Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » niedziela, 3 stycznia 2021, 14:41

Nawet gdybyś nie sprzedał to i tak musisz wypełnić pit z samymi kosztami.
I nie będzie żadne na zero bo koszt euro jest zmienny!

10.01.2020 zakup czyli koszt 1000eur x 4,2459 to 4245,9zł

12.12.2020 sprzedaż czyli przychód 1000eur x 4,4276 = 4427,6zł

i co jest na zero?

Zamieszałeś w poście..i tak..
Skoro w 2020 kupujesz to za rok 2020 składasz pit z samymi kosztami.
Skoro w roku 2021 sprzedajesz to pit wypełnisz za rok 2021 w roku 2022.

Dodano po 8 minutach 55 sekundach:
Korekta pisze: sobota, 2 stycznia 2021, 22:07Kupilem x btc za 100 zlotych.
teraz x tych btc jest warte 200 zl.
50% tych btc przelalem np. do pyszne.pl
Musze placic podatek od zysku od tych 50% btc - czyli sprawdzic kurs z danego dnia, etc.?


Dlatego unikaj takich operacji bo później będziesz siedzieć jak ten łoś i liczył... pół dnia...

Początkujący
Posty: 104
Rejestracja: 3 stycznia 2021
Reputacja: 33
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: lokuss » niedziela, 3 stycznia 2021, 14:43

kolego, tutaj masz wszystko czarno na białym :D https://www.e-pity.pl/podatek-pit-od-kryptowalut/

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 3 stycznia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: dekjur » niedziela, 3 stycznia 2021, 21:50

Mam pytanie, bo na niektóre kwestie nie znalazłem konkretnej odpowiedzi.

Jakie są konkretne informacje potrzebne do udokumentowania kosztów zakupu? I czy dla kosztów poniesionych przez prowizje wygląda to tak samo?

W moim przypadku: dostałem od kantoru na którym kupowałem krypto plik, w którym są wypisane wszystkie moje transakcje z poprzedniego roku. Jest tam nazwa giełdy (żadnych dokładniejszych danych), moje imię i nazwisko oraz email (ponownie, żadnych dokładniejszych danych), daty transakcji, nazwy walut i kryptowalut, kwoty oraz wymienione są wszystkie prowizje. Czy załączenie takiego pliku wystarczy, a jeśli nie, to co jeszcze muszę dostarczyć?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » wtorek, 5 stycznia 2021, 10:24

Korekta pisze: sobota, 2 stycznia 2021, 22:07Kupilem x btc za 100 zlotych.
teraz x tych btc jest warte 200 zl.
50% tych btc przelalem np. do pyszne.pl
Musze placic podatek od zysku od tych 50% btc - czyli sprawdzic kurs z danego dnia, etc.?

To zależy kiedy kupiłeś coś na pyszne.pl...
Jeżeli przed 2019r. to na podstawie historii transakcji i transferów trzeba dopasować cząstkę krypto wydaną na np. pizze.
Jak już ustalisz koszt nabycia tej cząstki, to odejmujesz go od jej nowej wartości, którą wydałeś na pizze (wg. ceny pizzy w PLN) i od różnicy obliczasz podatek - ten sposób praktycznie obowiązuje na całym świecie.
W Polsce od 2019r. masz wspólne saldo wydatków i przychodów dla wszystkich walut wirtualnych - dopóki wydatki (koszty) przewyższają przychody - to nie płacisz podatku. Oczywiście swoje saldo wydatków i przychodów raportujesz corocznie w PIT 38.

eXs
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 1 grudnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: eXs » środa, 6 stycznia 2021, 09:30

Witam, mam pytanie. W zeszłym roku kupiłem ( jeszcze nic nie sprzedałem) kryptowaluty na giełdzie kraken i w historii transakcji mam
6 transakcji fiat-krypto rozbitych na dwa dni tzn w jednym dniu dokonałem 3 zakupów krypto za fiat i drugiego tak samo
mój problem polega na tym ze w pliku z historia transakcji kwoty wyrażone w euro maja więcej niż dwa  miejsca po przecinku
np
dnia 1 kupiłem krpyto za
371,4552 EUR
25,6 EUR
101,2956 EUR

dnia 2 kupiłem za
234,1936 EUR
201,139 EUR
432,9095 EUR

i teraz moje pytanie brzmi czy mam to zaokrąglić do pełnych groszy i potem pomnożyć x kurs euro z dnia poprzedzającego dzień transakcji
czy jednak najpierw  z dnia 1szego wszystko zsumować bez zaokrąglania i potem x kurs euro
i z drugim dniem tak samo i potem dopiero wynik w pln dodać z 1 i 2 dnia  i dopiero przy wpisywaniu do pit zaokrąglić to do pełnych groszy.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 21 listopada 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: vietu » środa, 6 stycznia 2021, 10:28

bl4ck pisze: niedziela, 3 stycznia 2021, 14:41 Nawet gdybyś nie sprzedał to i tak musisz wypełnić pit z samymi kosztami.
I nie będzie żadne na zero bo koszt euro jest zmienny!

10.01.2020 zakup czyli koszt 1000eur x 4,2459 to 4245,9zł

12.12.2020 sprzedaż czyli przychód 1000eur x 4,4276 = 4427,6zł
Ok masz rację !
Co jednak w sytuacji :

10.01.2020 zakup czyli koszt 1000eur x 4,2459 to 4245,9zł
01.01.2021 sprzedaż czyli przychód 1000eur x 4,4276 = 4427,6zł

za 2020 wypełniam pit z samymi kosztami, podatku nie płacę nic.
za 2021 wypełniam pit i mam zero kosztów tylko sam przychód ( 1000eur x 4,4276 = 4427,6zł ) ( dochód taki sam? bo kosztów w tym roku nie mam?) pytanie od czego teraz płacę podatek, od kwoty 4427,6zł (no bo tak to by wychodziło) czy od kwoty ( 4427,6 - 4245,9 = 181,7 ) bo przecież koszty poniosłem tylko w zeszłym roku !

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » środa, 6 stycznia 2021, 12:03

... nie wpadłeś na to że koszty są przenoszone z roku na roku?

36 co tam jest napisane?

Przeczytaj ze zrozumieniem opis tabel co i jak się liczy i wtedy zrozumiesz jak dziwne pytania zadajesz.


Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 9 stycznia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Jimi67 » sobota, 9 stycznia 2021, 17:53

A co jeżeli w poprzednich latach nie składałem w ogóle PIT-u 38 bo nie miałem dodatniego dochodu z kryptowalut ponieważ inwestycje w kryptowaluty przewyższały zyski. Czy teraz mam wpisać w rubrykę 36 wszystkie wydatki np. za lata 2018 - 2019 ? Czy te wydatki trzeba jakoś udokumentować ? Słyszałem, że ta rubryka jest tylko dla keeperów a nie dla traderów. Co jeżeli w latach poprzednich krypto były sprzedawane i kupowane wiele razy - czy mam to jakoś wykazać w zeznaniu PIT38 ?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » sobota, 9 stycznia 2021, 20:05

Rok 2018 rozliczamy na klasycznych zasadach - zamiany kryptowalut, sprzedaż oraz kupno usług czy produktów są zdarzeniami podatkowymi - więc, jeżeli robiłeś coś więcej niż zakupy w 2018r. (lub wcześniej) to powinieneś złożyć korektę (PIT-36). Jeżeli sprzedawałeś, kupowałeś lub tylko posiadałeś jakieś waluty wirtualne w 2019r. to również powinieneś złożyć korektę za rok 2019. Od 2019r. tylko zamiany walut wirtualnych nie są zdarzeniami podatkowymi, jednak w PIT-38 raportujemy również niezrealizowane koszty (zakupy).
Istnieje obowiązek posiadania pełnej dokumentacji conajmniej 5 lat wstecz - na dzień dzisiejszy oznacza to, że jest obowiązek posiadania dowodów (historie transakcji, potwierdzenia wpłat, przelewów itp.) do 2015r. Korekty zeznań podatkowych, również składa się do 5 lat wstecz.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 9 stycznia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Jimi67 » niedziela, 10 stycznia 2021, 15:21

Czy to znaczy ,że jeżeli miałem stratę w latach 2018 i 2019 bo kupowałem i rzadko kiedy coś sprzedawałem a potem znów kupowałem tzn. koszty były wyższe niż przychód to też trzeba składać zeznanie ?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » niedziela, 10 stycznia 2021, 17:44

W 2018r. (i wcześniej) mogło tak być, że komuś wydawało się, że miał stratę, ale nie zrealizował jej na koniec roku, za to wcześniej zamienił na górce jedną kryptowalutę na drugą lub sprzedał i odkupił monety, w ten sposób realizując zysk, który wygenerował dochód do opodatkowania.
Sam musisz to policzyć - są doradcy podatkowi, księgowi, płatne i bezpłatne narzędzia.
Zeznanie za 2019r. obejmowało również zakupy oraz niezrealizowane koszty z lat ubiegłych (sprawdź pierwsze posty w tym wątku) - więc tak, należało złożyć zeznanie, nawet jak tylko dokonywało się wcześniej zakupów.
Za samo niezłożenie zeznania rocznego, zdaje się, że grozi tylko mandat. Poważniejsze konsekwencje grożą, gdy należny był podatek do zapłacenia.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 9 stycznia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Jimi67 » niedziela, 10 stycznia 2021, 19:55

OK, Dzięki

Czy mógłbyś jeszcze podać jakieś namiary na doradców czy księgowych ,którzy znają się na rzeczy.

Z góry dziękuję

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » wtorek, 12 stycznia 2021, 10:39

Tutaj znajdziesz listę doradców podatkowych:
https://kidp.pl/doradcy.php/wyszukaj

Teoretycznie każdy z nich ma obowiązek się dokształcać i być na bieżąco, co za tym idzie, nie powinno być różnicy kogo wybierzesz. Każdy powinien potrafić wytłumaczyć jak rozlicza się teraz, i rozliczało się wcześniej, podatki od walut wirtualnych oraz jak złożyć korektę zeznania.

Tutaj znajdziesz numery do bezpłatnej infolinii Krajowej Informacji Skarbowej:
https://www.kis.gov.pl/kontakt/dane-teleadresowe
Jednak przed skorzystaniem z ich pomocy, powinieneś się przygotować do takiej rozmowy, żeby wiedzieć o co chcesz zapytać - nikt na infolinii nie ma interesu w dopytywaniu się co masz na myśli, ani powiedzeniu więcej niż to o co pytasz.
Tutaj znajdziesz wątek dotyczący klasycznego sposobu rozliczeń, który jest obowiązujący dla transakcji przed 2019 rokiem: viewtopic.php?f=79&t=21138

Jeżeli szukasz kogoś kto policzy podatek za Ciebie, na podstawie historii transakcji, to możliwe, że nie każde biuro rachunkowe lub doradca podatkowy będzie tym zainteresowany.

Doradca podatkowy interesujący się walutami wirtualnymi: https://msztax.pl/, https://www.mentzen.pl/
Biuro rachunkowe: https://taxo-acc.pl/ z narzędziem https://rozliczkryptowaluty.pl/,

Co do zasady, uważałbym z szukaniem poleceń doradców podatkowych w Internecie. Pamiętaj, że każdy scamer może wykupić sobie reklamę na facebooku lub podać się za dowolną osobę.
Jeżeli zdecydujesz się na doradcę podatkowego, którego nie znasz, to najlepiej skorzystaj z danych adresowych/kontaktowych umieszczonych w bazie KIDP.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 12 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: AdrianBTC » wtorek, 12 stycznia 2021, 13:46

@gr0g Klalkulator dalej śmiga :). Chciałem tylko potwierdzić, który z plików ładujemy z BB w pomocy jest "Historia Szczegółowa" czy "Transakcje" i Binance. Ewent. może ma ktoś doświadczenia z księgowymi, które pliki były im potrzebne?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » wtorek, 12 stycznia 2021, 16:10

Historia Szczegółowa z BitBay zawiera więcej informacji.

Wygadany
Posty: 565
Rejestracja: 3 grudnia 2014
Reputacja: 456
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: g100 » środa, 13 stycznia 2021, 23:09

Korzystał ktoś może z serwisów typu Coinpanda, Accointing, Koinly etc.? Da się któryś w miarę bezboleśnie zmusić do liczenia podatku po naszemu?

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 23 stycznia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: jacardo » sobota, 23 stycznia 2021, 09:16

bl4ck pisze: poniedziałek, 21 grudnia 2020, 14:20
Kogo dotyczą przepisy? NOWE PRZEPISY

Zmiany przepisów dotyczą zarówno osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą, jak i te, które jej nie prowadzą. Wyjątkiem są tutaj instytucje obowiązane, o których mowa w ustawie [2] w art. 2. ust. 1 pkt. 12, czyli kantory, giełdy itp. oraz podmioty świadczące usługi w zakresie prowadzenia rachunków kryptowalut.

Do tej pory osoby fizyczne rozliczały się z kryptowalut na zasadach ogólnych w analogii do praw majątkowych. Wiązało się to z koniecznością łączenia kosztów z uzyskanymi przychodami. Obowiązywała stawka 18% lub 32% od nadwyżki powyżej progu podatkowego. Istniała także możliwość rozliczania kryptowalut w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dawało to możliwość łączenia przychodów i kosztów z kryptowalut z innymi pochodzącymi z prowadzonej działalności gospodarczej.


Jak się wczytasz w nowe prawo dojdziesz do wniosku dlaczego prowadzenie DG jest aktualnie nie możliwe, wszystko w tym wątku już zostało wcześniej napisane.
Hej. Chciałabym się upewnić, że dobrze rozumiem... Przed 2019 rozliczano się jako jako osoba fizyczna LUB w ramach działalności. To znaczy, że ilość transakcji nie miała tu znaczenia? Chodzi mi o sytuację, w której ktoś na przykład pracował na umowie o pracę, a dodatkowo bawił się w krypto - wtedy wystarczyło rozliczyć się normalnie jako osoba fizyczna?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » sobota, 23 stycznia 2021, 19:13

Pytanie jest bez sensu bo jak możesz myśleć o rozliczaniu się jako DG skoro nie miałeś DG.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 23 stycznia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: jacardo » sobota, 23 stycznia 2021, 19:38

bl4ck pisze: sobota, 23 stycznia 2021, 19:13Pytanie jest bez sensu bo jak możesz myśleć o rozliczaniu się jako DG skoro nie miałeś DG.
No właśnie chodzi mi o to, czy przy większych ilościach transakcji nie trzeba było prowadzić DG...

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » sobota, 23 stycznia 2021, 22:21

Ale jakie to ma znaczenie? co cofniesz czas? żaden "normalny" urzędnik nie będzie chciał tego podciągnąć pod działalność.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości