Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 17 grudnia 2017
Reputacja: 19
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: kowdi » wtorek, 23 lutego 2021, 19:05

Hejo,
- w PIT-38 za 2019 wykazałem tylko "Koszty uzyskania przychodów poniesione w roku podatkowym" (poz. 35),
- w roku 2020 nie zrobiłem żadnej zamiany krypto-fiat

1) Czy wystarczy, że w tym roku tylko wpiszę w "Koszty uzyskania przychodów poniesione w latach ubiegłych i niepotrącone w poprzednim roku podatkowym" (poz. 36) kwotę z poprzedniego PITu za poz. 35.?
2) Czy tę "stratę" będę dalej mógł rozliczyć w PIT za 2021 jeżeli w międzyczasie wymienię jakieś krypto na fiaty?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » czwartek, 25 lutego 2021, 18:51

@dbcooper W czynnym żalu wskazuje się istotne okoliczności, które dotyczą czynu zabronionego, w tym osoby, które uczestniczyły w jego popełnieniu.
Z kolei czyn zabroniony to zachowanie wypełniające ustawowe znamiona typu czynu zabronionego, czyli odpowiadające opisowi zachowania określonego w ustawie karnej.
Czyn zabroniony w kontekście kodeksu karno skarbowego (http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downlo ... 00019L.pdf) to zachowanie o znamionach określonych w kodeksie, chociażby nie stanowiło ono przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego. Określenie czynu zabronionego jako przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego może nastąpić tylko w kodeksie karno skarbowym.
Przestępstwo skarbowe jest to czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny w stawkach dziennych, kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności.
Wykroczenie skarbowe jest to czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia. Wykroczeniem skarbowym jest także inny czyn zabroniony, jeżeli kodeks tak stanowi.

Sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu, nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe.
Należy pamiętać, że zawiadomienie jest bezskuteczne, jeżeli zostało złożone w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego (https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skar ... czynny-zal).


Wydaje się, że taki ruch powinno się najpierw skonsultować z doradcą podatkowym, o ile sam "doradca podatkowy" nie sugerował nielegalnych rozwiązań (http://lawreview.wpia.uw.edu.pl/wp-cont ... 15_1_7.pdf), wtedy może lepiej poświęcić trochę czasu na przeczytanie przepisów lub na wybór innego doradcy.

W kodeksie karno skarbowym istnieje coś takiego jak przepadek przedmiotów, który obejmuje przedmiot pochodzący bezpośrednio z przestępstwa skarbowego - nie wiem czy ma to jakieś zastosowanie do walut wirtualnych.

Co do samych formalności, to można je załatwić przez Internet na stronie https://urzadskarbowy.gov.pl, formularze wyglądają następująco:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 18 grudnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: dbcooper » sobota, 27 lutego 2021, 10:44

gr0g pisze: czwartek, 25 lutego 2021, 18:51 Wydaje się, że taki ruch powinno się najpierw skonsultować z doradcą podatkowym, o ile sam "doradca podatkowy" nie sugerował nielegalnych rozwiązań (http://lawreview.wpia.uw.edu.pl/wp-cont ... 15_1_7.pdf), wtedy może lepiej poświęcić trochę czasu na przeczytanie przepisów lub na wybór innego doradcy.
To bylo pierwsze co chcialem zrobic przed pisaniem na forum. Niestety na kilka zapytan o mozliwosc konsultacji podatkowej do roznych doradcow nie otrzymalem zadnego odzewu ;)

Początkujący
Posty: 115
Rejestracja: 21 czerwca 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Początkujący81 » niedziela, 28 lutego 2021, 10:00

Jak długo można odliczać koszt za kryptowaluty w pit38 jeśli kupiono w 2018 nie sprzedano to jest jakiś limit czasowy po którym koszty zakupu przepadają?

Weteran
Posty: 2899
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: adamu79 » poniedziałek, 1 marca 2021, 12:42

Początkujący81 pisze: niedziela, 28 lutego 2021, 10:00Jak długo można odliczać koszt za kryptowaluty w pit38 jeśli kupiono w 2018 nie sprzedano to jest jakiś limit czasowy po którym koszty zakupu przepadają?
:shock:
Zapamiętaj, że jeśli nie ma sprzedaży to nie ma też kosztu.
Jeśli w danym roku kupiłeś krypto i sprzedałeś taniej to księgujesz stratę i w następnym roku możesz sobie część tej straty odliczyć jeśli uzyskałeś dochód.
Nie ma czegoś takiego jak limit czasowy kosztów przychodu. Jeśli jesteś w stanie udowodnić koszt to może on nawet pochodzić z 2009 r. ;)

Początkujący
Posty: 115
Rejestracja: 21 czerwca 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Początkujący81 » wtorek, 2 marca 2021, 03:00

adamu79 pisze: poniedziałek, 1 marca 2021, 12:42Zapamiętaj, że jeśli nie ma sprzedaży to nie ma też kosztu.

adamu79 skoro tak to dlaczego w Pit 38 wpisuje się w poz. 35 koszt wydany na kryptowalutę w danym roku a w poz 36 koszt za kupno kryptowaluty w latach wcześniejszych wyraźnie jest napisane poz 35 "Koszty uzyskania przychodów poniesione w roku podatkowych" i poz 36 "Koszty uzyskania przychodów poniesione w latach ubiegłych i niepotrącone w poprzednim roku kalendarzowym" . Jeśli kupiłem krypto i nie sprzedałem to nie mam żadnej straty ani zysku ale przepisuję na następne lata koszt, który poniosłem za kupno kryptowaluty dopóki nie sprzedam za Fiat.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: KaczoR256 » wtorek, 2 marca 2021, 07:31

Początkujący81 pisze:
adamu79 pisze: poniedziałek, 1 marca 2021, 12:42Zapamiętaj, że jeśli nie ma sprzedaży to nie ma też kosztu.

adamu79 skoro tak to dlaczego w Pit 38 wpisuje się w poz. 35 koszt wydany na kryptowalutę w danym roku a w poz 36 koszt za kupno kryptowaluty w latach wcześniejszych wyraźnie jest napisane poz 35 "Koszty uzyskania przychodów poniesione w roku podatkowych" i poz 36 "Koszty uzyskania przychodów poniesione w latach ubiegłych i niepotrącone w poprzednim roku kalendarzowym" . Jeśli kupiłem krypto i nie sprzedałem to nie mam żadnej straty ani zysku ale przepisuję na następne lata koszt, który poniosłem za kupno kryptowaluty dopóki nie sprzedam za Fiat.
Dokladnie tak zrobiłem ja, a teraz poczekam jak odniesie się do tego skarbówka Obrazek

Pomocy! Jestem lamerem i nie wiem jak wyłączyc podpis w Tapatalku. Proszę o instrukcję na PW. SM-N950F przy użyciu Tapatalka


Weteran
Posty: 2899
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: adamu79 » wtorek, 2 marca 2021, 08:36

Początkujący81 pisze: wtorek, 2 marca 2021, 03:00skoro tak to dlaczego w Pit 38 wpisuje się w poz. 35 koszt wydany na kryptowalutę w danym roku a w poz 36 koszt za kupno kryptowaluty w latach wcześniejszych wyraźnie jest napisane poz 35 "Koszty uzyskania przychodów poniesione w roku podatkowych" i poz 36 "Koszty uzyskania przychodów poniesione w latach ubiegłych i niepotrącone w poprzednim roku kalendarzowym" . Jeśli kupiłem krypto i nie sprzedałem to nie mam żadnej straty ani zysku ale przepisuję na następne lata koszt, który poniosłem za kupno kryptowaluty dopóki nie sprzedam za Fiat.

Zacytuję nagłówek PIT-a 38:
Formularz jest przeznaczony dla podatników, którzy w roku podatkowym uzyskali przychody lub ponieśli koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych.
IMO jeśli chodzi wyłącznie o krypto to wypełniasz PIT-38 tylko w takiej podkreślonej sytuacji.

Załóżmy, że w 2018 i 2019 tylko kupiłeś BTC a w 2020 zacząłeś sprzedawać. W PIT-38 za 2020 r. w rubryce 35 wpisujesz 0 a w 36 powiedzmy 100k PLN. Teraz załóżmy, że sprzedałeś w 2020 1/3 swoich BTC za kwotę 100k PLN. Koszt (wpisany w poz. 36) jest równy przychodowi i nie zapłacisz podatku. W 2021 załóżmy, że nic nie sprzedałeś - zatem nie wypełniasz PIT-38. W kolejnym roku (2022) sprzedajesz swoje wszystkie BTC za powiedzmy 1M PLN. Płacisz podatek od pełnej kwoty przychodu bo cały koszt zakupu rozliczyłeś już w PIT-38 za 2020 rok (w poz. 35 i 36 wpisujesz 0) Wg mnie w ten sposób to się liczy i ma to ręce i nogi. Nie ma sprzedaży w danym roku - nie ma PIT-u za ten konkretny rok. US potrzebuje danych o kosztach przychodu za poprzednie lata nie żeby wiedzieć ile wydałeś na krypto tylko po to by móc zweryfikować czy prawidłowo odliczyłeś w danym roku ewentualną stratę z lat poprzednich. Temu służy rozdzielenie kosztów na rok bieżący i lata poprzednie IMO.

Weteran
Posty: 2899
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: adamu79 » piątek, 12 marca 2021, 14:27

Tak jeszcze dopowiem, że jakby ktoś pokusił się o rozliczanie prowizji od transakcji krypto/fiat w PIT-38 to należałoby uwzględnić jako koszt jedynie prowizję od transakcji na wyjściu (sprzedaż krypto).

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 6 września 2015
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: szwagier » piątek, 12 marca 2021, 17:37

A co z prowizją na wejsciu z fiat na krypto? Takich pozycji nie można wrzucić w koszty do PIT?

Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: kryptoPONZI » sobota, 13 marca 2021, 14:56

Kogo polecacie obecnie (PRO) od podatków w krypto?
Ostatnio zmieniony wtorek, 16 marca 2021, 22:03 przez kryptoPONZI, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 2899
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: adamu79 » sobota, 13 marca 2021, 16:42

@szwagier
Przecież się wlicza z automatu. Płacąc powiedzmy 1000 PLN za zakup krypto kupujesz krypto za np. 995 zł. Reszta to prowizja. W PIT przecież tego nie rozdzielacz bo to bez sensu. Co innego jest z prowizją na wyjściu. Dostajesz kasę za sprzedaż ale giełda potrąca Ci z tego konkretną kwotę we fiat co uszczupla Twój przychód.

IMO ta sama sytuacja jest w przypadku kosztów przelewu fiat z giełdy. Z tym że są to tak niskie kwoty, że chyba niewarte nawet uwzględniania w PIT

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 6 września 2015
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: szwagier » sobota, 20 marca 2021, 17:55

@adamu79
IMO prowizja jest zawsze kosztem, zarówno przy wejściu w krypto jak i przy wyjściu. Przy zakupie na Binance kupując za 1000 Euro, dostajesz krypto za 1000Euro, a prowizja idzie z reguły z BNB. Oczywiście robi się problem po jakim koszcie taką prowizję przeliczyć z krypto na Euro a później na PLN.
Ja w swoim PIT prowizję za zakup krypto wrzucę w koszty.

Weteran
Posty: 2899
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: adamu79 » sobota, 20 marca 2021, 19:03

szwagier pisze: sobota, 20 marca 2021, 17:55Przy zakupie na Binance kupując za 1000 Euro, dostajesz krypto za 1000Euro
A jesteś pewien, że tak to działa na OTC? Kupowałeś za fiaty na binance?

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 21 marca 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: d3nis » niedziela, 21 marca 2021, 21:22

W 2018 r. zakupiłem część krypto na BitBay'u (mam potwierdzenie, historię).
Drugą część, również w tym samym czasie kupiłem za gotówkę (nie mam żadnego potwierdzenia)
Nie zgłosiłem zakupu tych krypto do US. Czy powinienem w ogóle to robić?

Od tamtego czasu nic nie robiłem z tymi kryptowalutami, lecz zastanawia mnie jak to będzie wyglądać w przyszłości rozliczając się z US.

Ktoś mi potrafi to wytłumaczyć?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » niedziela, 21 marca 2021, 21:47

Zadzwoń na infolinię to się dowiesz.

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: ikswodnal » niedziela, 21 marca 2021, 22:41

d3nis pisze: niedziela, 21 marca 2021, 21:22Nie zgłosiłem zakupu tych krypto do US. Czy powinienem w ogóle to robić?
Oczywiście środki trzymasz na swoim portfelu nie na giełdzie BitBay.
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą konwersji kryptowalut na PLN (fiaty)
Stąd warto w "zeznaniu podatkowym" wymieniać wszystkie zakupy kryptowalut i ich
spieniężanie gdyż wykazane zakupy pomniejszają podatek.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 21 marca 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: d3nis » niedziela, 21 marca 2021, 23:15

Dokładnie, środki trzymam na portfelu. Nie będzie problemu jeśli w tym roku w zeznaniu podatkowym wykażę zakup kryptowalut z 2018 r.?

Co z tymi kryptowalutami, do których nie posiadam jednak żadnego potwierdzenia zakupu? Też mam je dodać w PIT'cie?

Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 11 grudnia 2015
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Exodiss » poniedziałek, 22 marca 2021, 11:14

A od wykopanych przez siebie opłacam po prostu 19% w PIT, i rozumiem że żadne ulgi od kosztów prądu, sprzętu nie przysługują?

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 6 kwietnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: MamPytanko » wtorek, 6 kwietnia 2021, 18:54

Dzień dobry,
założyłam konto, bo się dałam wkopać trochę i teraz mam problem. Może komuś chce się to czytać.

Wpłacił przyszły teść do mnie na rachunek prywatny 20 tys. powiedzmy PLN i kupiłam za to krypto swoim kontem na giełdzie i przelałam to na Ledgera tego teścia.

Czyli już nie mam tych 18k, ale transakcję w PITa wpisać muszę? Generalnie nie obchodzi mnie, co oni już z tym zrobią, bo mają założyć konto na giełdzie i sami odsprzedać.

W zasadzie to ,,Pole 35: koszty podatkowe za rok 2020 (koszt kupna kryptowaluty za tradycyjne pieniądze)." - powinien wypełnic teść bo to jego hajsy. Ale przecież to zeszło z mojego konta... Help :?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości