PODATEK Z FILMÓW

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 23 maja 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PODATEK Z FILMÓW

Postautor: xmateuszx99 » piątek, 24 maja 2019, 01:14

Witam nagrywam filmy na youtube związane z tematyka projektów kryptowalutowych. Po zrobieniu filmu dostaje od firm zapłatę w btc/eth na giełdę bitbay.
Teraz mam pytanie wiem ze rok temu trzeba było założyć na to działaność, lecz w tym roku pytałem się w urzędzie skarbowym. Pani powiedziała ze chyba nie trzeba w tym roku zakładać firmy(ciężko się z nimi na ten temat porozumieć).I teraz pytanie do was co robić nie dostaje żadnych faktur ani potwierdzę z tego co wiem nikt nie daje na krypto faktur itp. Tylko posiadam rozmowy mailowe. I następnym moim pytaniem jest jak mam opodatkować zarobki na platformach typu hyip Revenue Share gdzie jest mlm itp.
Z góry dzięki za pomoc.
Pozdrawiam!

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14347
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

PODATEK Z FILMÓW

Postautor: rav3n_pl » piątek, 24 maja 2019, 01:29

Z takimi pytaniami to do doradcy podatkowego a nie do randomów z internetu na otwartym forum. LOL

Generalna zasada jest prosta: zgłaszasz wszystkie przychody i płacisz od nich podatek wg progu na którym jesteś.
Jak dokładnie wypełnić PIT i gdzie które wpisywać - to już doradca, bo nikt nie weźmie tego na siebie. A tłumaczenie "bo na forum napisali" nie pomorze jak wpadnie Kartel Skarbowy na kontrolę.

Dodano po 54 sekundach:
ps. hyip i revshare to piramidy finansowe które nie mają nic wspólnego z MLM.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PODATEK Z FILMÓW

Postautor: Rumcajs » piątek, 24 maja 2019, 02:05

@xmateuszx99

nagrywanie na youtube to nie jest typowy handel kryptowalutami gdzie jest ustalone od 2019 że podatek belki i bez działalności gosp.
Więc nie można tak podchodzić że krypto = 19% tak mi się wydaje bo ty coś robisz i to tylko twoja wypłata jest w kryptowalucie.
Nie wiem czy youtuberstwo (sory nie wiem jak to nazwać :D ) nie jest po prostu działalnoscią gosp jeśli wpadasz tym w minimalne progi dochodu powyżej tej bez rejestracji. Faktycznie trzeba chyba spytać doradcy. Do tego nie wiadomo czy nie jest tak że pierw podatek od przychodu z firmy 18/32% a potem jak sprzedaż krypto to jest już handel i jak jej nie kupiłeś to płacisz drugi raz podatek od tego samego ale teraz 19% bo już belki podatek i że to był handel, więc w sumie kto przyjmuje pensje czy z dzialanosci w krypto to mozliwe ze zapłaciłby 2 x podatek od tego samego krypto, gdzieś o takiej hipotezie czytałem, ale na logike powinno się przy sprzedaży jako już osoba fizyczna wykazać jako koszt "zakupu" to jak wyceniłeś w pln za pierwszym razem gdy to przyszło jako przychód z tej działalnosci i wtedy podatek ten drugi byłby od różnicy, ale to na logike ale w przepisach w polsce nie obowiazuje logika tylko dosłownie to co jest napisane. Poczekaj na kogoś kto zarabia przez internet i ma związek z krypto powinien wiedzieć dokładniej jak to ugryźć, ja tylko nadałem trop i pare ważnych kwestii do przemyślenia.
No a potem i tak przydałoby się pójśc do doradcy podatkowego ale znającego temat kryptowalut dla pewności pare stówek za porade Cie nie zbawi.
Sam też z ciekawości bym usłyszał jak to jest w takich przypadkach więc jakbyś wiedział dokładnie z innego źródła to daj nam też znać ;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PODATEK Z FILMÓW

Postautor: benq » piątek, 24 maja 2019, 07:00

rav3n_pl pisze: piątek, 24 maja 2019, 01:29A tłumaczenie "bo na forum napisali" nie pomorze j
Jak nie Pomorze to Mazowsze?
Przepraszam, musiałem, to było silniejsze ode mnie :oops: :P
Post oczywiście merytoryczny - pełna zgoda.
@xmateuszx99
Tylko doradca podstkowy Ci pomoże i powie co i jak wypełnić.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 23 maja 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PODATEK Z FILMÓW

Postautor: xmateuszx99 » piątek, 24 maja 2019, 09:47

Rumcajs pisze: piątek, 24 maja 2019, 02:05 @xmateuszx99

nagrywanie na youtube to nie jest typowy handel kryptowalutami gdzie jest ustalone od 2019 że podatek belki i bez działalności gosp.
Więc nie można tak podchodzić że krypto = 19% tak mi się wydaje bo ty coś robisz i to tylko twoja wypłata jest w kryptowalucie.
Nie wiem czy youtuberstwo (sory nie wiem jak to nazwać :D ) nie jest po prostu działalnoscią gosp jeśli wpadasz tym w minimalne progi dochodu powyżej tej bez rejestracji. Faktycznie trzeba chyba spytać doradcy. Do tego nie wiadomo czy nie jest tak że pierw podatek od przychodu z firmy 18/32% a potem jak sprzedaż krypto to jest już handel i jak jej nie kupiłeś to płacisz drugi raz podatek od tego samego ale teraz 19% bo już belki podatek i że to był handel, więc w sumie kto przyjmuje pensje czy z dzialanosci w krypto to mozliwe ze zapłaciłby 2 x podatek od tego samego krypto, gdzieś o takiej hipotezie czytałem, ale na logike powinno się przy sprzedaży jako już osoba fizyczna wykazać jako koszt "zakupu" to jak wyceniłeś w pln za pierwszym razem gdy to przyszło jako przychód z tej działalnosci i wtedy podatek ten drugi byłby od różnicy, ale to na logike ale w przepisach w polsce nie obowiazuje logika tylko dosłownie to co jest napisane. Poczekaj na kogoś kto zarabia przez internet i ma związek z krypto powinien wiedzieć dokładniej jak to ugryźć, ja tylko nadałem trop i pare ważnych kwestii do przemyślenia.
No a potem i tak przydałoby się pójśc do doradcy podatkowego ale znającego temat kryptowalut dla pewności pare stówek za porade Cie nie zbawi.
Sam też z ciekawości bym usłyszał jak to jest w takich przypadkach więc jakbyś wiedział dokładnie z innego źródła to daj nam też znać ;)
A jak wygląda rozliczenie sie z programów hyip i mlm tam nie dostaje się żadnych potwierdzeń skąd to jest itp to mogę podpiąć to pod filmy i nikt tego nie ogarnia :D nie czaje kompletnie tego. Plus jak można wystawić fakturę na zapłatę w kryptowalutach?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PODATEK Z FILMÓW

Postautor: kajetan » piątek, 24 maja 2019, 10:25

@xmateuszx99 To już było kiedyś dyskutowane, ale dla poprzedniego stanu prawnego. Zobacz ten post: viewtopic.php?t=29654#p502258 i cały tamten wątek w ogóle.

Tu masz dwa razy przychód - po otrzymaniu btc (działalność lub prawa autorskie, PIT-36) i po ich sprzedaży (19% na PIT-38). W stanie prawnym do końca 2018 roku to było to samo źródło przychodów (prawa majątkowe), więc przy sprzedaży btc kosztami chyba mógł być wcześniej opodatkowany przychód. Ale w nowym stanie prawnym nie jestem pewien, czy nadal tak się da, bo ustalono dokładnie co może być kosztem przy sprzedaży krypto (art. 22 ust. 14) wyłączono też ich sprzedaż z zakresu DG. Więc prawdopodobnie powinieneś zapłacić podatek dwa razy.

W kwestii zakładania dzialalności przy sprzedawaniu nakręconych przez siebie filmów nic się moim zdaniem nie zmieniło. Idź do doradcy podatkowego i najlepiej napiszcie wniosek o interpretację podatkową.

Zastrzeżenie: nie jestem prawnikiem, ani doradcą podatkowym, mogę się mylić, to nie jest porada tylko moja prywatna opinia.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości