Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 111
Rejestracja: 21 kwietnia 2018
Reputacja: 126
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: davidoski » czwartek, 10 grudnia 2020, 12:40

Mając dochody ze stosunku pracy i kryptowalut trzeba wysłać do skarbówki dwa osobne rozliczenia, jedno na PIT-37 a drugie na PIT-38?

Edit: znalazłem odpowiedź (tak, składa się dwa pity):

https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pod ... PIT38.html

Weteran
Posty: 1884
Rejestracja: 21 listopada 2020
Reputacja: 722
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: RevWolt » czwartek, 10 grudnia 2020, 19:54

Jeśli kupuje pln krypto i sprzedaje krypto na pln to muszę rozliczać się z każdej transakcji a nadmierna ich ilość to ukryta działalność gospodarcza. Jednak istnieją wymiany krypto za krypto, czy wymieniając wszystko na btc mogę robić dowolną ilość transakcji? Jeśli nie to jakie są zalety w transakcjach krypto za krypto?

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: fetek » czwartek, 10 grudnia 2020, 22:47

bl4ck pisze: poniedziałek, 7 grudnia 2020, 20:33Owszem składaj PIT prze z internet zobaczysz jakie to wygodne i proste.
A co do czystego zysku tak tak będzie, nowe prawo wymaga liczenia tylko wymian krypto>fiat także ogólnie jeśli będziesz grał i skonsumujesz wszystkie koszty zakupu i będziesz grał zyskiem, unikał wymian krypto>fiat i robił to tylko gdy wypłacał zyski w pit będziesz osiągał co roku czysty przychód bez kosztów.
chcesz powiedzieć że uporządkowano całą sytuacje i nie trzeba już rozliczać gry na giełdzie (krypto - krypto) ?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Rumcajs » piątek, 11 grudnia 2020, 10:59

@RevWolt
@fetek

Tak właśnie o to chodzi, od 2019 roku nie wykazuje się na PIT kwot z wymian krypto-krypto !! No i takie są właśnie tego zalety że nie trzeba nic wyliczac do pitu jeśli się nie wychodziło na pln czy inne fiaty (poza jedną kwotą kosztu którą się wchodziło w krypto).
Ale hardcorowcy tutaj twierdzą że trzeba mieć i tak historie wszystkich transakcji krypto-krypto, nie będę się o to dochodził bo pewnie się okaze że jak przyjdzie kontrola to trzeba jednak je mieć, wiele osób nie ma (głownie z dawnych lat, ludzie jak kasowali wkółko wallety do róznych coinów to nie myśleli o jakiś gromadzeniach ile czego i z kąd przyszło kto zresztą jest w stanie zidentyfikować adresy giełd jeśli np giełdy już dawno niema) ale ch*j z tym.

@RevWolt
Nie twórz z ukrytymi działalnosciami gosp. teraz po nowemu to j.w. plus nie zakłada się działalnosci pod to, czy zrobisz 5 transakcji czy milion botem używasz PIT 38 i podatek 19% od zysków kapitałowych czy jak to zwał ten belki "tymczasowy" podatek którego nie możemy się pozbyć i który pewnie zawsze już z nami zostanie. No chyba że będzie mass adopcja i kraje na świecie uzgodnia wspolne stanowisko że ich niema lub będą wbudowane, kto wie, ale to już soon będzie, US już atakuje, Francja też, rok 2021 będzie rokiem walki z regulatorami.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » piątek, 11 grudnia 2020, 14:53

fetek pisze: czwartek, 10 grudnia 2020, 22:47chcesz powiedzieć że uporządkowano całą sytuacje i nie trzeba już rozliczać gry na giełdzie (krypto - krypto) ?
Mamy koniec 2020 roku czyli już dwa lata nowe prawo, myślę że to był wystarczający czas na zapoznanie się :)
https://rozliczkryptowaluty.pl/artykuly ... -w-2019-r/

Przychód

Przychód u podatnika będzie występował w momencie odpłatnego zbycia waluty wirtualnej, czyli:

sprzedaży za pośrednictwem giełdy, kantoru, bitomatu lub bez pośredników,
wymiana kryptowalut na towary, usługi, prawa majątkowe niebędące walutą wirtualną oraz regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną.

Oznacza to, że obowiązek podatkowy będzie występował w momencie sprzedaży kryptowaluty za waluty fiducjarne (tradycyjne) zarówno na platformach pośredniczących (giełda, kantor), jak i z ich pominięciem.

Przychód będzie powstawał także w momencie zamiany kryptowaluty na usługę. W przypadku zakupu (wymiany) prawa majątkowego również wystąpi zdarzenie związane z odpłatnym zbyciem kryptowaluty. Od nowego roku kryptowaluty nie będą traktowane jako prawa majątkowe, stąd z tego przypadku wyklucza się je.

Regulowanie innych zobowiązań, takich jak opłata rachunków również będzie wymagać odnotowania zdarzenia podatkowego.
Zamiana jednej kryptowaluty na inną bez przychodu

Sprzedaż/kupno kryptowaluty za inną kryptowalutę, a więc wymiana jednej na inną, nie będą traktowane jako odpłatne zbycie waluty wirtualnej. Warto stąd rozważyć trade’owanie w parach krypto-krypto, zamiast krypto-fiat.


Rumcajs pisze: piątek, 11 grudnia 2020, 10:59Ale hardcorowcy tutaj twierdzą że trzeba mieć i tak historie wszystkich transakcji krypto-krypto
To logiczne jak inaczej chcesz udowodnić skąd masz wygenerowane zyski? z dupy? no sorry nie przejdzie.. :)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Rumcajs » piątek, 11 grudnia 2020, 16:07

bl4ck pisze: piątek, 11 grudnia 2020, 14:53To logiczne jak inaczej chcesz udowodnić skąd masz wygenerowane zyski? z dupy? no sorry nie przejdzie..


Ja i tak płace podatek przychodowy i pewnie wiele osób co kupiło dawniej a jak wyszło na fiaty to po takich wzrostach to w którymś momencie wyszło kwotą większą niż wpłacili, każdy już wtedy płaci 19% od przychodu. Nawet jak krypto spadło o 90% to BTC tak wzrósł że cena w fiatach przewyższyła tą strate 90% w satoshi.
Więc jakie znaczenie dla mnie i nich ma czy coś potrafie udowodnić czy nie i głupie historie transakcji jak i tak kosztów sobie nie wpisuje żadnych bo albo ktoś ma już je rozliczone albo nie potrafi udokumentować zakupu więc nigdy ich nie rozliczy, mi nawet za pierwszym razem całe koszty przepadły bo kupiłem pierwsze krypto za fiaty na giełdzie/kantorze ktora już nie istnieje więc teraz co roku będzie wpisywana tylko kwota przychód = dochód i od tego podatek.
Takie rozliczanie namiętnie transakcji to jest dla nowych osób w krypto co ostatnio kupowały i nie zdążyły spalić całego kosztu bo weszły na bańce i nie odrobili strat lub lubią się karać i wychodzili na fiaty zamiast na stable coiny i muszą to rozliczać teraz i mieć problem. kto w ogóle po wzroście btc do 19 000$ ma do tej pory jeszcze straty we fiatach ? Dodam że nie licze strat moralnych jak ktoś miał przykładowe 100 000 pln na bańce a teraz widzi że ma 10 000 pln czyli 10% ale kupił krypto za 3000 pln, wszystko co wypłaci ponad 3000 pln idzie jako przychód pod 19% podatku.

Początkujący
Posty: 111
Rejestracja: 21 kwietnia 2018
Reputacja: 126
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: davidoski » piątek, 11 grudnia 2020, 18:26

Ja właśnie tak mam, że btc z dawnych lat po sprzedaży na fiat rozliczać będę bez kosztu zakupu, jedyny koszt to prowizja giełdy przy sprzedaży.

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: fetek » piątek, 11 grudnia 2020, 18:27

bl4ck pisze: piątek, 11 grudnia 2020, 14:53 Mamy koniec 2020 roku czyli już dwa lata nowe prawo, myślę że to był wystarczający czas na zapoznanie się :)
3 lata miałem off :mrgreen: ale niedługo będzie trzeba coś upłynnić.

dzięki za info.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » sobota, 12 grudnia 2020, 09:31

Nie słyszałem nigdzie o podatku przychodowym od walut wirtualnych :shock: Jeżeli ktoś posłuchał jakiegoś doradcy podatkowego podpowiadającego, aby ukryć swoje transakcje za 2017r., to w art. 54 §1 i §2 k.k.s. jest to opisane jako przestępstwo nieujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania. Co za tym idzie, takie "doractwo" może oznaczać nawoływanie do popełnienia przestępstwa opisane w art. 255 §1 k.k. lub/i przestępstwo pomocnictwa opisane w art. 18 §3 k.k. - jeżeli ktoś się zdecyduje "donieść" na swojego doradcę podatkowego.

Zdaje się, że rozliczanie się ze sprzedaży walut wirtualnych bez historii transakcji i udokumentowanych kosztów może sugerować niemożliwość udowodnienia/uprawdopodobnienia pochodzenia swoich środków.

Powodzenia i dajcie znać czy udało się komuś upłynnić w ten sposób jakąś bardziej znaczącą kwotę.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 16 grudnia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: nonmelok » środa, 16 grudnia 2020, 20:06

Hej, mam proste pytanie - w tym roku kupowałem crypto na krakenie poprzez handel na rynku EUR.
Nie było wypłat fiatowych - tylko wpłaty i kupowanie krypto/fiat.

Czy powinienem wypełnić PIT w tej sytuacji? A może lepiej przemielić to co mam, wyjść przed końcem roku na fiaty, rozliczyć w pit (zysk lub strata) i na początku roku znowu kupić krypto?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Rumcajs » środa, 16 grudnia 2020, 21:53

gr0g pisze: sobota, 12 grudnia 2020, 09:31Nie słyszałem nigdzie o podatku przychodowym od walut wirtualnych :shock:


Z kontekstu mojego posta wynika że to tak sobie nazwałem bo gdy brak kosztów (bo nie da się udokumentować) to wtedy przychód=dochód więc nazwałem to podatkiem "przychodowym" przecież widać z postu że to nie jest fachowa nazwa, ale w ten sposób pewnie wiele ludzi płaci tu podatek
gr0g pisze: sobota, 12 grudnia 2020, 09:31Zdaje się, że rozliczanie się ze sprzedaży walut wirtualnych bez historii transakcji i udokumentowanych kosztów może sugerować niemożliwość udowodnienia/uprawdopodobnienia pochodzenia swoich środków.


Zamknijmy się już sami za kratkami wszyscy ci co skasowali jakiś stary wallet na kompie czy komórce i nie mają połowy historii z transakcji czy przesyłania nawet - to za kratki. Jestem pewien że połowa ludzi co czyta to forum nie ma czegoś takiego ze starych lat, jak zaczeły się bańki na krypto i ludzie zaczeli zarabiać większe kwoty zamiast tylko się bawić tym hobbystycznie to może teraz już pilnują żeby mieć swoje historie transakcji dla US, zwłaszcza od 2019 roku jak się przepisy zrobiły proste do rozliczenia już prawie dla normalnych ludzi to może jest sens tego pilnować ale coinów jest kilka tysięcy i co z każdego walleta robić jakieś wydruki czy zapisywać adresy własne do każdego coina ? przecież to jakieś szaleństwo tego sie nie da zrobić zwłaszcza że co chwile giełdy hakują i je zamykają skąd ktoś ma mieć historie transakcji z nieistniejących giełd np w chinach. Myślę że po to właśnie wprowadzono podatki dopiero przy sprzedaży za fiaty a nie wykazuje się transakcji krypto-krypto żeby odciąć cały syf poza wyjściem na fiat i wtedy cyk podatek.

No i co z tego wynika wg ciebie z tej "niemożliwości udokumentowania pochodzenia środków" ? To ludzie mają się nie rozliczać na bieżąco jeśli nie mają starej histori ? No na pewno nie, a jakby się rozliczyli to się wpakują za kratki lub zabiorą im pieniądze? Wątpie żeby to tak działało, brak udokumentowania kosztów to po prostu brak możliwości ich rozliczenia dlatego dochodzimy znów do tego co napisałem że wiele osób płaci podatek "przychodowy" w tym momencie. A US nie moze wmawiać ludziom że mają pieniądze z przestępstwa tylko dlatego że są kryptowalutami a nie pln więc nie wiem po co straszysz wszystich. Niedługo i tak UE wprowadzi własne (lub wmuszone przez światowego policjanta USA) regulacje dot krypto i tymi naszymi bedziemy sobie mogli podetrzeć tyłki, a w innych krajach w UE na pewno ludzie nie gromadzą historii transakcji 10 lat wstecz odkąd istnieje Bitcoin. To może być już w 2021 roku ale może będzie tak że z wejściem w życie od 2022, na pewno nie zostawią krypto w takich chaosie jaki jest teraz gdzie w ramach tej samej UE kazde państwo wymyśla swoje własne cuda na kiju z kryptowalutami.

Weteran
Posty: 1884
Rejestracja: 21 listopada 2020
Reputacja: 722
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: RevWolt » czwartek, 17 grudnia 2020, 18:56

Czyli jako osoba fizyczna mogę wykonywać dowolną ilość transakcji dziennie?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Rumcajs » czwartek, 17 grudnia 2020, 23:05

@RevWolt

Tak. Nie ma limitu transakcji możesz mielić botem nawet 24/7 jesli na tym zarabiasz że się to opłaca.
Z tym co wyzej napisałem że transakcje krypto-krypto nie wykazuje się w żaden sposób na Pit (ale podobno i tak może być potrzeba pokazania tego w razie kontroli US jako historia skąd się co wzieło), ale gdybyś tradował na parze krypto-fiat to już trzeba by wszystko sumować jako przychód i koszty i te kwoty wykazać-rozliczać na Pit, dlatego ludzie używają stable coinów bo wg polskich interpretacji to też kryptowaluta więc nie pokazuje się na pit.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 20 grudnia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bayabongo » niedziela, 20 grudnia 2020, 11:57

Witam,

w 2015 kupiłem na nieistniejącej juz giełdzie bitcurex kryptowaluty. W między czasie wymieniałem je na inne kryptowaluty na zagranicznych giełdach np bittrex. W 2016 roku, jako prezent urodzinowy dostałem również portfel z jednym bitcoinem. Od kilku lat były one jednak nieruszane, czekam na dobrą cenę i zamierzam sprzedać i wypłacić na swoje konto bankowe. W jaki sposób rozliczyć się z US ze sprzedaży krypto o wartości 200-300 tys zł? Nie mam absolutnie żadnego potwierdzenia na zakup, wpłata była dokonywana na poczcie prawie 6 lat temu. Rozumiem, że czeka mnie podatek 19%, ale obawiam się reakcji banku i US przy nagłbym wzbogaceniu i zasilaniu konta większymi kwotami z giełdy, kantoru itd.

Weteran
Posty: 1884
Rejestracja: 21 listopada 2020
Reputacja: 722
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: RevWolt » poniedziałek, 21 grudnia 2020, 10:31

Tak z ciekawości dzwoniłem do kis , i jeśli urząd skarbowy uzna że robię to w sposób zorganizowany mogą uznać to za działalność gospodarczą.Wtedy jeśli się niemyle jest inny podatek ,chyba taki jak kiedyś.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 21 grudnia 2020, 14:20

No dzwoń aż do skutku bo to co się dowiedziałeś to głupota, nie można prowadzić DG i handlować krypto walutami.
Jak widzisz nawet tam się nie znają, ale to nic nowego.
Zapytaj ich też czy jak grasz na giełdzie GPW czy masz mieć działalność :) bo gra w krypto to samo, ten sam podatek ten sam PIT.
I tak samo się mylisz w stosunku do podatku NAWET GDYBY to było wymagane, także samych głupot się nasłuchałeś.
Ale wina leży też po twojej stronie, rada na przyszłość przygotuj się do rozmowy z aktualnym prawem.

Dodano po 16 minutach 3 sekundach:
Kogo dotyczą przepisy? NOWE PRZEPISY

Zmiany przepisów dotyczą zarówno osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą, jak i te, które jej nie prowadzą. Wyjątkiem są tutaj instytucje obowiązane, o których mowa w ustawie [2] w art. 2. ust. 1 pkt. 12, czyli kantory, giełdy itp. oraz podmioty świadczące usługi w zakresie prowadzenia rachunków kryptowalut.

Do tej pory osoby fizyczne rozliczały się z kryptowalut na zasadach ogólnych w analogii do praw majątkowych. Wiązało się to z koniecznością łączenia kosztów z uzyskanymi przychodami. Obowiązywała stawka 18% lub 32% od nadwyżki powyżej progu podatkowego. Istniała także możliwość rozliczania kryptowalut w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dawało to możliwość łączenia przychodów i kosztów z kryptowalut z innymi pochodzącymi z prowadzonej działalności gospodarczej.


Jak się wczytasz w nowe prawo dojdziesz do wniosku dlaczego prowadzenie DG jest aktualnie nie możliwe, wszystko w tym wątku już zostało wcześniej napisane.

Weteran
Posty: 1884
Rejestracja: 21 listopada 2020
Reputacja: 722
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: RevWolt » poniedziałek, 21 grudnia 2020, 17:26

No właśnie, jedno przez drugie się wyklucza. Tak swoją drogą czy ktoś kto rozlicza się jako osoba fizyczna miał już taką kontrole US? Teoretycznie przy zainwestowaniu 10-20k pln można przez rok nabić 1mln przychodu a koniec końców dochód na minusie.

Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 23 października 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: piter55 » wtorek, 29 grudnia 2020, 19:25

Cześć, mam pytanie co do kosztów z lat poprzednich. Powiedzmy że przed 2019 miałem krypto o wartości kupna 10k, w 2019 kupiłem jeszcze krypto za 5k. Rozliczając 2019 obie te kwoty zsumowałem i miałem 15k kosztów, które przechodzą na 2020 jak dobrze rozumiem. W 2020 nie wykonywałem żadnych opercji. Mam nadzieje że do tej pory dobrze to rozliczyłem :)
Czy teraz te 15k mogę przepisać i robić to w kolejnych latach? Czy lepiej 31.12 sprzedać wszystko i odkupić 01.01? Tzn. czy koszty przechodzą tylko na rok w przód, czy dopóki ich "nie wykorzystam" ?

Początkujący
Posty: 43
Rejestracja: 7 kwietnia 2020
Reputacja: 33
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Korekta » sobota, 2 stycznia 2021, 22:07

gr0g pisze: poniedziałek, 7 grudnia 2020, 10:34 @Korekta Tak, rozliczyć trzeba każdy zakup i sprzedaż krypto (poza zamianą na inne krypto od 2019r.). Kalkulator odnotuje tylko wypłatę środków (transfer) - transakcje poza giełdą powinno się uzupełnić ręcznie w osobnym pliku CSV (patrz format generyczny).
Dzieki za odpowiedz, ale chcialbym sprezycowac.

Kupilem x btc za 100 zlotych.
teraz x tych btc jest warte 200 zl.
50% tych btc przelalem np. do pyszne.pl
Musze placic podatek od zysku od tych 50% btc - czyli sprawdzic kurs z danego dnia, etc.?

Przeciez to biurokratyczny nonsens :cry:

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 21 listopada 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: vietu » niedziela, 3 stycznia 2021, 12:22

Witam,
Chcę się upewnić w swoim rozumowaniu odnośnie podatku za crypto.
1. W 2020 kilka razy kupowałem za euro btc na giełdzie, trzymam btc nadal ale pit 38 i tak muszę wypełnić ( koszty poniesione za zakup, czyli wyjdzie strata ? zero dochodu ) i wysłać do us czy można to olać ?
2. Zysk powiedzmy że będę chciał realizować w 2021 lub 2022 czy wtedy mogę uwzględnić koszt zakupu z 2020 czy nie i będę musiał zapłacić podatek od całości kwoty za jaką sprzedałem btc ?
3. Załóżmy że w całym roku 2020 kupiłem btc za 1000 euro i suma takich przelewów poszła na giełdę, teraz (2021) btc podskoczył i wymieniłem kawałek btc na 1000 euro. mam 1000 euro i nadal trochę btc. 1000 euro wypłaciłem na konto. Co w takim przypadku ?? zysk żaden ale wymiana crypto na walutę fiducjarna była i finalnie jestem na 0 jeśli chodzi o obracanie euro.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości