Przychód za "prywatne" kopanie

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 22 stycznia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przychód za "prywatne" kopanie

Postautor: pitr221 » środa, 22 stycznia 2020, 13:22

Dzień dobry,

Przez długi okres czasu od 2017 roku udało mi się wydobyć około 50 etc . Problem w tym, że nie wiem jak ująć ten przychód w pit 38 w momencie wymiany na fiaty. Czy w koszty uzyskania mogę wpisać koszt zakupu kart graficznych ? Nie chcę aby przychód został objęty podatkiem 75% z nieujawnionych źródeł.
WSA w niedawnym wyroku (I SA/Łd 411/19) orzekł, że można takie koszty wliczyć... tylko jak US to zinterperetuje to nie mam pojęcia.
Ostatnio zmieniony środa, 22 stycznia 2020, 13:37 przez pitr221, łącznie zmieniany 1 raz.

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Przychód za "prywatne" kopanie

Postautor: koparki » środa, 22 stycznia 2020, 13:33

to jest tylko 1700zł rozbite na lata. Jesli nie prowadzisz działalności gospodarczej to jest chyba jakiś nowy przepis że możesz osiągnąć przychód do 1000zł /mc bez potrzeby zakładania formalnej działalności. Potraktuj to jako taka działalność , czyli nie dotyczy cię pit 38. Rozliczysz się jak za podatek dochodowy.


Druga sprawa to nie masz prawa nic wpisać w koszty m.zd. Tak naprawdę biorąc pod uwage koszty sprzętu, prądu i podatek to jesteś na spory minus (choć nie wiem kiedy kupiłeś sprzęt, w jakiej taryfie kopałeś i kiedy oraz czy sprzedawałeś). Jesli jesteś ostro na minus to idź do bitomatu/kantoru i wypłać sobie te 1700pln i zapomnij o sprawie, trudno żebyś jeszcze od tego odprowadzał podatek.
No chyba że już sprzedałeś imiennie na giełdzie w transzach nie większych niż 1000zł , wtedy wróć do pierwszego akapitu.

Mogę się mylić, jestem ciekaw opinii fachowców.
---

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przychód za "prywatne" kopanie

Postautor: adiqq » środa, 22 stycznia 2020, 13:41

koparki pisze: środa, 22 stycznia 2020, 13:33Druga sprawa to nie masz prawa nic wpisać w koszty m.zd. Tak naprawdę biorąc pod uwage koszty sprzętu, prądu i podatek to jesteś na spory minus. Idź do bitomatu i wypłać sobie te 1700pln i zapomnij o sprawie,

właśnie....
Ale ja rozważyłbym opcję, żeby jednak zostawić sobie te ETC, bo widzę osobiście dla tego coina perspektywę dalszego wzrostu. Bo pewnie to ten wzrost kursu z 3,5$ do 9,3$ spowodował, ze pojawiła się myśl o sprzedaży...

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przychód za "prywatne" kopanie

Postautor: koparki » środa, 22 stycznia 2020, 13:43

@adiqq ale to już jest rozmowa na inny wątek.
---

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 22 stycznia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przychód za "prywatne" kopanie

Postautor: pitr221 » środa, 22 stycznia 2020, 14:52

Dzięki za udział w temacie. Coiny trzymam na giełdach nie wymieniłem na fiaty. Podobnie jak @adiqq widzę jakąś perspektywe wzorstu dla etc. Kosztów prądu nie jestem w stanie udokumentować, karty (2) łącznie kosztowały ok. 1400 zł ale z myślą również o innych zastosowaniach -kopały w międzyczasie. Załóżmy, że etc wzmocni się jakimś cudem do poziomu 35USD czyli do wymiany na około 8 tysięcy PLN powstanie również jakiś dochód. Czy w tej sytuacji opcja wypłaty z bitomatu lub sprzedaży na giełdzie wchodzi w grę? Odprowadzając jednocześne tylko zwykły podatek dochodowy. Drugie pytanie jak sie nasuwa to czy sprzedaż " wykopanych" kryptowalut rzeczywiście możemy potraktować jako działalność do 1000 zl o której wspomniał @koparki ? W końcu mamy przpepis art. 17 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Przychód za "prywatne" kopanie

Postautor: rav3n_pl » środa, 22 stycznia 2020, 14:57

pitr221 pisze: środa, 22 stycznia 2020, 14:52Coiny trzymam na giełdach
I czekasz aż znikną? Dwa lata+ i nie masz swojego porfela?
A na dokładkę zapewne masz konta na "polskich" giełdach ze zrobionym KYC - czyli wszystkie swoja dane podałeś.
Podatek dochodowy od całości przychodu 19% bez żadnych możliwości odliczenia prądu czy sprzętu.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przychód za "prywatne" kopanie

Postautor: koparki » środa, 22 stycznia 2020, 15:03

@pitr221 nie wiem zapytaj się kolegi @Bagder , zdaje się że jest lepszym specem od tych przepisów. Trochę się tylko dziwię że czasem pojawiają się tu ludzie wystraszeni domiarem za 1700zł podczas gdy milionowi przestępcy VAT-owi w większości wypadków bawią się z pięknymi paniami w krajach gdzie wiecznie świeci słońce.

Skoro czekasz na 35$ za ETC to sprawa jest nieistotna bo równie dobrze nigdy się możesz nie doczekać i nigdy nie mieć problemu.
---

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przychód za "prywatne" kopanie

Postautor: Bagder » środa, 22 stycznia 2020, 15:16

pitr221 pisze: środa, 22 stycznia 2020, 14:52Drugie pytanie jak sie nasuwa to czy sprzedaż " wykopanych" kryptowalut rzeczywiście możemy potraktować jako działalność do 1000 zl o której wspomniał @koparki ?
Z przepisów podatkowych wynika, że NIE. Obecnie sprzedaż kryptowalut to przychód z kapitałów pieniężnych, który nie łączy się z innymi zródłami przychodu, nawet jeśli jest uzyskana przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, za wyjątkiem kantorów kryptowalut.

Inną sprawą jest, czy przychód w postaci wykopanych kryptowalut nie jest przychodem w naturze, który odpowiednio należy przeliczyć i opodatkować - co w konsekwencji może prowadzić nawet do podwójnego - a nawet "potrójnego opodatkowania". Tego nie wiem, ale taka interpretacja jest możliwa.
Sic semper evello mortem tyrannis

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przychód za "prywatne" kopanie

Postautor: koparki » środa, 22 stycznia 2020, 15:21

@Bagder ale jak kopał i przesyłał na giełdę ale nie sprzedał krypto za fiat to nie ma podatku ?
---

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przychód za "prywatne" kopanie

Postautor: Rumcajs » środa, 22 stycznia 2020, 17:19

Nieno jak nic nie robił z tym tylko wykopał to wiadomo że nie ma podatku.
Na szczęscie za wykopanie czegoś jeszcze nie musimy płacić podatków.
Nawet w 2017 roku nie było.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przychód za "prywatne" kopanie

Postautor: Bagder » środa, 22 stycznia 2020, 20:21

koparki pisze: środa, 22 stycznia 2020, 15:21 ale jak kopał i przesyłał na giełdę ale nie sprzedał krypto za fiat to nie ma podatku ?
W tym zdaniu jest parę pułapek...
1) mining solo - nie może być opodatkowany, ponieważ trudno stwierdzić otrzymywanie wynagrodzenia w naturze od kogokolwiek w ramach nagrody za blok, ale już przy opłatach sieciowych lub z MN, stakowania: nie byłbym taki pewny...

2) mining w pool-u: to jest już poważne pytanie, czy nagrodę za blok otrzymuje pool (jego zarządca/właściciel) czy górnicy... Moim zdaniem, można postawić tezę, że kopanie w pool-u przypomina umowę zlecenia (art. 750 kc.) a więc otrzymywane przez górnika wynagrodzenie zgodnie z przepisami updof należy traktować jako wynagrodzenie w naturze otrzymywane od właściciela poola, które należy opodatkować. Co więcej, każdy polski pool powinien ustalić, obliczyć i zapłacić podatek od tych wypłat... czyli powinien wypłacać jedynie kwotę netto, co oczywiście gdyby się zastosował do obowiązujących przepisów - eliminuje go z rynku.

3) Niektóre giełdy za wpłatę krypto na konto przez nich prowadzone pobierają opłatę. Jeśli nasz delikwent wpłacał na taką giełdę i została pobrana opłata - to wartość tej opłaty podlega opodatkowaniu w Polsce - jako zbycie kryptowalut.

4) Wreszcie - w domyśle nasz delikwent chociaż nie wykonywał obrotu krypto fiat - to mógł dokonywać obrotu krypto-krypto - a to do końca roku 2018r. była czynność opodatkowana - chociaż moim zdaniem do określonej kwoty zwolniona z podatku (kwota zwolnienia zmieniała się w poszczególnych latach).

Na szczęście ani ja nie pracuję w skarbówce, ani nikt kto tam pracuje nie będzie chciał się bawić w takie detale. Niemniej jak ktoś kogoś zechce pognębić - to paragraf się znajdzie...
Sic semper evello mortem tyrannis

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 22 stycznia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przychód za "prywatne" kopanie

Postautor: pitr221 » środa, 22 stycznia 2020, 23:17

rav3n_pl pisze: środa, 22 stycznia 2020, 14:57I czekasz aż znikną? Dwa lata+ i nie masz swojego porfela?
Portfela też używam, niestety ponad rok temu skradziono mi niewielką ale jednak ilość z jednego z portefli etc - Jaxxa wtedy przerzuciłem część coinów do innego portfela i na giełde a był to niestety poloniex z wspomianym kyc. W tym czasie kurs szorował po dnie więc były to grosze.
Co do obrotu krypto-krypto były to nie znaczące kwoty.
Podsumowując najlepszym wyjściem w razie wymiany na fiat będzie zapłacanie podatku 19% od przychodu z kapitałów pieniężnych?

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przychód za "prywatne" kopanie

Postautor: koparki » czwartek, 23 stycznia 2020, 01:35

@pitr221 Ja bym zamienił tego śmiecia ETC całkowicie lub w dużej czesci na coś innego i zostawił sobie krypto jako los na kryptowalutowej loterii na następne 5lat , obserwuj trendy, koryguj wybór kojnów może coś z tego będzie zamiast dzisiejszych alternatywnych 1300zł po odprowadzeniu podatku czyli starczy na wegetację 1 miesiąc albo na 5dniową wycieczkę do Ciechocinka jako premia po inwestycji w sprzęt i lata kopania ;)
...w najgorszym wypadku jak całe to krypto padnie(małe prawdopodobieństwo) niewiele stracisz, na pewno nie do zera.
---

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przychód za "prywatne" kopanie

Postautor: adiqq » czwartek, 23 stycznia 2020, 05:11

koparki pisze: czwartek, 23 stycznia 2020, 01:35tego śmiecia ETC

na takie określenia to się nie zgadzam....dla mnie to jest aktywo, które może dać sporo zarobić w najbliższym czasie....no ale co kto lubi...

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przychód za "prywatne" kopanie

Postautor: koparki » czwartek, 23 stycznia 2020, 11:20

@adiqq zapraszam do dyskusji: viewtopic.php?f=45&t=12116&p=624443#p624443
---

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości