Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » wtorek, 11 lutego 2020, 09:23

@Dekoin Przepraszam, nie załapałem.

@Początkujący81 Wg aktualnego wzoru PIT-38:

Przychód wpisujemy w polu 34.

@Venomstyle Mam już dostęp do Coinbase. W weekend znajdę czas, aby dokończyć adapter do ich historii CSV, bo nie jest ona trywialna (dosyć uboga w dane, ale przy odpowiednich ustawieniach da się jej użyć). W Coinbase można też poprosić o eksport pełnych danych w formacie JSON - działa to jednak na żądanie do supportu, więc w pierwszej kolejności skupię się na plikach CSV, które można pobrać od ręki.

Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 3 grudnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Venomstyle » wtorek, 11 lutego 2020, 11:29

@g@gr0g

Wielkie dzięki, jak możesz to daj znać jak skończysz robić i będzie gotowe, na PW czy coś. Będę mega wdzięczny.

Początkujący
Posty: 115
Rejestracja: 21 czerwca 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Początkujący81 » czwartek, 13 lutego 2020, 02:40

gr0g koszty wpiszę w poz 36 ale pozycja 34 zostanie pusta bo dopóki nie sprzedam nie mam przychodu czy ja dobrze rozumuje,że jak sprzedam w następnych latach to później wypełniam PIT 38 tylko pozycję 34 wpisuję za ile sprzedałem i płacę od tego podatek 19%?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Rumcajs » czwartek, 13 lutego 2020, 17:08

A co z osobami co nie mają jak udokumentować koszt zakupu krypto z przed kilku lat ?
Wiele osób kupowało na Bitmarkecie za PLN no ale jego nie ma bo go zamkneli, połowy giełd istniejących kilka lat temu już nie istnieje, więc cały PIT za 2019 będzie z 0 kosztów bo przelew bankowy (jakiś wyciąg czy wydruk) nie mówi że za taką samą kwotę się je kupiło więc nie jest dowodem kosztu.
I potem jak ktoś pisał pare stron temu co co roku wypłaty przykładowych 100 000 PLN z 0 kosztów i podatek 19% i US co roku o nic nie będzie pytał tylko się cieszył że kasa leci z podatków ? A jak spyta to co ktoś ma udowadniać 5-10 lat wstecz skąd ma kryptowaluty? niby jak jak połowa giełd nie istnieje a wallety ludzie kasują co pare miesiecy i zmieniają na inne bo wychodzą coraz to nowsze i lepsze ? To jest niemożliwe do udowodnienia.
Nikt nie posiada takich danych zwłaszcza osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej z handlem krypto bo np pracowały na etacie/studiowały a to było hobby tylko. Działalnosc gospodarczą do krypto to nie wiem czy 1% osób handlujących posiadało.
A jako osoba fizyczna koszty wykazywało się w momencie sprzedaży kryptowalut wiec jak ktoś NIGDY nic nie sprzedawał wcześniej i dopiero jak weszły nowe przepisy to zaczął w 2019 lub zacznie teraz w 2020 to nie musiał posiadać żadnych dokumentów z historiami wymian coinów na inne coiny (bartery i pcc wymyślili w 2018r) jeśli koszt zakupów był znikomy że nie planował go nawet wykazywać.
Przecież nawet teraz po nowemu ogłosili że wymian krypto-krypto nie wykazuje się na PIT bo nie było sprzedaży więc jak ktoś nawet teraz wymienia coiny na inne to wg mnie nie musi tych wymian w ogole archiwizować nigdzie skoro nie podlegają opodatkowaniu ani nie są kosztem bo jedynie sprzedaż za fiaty np PLN jest przychodem lub zakup za np PLN jest kosztem. Czy w ogole gdziekolwiek US pisał że jest jakiś obowiązek trzymania swoich historii transakcji kryptowalut jak do niczego to nie jest potrzebne ? Rozumiem że jak ktoś sprzedaje za PLN nalezy zapłacić podatek ok, ale to wykazuje sie przychód i od tego płaci 19% podatku i sra na koszty bo albo nie da sie po tylu latach udokumentować zakupu (lub ktoś wykopał coiny) albo kwoty zakupu kilka lat temu były takie znikome że nikomu nie przyszło do głowy żeby je w jakiś sposób zachować. Juz widze rzesze gimnazjalistów kupujących sobie dla zabawy doge coiny i drukujących z giełd kiedy je kupili i za ile. Wiekszosc osob nie posiada żadnych historii bo nie musieli ich mieć i co teraz ? Kto nie ma ma nic nie wypłacać bo US stwierdzi że spadły z kosmosu lub że ktoś np teraz kupił BTC po 40 000 pln i skad miał wielokrotność wg aktualnego kursu bitcoina ? Nic dziwnego że w niektórych krajach nie płaci się żadnych podatków od kryptowalut przecież dla US to bedzie jakiś koszmar to sprawdzać więc nie widze innej możliwosci niż to że co się wypłaci na PLN od tego 19 % i koniec historii. A jak ktoś po nowemu już łatwiej chce rozliczać koszty wtedy musi sobie pilnować na zasadzie coś za coś i skupić się na mneijszej ilości giełd lub wręcz jednej do tradowania żeby na koniec roku pobrać plik z wykazem tradów o ile były tam fiaty bo inaczej to niby do czego to ma byc skoro krypto-krypto nie podlegają żadnym podatkom ani sie ich nie wykazuje.

TLDR: Czy US kiedykolwiek napisał że kto ma kryptowaluty ma obowiązek prowadzic jakieś rejestry swoich transakcji od 2019 roku ? Będzie to wyjaśnione ? Bo to wariactwo jakieś.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » czwartek, 13 lutego 2020, 19:42

@Początkujący81 Generalnie jest tak jak piszesz. Wartość pola 38. przepisuje się do pola 36. w następnym roku. Pola w PIT opisane są dosyć intuicyjnie. Dochód wydaje się banalny do obliczenia. Korzystając z elektronicznych formularzy PIT raczej ciężko popełnić błąd.

Dodano po 7 minutach 52 sekundach:
@Rumcajs Nie wydaje mi się, żeby trzeba było wyjaśniać, aby przechowywać historię transakcji. Jak ktoś tylko przelewał sobie kryptowaluty i nimi nie handlował to ma wszystko zapisane na blockchanie. Zdaje się, że jeżeli chodzi o sprawy związane z pieniędzmi, jak ktoś pogubi/pokasuje dowody to potem jest to jego problem.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: _chybaty » czwartek, 13 lutego 2020, 20:02

Jak nie ma giełdy I nie masz historii to chociaż przelewy na giełdę żeby uprawdopodobnic zakup. Kosztow nie będziesz mógł odliczyć przy sprzedaży, ale raczej nie wlepia 75%

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Rumcajs » niedziela, 16 lutego 2020, 14:18

Ja akurat historie przelewów fiatów na giełde mam, jest na moim koncie bankowym w banku. Ale co z tego że mam jak tej giełdy już niema więc nie mam kwitka że cokolwiek tam kupiłem tylko że kase przesłałem. No to "uprawdopodobniłem" ale kosztów nie rozlicze, no trudno sram na to.
Ale wiele ludzi nawet tego nie ma bo albo kupili/dostali btc od znajomego f2f albo wykopali jak jeszcze sie dało solo kopać bez koparki w poolu więc skąd oni wezmą historie jakiegokolwiek zakupu ?
A do tego skoro wymiany kryptowalut nigdy nie były opodatkowane (a że podobno były US "odkrył" w marcu czy kwietniu 2018r gdy bitcoin istnieje od 2009 roku) to nikt nie miał żadnego obowiązku trzymać jakiś histori wirtualnych transakcji nie związanych z fiatami w PLN czy innymi jeśli nie sprzedawał a więc nie musiał nic rozliczać,
teraz też po nowemu od 2019 roku wymiana krypto-krypto nie jest opodatkowana bo już wprost to pisze w ustawie więc wg mnie nie ma żadnej podstawy prawnej żeby zwykli ludzie mieli sie je*ać z gromadzeniem jakiś historii transakcji - poza samą historią kupna za pln dla wykazania kosztów jeśli chcą oraz samą sprzedażą krypto za pln dla celów obliczenia podatków bo było wyjście na fiaty.
Jesli ktoś używa botów do handlu na giełdach wielu i róznych czy sam aktywnie traduje to jeśli nie wychodzi na PLN tylko na jakieś stable coiny to wg tych przepisów nie musi gromadzić żadnych historii wymian, kto normalny pracujący ma nawet na takie coś czas nie mowiąc już że kto takie coś posiada od wielu lat wstecz ?? Ja np nawet drukarki niemam w domu jakby mi przyszło coś wydrukowac i tak niemam jak a czemu mam kupować przecież US nie uznaje do kosztów handlu krypto ani komputera ani internetu ani drukarki, skoro nie moge sobie wliczyć w koszty drukarki to na pewno jej nigdy nie bede kupował !!, poza tym i tak ostatecznie US moze stwierdzić ze każdy wydruk mógł zostać zrobiony w photoshopie i wydrukowany, przeciez nikt im nie będzie podawał loginów i haseł do giełd krypto żeby sobie sprawdzili co ktoś wydrukował i czy to sie zgadza.
Jedynie ci co wychodzili średnią-dużą kasą w fiatach na działalności gospodarczej - Oni byli porozliczani i jak robili to co roku od lat to mają z głowy (poza ewentualnym pcc który teoretycznie jest należny nawet jak minister finansów mówił żeby nie płacić tylko że na papierze tego nigdzie nie ma). Zwykli ludzie nie posiadają żadnych historii transakcji tym bardziej z przed lat. Co są niby w blockhainie historie ? Nie żartujcie ludzie wallety kasują co pare miesiecy adresy to wielkie ciągi liter/cyfr a nie coś co można "zapamiętać", inne coiny inne wallety stare sie kasuje sa nowe adresy w nowych i przeżucają coiny miedzy giełdami sprzedając kupując, giełdy padają co chwila, 99% osób nie ma żadnych historii transakcji lub jak ma to jakieś świerze z najcześciej używanej giełdy ale to może być tylko mały wycinek całości więc bezużyteczne.
Czemu wy ludzie @gr0g piszecie tak jakbyście chcieli sobie sami kagańce zakładać ?I to jeszcze jak przepisy się zmieniły na lepsze i uproszczone ? Wymiana krypto-krypto nie podlega opodatkowaniu ani nie wykazuje jej się na PIT ani w przychodach ani kosztach więc nie będę trzymał żadnych historii wirtualnych wymian i pewnie 99% osób ma takie samo zdanie, Ustawa nie mówi że mam trzymać historie czegoś co nie jest opodatkowane. A jakieś przepisy ogólne to wiecie jak to w polsce mówią: dajcie mi czowieka a znajdzie sie na niego paragraf. Przepisy ogólne właśnie do tego służa, bo są ogólne i wszystko się da podciągnąć.

TLDR: Kupuje krypto i chce mieć koszty żeby je rozliczyć w PIT to sobie trzymam historie zakupu, Sprzedaje kryptowaluty za PLN czy inne fiaty to już trzeba mieć jakiś wydruk tej "historii transakcji" czy coś bo to podlega opodatkowaniu więc pewnie przy kontroli wypadałoby mieć co pokazać skąd taka kwota. Nie trzymam historii setek tysiecy transakcji z botów czy robionych "ręcznie" skoro nie było tam fiatów (pln,usd).

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » niedziela, 16 lutego 2020, 14:29

Rumcajs pisze: niedziela, 16 lutego 2020, 14:18Nie trzymam historii setek tysiecy transakcji z botów czy robionych "ręcznie" skoro nie było tam fiatów (pln,usd).
Należy trzymać, czy to teraz czy to kiedyś musisz posiadać dokumentację skąd pomnożyłeś coiny, a to że wymiany krypto-krypto są zwolnione z podatków nie zwalnia cię z obowiązku posiadania właśnie takich wyciągów z giełd krypto i niech sobie to będzie 10 milionów transakcji nie ważne to tylko kilka plików i trzymanie ich kopii w razie czego do wglądu.
Natomiast transakcje z udziałem fiat mają być dokładnie przeliczone bo z tego się rozliczamy.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Rumcajs » niedziela, 16 lutego 2020, 15:40

@bl4ck

Ale przeciez podatkowo nie ma znaczenia jak pomnożyłem coiny.
Liczy się wejście kwota PLN (to koszty) potem wyjście PLN (to przychód). Wszystko pomiędzy nie jest opodatkowane i nie wykazuje się tego na PIT

Więc nie musze tego trzymać. Niech ktoś poda artykuł nie jakiś ogólny ale konkretnie do krypto, nie do jakiś firm że należy trzymać historie transakcji. Jakby to była GPW to by ludzie mieli 1 rozliczenie z giełdy w sumie do przepisania na PIT ale w krypto są setki gield i walletów nieraz do przetrzymania chwilowego jednorazowo coinow potem sie je kasuje, tego sie nie da mieć wszystkiego i niczego nie przegapić chyba że ktoś ma 1 konto w banku i używa tylko 1 giełdy a i trzyma coiny na tej giełdzie a nie na ich własnych walletach które kasuje co jakiś czas jak są niepotrzebne.

No nawet jak ktoś by miał 80% histori ale 20% nie miał to jeśli brakuje tylko cześci historii wymian krypto-krypto to co to dla US zmienia ? Dochód zostanie wykazany do opodatkowania 19% i jeśli ktoś gra pod nowe przepisy to ta kwota będzie zawsze prawidłowa bo nie na każdej giełdzie są fiaty a i tak jak ktoś chce wypłacić sobie na konto to używa najwygodniejszego sposobu zwykle tego samego więc łatwo mu będzie podliczyć.
(bo tradujac wychodzi się na stable coiny a na fiaty PLN raczej jesli sie chce je zatrzymać bo inaczej trzeba wykazac na PIT jako przychód więc lepiej już użyć stable, dlatego wyjścia na fiaty trzeba pilnować więc każdy to sobie doda w jakiś sposób)
więc US się będzie zgadzał dochód nawet z wpływami na konto bankowe więc dlaczego miałby US przeliczać miliony transakcji krypto-krypto i w jakim celu skoro i tak bedzie widział że kwotę przychodu i kosztów ma udokumentowaną więc dochód wychodzi ten sam niezależnie od milionów transakcji "pomiędzy" wejściem i wyjsciem w fiatach. I co będą to przeliczali i po co ? I jeśli nie bedzie im się zgadzało coś bo brakuje tych przykładowych 20% transakcji to co zrobią skoro kwota podatku i tak wychodzi ta sama bo kwota wypłacona jest taka sama bo sie nie zmieni ani koszty sie nie zmienią ?
Do tego wiele osob co traduje nie wypłaca naraz na fiaty wszystkiego i nie kupuje z nowym rokiem od nowa, ludzie wchodzą za fiat, tradują 2-3-więcej LAT i po drodze wypłacają częsc lub same zyski wedle gustu ale część krypto nadal zostawiają w krypto i nimi handlują dalej, więc w jakim celu US miałby przeliczać wymiany krypto-krypto jeśli widzi np w 2019 roku koszt 90 000 pln a w 2020 roku wypłatę 70 000 pln i część dalej zostala w krypto to co mieliby liczyć i po co ? No a w kolejnym roku tj. 2021 jak ta sama osoba wypłaci nagle 50 000 pln to zaczną liczyć wtedy bo przecież wg ich "widzenia" kosztów nierozliczonych zostało 20 000 pln a ktoś nagle wypłacił więcej bo aż 50 000 pln ? Wtedy będą liczyć czy faktycznie ktoś tyle zarobił te brakujące 30 000 ? Jak i czy to będzie miało sens ? Zresztą ludzie jak używają np 8 giełd i te giełdy dają jakiś plik z historią transakcji to w takim razie mozna dać jeśli te 8 plikow z historią i niech US sobie liczy co chce bo przecież jak w tych 8 plikach nie ma żadnych wymian fiat to ludzie co mieliby niby "wyliczać" z tych historii (zysk w satoshi ???) jak NBP nie prowadzi przecież tabeli z kursami krypto a wymiany te nie wchodzą do kwot wykazywanych na PIT ? A nawet jak na 1 z ych 8 plików będzie wejscie w krypto fiatami i wyjscie fiatami np w PLN i te wypłaty z przykładu to będzie się i tak zgadzać z PITem. I jak handel bedzie na różnych parach coinów z BTC i Eth to się nie wyliczy wzrostu satoshi bo jak jak to różne krypto ? A przecież nie będziemy liczyć ile w danym dniu było warte btc czy eth w USD bo przecież jak psiałem NBP nie prowadzi notowan kursów krypto. Więc całe te liczenia wirtualnych wymian jakbym nie patrzył nie mają żadnego sensu, a nawet jak się da jakies pliki z giełd z histori do US jakby chcieli do PITu to oni tego nie wyiliczą, będą kłamali że wyliczyli i się zgadza, bo co sie może nie zgodzić jak widać ile pln przyszło na konto bankowe (zakładając w uproszczeniu że całosć z wyjść na fiat się wypłacało). Więc sprawdzą tylko koszty udokumentowane i przychód udokumentowany i czy różnica między nimi się zgadza jak na PIT i od tego walną podatek, taki jak się z automatu na PIT wyliczy online. Dlatego nie ma sensu trzymać tych historii.

Dodano po 4 minutach 27 sekundach:
@bl4ck

koajrze że Ty rozliczałeś sie w dawniejszych latach jako firma i wydaje mi się że myślisz nadal jak firma czyli ze wszystko musisz mieć rozliczone każdą złotówke i transakcję.
Nie chcesz spojrzeć od strony osób fizycznych, czesto niepełnoletnich które mają w dupie pilnowanie jakiś transakcji żeby nie zapomnieć czegoś wydrukować, dla zwykłych userów to jest myślenie: wypłacam PLN na konto i je chce wydac więc trzeba zapłacić podatek 19% i chce go zapłacić żeby nie mieć problemów więc zapłace. Ale wiekszość ma w dupie jakieś historie transakcji z giełd których sie nawet nie wykazuje na PIT jak z GPW bo nie zwiększają kwoty przychodu (ani kosztu).

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 16 lutego 2020
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: jacksparrow14 » niedziela, 16 lutego 2020, 16:40

Na pewno US nie kupi historii w stylu "nie mam kompletnie żadnych dowodów/transakcji/historii macie tutaj 19% podatku i spadać"
Jakby tak było, to każdy prałby pieniądze w ten sposób, kupując krypto za gotówkę a potem sprzedając z zerowym kosztem nabycia, płacąc 19% i boom, kasa czysta. Myślę, że US będzie rozpatrywał każdy przypadek indywidualnie w razie czego, ale ciężko mi uwierzyć, że zaakceptują taką kasę bez absolutnie żadnych dowodów/poszlak uprawdopodabniających wcześniejszą aktywność w sferze kryptowalut.
Fakt, że wymiany kryptowalut nie są już opodatkowane od 2019 to jedno, ale jak ktoś nawet w tym roku zakupi 1 bitcoina a za rok sprzeda 10 bo powiększył ilość handlując na btc/altach to US będzie się pytał jak się doszło do 10 bitcoinów startując z jednym. Lepiej pilnować wszystkiego co się da, historii transakcji, portfele, przelewy, maile potwierdzające wyciągi/deposyty czy nawet same logowania się.

Wiadomo, że stawia to ludzi handlujących krypto w trudnej sytuacji i wiele pewnie zostanie pokrzywdzonych bo niesłusznie zostanie im nałożony 75%podatek, ale ciężko mi uwierzyć w dobroduszność US

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » niedziela, 16 lutego 2020, 20:47

@Rumcajs

Nie nigdy nie rozliczałem się jako firma i nie ważne co ja myślę i co bym chciał, piszę Ci jak należy to robić inaczej będą duże problemy.
Na GPW i forexach też masz wyciągi wszystkich transakcji i są ich setki, boty też istnieją które nakręcą tysiące transakcji, to żadna wymówka co piszesz te dane musisz mieć w razie kontroli do wglądu.

Powtórzę to jeszcze raz historia przykładowo z binance z wymian krypto-krypto jest tak samo ważna jak historią z wymian fiat należy ją trzymać i pobierać systematycznie aby zabezpieczyć te dane, Pani w US musi wiedzieć podczas kontroli skąd z 1 BTC zrobiło się 10BTC.

Musisz to trzymać koniec kropka, nie muszę ci podawać żadnego artykułu to czysta oczywistość.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: _chybaty » niedziela, 16 lutego 2020, 20:53

Jakby nie trzeba było to każdy by mówił że nagle z 1 btc zrobił sobie 100btc. Pralnie pełna gęba.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » niedziela, 16 lutego 2020, 20:54

I jeszcze dodam pierdolisz jakieś farmazony z kursami NBP itd człowieku nikt ale to nikt nie każe Ci tych transakcji już przeliczać masz je mieć do wglądu.
Wszystko co piszesz to jeden wielki bełkot, mylisz się w zasadzie w każdym napisanym zdaniu.

Dla mnie jest to przykre że tyle lat, tyle postów i dalej te same brednie.

Mamy rok 2019 od kiedy weszły nowe zasady czas najwyższy posprzątać ten burdel w naszych historiach i zacząć robić wszystko jak należy.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 16 lutego 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: hetii » niedziela, 16 lutego 2020, 21:02

Hej, czy byłby ktoś łaskawy i podpowiedział mi jak poprawnie rozliczyć się z US?

U mnie sprawa jest następująca:

1. 2016r zakup 0.04191 BTC - brak dowodu zakupu, nie pamiętam jak je nabyłem, a przynajmniej w wyciągach bankowych z tego okresu nic mi nie wyskakuje, Mam tylko wartość w dolarach i nie wiem ile PLN faktycznie to kosztowało.
2. 2016r Wysłanie 0,029943 BTC (w tym jakieś miner fee w wysokości 0,000152BTC). Też niestety nie pamiętam co to jest za transakcja. Totalnie nie pamiętam tego.
3. 2017r Zakup 0,02959 BTC za 1k PLN, mam dowód przelewu z banku.
4. 2017r Zakup 0,03003 BTC za 1k PLN, mam dowód przelewu z banku.
5. 2018r. Wysłanie za usługę dostępu do serwisu 0.002383 BTC.
6. 2018r. Zakup 0,224653 BTC za 10k PLN, mam dowód przelewu z banku.
Czyli na chwile obecną posiadam 0.291473 BTC, których wcześniej na PLN nie zamieniałem,
ale mam dwie transakcje w wysłanych.

Wcześniej żadnych pitów niestety nie zgłaszałem i chciałbym te BTC teraz w 2020 zamienić na PLNy.

Jak rozumiem tego pierwszego zakupu w koszta nie wrzucę, jeżeli nie znajdę wyciągu z banku?
Oraz jak mam rozliczyć pozycje nr 2 i 5 skoro nawet nie pamiętam co kupowałem za te BTC...

Dziękuje z góry i pozdrawiam serdecznie.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » niedziela, 16 lutego 2020, 22:03

Przelewy bankowe to nie dowód, dowodem jest transakcja na giełdzie czyli najlepiej jeśli wysłana kwota z banku zgadza się z przeprowadzonymi transakcjami na giełdzie. Tylko takie dokumentu mogą być traktowane jako koszta.

Jeśli posiadasz takie dokumenty wpisz te koszta w PIT 38 za rok 2019 czyli w tym roku.

Te 2 i 5 to tak na prawdę sprzedaż btc za usługę :) .... ja bym to olał.

Początkujący
Posty: 50
Rejestracja: 13 sierpnia 2019
Reputacja: 89
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Nexos » niedziela, 16 lutego 2020, 23:27

-----
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 27 września 2021, 15:27 przez Nexos, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: japu » poniedziałek, 17 lutego 2020, 01:41

@Nexos
Nie ma wprost takiego zapisu. Koszty to przywilej i jesli z niego korzystasz to musisz potrafic je udokumentować.
Jeśli natomiast nie chcesz uwzględniać kosztów to nikt cię do ich uwzglednienia nie zmusi.

Sprawą odrebną jest udokumentowanie, tudzież uprawdopodobnienie źródła przychodu.

@bl4ck, @_chybaty, @Rumcajs

Im dłużej sie nad tym zastanawiam tym bardziej wydaje mi sie, ze historia transakcji z gieldy, zwlaszcza jek wydruk, sa nic nie warte. Dla mnie nie bylyby zadnym dowodem.
Przykladowo, chce wyprac 10btc, co robie? Hmm...
1. Biore gleboki oddech,
2. Zakladam konto na gieldzie bez KYC,
3. Kupuje 1 BTC w bitomacie, kantorze, obojetne, przelewam na gielde, zachowuje potwierdzenie zakupu.
4. Tajne 10 btc na innej gieldzie zamieniam na inna walute, powiedzmy na 1000 LTC i przelewam na gielde z pkt 2 i zamieniam ponownie na 10 BTC. I mam swoje 11BTC w jednym miejscu.
5. Czekam miesiac
6. Przez miesiac obserwuje shitcoiny, ktore robia pompki po 200% a na pewno takie beda i przygotowuje historie transakcji :)
7. Gdy z mojej historii transakcji wynika juz ze jestem zajebistym trejderem, trafialem w pompki na shitcoinach i udalo mi sie zrobic 11 BTC z jednego - historie ladnie drukuje.
8. Przelewam 11btc z gieldy do bitomatu albo gdziekolwiek zamieniam na fiaty.
9. Drukuje paragon, podpinam historie transakcji gieldowych.
10. Place podatek od 10btc

Albo cos przeoczylem albo historia transakcji jest nic nie warta...
Dopoki jakis urzad nie wystapi do gieldy o potwierdzenie tej historii to mozna przedstawic co się chce.
Co innego gdyby gielda rozliczala i wysylala PITa do urzedu tak jak biura maklerskie.

Oczywiscie to nie jest porada inwestycyjna ale jedna z mnostwa mozliwosci, a ja stoje na stanowisku, ze nalezy uczciwie placic podatki.

Co przegapilem? Bo to nie moze przeciez byc takie proste...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Rumcajs » poniedziałek, 17 lutego 2020, 03:17

No stąd też mój wątek że żaden wydruk z drukarki z histori transakcji wcale nie musi być wiarygodny dla US bo może być wydrukiem z photoshopa. Co będziecie dawali dalej US-ym, login i hasło do konta na giełdzie żeby sami sobie sprawdzali ? Ledgery i Trezory z PINami "do wglądu" ?
Moje ulubione powiedzenie: "Jak brzmi chiński śmiech przez telefon ?" Jak US z polski zwróci się z zapytaniem do chińskiej giełdy o przysłanie potwierdzenia historii transakcji.
Przypomina mi sie znany polski film barei MIś gdzie na poczcie pani tłumaczy że nie ma takiego miasta jak Londyn, jest tylko Lądek lub Lądek Zdrój

Dodano po 19 minutach 9 sekundach:
@bl4ck
I dlaczego mam cokolwiek sprzątać jak z przepisów nie wynika że jest jakiś obowiązek dokumentowania swoich historii transakcji w kryptowalutach, wypłacam tyle ile chce i skoro nie mam czy ktokolwiek nie ma udokumentowanej historii wstecz odkąd kupił pierwsze kryptowaluty (moglo to byc 11 lat temu nawet) to najwyzej sobie kosztów o to nie odliczy, ale że w ciagu kilku lat wartosc BTC i innych krypto wzrosła o kilkatysięcy % to te koszty im ktoś dawniej kupował tym bardziej są bez znaczenia. Odliczenie kosztów jest tylko przywilejem jak to nawet w ustawie chyba było sformułowane bo ostatnio często ten zwrot czytałem, więc jak ktoś ma w dupie taki przywilej z przed wielu lat lub stracił i tak możliwośc wykazania tego kosztu bo giełda nie istnieje lub wykopał btc to nie wiem w jakim celu miałby ktos pilnować dalej co wymieniał na co jak to wszystko nie podlega wykazowi w PIT. A żeby wykazać przykładowy zysk z 1 btc na 11 btc to jednak ktoś czyli US skoro nie my ktoś to musi przeliczyć i jak handle były w milionach transakcji i na różnych parach bo coinX/btc, coinY/Eth, coinZ/USDT i tak wkolko i na 20 gieldach to kto i jak to w ogole wyliczy czy faktycznie z 1 btc zrobiło się 11 btc ? US to wyliczy ? Bo ja nie umiem na pewno. Jak porównać ceny w satoshi, ethoshi, usdt z wielu różnych dat na przestrzeni lat nie mając tabel kursów krypto z NBP, dlatego napisałem o NBP bo to dotyczy sprzedaży krypto na fiat innej waluty np Euro czy USD więc nie udawaj greka że nie wiesz po co to pisałem właśnie o NBP ale najlepiej nazwać to "bełkotem". Ale umiem zapłacić podatek 19% od tego co wypłaciłem na fiat pln i podejrzewam że wiekszośc osób też to umie. WIęc nie widze sensu po co trzymać historie transakcji, US i tak tego nie jest w stanie przeliczyć czy był zysk z 9 btc na 10 btc skoro nawet my po paru latach wymian nie umiemy bo ceny w USDT i satoshi sie bezustannnie zmieniają a bez wyjscia na fiaty można mieć zysk w BTC (niepodlegający opodatkowaniu !!!) a mieć stratę w fiatach pln bo cena bita spadła. To jest wielki chaos, chyba że rozpatruje się podatek ściśle podpięty pod wypłatę fiat i od tego 19% to już jest proste, pomijam wysokośc tego podatku która jest za duża może się doczekamy regulacji z UE szybciej niż coś normalnego własnego u nas.

Dodano po 10 minutach 52 sekundach:
A kwoty z przykładów celowo podawałem wysokie żeby ktoś nie pisał że przy małych kwotach to nie ma sie co przejmować.
Prawo powinno być jednakowe dla wszystkich bez względu czy ktoś operował 1000 zł czy 100 000 zł i jak 100 000 to już powinien sie przejmować a jak mniej to nie. Chodzi mi o to żeby ludzie nie chowali głowy w piasek jak z zaległymi pcc z myślą "a może sie uda" "a może nie trafi kontrol na mnie" bo to nie jest żadne rozwiązanie bo przepisy powinny być jasne i jak najbardziej proste, skoro teraz do trade krypto nie mozna zakladac firmy to podatki powinny być jak najprostsze żeby wiekszość ludzi osób fizycznych była w stanie je wyliczyć i zapłacić, inaczej z danych z każdego kraju świata wynika że im podatek jest bardziej skomplikowany tym mniej ludzi go płaci aż po udawanie że nie istnieje. Jak rząd chce naszych pieniędzy to niech się cieszy że w ogóle ktoś normalny zamiast wyjechać stad ma ochote płacić 19% podatku od własnych pieniędzy które już wcześniej były opodatkowane gdy brał pensje a państwo nic nie robiło tylko wyciąga teraz ręke po 19% bo innym trzeba dać na krowe plus, świnie plus i psa plus. Jak z podatkiem na TVP czy radio, ktoś nie ogląda ale płacić musi, ktoś ma Netflixa z telewizorem ale musi płacić bo ma telewizor chociaż telewizji nie ogląda a Netflix idzie przez internet.

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: koparki » poniedziałek, 17 lutego 2020, 06:51

@Rumcajs niepotrzebnie się nakręcasz, skonsultuj się z kilkoma specjalistami jak kwota jest tego warta . Nic nie poradzisz na to że otoczenie prawno-skarbowe jest inne niż Ty byś chciał.
---

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 17 lutego 2020, 08:40

@japu
Fałszowanie nieźle to już w ogolę nic nie pokazywać lepiej i mówić. W twoim "myku" nie zgadzają się adresy :)

@Rumcajs
Z przepisów nigdy nic nie wynika jasno jak byś odkrył Amerykę a skoro czegoś sam nie potrafisz idziesz z tym tym do ludzi którzy potrafią.
Mnie osobiście rozwala twoja logika myślenia a wręcz jej brak to się nazywa myślenie życzeniowe.

Myślenie życzeniowe (ang. wishful thinking) – sposób rozumowania i podejmowania decyzji opierający się na wizji „optymistycznego scenariusza” w miejsce odwoływania się do dowodów i racjonalności. Może być także jednym z objawów psychozy reaktywnej, nerwicy, a nawet schizofrenii.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości