności gospodarczej.

· W pozostałych przypadkach ma zastosowanie art. 22 ust. 14-16 ustawy o PIT.

· Zgodnie z art. 22 ust. 14 ustawy o PIT koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej, w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

· Koszty poniesione na funkcjonowanie „kopalni” (np. koszty sprzętu tworzącego „kopalnię”, energii elektrycznej), są kosztami pośrednimi, zatem nie mogą one zostać zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodu. Potwierdzają to interpretacje indywidualne wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dn. 26.03.2019 r., sygn. 0113-KDIPT3.4011.599.2018.1.SK oraz z dn. 18.06.2019 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.172.2019.1.ŚS.

· Koszty zakwalifikowane do kosztów bezpośrednio poniesionych w rozumieniu art. 22 ust. 14 ustawy o PIT mogą zostać potrącone w tym roku podatkowym, w którym zostały faktycznie poniesione (art. 22 ust. 15 ustawy o PIT), natomiast ewentualnie powstałą strata może być uwzględniona i powiększyć koszty uzyskania przychodu z tytułu zbycia kryptowalut w następnym roku podatkowym (art. 22 ust. 16 ustawy o PIT).



III. Dochód

· W przypadku działalności określonej w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu dochód z odpłatnego zbycia kryptowalut jest traktowany jako dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jest zatem, co do zasady, opodatkowany w ramach skali podatkowej (art. 27 ustawy o PIT) lub 19% podatkiem liniowym (art. 30c ustawy o PIT).

· W pozostałych przypadkach dochód ze zbycia walut wirtualnych jest opodatkowany 19% podatkiem zryczałtowanym (art. 30b ust. 1a ustawy o PIT).

· Zgodnie z art. 30b ust 5d ustawy o PIT dochodu z odpłatnego zbycia kryptowalut nie łączy się z innymi dochodami, o których mowa w art. 30b ust. 1 ustawy o PIT (dochody uzyskane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część) oraz z dochodami opodatkowanymi skalą podatkową (art. 27 ustawy o PIT) lub podatkiem liniowym (art. 30c ustawy o PIT).

· W związku z powyższym nie można także dokonać kompensaty straty powstałej przy odpłatnym zbyciu kryptowalut z dochodem powstałym z innego tytułu niż odpłatne zbycie kryptowalut.



IV. Podsumowanie

· Samo „wykopywanie” kryptowalut nie powoduje powstania przychodu.

· Przychody z odpłatnego zbycia kryptowalut, niezależnie od tego czy ma to miejsce w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, należy traktować jako przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej i kwalifikować jako przychody z kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT), o ile nie jest to działalność, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

· Koszty funkcjonowania „kopalni” (np. koszty sprzętu tworzącego „kopalnię”, energii elektrycznej) są kosztami pośrednimi i nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 14 ustawy o PIT.

Dodano po 33 minutach 39 sekundach:
A tutaj z innej beczki:
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykul ... aluta.html

:-)

Dodano po 42 minutach 33 sekundach:
http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/i-sa ... d+411%2F19

no to już chyba wszystko jasne :-)

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wydobycie altcoin i rozliczanie z u.s przy działalności gospodarczej.

Postautor: adiqq » sobota, 29 lutego 2020, 10:24

TomaszT pisze: sobota, 29 lutego 2020, 09:26http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/i-sa ... d+411%2F19

no to już chyba wszystko jasne

na tym sie skończyło, czy było odwołanie?? ;)
Brakuje tam też rozgraniczenia, czy mining solo czy na poolu, a to może mieć przecież decydujące znaczenie...

Początkujący
Posty: 259
Rejestracja: 7 grudnia 2016
Reputacja: 52
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wydobycie altcoin i rozliczanie z u.s przy działalności gospodarczej.

Postautor: TomaszT » wtorek, 3 marca 2020, 08:59

nie wiem czy było odwołanie, czemu mining solo czy na poolu miałby wpłynąć na sytuację? (wrzucania prądu do kosztów).
Jest jeszcze kwestia VATu - ale to inna bajka :-)

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 26 lutego 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wydobycie altcoin i rozliczanie z u.s przy działalności gospodarczej.

Postautor: a.stell » wtorek, 3 marca 2020, 12:28

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że same biura rachunkowe zajmujące się krypto mają odmienne zdania. Jedni uważają że przychód powstaje już w momencie wydobycia krypto a nie sprzedaży ( zabawne jak chcą ustalić kwotę przychodu ) a inni, że dopiero sprzedaż. Jedni uważają, że jak najbardziej można odliczyć vat od środków trwałych zakupionych do takiej działalności inni już jedynie wskazują, iż kosztem może być zakup krypto czy też prowizja od transakcji na giełdzie a sam sprzęt czy prąd nie.

Skoro same biura nie wiedzą jak do tematu podejść interpretując przepisy na różny sposób jak w tym ma się odnaleźć zwykły kowalski.

Do tego dochodzi wyrok w którym podważa się interpretację.

Żyjemy naprawdę w śmiesznym Państwie.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wydobycie altcoin i rozliczanie z u.s przy działalności gospodarczej.

Postautor: bl4ck » wtorek, 3 marca 2020, 13:18

To tutaj masz kolejne do kolekcji interpretację :)


A co do przychodu jest on już w przepisać dokładnie określony jest nim moment sprzedaży/wymiany nie moment wydobycia nigdy nim nie był ani teraz ani w latach poprzednich.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wydobycie altcoin i rozliczanie z u.s przy działalności gospodarczej.

Postautor: Rumcajs » wtorek, 3 marca 2020, 19:27

Z ciekawości spytam, można na mining założyć działalność gospodarczą w ogóle ?
Wiem że giełdy i kantory to są firmami i nie płacą podatku belki od krypto tylko normalnie jak inne firmy. Ale czemu kopanie miałoby być działalnością gospodarczą ? Wiem że do tradowania na własny rachunek nie wolno zakładać działalności gosp bo to tak jakby ktoś handlował na GPW i chciał założyć działalność gospodarcza do tego. Dlatego jest podatek belki 19%.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wydobycie altcoin i rozliczanie z u.s przy działalności gospodarczej.

Postautor: adiqq » wtorek, 3 marca 2020, 20:36

móc to chyba można...były przecież firmy (i chyba nawet duże) które zajmowały się miningiem...jak to się skończyło i dlaczego było o nich głośno, to juz inna kwestia ;)

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 26 lutego 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wydobycie altcoin i rozliczanie z u.s przy działalności gospodarczej.

Postautor: a.stell » środa, 4 marca 2020, 10:27

Móc można a, że mamy takie przepisy a nie inne to zakłada się spółkę np w Gruzji gdzie nie ma z tym problemu, rząd firmy it zwolnił z podatku w celu rozwijania tej gałęzi biznesu w kraju, prąd za 1kWh to jakieś 0,25gr itd. itd. To samo Białoruś nie zagłębiałem się w temat ale tez byli przyjaźnie nastawieni na krypto blockchain i tego typu innowacje. Kraje zachodu też nie które są przyjaźnie nastawione do tego biznesu problemem jednak jest cena prądu wyższa niż w Polsce.

Niestety nasi mądrzy politycy robią wszystko by biznes z polski wyjeżdżał.

Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 5 maja 2020
Reputacja: 12
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wydobycie altcoin i rozliczanie z u.s przy działalności gospodarczej.

Postautor: satoshi4ever » wtorek, 7 lipca 2020, 20:14

Nie wiem czy temat został rozwiązany, ale miałem niedawno podobny dylemat. wychodzi na to, że wykopywanie walut wirtualnych jest traktowane niemal jako emisja kryptowaluty, czyli transakcja pierwotna, dlatego nie jest obciążone żadnym podatkiem. z obowiązku podatkowego nie są związane takie czynności jak sprzedaż czy wymiana kryptowalut.
chyba że handlujesz Krypto Krypto:D

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości