Podatek od zakupu i sprzedaży w Bitomacie

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 19 maja 2019
Reputacja: -9
Reputacja postu: 
-6
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od zakupu i sprzedaży w Bitomacie

Postautor: forum1234 » niedziela, 19 maja 2019, 19:44

Jak wygląda sprawa zakupu i sprzedaży kryptowaluty w Bitomacie w kontekście podatkowym? Podam przykład.

Jeżeli kupię jakąś kryptowalutę, potem jej kurs wzrośnie, to czy:

A: czy będę musiał zapłacić podatek od całej kwoty, którą z tego Bitomatu wyjmę (czyli zysk z inwestycji + koszt zakupu)?
B: czy będę mógł zapłacić podatek tylko od zysku z inwestycji (odliczając koszt zakupu)?

Chodzi mi o to, czy jest możliwość, aby legalnie i zgodnie z prawem odliczyć ten koszt zakupu?

Jak do tego podejdzie Urząd Skarbowy?

Jak przed Urzędem Skarbowym udowodnić taki zakup?

Bo przecież kupując w Bitomacie nie ma się żadnego potwierdzenia, bo Bitomaty żadnych potwierdzeń drukują, więc...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od zakupu i sprzedaży w Bitomacie

Postautor: KryptoBanita » niedziela, 19 maja 2019, 20:21

forum1234 pisze: niedziela, 19 maja 2019, 19:44Jak przed Urzędem Skarbowym udowodnić taki zakup?
Biczując się do krwi przed kontrolerami :shock:

PS
Czy nie widzicie jak biurwę bolą bitomaty - kolejny tekst w krótkim czasie...
"...więzienie i bany są dla ludzi jak mawiał Tolek Banan .. ;)"

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od zakupu i sprzedaży w Bitomacie

Postautor: Rumcajs » niedziela, 19 maja 2019, 20:29

Dziś niedziela nawet biurwy nie pracują, chyba że praca domowa pod kątem jakiś premii późniejszych

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od zakupu i sprzedaży w Bitomacie

Postautor: KryptoBanita » niedziela, 19 maja 2019, 20:36

@Rumcajs
Idziesz w niedziele do bitomatu po bitka i tak zajmują Cię sprawy skarbowe? Czy raczej zastanawiałbyś się jak to ustrojstwo obsłużyć, jaki portfel... Skoro już wszystko wiesz, to równie Ci wiadomo, że podatki trzeba płacić, płacić i trzeci raz też płacić :roll:
"...więzienie i bany są dla ludzi jak mawiał Tolek Banan .. ;)"

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od zakupu i sprzedaży w Bitomacie

Postautor: Rumcajs » niedziela, 19 maja 2019, 20:46

Może ktoś umie obsługiwać bitomat tylko faktycznie nie wie że podatki trzeba płacić, płacić i płacić :oops:
Jest dużo młodzieży zainteresowanej kryptowalutami i moga umiec np 4 naraz smartfony obsługiwać po 1 na każdą ręke i na stopę ale na podatkach się nie znać :twisted:
@KryptoBanita
Ostatnio zmieniony niedziela, 19 maja 2019, 21:16 przez Rumcajs, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 19 maja 2019
Reputacja: -9
Reputacja postu: 
-3
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od zakupu i sprzedaży w Bitomacie

Postautor: forum1234 » niedziela, 19 maja 2019, 21:07

@KryptoBanita Chyba mnie z kimś pomyliłeś, kolego... Jak nie masz zamiaru pomóc, to nie pomagaj, ale bluzgów na PW wysyłać mi nie musisz, tak samo jak minusować moich postów bez żadnego racjonalnego uzasadnienia.

@Rumcajs Do tej pory wydawało mi się, że forum jest od tego, żeby pomagać, ale być może się pomyliłem.

PS @KryptoBanita Załóż jeszcze jedno konto i wysyłaj mi kolejne minusy tylko na podstawie tego, że uroiłeś sobie, że jestem kimś, kim nie jestem. BRAVO.

PPS @KryptoBanita Może ty masz jakieś zaburzenia psychiczne, jeżeli - nie znając mnie kompletnie, nie widząc mnie, nie wiedząc, kim jestem - od dwóch godzin piszesz mi na PW różne obraźliwe rzeczy, minusujesz moje posty i jeszcze wkręcasz w to innych... No nie wiem, nie wiem, co tam z Tobą jest nie tak, ale widocznie coś z Toba jest nie tak. Bez pozdrowień.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od zakupu i sprzedaży w Bitomacie

Postautor: KryptoBanita » niedziela, 19 maja 2019, 21:31

i te same argumenty, że trzeba słabszym pomagać
@mudol - Ty chyba nie załapałeś?
Kto normalny pisze Urząd Skarbowy :roll: Klęcząc pewnie jeszcze i ekran całując tam gdzie Duże Litery :shock:
"...więzienie i bany są dla ludzi jak mawiał Tolek Banan .. ;)"

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od zakupu i sprzedaży w Bitomacie

Postautor: Rumcajs » niedziela, 19 maja 2019, 21:32

forum1234 pisze: niedziela, 19 maja 2019, 21:07@Rumcajs Do tej pory wydawało mi się, że forum jest od tego, żeby pomagać, ale być może się pomyliłem.


Owszem jest. Ale jest też od czytania. Dział w którym napisałeś owszem jest odpowiedni Ale:

Kilka tematów pod Twoim jest tylko i wyłącznie o podatkach, w jakim celu założyłes nowy temat?
Czym się różni wypłata pieniędzy z bitomatu od wypłaty z giełdy na konto ?
Podatki trzeba płacić i tyle, nikt tu ci nie napisze żeby nie płacić.

Tu masz nowy temat o podatkach od 2019 roku:
viewtopic.php?f=79&t=32092

ale stare wątki mieszane ciągneły się jeszcze w starszym temacie:
viewtopic.php?f=79&t=21138

Niepotrzebnie odpisywałem koledze wyżej na posty bo faktycznie offtop wyszedł tutaj. Zastanowie się później czy nie spróbować ich skasować.
A odnośnie konkretnie Bitomatów to ja nie odpowiedziałem bo nie wiem. Nie używam i nie wiem czy on coś drukuje co by wystarczyło do US jako dowód kosztów a przy sprzedaży przychodu, dlatego chyba do normalnego handlu wygodniej używać giełdy z walutą pln, ewentualnie inną + konta w banku wtedy wszystko będzie prostsze do udokumentowania. Do tego bitomaty CHYBA pobierają wysoką prowizję % od wypłacanej kwoty więc to się nie opłaca raczej.
Poczekaj pare dni-tygodni może ktoś odpisze kto w rozliczeniu z US używał m.inn. bitomatów i jak to zrobił żeby transakcje z nich uwzględnić, zakładając że wg tego co piszesz nie wychodzi żadne potwierdzenie w co wątpie bo gdzieś na youtube widziałem że wychodziła kartka jakaś jak ze zwykłego bankomatu.
EDIT: poprawiona masa literówek.
Ostatnio zmieniony niedziela, 19 maja 2019, 21:38 przez Rumcajs, łącznie zmieniany 2 razy.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od zakupu i sprzedaży w Bitomacie

Postautor: KryptoBanita » niedziela, 19 maja 2019, 21:39

forum1234 pisze: niedziela, 19 maja 2019, 21:07od dwóch godzin piszesz mi na PW
Zbanujcie biurwę za te kalumnie.

Dodano po 3 minutach 59 sekundach:
forum1234 pisze: niedziela, 19 maja 2019, 21:07ale bluzgów na PW wysyłać mi nie musisz
Gdybym chciał biurwę zjechać, to zrobiłbym to tutaj oficjalnie - taki ważny dla mnie jeszcze nie jesteś abym PW pisał :mrgreen:

Czy wysyłałem jakiekolwiek PW to bardzo łatwo sprawdzić :idea:
Skoro tak się biurwa zdenerwowała, to coś jest na rzeczy - bolą ich bitomaty!
"...więzienie i bany są dla ludzi jak mawiał Tolek Banan .. ;)"

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od zakupu i sprzedaży w Bitomacie

Postautor: kajetan » poniedziałek, 20 maja 2019, 18:57

Kompletnie nie rozumiem, o co wam chodzi. Człowiek zadał normalne pytanie i takie reakcje. Że napisał Urząd Skarbowy zamiast urząd skarbowy? No i co z tego?

Co do pytania, @forum1234, to dla osób nieprowadzących działalności nie ma w polskim prawie standardów jakie musi spełniać dokument potwierdzający koszt. Ale jakiś dokument jednak być powinien. Jeśli nie ma żadnego to skarbówka może takiego kosztu nie uznać.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od zakupu i sprzedaży w Bitomacie

Postautor: maky » wtorek, 21 maja 2019, 16:13

kajetan pisze: poniedziałek, 20 maja 2019, 18:57Jeśli nie ma żadnego to skarbówka może takiego kosztu nie uznać.
Ale podobno sądy już takie uznają. Tak pisano tu na forum.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od zakupu i sprzedaży w Bitomacie

Postautor: KryptoBanita » wtorek, 21 maja 2019, 16:19

@maky Sąd w Twoim mieście, nie musi uznać takiej oczywistej prawdy jak sąd w moim mieście i na odwrót - to się nazywa niezawisłość nieomylna bezmiaru sprawiedliwości :shock:
"...więzienie i bany są dla ludzi jak mawiał Tolek Banan .. ;)"

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od zakupu i sprzedaży w Bitomacie

Postautor: maky » wtorek, 21 maja 2019, 16:30

KryptoBanita pisze: wtorek, 21 maja 2019, 16:19@maky Sąd w Twoim mieście, nie musi uznać takiej oczywistej prawdy jak sąd w moim mieście i na odwrót - to się nazywa niezawisłość nieomylna bezmiaru sprawiedliwości :shock:
Podobnie jak w każdej innej sprawie. To są truizmy.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od zakupu i sprzedaży w Bitomacie

Postautor: kajetan » wtorek, 21 maja 2019, 21:14

maky pisze: wtorek, 21 maja 2019, 16:13Ale podobno sądy już takie uznają. Tak pisano tu na forum.
Uznają koszty bez żadnych dowodów? Hm. To musiałem gdzieś przeoczyć na forum.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
-1
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od zakupu i sprzedaży w Bitomacie

Postautor: KryptoBanita » wtorek, 21 maja 2019, 21:18

forum1234 pisze: niedziela, 19 maja 2019, 21:07od dwóch godzin piszesz mi na PW różne obraźliwe rzeczy
Czy wy nie załapaliście, że ta biurwa na was żeruje?! Ja posty na PW??
@maky , @kajetan ?? Koledzy dajcie spokój!
Przecież te kurvvy (bo jest ich wiela) piszą aby wywołać konkretną reakcję :idea:
"...więzienie i bany są dla ludzi jak mawiał Tolek Banan .. ;)"

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 22 maja 2019
Reputacja: -1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od zakupu i sprzedaży w Bitomacie

Postautor: timtodd » środa, 22 maja 2019, 14:11

Wydaje mi sie ze sprzedaz w bitomacie jest niemozliwa do wysledzenia przez skarbowke jezeli transakcja jest na kwote mniejsza niz 15 tysiecy euro, powyzej tej kwoty trzeba juz podac swoje dane.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od zakupu i sprzedaży w Bitomacie

Postautor: maky » czwartek, 23 maja 2019, 15:18

kajetan pisze: wtorek, 21 maja 2019, 21:14Uznają koszty bez żadnych dowodów? Hm. To musiałem gdzieś przeoczyć na forum.
A bitomat nie wydaje ci dowodu? Nie drukuje? Piszą, że tak więc jakiś dowód masz.

Dodano po 2 minutach 48 sekundach:
timtodd pisze: środa, 22 maja 2019, 14:11Wydaje mi sie ze sprzedaz w bitomacie jest niemozliwa do wysledzenia przez skarbowke jezeli transakcja jest na kwote mniejsza niz 15 tysiecy euro, powyzej tej kwoty trzeba juz podac swoje dane.
IMHO wydaje ci się. ;)
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 22 maja 2019
Reputacja: -1
Reputacja postu: 
-1
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od zakupu i sprzedaży w Bitomacie

Postautor: timtodd » czwartek, 23 maja 2019, 15:31

maky pisze: czwartek, 23 maja 2019, 15:18IMHO wydaje ci się.

W jakis sposob moze to wysledzic?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od zakupu i sprzedaży w Bitomacie

Postautor: maky » czwartek, 23 maja 2019, 15:44

timtodd pisze: czwartek, 23 maja 2019, 15:31W jakis sposob moze to wysledzic?
Wystarczy, że obsługa gromadzi nagrania z kamer. Za kilka lat wpadną służby, zawiną nagrania, obrobią je, zidentyfikują sprzedających i powiążą czasowo z transakcjami a potem przywalą podatek i kary.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od zakupu i sprzedaży w Bitomacie

Postautor: Rumcajs » czwartek, 23 maja 2019, 15:51

To wystarczy policzyć kiedy to będzie, jakieś 6 lat po ustawieniu Bitomatu w danym miejscu.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości