Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » czwartek, 9 stycznia 2020, 10:23

Pamiętaj, że odpowiedź na forum nie jest pomocą ani poradą prawną - jedynie dzielimy się wiedzą, która *wydaje się* nam aktualna. Możesz jeszcze zadzwonić na infolinię KIS, tylko najlepiej być przygotowanym i wiedzieć o co się pyta. Oczywiście ich odpowiedzi też nie są wiążące - zdarzyło mi się dzwonić do nich 2 razy pod rząd z tymi samymi pytaniami i udzielali różnych odpowiedzi :)

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: japu » poniedziałek, 13 stycznia 2020, 23:09

A ja się ciągle zastanawiam - czysto teoretycznie oczywiście - nad sytuacją, w której ktoś nie deklaruje w PIT poniesienia kosztów na zakup kryptowalut. Ani przed rokiem 2018, ani potem, ani nigdy.
Dokumenty potwierdzające zakup ma - czy to kupno kryptowalut kartą, czy to przelew na giełdę i historię transakcji, co do której nie wiadomo oczywiście czy jest coś w ogóle warta - niemniej jakiś papier jest.
Zatem nie mamy zadeklarowanych żadnych kosztów, walutami obracamy (bez wychodzenia na FIAT), zabawa na całego przez 10 lat powiedzmy - udało się i mamy 10x więcej krypto niż kupiliśmy, a w przeliczeniu na FIAT 100x więcej niż wydaliśmy. Sprzedajemy, deklarujemy przychód w PIT, koszty 0, dochód = przychód.
Czy to jest czysta sprawa? Brak wykazania kosztów nie naraża skarbu państwa na straty, wręcz przeciwnie - wspaniały podatnik, opodatkował przychód :) Karane jest narażenie skarbu państwa na straty, a tego tutaj nie mamy.
Celowo pomijam PCC na potrzeby tej dyskusji bo może ktoś w ogóle nie obraca tylko kupuje i kupuje a potem da dzieciom....
Po co zatem deklarować w takiej sytuacji zakupy i wykazywać poniesiony koszt?

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Bagder » środa, 15 stycznia 2020, 11:39

@japu Sprawa jest prosta. Jeśli nie masz obowiązku prowadzenia ewidencji, to nie musisz żadnych kosztów wykazywać. A nawet, jeśli masz, to nie musisz wydatków uznawać za koszt podatkowy.
Sic semper evello mortem tyrannis

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: japu » środa, 15 stycznia 2020, 14:21

@Bagder No tak ale z drugiej strony pasuje jednak trzymac ew. historie transakcji zeby kiedys, w razie czego pokazac, ze te kryptowaluty zostaly zakupione legalnie (bitomat,gielda etc.) a nie pochodza z nikąd. Długo trzeba trzymać takie potwierdzenia? Jeśli ktoś zgubi potwierdzenia zakupów i transakcji i za 15 lat sprzeda bez uwzględniania kosztów to wiadomo, że fiskus zapyta o pochodzenie krypto.
Będzie nawet gorzej niż przy ubiegłorocznych rozliczeniach z milionami przychodów i milionami kosztów przy dochodzi 1000zł :)

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Bagder » środa, 15 stycznia 2020, 15:45

@japu 15 lat to stanowczo za długi okres rozważasz... Nawet w Polandii wydaje się to małoprawdopodobne... 6 lat do końca roku to maks. Potem następuje automatyczne rozgrzeszenie i idziesz do nieba :lol: nawet jak coś nabroiłeś.

Poza tym - aktualne MF stawia na automatyzację (czytaj: szpiegowanie) - a więc - albo ten obecny system runie i to już wkrótce, albo i tak "wielki brat" będzie wiedział lepiej i sam nie tylko policzy, ale i pobierze podatki... Nie wiadomo, co gorsze...
Sic semper evello mortem tyrannis

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: japu » czwartek, 16 stycznia 2020, 08:53

Tak dla jasnosci, w ogole nie rozwazam unikania opodatkowania - raczej chodzi o uproszczenie zycia :)

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Anunaki » czwartek, 16 stycznia 2020, 08:54

@Badger zaraz zaraz czyli można przedstawiać skarbówce wersję w razie jak by zapytała, że po sprzedaży krypto i rozliczeniu podatku dochodowego (nie posiadając żadnych dowodów nabycia krypto tj. kosztów) jeżeli skarbówka zapyta skąd miałeś kryptowaluty to można powiedzieć, że kupiłem 7lat temu nie mam potwierdzeń i będzie wszystko cacy ponieważ jest obowiązek trzymania potwierdzeń tylko do 5-6lat? (jest jakieś rozróżnienie na zakupy prywatne i firmowe co do obowiązującego okresu trzymania potwierdzeń zakupu, czy jest ten sam? jaki?)

To samo tyczy się złota? Jeżeli nie masz potwierdzeń zakupu dóbr sprzedajesz niby po 7latach to wszystko jest ok jezeli odprowadzisz podatek od kwoty sprzedazy??? (bez pomniejszenia o koszt nabycia gdyż zgubiłeś faktury zakupu, nikt nie będzie fikał byś udokumentował skąd miałeś złoto, krypto?)

W sumie skoro rozliczyłeś legalnie, zapłaciłeś podatek dochodowy od pełnej kwoty, nie ukrywałeś tych środków...nie żyłeś za nie bez uprzedniego opodatkowania....to chyba nie można się do Ciebie przyczepić, kara 75% od całości raczej odpada bo ujawniłeś....natomiast jeżeli nawet wynikło by jakieś dodatkowe śledztwo na pochodzenie tych dóbr (skarbowe czy prokuratorskie) to jeżeli nie ma żadnych dowodów na pochodzenie kryminalne np. z dragów to poza śledztwem które się zakończy nic nie grozi? Czy są jakieś inne kary, czynności, obowiązki na brak posiadanych potwierdzen zakupu?
To, że nie rozliczasz kosztów przecież działa na niekorzyść posiadacza, bo musi zapłacić większy podatek...

Ma ktoś wiedzę jak jest?

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 4266
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 4263
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: pomorskie

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: kozaki_wiesi » czwartek, 16 stycznia 2020, 15:29

japu pisze: środa, 15 stycznia 2020, 14:21z drugiej strony pasuje jednak trzymac ew. historie transakcji zeby kiedys, w razie czego pokazac, ze te kryptowaluty zostaly zakupione legalnie (bitomat,gielda etc.) a nie pochodza z nikąd. Długo trzeba trzymać takie potwierdzenia?

W'ogle nie trzeba a w razie W wygrasz sprawę w sądzie. Jak np. pokazać historię transakcji z upadłej giełdy Bitmarket?

Mam natomiast pytanie:

1 stycznia 2019 roku weszły w życie przepisy regulujące obrót kryptowalutami. Z jednej strony wprowadziły długo oczekiwane regulacje w zakresie rozliczania kryptowalut, co jest korzystne dla osób, które zakupiły bitcoiny czy litecoiny w 2019 r. Jednak ci, którzy kupili je przed 2019 i nie sprzedali, teraz muszą opodatkować cały przychód z ich obrotu wysoką stawką 19% - to tylko jedna z niekorzystnych zmian dla osób, które wcześniej handlowały kryptowalutami.

Przyznam, że nie rozumiem pogrubionego zdania. Załóżmy, że w 2018 kupiłem 1BTC w 2018 i leży sobie nie ruszany na portfelu od momentu zakupu. Czy powyższy zapis oznacza, że muszę od niego zapłacić jakiś podatek? To chyba byłby absurd, nie?
"Wszystko mija, nawet najdłuższa żmija"
S.J. Lec

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 11 stycznia 2020
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: kapustka » czwartek, 16 stycznia 2020, 19:58

Według mnie to oznacza, że niezależnie czy obracałeś bitcoinem czy nie, ale kupiłeś go przed 2019 rokiem, musisz zapłacić od tego podatek. Tak jak to interpretuję. Jeśli faktycznie tak jest to nie mam złudzeń - fiskus zawsze działa na niekorzyść klienta

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » czwartek, 16 stycznia 2020, 21:25

@kozaki_wiesi Dla mnie to jakieś idiotyczne zdanie rodem z pudelka.
Artykuł już stary ale wyjaśnione jest wszystko jak należy powiedział bym że nawet łopatologicznie :)
https://rozliczkryptowaluty.pl/artykuly ... -w-2019-r/

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Bagder » piątek, 17 stycznia 2020, 11:45

@Anunaki Dokonam kilku rozróżnień. Zakupy firmowe i obowiązki ewidencyjne znajdziesz w przepisach, w zależności od formy w jakiej DG jest prowadzona mogą to być przepisy ustawy o rachunkowości wraz ze standardami rachunkowości, przepisy o prowadzeniu KPiR oraz ustawy podatkowe. Kropka.
Jako osoba fizyczna nic nie musisz - oprócz prawidłowego zgłoszenia przychodu do opodatkowania i zapłacenia podatku. MOŻESZ od przychodu przed opodatkowaniem odliczyć koszty. Koszty to wydatki, które poniosłeś na uzyskanie przychodów (z grubsza). Wydatki takie należy udowodnić na wezwanie. Urząd ma czas na sprawdzenie/weryfikację zeznania podatkowego do końca okresu przedawnienia. Standardowo jest to 6 lat (5 lat od końca roku podatkowego w którym był obowiązek złożenia zeznania podatkowego (np. Pit-36), czyli za przychody z roku 2019 termin ten upływa 31.12.2025r.. Od tego są wyjątki , których omówienie tutaj mija się z celem.

Drugie rozróżnienie to kwestia AML. Nie jestem specjalistą od tej wiedzy. Ale generalnie - jeśli ktoś stawia zarzut prania "skarpetek" lub wspieranie terroryzmu, to powinien to udowodnić. Nie ma potrzeby udowodniania swojej niewinności.

Wreszcie kolejna rozróżnienie - kryptowaluty są osobno uregulowane w PIT i CIT i mają osobne reguły wykazywania kosztów. I tu nadal nie mam pewności - jaką interpretację zastosuje KAS. IMHO - koszty zakupu kryptowalut należy wykazywać w roku poniesienia wydatków, za wyjątkiem pierwszego roku obowiązywania przepisów - gdzie koszty poniesione w latach poprzednich trzeba wpisać jednorazowo. Moim zdaniem, w późniejszym okresie nie będzie można skutecznie wykazać tych wydatków jako koszty (chyba, że na zasadzie korekty zeznania).

Nie jest jasne, czy ewentualne dowody poniesienia takich kosztów trzeba będzie przechowywać w nieskończoność. Przepisy tego nie wyjaśniają. Co budzi uzasadniony dylemat, w przypadku "hodlowania" i wykazywania strat przez okres dłuższy niż 5 lat. Moim zdaniem - nie ma takiego obowiązku i raczej spodziewałbym się kontroli z KAS w tym okresie, która potwierdzi lub wykluczy koszty - lub zmiany przepisów... Zważ, że na przykład straty z Z DG - można rozliczyć tylko przez kolejne 5 lat, co pokrywa się z okresem przedawnienia i obowiązkiem przechowywania dokumentacji. A przez ile lat będzie można rozliczyć straty z handlu kryptowalutami? Z pewnością nie dłużej niż nastąpi zmiana tych przepisów, co jest raczej nieuniknione.

Jeszcze nie widziałem wzoru PIT-u dla rozliczenia krypto... Miejmy nadzieję, że MF rozwieje wszystkie wątpliwości do końca kwietnia, na razie ugrzęźli z PIT-11.
Sic semper evello mortem tyrannis

Początkujący
Posty: 283
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 205
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: multan » sobota, 18 stycznia 2020, 10:55

kozaki_wiesi pisze: czwartek, 16 stycznia 2020, 15:29Jednak ci, którzy kupili je przed 2019 i nie sprzedali, teraz muszą opodatkować cały przychód z ich obrotu wysoką stawką 19%
Przecież to zdanie ma błąd logiczny, jeżeli ktoś kupił i nie sprzedał, to jaki przychód ma opodatkować, skoro wystąpił tylko koszt? Jak napisał @bl4ck to ewidentny pudelek.

Natomiast jeżeli ktoś sprzedawał i uzyskiwał przychody, to już to powinien mieć rozliczone w poprzednich latach, jeżeli tego nie zrobił to rozliczneie teraz w PIT 2019 przeszłych lat (przed 2019) ze stawką 19% nic nie zmieni, już jest popełnione co najmniej wykroczenie i to się koryguje korektami PIT konkretnych lat i tzw. "czynnym żalem", a nie strzałem w kolano w PIT 2019 i podpierdoleniem samego siebie że się miało nierozliczone przychody. Więc w takim wypadku albo robisz korekty poprzednich lat, albo siedzisz cicho i pokazujesz tylko koszty, a przychody tylko z obrotu w roku 2019.

A jeżeli ktoś tylko kupował w poprzednich latach to za 2019 wykazuje jedynie koszty i tyle, podatek będzie odprowadzał wtedy jak osiągnie z tego dochód, pytanie jest z okresem "ważności" kosztów, ale na wyjaśnienie tego będzie trochę czasu, bo to będzie istotne w kolejnych latach.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 18 stycznia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Tosini » sobota, 18 stycznia 2020, 18:33

Cześć. Mam pytanie odnośnie uzupełnienia PITa 38. Na samym wstępie chcę zaznaczyć, że jestem totalnie "zielona" w temacie, więc proszę mnie nie besztać za bardzo :> Operuję na bardzo małych kwotach. Skarbówka to jednak SKARBÓWKA wolałabym nie podpaść.
Historia wygląda tak.
Odpowiednio w latach 2017 zakupiłam krypto za 500zł, w 2018 za 500zł i 2019 za 200zł - takie kwoty wpłynęły na BitBay z konta bankowego. W 2017 roku kupiłam za 500zł i trzymałam - nic nie sprzedałam )to było dosłownie dwa dni przed końcem roku), w 2018 dokupiłam za 500 i doknonałam wielu transakcji krypto/fiat i fiat/krypto za różne mini kwoty, w 2019 dokupiłam za 200 podobnie jak w 2018 kupowałam oraz sprzedawałam na giełdzie. W 2018 miałam stratę i przepisy były niejasne więc nie składałam PITa za 2018 (pewnie dużo osób jest w podobnej sytuacji). Teraz chce się rozliczyć za 2019. W kolumnę d chcę wpisać 1000zł (2017 plus 2018). Wiem , że nie jest to do końca prawidłowo przez ten 2018 ale to już "musztarda po obiedzie".
Ale jak wpisywać kolumnę b i c za 2019r ?
W moim przypadku za 2019 rok:
- po zsumowaniu wszystkich BID (zakup krypto za PLN)=1460zł
- po zsumowaniu wszystkich ASK (sprzedaz krypto za PLN)=1070zł
Jak uzupełnić kolumny ?
Opcja 1 - kolumna b=1070, kolumna c=1460 https://ibb.co/JdjDvRD - do tej opcji się skłaniam - czy jest OK ?
czy
Opcja 2 - kolumna b= -390zł (czyli ASK-BID), kolumna c=200zł

Poza tym bije się z myślami czy cokolwiek wpisywać do kolumny d bo to trochę wkopywanie się na własne życzenie :/ Z drugiej strony krypto na koncie były już wcześniej i gdyby tam wpisać 0 to sprawa ewidentnie śmierdzi na odległość przy jakimkolwiek sprawdzeniu.
Będę bardzo wdzięczna za sprawdzenie i wszystkie podpowiedzi :)

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Bagder » niedziela, 19 stycznia 2020, 14:30

@Tosini Nikt nie zna odpowiedzi na Twoje pytania... Ale moim zdaniem, należy złożyć za 2018 korektę PIT 36 lub 37, w zależności co składałaś i tam wpisać przychody ze sprzedaży oraz ewentualne koszty. I oczywiście wpłacić zaległy podatek. Rok 2019 zaczynasz z saldem zerowym kosztów. Teoretycznie możesz się pobawić w udowodnienie, że nadal trzymasz krypto zakupione w 2017r. ale skala Twojego problemu jest tak mała - że szkoda sobie zawracać czterech liter na co najmniej kilka wizyt w urzędzie, aby to wyjaśnić.
Na mój rozum sposób wypełniania opisany w opcji 1.

Może poczekajmy na stosowną broszurę MF...
https://www.e-pity.pl/broszury/
https://www.podatki.gov.pl/pit/wyjasnienia-pit/
Sic semper evello mortem tyrannis

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » poniedziałek, 20 stycznia 2020, 10:15

Z aktualnych interpretacji wynika, że:

1. Do 2018r. włącznie, rozliczasz się „klasycznym” sposobem - z uwzględnieniem zamian krypto-krypto oraz odliczaniem kosztu w momencie zbycia konkretnej cząstki kryptowaluty (nie musisz stosować FIFO, sama wiesz najlepiej, którą część krypto sprzedawałaś) lub w przypadku działalności gospodarczej odrazu w momencie jego poniesienia, ale ze spisem z natury na koniec roku, którego różnicę wartości z poprzednim spisem należy dodać do dochodu - w rezultacie wynik dochodu/straty powinien wyjść taki sam w obu przypadkach - różni się tylko sposób liczenia.

2. Na koniec roku 2018r. robisz inwentaryzacje swoich kryptowalut wg cen nabycia - to będą Twoje koszty przy przejściu na nowe przepisy od 2019r.

3. Ewentualna strata zostaje przy prawach majątkowych niebędących kryptowalutami, więc nie możesz jej użyć do pomniejszenia dochodu z krypto od 2019r.

4. Z Twojego opisu wynika, że za 2018r. powinnaś złożyć korektę. Jeżeli wyjdzie, że osiągnęłaś dochód, to jak pisze @Badger, należy uregulować zaległy podatek wraz z odsetkami, jak miałaś stratę to w praktyce ona przepada, chyba, że od 2019r. uda ci się osiągnąć dochód z innych praw majątkowych niebędących kryptowalutami. Najprawdopodobniej zanim ujawnisz się przed urzędem skarbowym, powinnaś złożyć pisemnie tzw. "czynny żal" z donosem na siebie - w celu uniknięcia ewentualnych konsekwencji karno skarbowych za wykroczenie/przestępstwo (w zależności od kwoty).

5. Wg rad niektórych złotoustych, można spróbować schować się w krzaki i przeczekać 6 lat, aby zaległości się przedawniły (co zresztą wydaje się nielegalne), tylko wtedy późniejsza kasa ze sprzedaży krypto wpada w nieujawnione źródła dochodu. Teoretycznie istnieje możliwość powołania się na przeszłe transakcje z przed ponad 6 lat i udowodnienie pochodzenia swoich kryptowalut - tyle, że najprawdopodobniej wiąże się to z rozprawą w sądzie, powoływaniem świadków itp. co może być trudne w realizacji, w szczególności, że giełdy potrafią znikać (viewtopic.php?f=79&t=32092&start=200#p616083).

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Bagder » poniedziałek, 20 stycznia 2020, 17:21

gr0g pisze: poniedziałek, 20 stycznia 2020, 10:15wtedy późniejsza kasa ze sprzedaży krypto wpada w nieujawnione źródła dochodu
Coś tu się pokręciło. i niepotrzebnie straszysz... Późniejsza sprzedaż - zgłoszona i opodatkowana - z pewnością nie będzie nieujawnionym źródłem przychodu skoro zostanie ujawniona. :ugeek: Natomiast, w jaki sposób wcześniej zostały nabyte kryptowaluty nie podpada pod "nieujawnione źródła dochodu" ponieważ nabycie kryptowalut nie jest i nie było dochodem, chociaż tu z pewnymi zastrzeżeniami... Wreszcie w kolejnym kroku, z jakiego źródła pochodziły środki za które nabyto kryptowaluty itd prowadzi w konsekwencji do Probatio diabolica , ale to już nie jest problem kryptowalutowy.

Wreszcie - cała masa osób - także zapewne na tym forum w życiu nie kupiła nawet jednego satoshi, a posiada kryptowaluty... Skąd? Kopali, dostali, wygrali. Kiedyś być może je sprzedadzą... I zapewniam, że nie będą ścigani za nieujawnione źródła przychodów... chyba, że przez jakiegoś nawiedzonego urzędnika zanim trafi do "wariatkowa".

P.S. Jak na razie, nie ma żadnego przepisu nakazującego ujawnienie posiadanych kryptowalut....
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 20 stycznia 2020, 17:36 przez Bagder, łącznie zmieniany 1 raz.
Sic semper evello mortem tyrannis

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 18 stycznia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Tosini » poniedziałek, 20 stycznia 2020, 17:27

@Bagder oraz @gr0g bardzo dziękuję za rady :) Niestety po przeczytaniu tego wszystkie "witki mi trochę opadły". Zrobiłam sobie taką symulację gdyby to wszystko od początku było na zdrowych zasadach, a nie na wariackich. Wyszło mi coś takiego: https://ibb.co/QDht5LC
Jak widzicie zainwestowane stawki są mikro, a dochód żaden (wejście na górce ... wiadomo jak było 8-) ) Tak na chłopski rozum - po jaka cholerę robić korektę PIT-37 skoro była strata ? Nie mam z tego tytułu jakiegoś przychodu czyli podatku zapłacenia, no tym bardziej odsetek też nie ma. Chodzi bardziej o te krypto które już są na koncie. Chce mieć czystą sytuację na przyszłość z uwagi na to, że kiedyś chcę trochę więcej zainwestować. Już pal licho te koszty z lat ubiegłych tylko powiedźcie mi czy wielkim przestępstwem z mojej strony będzię jeśli za 2019 rok wpiszę w kolumnie d=0 ? (wtedy w kolumnie f bedzie 391,72) ?

Edit: Sorry w tabelce był błąd. teraz już skorygowana https://ibb.co/QDht5LC

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » poniedziałek, 20 stycznia 2020, 20:27

Bagder pisze: poniedziałek, 20 stycznia 2020, 17:21Coś tu się pokręciło. i niepotrzebnie straszysz... Późniejsza sprzedaż - zgłoszona i opodatkowana - z pewnością nie będzie nieujawnionym źródłem przychodu skoro zostanie ujawniona

Nie byłbym taki pewien, w szczególności, że teraz zapłacenie tylko 19% od wypłaty prawdopodobnie wiązałoby się z narażeniem skarbu państwa na stratę. Tutaj można zacząć przeglądać przepisy o których rozmawiamy: https://www.lexlege.pl/ustawa-o-podatku ... h/art-25b/

Bagder pisze: poniedziałek, 20 stycznia 2020, 17:21Wreszcie - cała masa osób - także zapewne na tym forum w życiu nie kupiła nawet jednego satoshi, a posiada kryptowaluty... Skąd? Kopali, dostali, wygrali.

Kopacze raczej nie powinni mieć problemów z udowodnieniem pochodzenia kryptowalut. Darowiznę trzeba zgłosić i zapłacić od niej podatek, ewentualnie, można było otrzymać darowiznę nie przekraczającą kwoty wolnej od podatku - nie wiem tylko czy urzędnik uwierzy bez dowodów jak ktoś na takiej podstawie będzie chciał wypłacić większą kwotę pieniędzy. Nie kojarzę, aby w legalnej loterii były do wygrania kryptowaluty - może lepiej byłoby o tym nie wspominać ;)

@Tosini Dopiero od 2019r. dochód/stratę liczymy sumując wydatki i przychody. Nie da się w ten sposób obliczyć dochodu przed 2019r. Należy do każdego przychodu dopasować koszt. Możesz spróbować użyć kalkulatora https://bitcointaxer.org - obsługuje stare jak i nowe przepisy.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 20 stycznia 2020, 20:52 przez gr0g, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2055
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4786
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: prap0n » poniedziałek, 20 stycznia 2020, 20:52

Ok to podpowiedzcie mi jak bede musial rozliczyc taka przykladowa kombinacje:

1) W 2019 Sprzedaje kryptowaluty o wartosc 100k PLN, zero kosztow nabycia, pierwsza sprzedaz
Podatek = 19% czyli 19k. Do tego punktu sprawa jest jasna.

2) Tego samego roku - 2019, decyduje ze ponownie wloze czesc tych pieniedzy w krypto tym razem np 50k.

3) W 2020 bede chcial sprzedac te kryptowaluty z punktu 2) tym razem wykazujac koszty z 2019.

WIem ze opodatkowac na pewno musze pierwsza sprzedaz na FIAT z punktu 1) bo to zdarzenie podatkowe.

Gdzies czytalem ze trzeba wykazywac koszty nabycia juz teraz, co jest dosc dziwne. Zwlaszcza ze moze to byc interpretowane tak, ze koszty dotycza krypto z pkt 1) co nie jest prawda.

Jak rozliczyc cos takiego?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 20 stycznia 2020, 23:03

Luknij

Koszty uzyskania przychodu
Koszt poniesiony na zakup i prowizje
W ustawie dodany jest zapis informujący, co jest kosztem uzyskania przychodu w przypadku kryptowalut:

14. Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty
wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na
nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej,
w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, o których
mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz
finansowaniu terroryzmu.

Zgodnie z tym zapisem koszty poniesione na nabycie (kupno) i wydatki na rzecz pośredników (prowizje) przy sprzedaży są traktowane jako koszt.

Warto zwrócić uwagę, że nie ma niestety określonych zasad traktowania prowizji pobranych przez górników, jako że nie można zweryfikować odbiorcy opłaty prowizyjnej, aby określić czy jest on instytucją obowiązaną. Stąd prowizja pobrana w ramach opłaty transakcyjnej może być interpretowana jako zamiana kryptowaluty na usługę, co stanowiłoby przychód. Niestety przepisy nie precyzują takiego przypadku.

Nadwyżka kosztów na kolejny rok
15. Koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14, są
potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z
zastrzeżeniem ust. 16.

16. Nadwyżka kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust.
14, nad przychodami z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej uzyskanymi w
roku podatkowym powiększa koszty uzyskania przychodów z tytułu
odpłatnego zbycia waluty wirtualnej poniesione w następnym roku
podatkowym.

Koszty uzyskania przychodów kryptowalut uwzględnia się zatem w tym samym roku w obliczaniu dochodu, a nadwyżka kosztów przechodzi na kolejne lata, pozwalając uwzględniać koszty w przyszłych zyskach.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość