Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: japu » środa, 22 stycznia 2020, 09:27

gr0g pisze: wtorek, 21 stycznia 2020, 22:59rzucam jeszcze jedno opracowanie, które wydaje się ciekawe
Faktycznie bardzo ciekawa praca. Tak ciekawa, że aż się do niej odniosę. Otóż już na stronie 3 czytamy:

"Szczególną formą oszustwa jest oszustwo podatkowe polegające na zaniechaniu
ujawnienia przedmiotu opodatkowania poprzez ukrycie stanu faktycznego
istotnego dla wymiaru podatku. Na gruncie podatku dochodowego oznacza
to zatajenie przychodów"

To kolejne potwierdzenie teorii, że na gruncie PIT można swobodnie kupować krypto, handlować nimi bez wychodzenia na FIATY i będąc w zgodzie zarówno z doktryną jak i ustawą nie generować zdarzenia podatkowego.
Sednem sprawy, z punktu widzenia PIT, jest przychód który wg. ustawy powstaje w momencie zamiany krypto na fiat i takie zdarzenie jest już istotne i przychód po odliczeniu kosztów (o ile ktoś chce odliczać - bo obowiązku nie ma, koszty to przywilej) stanowi dochód do opodatkowania.
Autor stwierdza również, że:

"Opodatkowanie dochodów nieujawnionych nie ma miejsca
tam, gdzie znany jest faktyczny przychód podatnika oraz jego źródła."

Zatem jeśli nie widzę podstaw by po sprzedaży krypto za 100 lat nawet, o ile potrafimy wykazać, że zostały nabyte legalnie i za legalnie posiadane środki, groziła nam sankcja za nieujawniony dochód czy przychód - w końcu sami go ujawniamy i - jak sam wspomniałeś - blockchain go uwiarygodni/udowodni/uprawdopodobni.

A PCC to sprawa otwarta...Może się okazać, że nie będzie się opłacało sprzedawać krypto bo PCC zje wszystko z nadwyżką. Może się okazać, że na gruncie prawa europejskiego (a póki co takie jest dla nas istotne - chyba, że będzie PolExit) PCC zostanie wyśmiane (wcale bym się nie zdziwił). Tak jak pisałem wcześniej - sporo zależy od tego do czego i jak traktujemy trading.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Bagder » środa, 22 stycznia 2020, 12:36

gr0g pisze: wtorek, 21 stycznia 2020, 22:59na kolejny rok przenoszone są koszty, a nie wydatki, skoro koszty stanowią wydatki opisane w przepisie

Zgadza się, wydatki poniesione na zakup waluty wirtualnej, która została zbyta w danym roku podatkowym stanowią koszty. jeśli koszty będą większe niż przychody z danego roku - zostają przeniesione na kolejny rok.
Przykład 1: Kupiłem 1 BTC za 30000 zł i sprzedałem za 40000 zł. Mam prawo odliczyć wydatki 30000 zł od przychodu przed opodatkowaniem.

I to jest w zasadzie jedyny przykład, który nie budzi wątpliwości, czyż nie tak?


Przykład 2. Kupiłem 1 BTC za 30000 zł i sprzedałem 0,5 BTC za 20000 zł. W jakiej wysokości mogę odliczyć koszty i czy mogę je przenieść na kolejny rok?

Przy teorii "jednego worka" - nadal zaliczam 30000 zł w koszty, których nadwyżkę przenoszę na kolejny rok. Przy ścisłej wykładni przepisu - kosztem bezpośrednim sprzedaży 0,5 BTC jest tylko 15000 zł. W konsekwencji przychód 20000zł - koszty 150000 zł = 5000 zł do opodatkowania. Na kolejny rok mam prawo przenieść 15000 zł kosztów, a o ile sprzedam przypadające na nie pozostałe 0,5BTC, odliczyć je od przychodu.

Przykład 3: Kupiłem 1 BTC za 30000 zł i sprzedałem za 20000 zł. Mam prawo odliczyć wydatki 30000 zł od przychodu przed opodatkowaniem?
Ale czy mam dodatkowo prawo odliczyć koszty ponad przychody, czyli przenieść stratę na kolejny rok? ustawa mówi o przeniesieniu "kosztów" - a nie "strat".

jeszcze można podać parę przykładów... Kluczowe jest pojęcie "bezpośrednio". Jak zapewne większości tutaj wiadomo - przynajmniej tej która kiedykolwiek rozliczała handel towarami - że koszt bezpośredni oznacza sytuację 1:1, czyli kupiłem 100 opakowań ołówków - sprzedałem 50 opakowań - to kosztem w danym roku podatkowym poniesionym bezpośrednio na osiągnięcie przychodu - jest wydatek jedynie na te 50 opakowań. Oczywiście prawo przewiduje również możliwość zaliczenia w koszty tych pozostałych ołówków - ale nie jako koszty bezpośrednie - tylko pośrednie jako np. zdarzenia losowe - kradzież, zniszczenie... Jeśli nadal są na stanie na koniec roku - wydatki te są przenoszone na kolejny rok.

W przypadku kryptowalut ustawa nie wspomina o kosztach pośrednich, czyli na przykład - nie można sobie zaliczyć wydatków na zakup portfela sprzętowego do kosztów lub utraty części walut wirtualnych z powodu kradzieży czy "zaniknięcie" giełdy. Jest to dosyć wyraźnie wpisane w treść przepisów.

I jeszcze jedno - @gr0g jak słusznie zauważasz - nie można akumulować wydatków na kolejne lata, czyli muszą to być koszty. Z tego wniosek, że jak ktoś kupił wcześniej waluty wirtualne - i ich nie sprzedał w danym roku, to nie ma prawa do odliczenia wydatków na ich zakup w kolejnych latach, za wyjątkiem pierwszego roku obowiązywania przepisów tj. 2019. Jest to wyjątek wynikający z przepisów wprowadzających zmianę, co można uzasadnić z łatwością - że bez takiego przepisu podatnik utraciłby "prawo nabyte" do odliczenia kosztów w momencie sprzedaży , które obowiązywało przed zmianą (do 31.12.2018) i na które to prawo mógłby się powołać w kolejnych latach odliczając wydatki dopiero przy sprzedaży.

Jeszcze jedno zastrzeżenie - doprawdy nie wiem - jak rozliczać te przykłady. Pokazuję jedynie możliwą interpretację przepisów.

Pity 38 można składać dopiero od 15 lutego do końca kwietnia. I radzę wytrzymać prawie do końca, żeby nie było tak, jak z tegorocznymi Pit-ami 11, które niektórzy składają już trzeci raz - bo co chwilę zmienia się interpretacja.
Sic semper evello mortem tyrannis

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » środa, 22 stycznia 2020, 13:33

japu pisze: środa, 22 stycznia 2020, 09:27To kolejne potwierdzenie teorii, że na gruncie PIT można swobodnie kupować krypto, handlować nimi bez wychodzenia na FIATY i będąc w zgodzie zarówno z doktryną jak i ustawą nie generować zdarzenia podatkowego.
Sednem sprawy, z punktu widzenia PIT, jest przychód który wg. ustawy powstaje w momencie zamiany krypto na fiat i takie zdarzenie jest już istotne i przychód po odliczeniu kosztów (o ile ktoś chce odliczać - bo obowiązku nie ma, koszty to przywilej) stanowi dochód do opodatkowania.

Odnoszę się do ukrywania dochodów z lat ... 2017, 2018 (co podpowiadali doradcy podatkowi - ciekawe czy nie grożą za to jakieś konsekwencje :twisted: i czy nie potraktują ich jak honeypot-y :lol:), a Ty, zdaje się, piszesz o nowych przepisach.
Co do braku konsekwencji za niezgłaszanie kosztów to nie byłbym taki pewien, bo parę stron dalej piszą jak to wygląda w praktyce:
Należy także zwrócić uwagę na niewłaściwą praktykę organów podatkowych w zakresie ustalania odpowiedzialności za czyny, które na gruncie
obecnie obowiązującego Kodeksu karnego skarbowego nie stanowią czynów
zabronionych. Mowa tu o przypadkach, kiedy podatnik nie dopełnia obowiązku złożenia deklaracji podatkowej, ale uchybienie to nie wpływa na narażenie
podatku na uszczuplenie. Organy podatkowe przyjmują, że samo zaniechanie
obowiązku złożenia deklaracji wypełnia znamiona czynu z art. 54 k.k.s., nawet
jeżeli narażenie podatku na uszczuplenie nie miało miejsca, ani z zamiarem
bezpośrednim, ani z zamiarem ewentualnym.
Jak ktoś chce się potem szarpać z urzędnikami, to może nic nie wpisywać, tylko nie rozumiem dlaczego, skoro każdemu powinno zależeć na zgłoszeniu kosztów :roll: no chyba, że ma coś do ukrycia.

@Bagder W przepisach jest mowa o wydatkach bezpośrednio poniesionych na zakup - czyli chodzi o wykluczenie odsetek od kredytów wziętych na kupno krypto, wydatków na portfele sprzętowe, komputery itp. Nie ma tam mowy o `kosztach bezpośrednich` w tym pojęciu o którym wspominasz.
Bagder pisze: środa, 22 stycznia 2020, 12:36I jeszcze jedno - @gr0g jak słusznie zauważasz - nie można akumulować wydatków na kolejne lata, czyli muszą to być koszty. Z tego wniosek, że jak ktoś kupił wcześniej waluty wirtualne - i ich nie sprzedał w danym roku, to nie ma prawa do odliczenia wydatków na ich zakup w kolejnych latach, za wyjątkiem pierwszego roku obowiązywania przepisów tj. 2019. Jest to wyjątek wynikający z przepisów wprowadzających zmianę, co można uzasadnić z łatwością - że bez takiego przepisu podatnik utraciłby "prawo nabyte" do odliczenia kosztów w momencie sprzedaży , które obowiązywało przed zmianą (do 31.12.2018) i na które to prawo mógłby się powołać w kolejnych latach odliczając wydatki dopiero przy sprzedaży.

Gdzie coś takiego napisałem :shock: Tłumaczę Tobie, że w przepisach wyraźnie napisane jest, że koszty to wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej (nie odsetki, nie wydatki na sprzęt, dojazdy itd.) i z nadwyżka tych kosztów, przenoszona jest na kolejne lata. Nie można wybierać sobie słów, składać je w dowolnej kolejności i dopasowywać do innych pojęć, bo wg tej zasady jesteś w stanie ułożyć sobie cokolwiek.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Bagder » środa, 22 stycznia 2020, 13:56

@gr0g Oczywiście, że masz rację. Należy odczytywać przepisy w całości.
gr0g pisze: środa, 22 stycznia 2020, 13:33 koszty to wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej (nie odsetki, nie wydatki na sprzęt, dojazdy itd.)
Tak - zgoda, a jakim zatem prawem chcesz doliczyć do kosztów zbycia 1 BTC wydatki poniesione na nabycie 10 BCH (innej kryptowaluty, lub żeby trzymać się przykładu: do kosztów zbycia 0,5 BTC wydatki na zakup pozostałej części 0,5 BTC ? Jesteś w stanie wykazać, że zakup 1 BTC aby sprzedać 0,5 BTC był wydatkiem bezpośrednio poniesionym?

I żeby nie było, jestem wielkim fanem teorii "jednego worka". Stwarza to prawdziwe podatkowe eldorado, swoiste perpetuum mobile. Aby nie płacić podatków - należałoby na koniec roku kupić więcej kryptowalut niż się sprzedało. Zamiast zapłaty 19 % nawet opłacałoby się zaciągnąć pożyczki w lichwiarskich firmach - zawsze 9 % to mniej niż 19%... a jeszcze można to zniwelować jeśli cena ruszy w górę i będzie można osiągnąć zysk na pokrycie odsetek. Kto wie, może taki był zamiar ustawodawcy?
Sic semper evello mortem tyrannis

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » środa, 22 stycznia 2020, 14:31

Prowizja w mBanku za kredyt gotówkowy to 14,99%, dojdą jakieś tam odsetki (minimum 3 miesiące), do tego prowizje dla giełd, spread i... ryzyko. Jak potrafisz przewidzieć kurs o kilka pipsów to bierz kredyt i graj z dźwignią - nie potrzebujesz do tego rollować sobie zaległego podatku, który i tak w końcu trzeba będzie zapłacić.
Znajomy opowiadał mi o sposobie spłacania jednej karty kredytowej drugą - płacił kilka % prowizji za przelewy przez jakieś firemki (zdaje się kantory online) i udawało mu się odwlekać dług miesiącami... ale w ten sposób nie zarabia się pieniędzy, tylko traci - a zobowiązanie zostaje.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » środa, 22 stycznia 2020, 15:23

Ale przecież takie samo "eldorado" z przeciąganiem płacenia podatków i jeden "worek" mamy na akcjach.... więc w czym problem .... ?

A i jeszcze przed nowymi przepisami firmy również wrzucały wszystko w jedne worek i liczyły koszt zaraz po zakupie nie dopiero przy sprzedaży.... więc w czym problem .... ?

I co to za eldorado i worek skoro oddzielili grubą kreską wszystkie inne koszta od inwestowania w kryptowaluty.
Ostatnio zmieniony środa, 22 stycznia 2020, 15:40 przez bl4ck, łącznie zmieniany 2 razy.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: japu » środa, 22 stycznia 2020, 15:30

gr0g pisze: środa, 22 stycznia 2020, 13:33Jak ktoś chce się potem szarpać z urzędnikami, to może nic nie wpisywać, tylko nie rozumiem dlaczego, skoro każdemu powinno zależeć na zgłoszeniu kosztów no chyba, że ma coś do ukrycia.
Juz na początku wklejonego przez Ciebie cytatu widnieje "niewłaściwej praktyki organów podatkowych". Mamy zatem przypadek nie tyle niezłożonej deklaracji podatkowej, a błędnie wypełnionej deklaracji podatkowej prawda? Błąd nie wpływa na uszczuplenie podatku zatem zasadzie jedyna konsekwencja to koniecznosc zlozenia ewentualnej korekty deklaracji z poprawnym naniesieniem kosztów zakupu. O ile w ogole nie zostanie przekroczony termin waznosci tej deklaracji - ale nie wiem czy sie sklada korekty do pit'a sprzed 10 lat...

Natomiast ja w ogole nie odnosze sie do ukrywania dochodow z lat 2017-2018 i wczesniejszych. Rozpatruje tylko przypadek gdy ktos we wczesniejszych latach, albo i teraz dokonuje samych zakupow i ew. trejdowal i trejduje tylko krypto-krypto. PCC pomijam, analizuje tylko plaszczyzne PIT.

Tak czy inaczej wpisujac regularnie koszty nabycia krypto do PIT'a zasadniczo zglaszasz sie do grupy kryptowaluciarzy :) Jesli np. sprawa z PCC bedzie kiepska i sie okaze ze 10 lat, ze trzeba zaplacic PCC za 10 lat, to nie zglaszajac nic w kosztach nie bedziesz na widelcu jak posiadacz krypto...
Moze sie tez okazac, ze kupione obecnie za 10tys waluty beda warte 100mln - serio bedziesz sie martwil kosztem 10tys i podatkiem nizszym o ~2tys?
Moze sie tez okazac, ze waluty beda warte 1tys i zarzucisz w ogole temat. Serio bedziesz sie przejmowal poniesionym kosztem 10tys?
Jak wspomnialem wczesniej, wszystko zalezy od charakteru kryptowalutowej dzialalnosci.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » środa, 22 stycznia 2020, 16:01

@japu Pokazuję Tobie, że istnieje taka praktyka urzędów skarbowych i potem prawdopodobnie trzeba się z nimi szarpać jak czegoś nie zgłosisz. Nie rozważam czy to jest właściwe zachowanie czy nie. Z tego co opisujesz, jak okaże się, że nie wykazywałeś kosztów z zamiarem uniknięcia jakiegoś ewentualnego podatku to sprawiasz, że zdanie autora o nieprawidłowości stosowania takich praktyk przez organy podatkowe staje się fałszywe.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: japu » środa, 22 stycznia 2020, 16:39

gr0g pisze: środa, 22 stycznia 2020, 16:01 Z tego co opisujesz, jak okaże się, że nie wykazywałeś kosztów z zamiarem uniknięcia jakiegoś ewentualnego podatku to sprawiasz, że zdanie autora o nieprawidłowości stosowania takich praktyk przez organy podatkowe staje się fałszywe.
Nie moge sie zgodzic poniewaz musimy sie poruszac na gruncie istniejacych przepisow. Poki co te sankcjonuja jedynie narazenie skarbu panstwa na straty w przypadku ukrycia przychodu lub nienaleznego naliczenia kosztow/ulg.
Co do przyszlosci to ciezko cos przewidziec - zakupow telewizora nie zglaszasz a byc moze kiedys beda scigac tych, ktorzy kupili sprzet pozwalajacy na ogladanie czegos wiecej niz telewizja rzadowa?
Trzymalbym sie raczej tego, ze prawo musi byc tez zdroworozsądkowe. Jedni inwestuja w znaczki, inni w monety, a jeszcze inni w kryptowaluty. Dopoki srodki wydatkowane na te inwestycje pochodza z legalnego zrodla, a dochod z inwestycji zostaje opodatkowany dopóty ciezko zarzucic komus przestepstwo/wykroczenie.

Niemniej nieustanie zastanawiam sie nad tym jaki jest prawdziwy powod regulacji nakazujacej (poniekąd) umieszczenie w PIT za 2019 rok nierozliczonych wczesniej kosztow. Zbieramy haki? Robimy liste do sprawdzania?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Rumcajs » środa, 22 stycznia 2020, 17:08

@Bagder

Co do tej cześci co napisałeś o "perpetum mobile" to Bl4ck mnie ubiegł bo też chciałem to napisać że przecież na normalnych akcjach jest to samo z "rolowaniem" podatku.
Wydaje mi się że ty myślisz z punktu widzenia firmy / JDG że co roku trzeba zakończyć wyliczyć i zapłacić podatki bo inaczej to mamy jakiś raj podatkowy czy coś. Nie bez powodu uznano krypto do celów podatkowych jako zyski kapitałowe (podatek belki) jak w akcjach.
To nie firma gdzie jest towar są faktury są pracownicy i trzeba all rozliczyć na koniec roku i zapłacić podatek. Handel na giełdzie akcjami to jest inwestycja na wiele lat, większość inwestorów giełdowych podobno w ciągu ostatniego roku ani nie kupiło ani nie sprzedało żadnych akcji, bo są long term i nawet kupno tylko w odpowiednim momencie. Krypto jest podobne ludzie kupują na lata, mimo że nie jest akcjami ani prawem własności do projektu jeśli jakiś powstał jako firma lub fundacja a głownie płacidłem czyli pod spekulacje, jednak na giełdzie też się gra pod spekulacje.
Nikt graczom giełdowym nie będzie kazał sprzedawać ich akcji co trzymają 31 grudnia zeby 1 stycznia nowego roku odkupić żeby się mogli "rozliczyć" i ich zgolić na podatki do zapłacenia, nikt też nie może kazać ludziom sprzedawać swoich coinów i ich odkupować co roku (czesto to nawet niemozliwe przy wiekszych ilosciach coinów), więc wg mnie to wszystko to co pisałeś o kosztach bezpośrednich-pośrednich jest czysta spekulacja i s-f i tak na pewno nie jest jak piszesz. Próbujesz w przykładach rozdzielać na siłe kryptowaluty na ich rodzaje i ilości - tworzysz z tego praktycznie stare FIFO czy coś w tym stylu.
Ale właśnie te zmiany od 2019 r. są tak omawiane wszedzie że wiekszość zrozumiała że ma być właśnie jeden wielki magic worek do którego wrzucamy wszystko jak leci, to ma być jak mi się wydaje i ustawodawca planował sposób dla normalnych ludzi aby potrafili się rozliczyć szybko i prosto bo jakby było za skomplikowanie to wiadomo że ludzie wtedy się nie rozlicza i straci ostatecznie państwo bo nie bedzie z tego podatków , więc najlepsza opcja to uproszczenie wszystkiego maksymalnie.
Więc wg mnie to ma być jeden wielki worek i wszystkie koszty nawet te ujemne będzie się przenosiło na kolejny rok. Ujemne w sensie nadwyżka kosztów nad przychodami to nie jest strata jak to klasyfikujesz tylko dalej są koszty i z ustawy wynika że je wtedy sie przenosi na kolejny rok, bo inaczej bylibyśmy w punkcie 31 grudnia że trzeba by realizować straty na siłę lub realizować zysk na siłe byle się rozliczyć bo inaczej "coś" przepadnie.
Z pierwszego postu w tym temacie z ustawy:
16. Nadwyżka kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14, nad przychodami z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej uzyskanymi w roku podatkowym powiększa koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej poniesione w następnym roku podatkowym.
Z samego tego artykułu wynika że nadwyżka kosztów nie jest więc stratą i się ją przenosi na kolejne lata.
Ostatecznie i tak trzeba w którymś momencie wyjść z jakimś zyskiem jeśli się ma, tak jak i z akcji a ludzie mają ograniczoną ilosc lat życia i nikt normalny nie będzie holdował coinów 20 lat bez realizowania po drodze zysków i wtedy zapłaci i tak podatek.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » środa, 22 stycznia 2020, 20:48

@Rumcajs
Ja Ci powiem jedno mnie to znaczy więcej ;)

A tak teraz humorystycznie słyszeliście o Panu który zaparkował auto, nie wiedział w jakiej jest strefie i postanowił kupić bilet na tą najdroższą strefę, wraca do auta mandat za brak biletu .. :D ... ciekawe czy za zapłacony podatek w nadmiarze jest też mandat :D

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Bagder » środa, 22 stycznia 2020, 20:53

@Rumcajs Chciałem napisać: Mój drogi Rumcajsie!
Po pierwsze jeszcze raz podkreślę - poczekajmy na oficjalne objaśnienia.
Po drugie - ja tylko rozważam możliwe interpretacje.
Po trzecie - waluty wirtualne to nie akcje, którymi sobie można co najwyżej podetrzeć wiadomo co, i to pod warunkiem jak się je posiada w formie papierowej. Waluty wirtualne to łatwo zbywalne walory. Nie potrzeba do ich wymiany na inne dobra żadnych pośredników, maklerów, notariuszy itd. Po prostu możesz sobie kupić za nie placek kukurydziany w Zimbabwe. Nie wiem czy mamy umowę z Zimbabwe o unikaniu podwójnego opodatkowania - gdyby ktoś koniecznie chciał się opodatkować od takiej transakcji.... Nie będę się rozpisywał dalej - mam nadzieję, że wiesz co mam na myśli..
Nie jest też powiedziane - a moim zdaniem wręcz pewne - że obecne przepisy nie zostaną zmienione. Rolowanie podatku jest w tym przypadku jak najbardziej uzasadnione.

@gr0g zawsze można wziąć pożyczkę online i z niej zrezygnować, co jest prawem konsumenta.... Zero kosztów, cel podatkowy wypełniony... i jeszcze ktoś wykona plan sprzedaży za dany rok...

Naprawdę czekam na potwierdzenie "tego" magicznego worka. Hulaj dusza, piekła nie ma...
Sic semper evello mortem tyrannis

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Rumcajs » środa, 22 stycznia 2020, 23:08

@Bagder

wiem że to były rozważania jednak od niektórych włos się jeżył na głowie jakby miało tak być, wydawało mi się i chyba innym też że cała ta regulacja podatków od krypto miała na cele uproszczenie wszystkiego na maxa żeby ludzie decydowali się jednak zapłacić ten wysoki podatek 19% w zamian za maksymalne uproszczenie w stosunku do tego co było w poprzednich latach, nie wyobrażam sobie innej sytuacji że państwo by chciało ludzi zrobić w balona jakimiś z dupy wyjętymi interpretacjami po to dali osobne przepisy o krypto, inaczej praktycznie nikt by tych podatków nie płacił poza tymi co już muszą z różnych przyczyn. Dlatego wierze w interpretacje jednego worka rozliczanego tylko koszt i przychód i kto chce niech holduje i rolluje a kto chce to wypłaci na fiat i zapłaci podatek.
Na rollowaniu i tak głownie bogaci skorzystają bo drobni gracze potrzebują wypłacać cześć zysków na konsumpcje bo im lata życia uciekają i nie chcą czekać jakimś rollowaniem a bogaci mają dużo kasy i pewnie z innych źródeł skoro są bogaci więc mogą sobie pozwolić na rolowanie pare lat czekając aż UE wymyśli jakieś jednolite przepisy dla wszystkich krajów (a moze nawet zniosą podatki od krypto i uznają to jako środek płatniczy) lub po prostu coś wymyślą nawet jesli to zwykła zmiana rezydencji podatkowej a zwyklego szaraka z paroma tysiakami w krypto nie bedzie i tak stac na zmiane rezydencji lub rollowanie w nieskonczonośc zysku o ile jakiś będzie.
Ja na pewno poczekam ze złożeniem PITu przynajmniej do 28 kwietnia bo nie chce być zaskakiwany jakimiś interpretacjami pod koniec marca czy w kwietniu jak w 2018 roku było i innym też radze poczekać z czymkolwiek do konca terminu na składanie PIT. Jak będzie coś nie tak zawsze można zapomnieć że sie kiedyś tam miało jakieś bajtkoiny w komputerach ;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: maky » czwartek, 23 stycznia 2020, 07:59

japu pisze: środa, 22 stycznia 2020, 16:39zakupow telewizora nie zglaszasz
Jesteś pewien? A abonament RTV? ;P
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Anunaki » czwartek, 23 stycznia 2020, 08:17

Bagder pisze: środa, 22 stycznia 2020, 12:36 Z tego wniosek, że jak ktoś kupił wcześniej waluty wirtualne - i ich nie sprzedał w danym roku, to nie ma prawa do odliczenia wydatków na ich zakup w kolejnych latach, za wyjątkiem pierwszego roku obowiązywania przepisów tj. 2019
--czyli jeżeli ktoś nie planuje sprzedaży krypto w 2019 czy 2020 to tak naprawdę chyba nie ma większego sensu wykazywać kosztów i się w pewnym sesnsie ujawniać z posiadaniem krypto.
To już lepiej sprzedać krypto za kilka lat bez kosztów i zapłacić od całości podatek*. Si?

*No chyba, że koszta jednak będą przenosić z roku na rok...aż do momentu ich odliczenia po wyjściu do fiat.
gr0g pisze: środa, 22 stycznia 2020, 13:33Jak ktoś chce się potem szarpać z urzędnikami, to może nic nie wpisywać, tylko nie rozumiem dlaczego, skoro każdemu powinno zależeć na zgłoszeniu kosztów no chyba, że ma coś do ukrycia.
--ano widzisz tu miałbyś przykład sytuacji gdzie podatnik nie widzi sensu zgłoszenia kosztów ;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Rumcajs » czwartek, 23 stycznia 2020, 10:34

@Anunaki
Podawanie kosztów nie jest obowiązkowe jest jedynie przywilejem zeby sobie je odliczyc od przychodu.
Wiele osob nie wykazało kosztów za wcześniejsze lata aby nie ujawniać się z posiadania krypto lub wystawić na kontrole zwłaszcza po rewelacjach ogłoszonych w marcu-kwietniu 2018r (duzo osob była po złożniu pit'a), więc jeśli sprzedali zapłacili i tak podatek od przychodu bo po takich wzrostach na bańce to i tak koszty były dla wielu znikome jeśli się dobrze wstrzelili z zakupami, może sie okazać że jeśli te nowe przepisy to jedna wielka ściema to będzie kontynuacja nie wykazywania kosztów a jedynie przychód ze sprzedaży jeśli ktoś ostentacyjnie wypłacał na swoje konto bankowe BO MYŚLAŁ że będzie normalnie teraz. Brak kosztów brak kontroli, PIT elektronicznie składany z tego co pamietam sam wylicza kwotę podatku więc co mają kontrolować czy przychód ktoś podał prawidłowy ? Tego akurat nie są w stanie stwierdzić bo przychód nie musi się zgadzać z wpływami na konto bankowe do ktorego zreszta nie maja dostępu bez nakazu sądu o ile sie nie mylę.

Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 14 lipca 2018
Reputacja: -2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: blahzays » czwartek, 23 stycznia 2020, 12:48

@Rumcajs no ale podobno w sytuacji gdy jest przychod a nie ma kosztow, to w US zapala sie czerwona lampka ze jest cos nie halo i jest wieksze prawdopodobienstwo kontroli (?)

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Bagder » czwartek, 23 stycznia 2020, 16:17

@Anunaki Wszystko zależy od skali i oficjalnej interpretacji dotyczącej tych kosztów. Jeśli to będzie interpretacja "magicznego worka" a kwota poniesiona na zakupy znacząca (choćby i 1000 zł). To jak najbardziej warto wykazać te koszty. Mimo wszystko wskazane było sprzedać parę satoshi, żeby nie powstał problem, że są koszty a nie ma żadnego przychodu... (tak jak w Vacie - aby odliczać VAT naliczony - trzeba dokonać pierwszej sprzedaży - oczywiście nie ma tu takiego dosłownego przepisu).
Sic semper evello mortem tyrannis

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Rumcajs » czwartek, 23 stycznia 2020, 16:32

blahzays pisze: czwartek, 23 stycznia 2020, 12:48 @Rumcajs no ale podobno w sytuacji gdy jest przychod a nie ma kosztow, to w US zapala sie czerwona lampka ze jest cos nie halo i jest wieksze prawdopodobienstwo kontroli (?)
to zależy od kwoty mi sie wydaje. Jak ktoś ma kilka tysiaków pln to pewnie nic nie bedzie bo dla nich (US) to grosze ale jak ktoś bez wykazanych kosztów wypłaci sobie np 100k pln+ czy więcej np 500k i chce zaplacić od nich te 19% podatku to nie wiem czy nie spytają a skąd te pieniądze są ? A ściślej skad były pieniądze na kupienie tej kryptowaluty wartej przykładowe 100k pln której się wykazuje sprzedaż do opodatkowania. Pokazanie z internetu wykresów z wzrostami BTC o kilka tysięcy % może nie być wystarczające dla nastawionych na wyniki (czyt. ściągniete extra podatki) urzedników. Od tego zależą przecież ich premie i awanse od szeregowych pracowników aż do samej góry. Statystyki teraz są najważniejsze. A wiadomo że co roku musi być lepsza niż rok wczesniej bo inaczej znaczy ze ktoś przecież gorzej pracuje niż wcześniej no nie ?
A żeby udowodnić skąd i kiedy to wypadałoby coś mieć a jak ktos kopał kryptowaluty lata temu i nic nie ma lub kupował na giełdach bez żadnych weryfikacji osoby lub face2face i po drodze robił dziesiątki różnych rzeczy których nie ma nawet juz po latach na komputerze śladu to co wtedy ?? Tego chyba nikt nie wie i to jest problem też. Poza tym jak ktoś kupił kryptowaluty przed bańką w 2017 i sprzedał później to nieraz te koszty to np 5% całego przychodu więc po cholere je wykazywać jak się nie ma i tak histori transakcji ze 100 różnych giełd z czego połowa giełd już znikła ? Ktoś kto prowadził handel wczesniej jako firma (JDG) to pewnie musial dokładniej pilnować i rejestrować kupno i sprzedaż przy rozliczaniu sie bo stosował np fifo lub lifo czy tam cos innego jeszcze ale młodzież niepełnoletnia czy studenci co sobie kupowali jako ciekawostke dla geeków lub dla zabawy kryptowaluty na pewno nie prowadzili żadnej dokumentacji co kupują i kiedy i za ile, nie wszyscy zakładali taki ogromny wzrost cen że aż za pare lat później sie okaże że od kryptowalut trzeba płacić w ogole jakieś podatki jak sie je sprzeda za pln.
Więc wg mnie na logike jak sie nie ma jako zwykła osoba fizyczna jak udokumentować kosztów z własnej "winy" to się powinno wykazywać przychód do opodatkowania 19% bez kosztów ale jak do tego podejdzie US to niemam zielonego pojęcia, pewnie dowiemy się za kilka lat jak zaczną się jakieś ninja "interpretacje" ogólne działające wstecz kilka lat np od teraz (PITu za 2019r). Dziś wydatków sztywnych państwa jest już około 80% a 10 lat temu było to 70%. W razie osłabienia gospodarki/kryzysu wydatki te pozostaną a na resztę trzeba będzie skaś wziąść pieniądze czyli zostaje podniesienie podatków gdy się okaże że brakuje na te 20% pozostałej częsci wydatków budżetowych. Więc kogoś trzeba będzie wydoić, czysta matematyka, jak gdzieś brakuje skaś trzeba wziąć.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: dingo » piątek, 24 stycznia 2020, 15:19

A jak w ogóle wygląda sprawa z działalnością gospodarczą po tych wszystkich zmianach? Jak ktoś nic nie robi dla pieniędzy tylko handluje krypto to musi mieć do tego działalność?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości