Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: _chybaty » poniedziałek, 17 lutego 2020, 09:13

Rozumiem ludzi Co handlowali do końca 2017-18 roku. Przepisy były niejasne, interpetacje co chwilę inne, sprzeczne ze sobą, niejasności z PCC. Ale od 2019 to nie ma się nad czym zastanawiać, widzę ze sa tacy co dalej chcą się rozliczać przyszlo wyszło... masakra. I tak jest teraz niezle, podliczyc, zaplacic I się nie martwić.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 16 lutego 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: hetii » poniedziałek, 17 lutego 2020, 09:50

bl4ck pisze: niedziela, 16 lutego 2020, 22:03 Przelewy bankowe to nie dowód, dowodem jest transakcja na giełdzie czyli najlepiej jeśli wysłana kwota z banku zgadza się z przeprowadzonymi transakcjami na giełdzie. Tylko takie dokumentu mogą być traktowane jako koszta.

Jeśli posiadasz takie dokumenty wpisz te koszta w PIT 38 za rok 2019 czyli w tym roku.

Te 2 i 5 to tak na prawdę sprzedaż btc za usługę :) .... ja bym to olał.
Przepraszam bardzo, ale nie rozumiem... Jak przelew bankowy nie może być dowodem? Za gruszki przecież tego nie kupiłem.
Mój portfel widzę przez klienta Copay i w zasadzie jedyne co mogę kliknąć tam przy danej transakcji to url prowadzącego do https://bitpay.com/insigh/... gdzie są tylko hashe operacji. Jak z tego zrobić rzeczony dowód?

I teraz tak, czy dobrze rozumiem, że chcąc sobie protestować mechanizmy zakupu/sprzedaży bitcoina na starcie jesteśmy obarczeni podatkiem 19%?
Przecież to nie może być tak, że wpłacam 1000zł a wypłacam 1000zł-19% bo US nie uzna sobie kosztów na podstawie legalnie zaksięgowanego przelewu bankowego.

W moim przypadku zakup był dokonywany przez Blue Media i weme sp Z o.o.

P.S.
Być może ta pozycja nr 2 z 2016 to sprawdzałem czy otrzymam PLNy z powrotem, ale tego pewny już nie jestem.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 17 lutego 2020, 10:13

Jeśli w tytułu przelewu nie wynika co i ile kułeś nie jest to żaden dowód, dowodem będzie screen, mail cokolwiek potwierdzające operację wymiany co, ile, kiedy.
Ludzie trochę logiki.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Rumcajs » poniedziałek, 17 lutego 2020, 10:57

@hetii

no właśnie tak jest wpływa ci pensja na konto bankowe i w tym samym dniu kupujesz np kartą z banku kawałek bitcoina za 1500 zł, masz go w jakiejś mobilnej apce z KYC i AML bo być może jesteś terrorystą, idziesz na miasto placisz z niej za picce i cole i od tego płacisz 19% podatku mimo że 1 dzień wcześniej od wpływu twojej pensji na konto pracodawca potrącił już podatek 18 lub 32% a dzień później od opodatkowanych pieniędzy płacisz kolejny podatek "od kryptowalut" czyli 19%.
Chyba ze zaczniesz gromadzić udokumentowanie kosztów żeby nie płacić drugiego podatku tylko podatek od dochodu na tej wymianie jesli to był 1 dzień różnicy to cena BTC nie powinna się dużo zmienić ale na pewno coś wyjdzie albo podatek albo przewaga kosztu nad przychodem ze sprzedaży tego btc za picce.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 16 lutego 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: hetii » poniedziałek, 17 lutego 2020, 12:18

Hmm ja pie.. co za złodziejski system :/

Ehh no nic, tak jak teraz jeszcze sprawdzam te wyciągi to w tytule mam podane jakieś unikalne ID oraz, że jest to zakup BTC, ale bez wymienionej konkretnej kwoty ile tego BTC zakupiłem.
Czy taki dowód wystarczy do zaksięgowania tego jako kosztu?

Pozdrawiam.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: japu » poniedziałek, 17 lutego 2020, 12:34

bl4ck pisze: poniedziałek, 17 lutego 2020, 08:40Fałszowanie nieźle to już w ogolę nic nie pokazywać lepiej i mówić. W twoim "myku" nie zgadzają się adresy
Ale jakie adresy sie nie zgadzaja?
1. Kupiony legalnie BTC idzie na adres mojej legalnej gieldy
2. Sprzedane legalnie 11BTC przychodzi z gieldowego adresu (on i tak jest inny niz adres do deponowania srodkow na gieldzie zapewne).

IMHO wszystkie adresy sie zgadzaja. Chyba, ze mowisz o tej "posredniej" transkacji w LTC? O tych adresach w ogole nikt nie wie - to przeciez inny blokchain. Dokumentujesz tylko transakcje z chainie BTC :)

Chcialem tylko wykazac ile warta jest historia transakcji z gieldy - tyle samo co screenshoot. Przeciez to nie jest zaden dokument. No chyba, ze mnie przekonacie, ze da sie odroznic rzeczywista historie transkacji od sfabrykowanej na wlasne potrzeby...

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 17 lutego 2020, 12:59

Ty sobie jaja robisz, przecież w historii giełdy będzie transakcja wymiany ltc na btc.
[.quote=japu post_id=629393 time=1581900089 user_id=29214]4. Tajne 10 btc na innej gieldzie zamieniam na inna walute, powiedzmy na 1000 LTC i przelewam na gielde z pkt 2 i zamieniam ponownie na 10 BTC. I mam swoje 11BTC w jednym miejscu.[/quote]

Jestem Panią z US
dlaczego w historii krypto-krypto zachodzi wymiana 1000 ltc?
skąd pan otrzymał ten przelew?
co to za środki?

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: japu » poniedziałek, 17 lutego 2020, 13:19

bl4ck pisze: poniedziałek, 17 lutego 2020, 12:59Jestem Panią z US
dlaczego w historii krypto-krypto zachodzi wymiana 1000 ltc?
skąd pan otrzymał ten przelew?
co to za środki?
Zle sie wyrazilem albo nie do konca zrozumiales co mam na mysli mowiac: przygotowuje historie transkacji z gieldy w oparciu o wykresy. <b>PRZYGOTOWUJE</b> to słowo klucz...

Innymi słowy w mojej historii w ogole nie figurują pozycje:
a. depozyt 1000LTC
b. zamiana 1000LTC na 10BTC

figuruja tam tylko pozycje fikcyjnych transakcji na DupaCoin, na ktorych zarobilem 10BTC...

Pytanie brzmi - jak Pani z US (czyli TY) zweryfikuje, czy takie transakcje na gieldzie CryptoTradeMalezja rzeczywiscie mialy miejsce...
Ba, pytanie dwa brzmi skad Pani z US bedzie w ogole wiedziala, ze adres depozytowy LTC jest przypisany do mojego konta na gieldzie...

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » poniedziałek, 17 lutego 2020, 14:16

japu pisze: poniedziałek, 17 lutego 2020, 12:34Przeciez to nie jest zaden dokument. No chyba, ze mnie przekonacie, ze da sie odroznic rzeczywista historie transkacji od sfabrykowanej na wlasne potrzeby...

Biblijny sposób na sprawdzenie prawdomówności to przepytanie obu stron z osobna - innymi słowy - jak pani w urzędzie usłyszy chiński śmiech w słuchawce, to tak samo się zaśmieje w stronę petenta i wszyscy długo nie będą mogli przestać się śmiać.

Zdaje się, że Binance działa w Europie, a wg rozporządzenia UE z 2018r. (https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 32018L0843) podmioty zobowiązane (giełdy) mają obowiązek gromadzić i udostępniać dane jednostkom analityki finansowej.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: japu » poniedziałek, 17 lutego 2020, 14:36

@gr0g
Oczywiscie masz racje w przypadku Binance i innych gield, ktore maja obowiazek dzielic sie danymi swoich userow. Caly czas symuluje sytuacje, w ktorej US nie ma dostepu do historii gieldy - jesli ma to sprawa jakby jasna i jest pozamiatane. A jesli nie ma to co? Musi uwierzyc na slowo na podstawie histori transkacji w sposob uznaniowy? Jednem userowi uwierzy, innemu nie uwierzy? Jakie kryteria?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » poniedziałek, 17 lutego 2020, 22:04

Zdaje się, że to na podatniku spoczywa ciężar dowodowy. Brak wiarygodnej historii transakcji może być na rękę urzędnikom chcącym szybko zakończyć sprawę.

Btw.
Dodałem obsługę giełdy Coinbase.com do kalkulatora.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: japu » poniedziałek, 17 lutego 2020, 22:39

Ale jaka to jest wiarygodna historia transakcji?

Wykazująca straty z inwestycji? (oj, pewnie podatnik chce ukryć dochody)
Wykazująca wyjątkowe zyski? (oj, coś tu śmierdzi, nie da się uczciwie tyle zarobić)

Bo ja nie wiem jak można inaczej udokumentować zarobek na jakiejś giełdzie krypto i jak powinna taka historia transakcji wyglądać, żeby była prawdopodobna.
Ba, wykładnia jest chyba taka, że jeśli nie da się udowodnić źródła przychodu to trzeba je chociaż uprawdopodobnić.

To ktoś zrobi plik csv, o pieknej nazwie "TransactionHistory2020.csv" i wydrukuje:

1. 01.02.2020 BUY BTC/USD $9500
2. 01.02.2020 BUY BTC/KKC 12sat (8333333 KKC)
3. 07.02.2020 SELL BTC/KKC 53sat (4,41666649 BTC)
4. 08.02.2020 BUY BTC/KCC 24sat (18 402 777 KKC)
5. 09.02.2020 SELL BTC/KKC 45sat (8,28124966 BTC)
6. 15.02.2020 SELL BTC/USD $10300 (i nagle mam $85.296)

To pierwsza z brzegu para (BTC/KKC), która zalicza czasem pump'n'dump.
Oczywiście pochodzenie $9500 z pkt.1 jest zupełnie legalne.
W przeciągu dwóch tygodni można było pomnożyć 9-cio krotnie wklad.
Gdybyś był kontrolerem z US - uwierzyłbyś w ten wydruk czy nie? Na co byś zwrócił uwagę?


Zmierzam do tego, że pomijając weryfikowalne dla fiskusa giełdy, do których może się zwrócić z prośbą o potwierdzenie/podanie historii transakcji (a to tylko i wyłącznie na podstawie wszczętego postępowania a nie widzi-mi-się urzędnika) to zupełnie nie wiem jak ktokolwiek będzie weryfikował czy pokazana przez podatnika historia transakcji z niszowej giełdy w HongKongu, Seszelach czy innych Wyspach Dziewiczych jest prawdziwa czy też została stworzona na potrzeby optymalizacji podatkowej :)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » poniedziałek, 17 lutego 2020, 23:41

Nie wiem co z giełdami z HongKongu, Szeszeli czy innych Wysp Dziewiczych - nawet nie znam takich. Może lepiej z nich nie korzystać, żeby nie mieć potem problemów, ze względu na ciężar dowodowy spoczywający na podatniku.
Przynajmniej w EU organy podatkowe z różnych państw komunikują się między sobą:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 16&from=en
Potwierdzenie historii transakcji nie powinno stanowić dla nich problemu na tej samej zasadzie jakby giełda znajdowała się w Polsce.
Dodatkowo EU idzie w kierunku tworzenia automatycznych, zintegrowanych rejestrów - między innymi centralnej bazy danych rejestrującej tożsamości użytkowników i adresy kont walut wirtualnych.
Z dyrektywy (https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 32018L0843) również wynika, że przygotowują się do przyjmowania oświadczeń od samych użytkowników - może kiedyś, przy pełnej globalizacji, nie będzie się dało ukraść kryptowalut lub nie będzie to miało sensu.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: japu » wtorek, 18 lutego 2020, 09:18

gr0g pisze: poniedziałek, 17 lutego 2020, 23:41Nie wiem co z giełdami z HongKongu, Szeszeli czy innych Wysp Dziewiczych - nawet nie znam takich. Może lepiej z nich nie korzystać, żeby nie mieć potem problemów, ze względu na ciężar dowodowy spoczywający na podatniku.
No choćby taki Bitmarket.pl dość seszelowy był :)
Anyway, trochę to kuriozalna sytuacja, w której ktoś powinien się bać korzystać z giełdy poza UE tylko dlatego, że być może nie zostanie uznana historia jego transakcji. To już lepiej niech wpuszczą krypto na GPW, podłączą się biura maklerskie, będziemy dostawać PIT'a i po problemie.

Natomiast z opisanego przez Ciebie faktu, że "agencje" wymieniają się informacjami i wszystkie wiedzą wszystko o wszystkich to nie jestem przekonany czy ludzie powinni być zadowoleni. Jasne, że z punktu widzenia systemu podatkowego takie informacje będą przekazywane - bo akurat jego uszczelnianie i pozyskiwanie wpływu z podatków jest w interesie każdej ze stron (każdego państwa). Chyba, że jakaś wyspa chciałaby być rajem podatkowym... to wtedy pewnie nie będzie się wymieniała.

Na chwile obecną wydaje mi się, że giełdy spoza UE i ew. z USA są mało sprawdzalne i jeśli ktoś oceni, że poziom zysku do ryzyka mu pasuje to można je wykorzystywać w różnych celach na potrzeby "własnych" przypadków.

Czytam te nową dyrektywę i odnoszę wrażenie, że pod płaszczykiem walki z terroryzmem i praniem kasy decydenci próbują nas ograbić z resztek prywatności...

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 18 lutego 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: janusz_btc » wtorek, 18 lutego 2020, 14:22

A co jeśli "przypadkowo" wysłałeś bitcoina na zły adres? A potem ten szczęśliwy posiadacz walleta z darmowym bitcoinem wypłaciłby go w bitomacie? (pod warunkiem że bitomaty są w miare anonimowe - nie wiem, nigdy nie wypłacałem, jestem nowy). Tylko czy takie tłumaczenie by przeszło (wątpie) - ale co jeśli naprawdę się pomyliłeś i nie masz dostępu do portfela? Płacisz podatek od pieniedzy których nie masz?

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: japu » wtorek, 18 lutego 2020, 14:48

@janusz_btc
No to troche namieszales - jesli wyslales BTC na zly adres to znaczy, ze nie zamieniles tego BTC na FIATy zatem nie ma zdarzenia podatkowego i nie ma problemu :)

Natomiast jesli to byl przypadkowo zly adres, ktory nalezal do Ciebie i wyplaciles sobie BTC w bitomacie korzystajac z "anonimowosci" to hmm... no przeciez nie bedziesz zakłócał tej anonimowości wpisując wymiane do PITa :)

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 19 lutego 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: lukaszde90 » środa, 19 lutego 2020, 15:40

@gr0g
Cześć, testowałem obsługę coinbase w https://bitcointaxer.org/ i niestety coinbase nie umieszcza w csv transakcji wpłat FIAT. W coinbase.pro można dostać bardziej szczegółowe zestawienie. Jeśli chciałbyś dodać obsługę dla coinbase.pro to odezwij się na priv.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » środa, 19 lutego 2020, 17:26

Od strony użytkownika, zwykłe Coinbase przypomina bardziej kantor niż giełdę. Nie znalazłem tam opcji wpłaty FIAT. Mogłem jedynie zakupić kryptowaluty za pomocą np. karty kredytowej (i te zakupy ze względu na zachowanie spójnego księgowania, rozbijam na dwie operacje tj. wpłatę i zakup) lub z salda rachunku EUR, jeżeli znajdują się na nim środki (i to już jest pojedyncza operacja).

Sprawdzę wersje PRO, bo widzę, że z automatu mam założone tam konto.

Dzięki za informacje.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 19 lutego 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: lukaszde90 » piątek, 21 lutego 2020, 17:45

@gr0g
Nie mogę pisać wiadomości prywatnych do Ciebie (nowy na forum)
Podaj maila w wiadomości prywatnej to prześlę Ci fragment pliku z Coinbase Pro. Generowałem przez pro.coinbase.com/profile/statements pełną historię bez potrzeby kontaktu z supportem.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 19 lutego 2020
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: lipton88 » piątek, 21 lutego 2020, 23:07

Jak wygląda kwestia podatku przy wypłacie gotówki z bitomatu? Przykładowo handluję altami na Binance nie wychodząc do FIAT tylko do BTC.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości