Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 23 października 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: piter55 » wtorek, 31 grudnia 2019, 12:51

@@gr0g dzięki bardzo za odpowiedź, wiem już trochę więcej ale może na przykładzie będzie mi łatwiej zrozumieć, bo do tej pory myślałem że wg. nowych przepisów każde kupno/sprzedaż wpisuje się do zeznania i np. jeśli tylko kupowaliśmy w danym roku to jest strata którą można wykorzystać w roku następnym (tylko?).

Przykład:
Powiedzmy że w 2018 miałem 1BTC kupiony za 10k. W 2018 wymieniam go na 10ETH o wartości 12k. Dochód 2k rozliczam.
W 2019 dokupuję krypto za 10k i wyniemiam tylko krypto-krypto bez fiat.

No i teraz co zrobić żebym mógł te poniesione koszty zarówno z 2018 jak i 2019 mógł rozliczyć w latach następnych (jak będę sprzedawał) i jak w ogóle powinno wyglądać zeznanie:
1. Koszty 12k (eth z 2018) + 10k( krypto z 2019), przychód 0 , strata 22k (którą mogę wykorzystać w latach czy roku następnym)?
2. Nic nie wypełniam bo nic nie sprzedałem. Tylko wtedy czy jeśli będą chciał w 2020 czy 2023 sprzedać ETH z 2018 lub krypto z 2019 to uznają mi koszty poniesione przy zakupie?

Jeśli palnąłem coś totalnie z dupy to przepraszam.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » wtorek, 31 grudnia 2019, 13:06

1. Wg tego przykładu poniosłeś do tej pory koszt 22k (dokonałeś zakupu za 20 tyś. zapewne opodatkowaną już gotówką, a od 2 tysięcy zapłaciłeś podatek dochodowy przy zamianie krypto-krypto), ciężko mówić o stracie, skoro posiadasz kryptowaluty.
2. Zdaje się, że co roku trzeba raportować w PIT ile się ma przychodów, kosztów i dochodu z krypto. Wydaje się, że koszt przepisuje się na następny rok, aż do momentu sprzedaży. Na to wskazuje treść ustawy viewtopic.php?f=79&t=32092#p570369 i m.in. projekt formularza: viewtopic.php?f=79&t=32092&start=200#p608029

Dla pewności możesz spróbować sprzedać kryptowaluty za 22k i odkupić je po nowym roku.

Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 23 października 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: piter55 » wtorek, 31 grudnia 2019, 16:33

Hmm.. czyli wg tego nowego druku wygląda na to (jak dobrze rozumiem), że w PIT za rok 2019 trzeba zsumować wszystkie koszty z lat ubiegłych (czyli tak jakby wartość krypto w momencie ich wymiany/kupna), więc w moim przykładzie byłyby to koszty: 12k z lat poprzednich i 10k z roku bieżącego. Teraz jeśli w 2020 nie wykonam żadnych ruchów krypto-fiat to 22k przepisuje i tak co roku.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » wtorek, 31 grudnia 2019, 16:55

Tak wynika z treści ustawy oraz wydaje się to potwierdzone konstrukcją formularza PIT (patrz opisy pól).

Pamiętaj, że pomimo użytego jezyka, jednoznacznego wyobrażenia opisanego sposobu rozliczeń, jego analogii do istniejących rozwiązań, a nawet wbrew samej intuicji, że nie powinno się wielokrotnie płacić podatku od tej samej rzeczy, pojawiły się osoby, które chciały inaczej odczytywać te przepisy wymyślając sobie dwa rodzaje kosztów.

Możesz prześledzić wątek mniej więcej tutaj:
viewtopic.php?f=79&t=32092&hilit=dwa+ro ... 80#p589882

Przy okazji znajdziesz tam link do interpretacji podatkowej potwierdzającej nieprzepadanie kosztów (oczywiście obowiązuje ona tylko jedną, konkretną osobę).

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Rumcajs » środa, 1 stycznia 2020, 16:43

Co z osobami które weszły w krypto z fiatów PLN przez Bitmarket ?
Teraz wg nowych przepisów wszystkie nie rozliczone koszty z poprzednich lat należy wykazać na PIT za 2019 rok a wcześniej się rozliczało w momencie sprzedaży (mniej wiecej, w uproszczeniu, czasami ktoś to inaczej liczył) więc wiele osób ma nie rozliczone koszty ze starych lat a Bitmarket znikł i teraz nie da się jak sprawdzić za ile się kupiło.
A jak przyjdzie do wypłaty jakiejs wiekszej kwoty jakby była kolejna hossa za jakiś czas to US sie spyta a skąd ktoś miał kryptowaluty skoro ich nigdy nie wykazał że je kupił (jako koszt na PIT) więc 75% podatek karny za nieujawnione zródła dochodu czyli te btc bez kwitka zakupu ?
Co robić rozliczać w 2019 roku koszty wg wychodzących fiatów PLN z banku na rachunek giełdy ale nie mając historii transakcji z giełdy ? Bo mam pewnie na starej historii konta bankowego moje wypłaty PLN na Bitmarket ale co i ile kupiłem na Bitmarkecie to już niemam ani nawet nie pamiętam.
Czy nie rozliczać żadnych kosztów ale liczyć się za kilka lat z tym że US każe udowadniać pochodzenie kryptowalut bo może jest się przestępcą bo sie ma kryptowaluty ?
Do tego pewnie w US wypłata większych kwot (mam na myśli coś powyżej 1 btc a podobno kiedyś ma byc warty 500 000$ za jednego) z 0 kosztów zapali im czerwone lampki alarmowe że ktoś chce wyprać kasę i kontrola będzie lata wstecz tj od powstania BTC łącznie z PCC , podatkiem barterowym od wirtualnych zysków i może jeszcze 75% karnego z czego sie da.
Do tego co z osobami co wykopali BTC a nie kupili go lub kupili przez aplikacje lokal bitcoin czy jakkolwiek face 2 face ? Przecież nie wpiszą jako koszty obecnej ceny a też mają prawo sprzedać i co wszyscy bedą sprzedawali bez kosztów ? Jak do tego podejdzie US jak takie coś zobaczy ? Kontrola tzw "z urzedu" i szukanie nie istniejących od lat dowodów żeby potwierdzić że się mówi prawdę ? Ja też kiedyś kopałem BTC na komputerze z windowsem jakąś aplikacją co mnie podłączała do poola i nawet wykopałem chyba kilka sztuk (juz je dawno wydałem-straciłem) ale to był z 7 komputerów temu i je wyrzuciłem na śmietnik jak były przestarzałym złomem lub się popsuły więc nie mam żadnych walletów z tamtego okresu, i to nawet nie byłem górnikiem to było klikniecie jednego guzika tej aplikacji "start" + wpisanie adresu do odbioru tego co sie wykopie. Więc nawet się nie znam na kopaniu to co mi powiedzą że nie wykopałem bo sie nie znam ?
Ale będzie syf z tymi podatkami już to czuje w kościach w końcu to Polska a nie jakiś normalny kraj. Sami zrobili syf w kwietniu 2018 roku wymyślając wstecz interpretacje przepisów rodem z s-f a teraz trzeba będzie się z tym bujać. Co z tego że to teraz uporządkowali od 2019 skoro wcześniej zrobili burdel. To niech teraz rozliczają i sprawdzają sobie PITy tylko od 2019 roku i nie cofają się wstecz skoro i tak odkryli że krypto nie jest prawem majątkowym i pcc nie obowiązuje (ale chyba nie do konca bo to zwolnienie/zawieszenie pobierania jest z pcc a nie zmiana czym jest kryptowaluta) ani inne gówna jak barter tylko się podatek od zysków kapitałowych się stosuje i proste dla zwykłego człowieka rozliczenie w skali roku całości naraz.

Początkujący
Posty: 111
Rejestracja: 21 kwietnia 2018
Reputacja: 126
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: davidoski » środa, 1 stycznia 2020, 17:23

Hej, ty się tego 75% tak nie bój, bo on nie dotyczy sytuacji, w której zgłosiłeś swój przychód na PIT. To, że nie zgłosiłeś kosztu przychodu nie kwalifikuje cię do 75% domiaru. Już kiedyś o tym zresztą pamiętam miałem z tobą dyskusję, jednak wciąż masz te same lęki, które co jakiś czas uzewnętrzniasz. Weź się trochę w garść.

75% by ci groziło gdybyś sprzedał BTC i nie zgłosił przychodu w PIT, tym samym nie zapłacił podatku.

Jeśli ktoś nie ma dowodów na zakup swoich BTC to nie znaczy od razu, że jest "praczem brudnych pieniędzy". Litości z tymi lękami.
W takiej sytuacji zgłasza się przychód i wykazuje zerowy koszt przychodu.
Jest pełno osób, które mają bitki sprzed wielu lat i nikt nie ma dowodów zakupu z Mt.Goxa z 2011 roku lub tej okolicy. Jak wiadomo, żadne przelewy bankowe nie kwalifikują się jako dowody na wykazanie kosztu przychodu - tu katalog dokumentów jest ściśle określony - zasadniczo wymagana jest faktura lub rachunek, czyli dokument księgowy.

A jak się tak bardzo boisz, a sumę bitek masz znaczną lub stanie się za jakiś czas znaczna to w celu zaradzenia lękom możesz wyjechać z Polski, aby uniknąć podlegania pod polski system podatkowy. Innymi słowy zmienić rezydencję podatkową lub nawet lepiej zmieniać miejsce zamieszkania co 5 miesięcy i w ten sposób nie podlegać pod żadną rezydencję podatkową (perpetual traveler). Oczywiście nie każdy może to zrobić, szczególnie osoby mające żonę/męża i dzieci plus nieruchomości lub firmy w Polsce, ale to już temat na inną dyskusję.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Rumcajs » środa, 1 stycznia 2020, 20:31

@davidoski

Część pisałem o sobie fakt ale wiekszość ogólnie bo tysiące ludzi jest w podobnych sytuacjach ludzie nawet nie wiedzieli że mając kupione kryptowaluty za już OPODATKOWANE wcześniej pieniądze mają lub powinni się rozliczać bo coś wzrosło lub coś spadło bądź zdechło całkiem.
No tak to 75% to dołożyłem do pieca żeby było więcej ALE teoretycznie jeśli istnieje podatek barterowy i nikt go nie wykazał na PIT w zeszłych latach bo nie wiedział przed kwietniem 2018 r o jego istnieniu to znaczy że miał dochód wymieniając BTC na ETH (lub inny alt) a skoro niema udokumentowanych kosztów zakupu btc bo wykopał lub gielda znikła jak bitmarket to jego całe eth które otrzymał za to btc jest przychodem i nie zrównoważyło się z kosztem btc żeby wyszło na zero i w zeszłych latach podatek był wg skali 18 i 32 % a 32% to już wystarczyło przekroczyć 85 000 pln rocznie bo np pracować na etacie + cena Eth z czasów bańki 1200$ za sztukę (lub innych posiadanych altów) i mimo że się na oczy nie zobaczyło fiatów bo np ktos nie wypłacał to 32% od przykładowego 1 eth wartego 1200 $ (a ludzie mieli wtedy setki eth z okresu przed bańką) wg US nalezalo wtedy by zapłacić ? a jak to był przychód wirtualny bo barterowy wirtual to znaczy że nikt go nie ujawnił bo nie zapłacił 32% więc teraz powinien zapłacić 75% od nieujawnionego dochodu. Zwykłym ludziom na bańce krypto mogłyby wyjśc miliony podatków do zapłacenia których nawet nie posiadają o ile nie sprzedali wszystkiego na bańce. Tak teoretycznie :)
No ale to temat o obecnych rozliczeniach po nowemu ale rozliczając rok 2019 może się okazać że się wyciągnie trupa z szafy w postaci starych lat i trzeba to mieć na uwadze.

Dodano po 13 minutach 10 sekundach:
Obejrzyjcie film prezesa z linku w tym temacie 1 post:
viewtopic.php?f=79&t=33279
ja rozwinąłem jego czarnowidzenie chociaż skupił się głownie na PCC to inne "rzeczy" też mogą wyjść i też wspomniał o podaniu się na tacy US jak się rozliczy ktoś teraz po nowemu za 2019 rok (ze starych de facto coinów) a do tej pory nigdy się nie rozliczał z krypto. Bez "abolicji"* to wiele osób nie wie co robić czy w ogole jest sens wykazywać jakiekolwiek krypto jak się ma małe kwoty jak ja a co dopiero jak się ma wieksze kwoty i strach że zabiorą na 500+ i 14 tą emeryturę.

* użyłem cudzysłowia bo abolicja nie jest dobrym określeniem bo sugeruje jakby wszyscy traderzy celowo robili jakieś unikania podatków. Poza tym dla mnie to jest płacenie podatków od pieniędzy j (zamienionych w formę wirtualną na kryptowaluty) już opodatkowanych wcześniej gdy się je zarobiło legalnie pracując. Do tego podatek tzw belki miał być tymczasowy gdy go wprowadzano czyli wszyscy obywatele zostali oszukani przez "państwo" tak jak minister (były) finansów na manifescie w warszawie obiecywał ustnie że nie trzeba płacić PCC żadnego od kryptowalut, ale na papierze tego nie ma do dziś i już jakiś naczelnik US wydał jedną interpretacje indywidualną że jednak pcc za lata przed połową 2018 roku trzeba płacić, tylko czekać aż kolejny jakiś nadgorliwy skoczy walczyć o premie większą. A ten jeden co wydał interpretacje komuś to przecież innym osobom nagle nie zmieni zdania, nie każdy ma jajka zmienić zdanie i przyznać się że się wyskoczyło jak filip z konopi. Albo to był test żeby sprawdzić jak ludzie zareagują i jak nic nie zrobią to znaczy że golimy wszystkich z pcc.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » piątek, 3 stycznia 2020, 10:16

Rumcajs pisze: środa, 1 stycznia 2020, 16:43To niech teraz rozliczają i sprawdzają sobie PITy tylko od 2019 roku i nie cofają się wstecz skoro i tak odkryli że krypto nie jest prawem majątkowym i pcc nie obowiązuje (ale chyba nie do konca bo to zwolnienie/zawieszenie pobierania jest z pcc a nie zmiana czym jest kryptowaluta) ani inne gówna jak barter tylko się podatek od zysków kapitałowych się stosuje i proste dla zwykłego człowieka rozliczenie w skali roku całości naraz.

Proponujesz, żeby odpuścić tylko tym, którzy zdecydowali się oszukiwać i nie rozliczać tak jak zażyczyło sobie MF w kwietniu 2018r.?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Rumcajs » piątek, 3 stycznia 2020, 21:55

gr0g pisze: piątek, 3 stycznia 2020, 10:16Proponujesz, żeby odpuścić tylko tym, którzy zdecydowali się oszukiwać i nie rozliczać tak jak zażyczyło sobie MF w kwietniu 2018r.?


Nie rozumiem. W kwietniu zażyczyło sobie MF co ? Ówczesny minister po protescie powiedział żeby pcc NIE rozliczać nawet za okresy wsteczne. A teraz na papierze jest że zawieszono pobór ale od połowy 2018 roku, ale nie zmienili tego co napisali że za lata wcześniejsze się należał.
To przed kwietniem wydali "interpretacje" że PCC się należy stąd też był protest.
Kto zdecydował się oszukiwać i w czym bo nie rozliczył jak kazało MF? Czego barteru czy pcc?
Skoro minister powiedział przed kamerami żeby nie rozliczać pcc to ludzie nie rozliczyli !!!!. Bo przecież pcc to 1% od wartosci transakcji, wystarczy że ktoś wymienił coiny na inne coiny na giełdzie czyli miały taką samą wartość 100 razy i musiałby teraz jako podatek zapłacić 100 x 1% pcc czyli 100% kapitału czyli ma oddać wszystko co ma. A ludzie handlowali botami o zarobki ułamki % i takich transakcji nieraz zrobili dziesiątki tysiecy nawet ci co recznie handlowali to spokojnie w ciągu roku przekroczyli 100 transakcji czyli 100% kapitału do zwrotu jako pcc.
Pcc to rozliczyli nadgorliwcy lub bo im księgowa "kazała" którzy przeczytali jakąs nową interpretacje wydaną chyba w marcu 2018 i nie czekając na efekty manifestacji w warszawie rozliczyli żeby zdążc w terminie złożenia PIT. Kto rozliczył pcc ktoś kto na cały rok zrobił 1 góra 5 transakcji ?? wtedy mu wyszłoby 1-5% podatku od kapitału czyli od przychodu bo pcc nie jest jak podatek dochodowy czy belki od zysku tylko od całości o czym przecież wiesz.
A jak piszesz o czymś innym to o czym. Ludzie widząc w marcu jakąś nie obowiązującą prawnie interpretacje ogólną bo to nie była zmiana przepisów (czyli ustawy) jak ludzie piszą w skrócie myślowym tylko interpretacja której nie trzeba stosować, oni wymyślili coś co wg nich istniało od powstania Bitcoina czyli podatek barterowy i pcc a wymyślili to w 2018 roku tuż przed złożeniem PIT a BTC istnieje od hm 2009 roku ? Gdzie byli przez 10 lat z tym wymysłem ??? I co ludzie zdecydowali sie kogoś oszukać jak piszesz w którym momencie ??? Że w kwietniu 2018 r nie złożyli korekty PITów od 2009 roku z naliczonym podatkiem barterowym i pcc i mając to oczywiście wszystko udokumentowane żeby to wyliczyć ? Ludzie od początku btc nie wiedzieli ze trzeba płacić jakieś podatki od tego btc które sami wykopali albo kupili jako ciekawostka po 1$ za sztuke, potem jak zaczeło rosnąć w cenie zorientowali się niektórzy że podatek należy zapłacić dochodowy jak nazwa wskazuje od dochodu ale nikomu do glowy nie przyszło że ktoś może wymyśleć jakiś pcc i podatek barterowy bo ktos wymienił coś wirtualnego na coś innego wirtualnego to nie ma sensu bo na tej zasadzie wszystkie rzadkie przedmioty z gier komputerowych lub waluta z tych gier np "złoto" z World of warcraft ktore tez maja swoją wartosc wystarczy sprawdzić na ebay, allegro należałoby opodatkować bo są identyczne jak kryptowaluty wirtualne i da sie je sprzedać na allegro. A jak ktos ich nie sprzedaje na allegro ale wymienia w grze nawet sa domy aukcyjne w grach tzw Auction Hall to natsąpiła wymiana barterowa !! Np rzadkiej zbroji magicznej wartej na allegro 1300 pln na unikalny miecz 1 ręczny warty na allegro 1400 pln. Ktoś na tej wymianie zarobił 100 pln w barterze powinien się rozliczyć plus wartosc powyżej 1000 zł to należy zapłacić pcc bo taki przedmiot to przecież jest prawo majątkowe i jest do dyspozycji gracza !! I teraz US idzie do 7 letniego dziecka i kaze mu (lub jego rodzicom) składać PIT. To wlasnie jest wymiana barterowa w kryptowalutach
Strasznie dowaliłeś tym zdaniem aż mnie zjeżyło. Rozumiem że zapłaciłeś jakieś pcc lub podatek barterowy i masz pretensje do 99.9% reszty że nie zapłaciła ? Czy komuś doradziłeś żeby go zapłacił a teraz się już tego nie odzyska ?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » poniedziałek, 6 stycznia 2020, 11:33

Piszę przede wszystkim o podatku od zamiany jednej kryptowaluty na inną kryptowalutę - barterowym jak go nazywasz, chociaż jak się okazuje kwestia PCC również wymaga rozwiązania.
Zgadzam się, że podatek od zamian krypto-krypto jak i PCC jest absurdalny i niesprawiedliwy, gdyż zazwyczaj przekraczał 100% wartości obracanych kryptowalut. Może lepiej, abyśmy się trzymali razem i nie godzili na iluzoryczne rozwiązania typu chowanie głowy w piasek licząc na to, że "się uda" i nikt się nie będzie "cofać wstecz" - najlepszy przykład masz teraz z PCC.
Jeżeli rządzący wycofają się z jakiegoś niesprawiedliwego sposobu opodatkowania, to nie powinno mieć znaczenia czy ktoś wcześniej go zapłacił czy nie tj. powinna być możliwość złożenia korekty.
Skoro szacujesz że 99.9% nie zapłaciła barterowego i pcc, to daje urzędnikom wysoką trafność przy trzepaniu wszystkich sprzedających kryptowaluty w przyszłości.
Ja nikomu nic nie doradzałem, w przeciwieństwie do "doradców podatkowych", którzy publicznie namawiali innych, żeby nie tylko płacili barter, ale liczyli go wg jedynej słusznej metody - FIFO(!).
Wykupiłem sobie poradę u kilku i średnio wyglądała ona tak: jak handlowałeś kryptowalutami na zagranicznych giełdach to urząd skarbowy nie ma możliwości się o tym dowiedzieć... wiedząc jednak trochę jak działają kryptowaluty, i że nie są to jagody z lasu, zdecydowałem, że wole mieć za plecami aparat państwa niż jakiś niepoważnych ludzi, którzy sami pod sobą kopią dołki... (zdaje się, że nie wolno doradzać jak łamać prawo) no chyba, że żyjemy w państwie z dykty.
Podsumowując. Nie widzę pewnego sposobu na oszukanie skarbówki, która nie musi nikomu udowadniać winy, żeby zakwestionować rozliczenia. Jeżeli będą chcieli, to mogą przy każdej wypłacie poprosić o historie transakcji i w przypadku braku dowodów lub zaniżonego podatku - sciągnąć 75%. Raczej nie będą wierzyć na słowo w jakieś naiwne historie typu "nie wiem", "nie znam się", itp. tylko każdy dowód zweryfikują jak Daniel weryfikował wersje dwóch starców, którzy chcieli wydymać Zuzannę.
Ostatnio zmieniony wtorek, 7 stycznia 2020, 09:21 przez gr0g, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 6 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: eaglecode » wtorek, 7 stycznia 2020, 07:38

Panowie a co w sytuacji jeśli mam krypo kupione z 2018, część została sprzedana a część nie. Oczywiście od sprzedanej części został odprowadzony podatek. A w roku 2019 robiłem tylko zakupy. W PIT-38 żadna z rubryk nie pasuje mi do mojej sytuacji. Może ktoś coś doradzi? Z góry dziękuję za pomoc

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » wtorek, 7 stycznia 2020, 09:22


Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 8 stycznia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: ZenekSmietana » środa, 8 stycznia 2020, 16:38

do kasacji
Ostatnio zmieniony środa, 8 stycznia 2020, 20:38 przez ZenekSmietana, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » środa, 8 stycznia 2020, 17:01

http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,4 ... datku.html
[...]
Art. 23. Koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 14 ustawy zmienianej w art. 1 oraz w art. 15 ust. 11 ustawy zmienianej w art. 2, poniesione i nieodliczone od przychodów przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, podatnik wykazuje odpowiednio w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1, składanym za 2019 r. albo w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 2, składanym za pierwszy rok podatkowy rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2018 r.
[...]

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: ikswodnal » środa, 8 stycznia 2020, 17:08

gr0g pisze: środa, 8 stycznia 2020, 17:01 o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1, składanym za 2019 r. albo w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 2, składanym za pierwszy rok podatkowy rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2018 r.
Za takie sformułowania w dokumentach/ustawach powinny być wysokie kary - co najmniej pieniężne.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 8 stycznia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: ZenekSmietana » środa, 8 stycznia 2020, 17:19

Możecie na polski przetłumaczyć na moim przykładzie ? Czyli wszystkie zakupy Fiat>Krypto z 2018r których nigdzie nie wpisywałem wcześniej jak mam dowody zakupów to mogę odliczyć ze sprzedaży w 2019 ?

Proporcjonalnie oczywiście to się robi czyli 40% od mojego folio , czy cała kwotę kosztów mam wpisać ?

I jeszcze chciałbym doprecyzować EUR/PLN. W dniu kiedy zamieniłem krypto > euro , to kurs euro był 4,33.
W momencie gdzie doszły po opóźnieniach EUR na konto polskie i je wymieniłem, był kurs 4,26.

Na samym kursie straciłem kilkaset złotych, i księgowa powiedziała, że liczy się dzień z zamiany krypto>fiat , a nie EUR>PLN.
Tego nie mogę w koszta jakoś wliczyć ?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » środa, 8 stycznia 2020, 17:23

Tyle tego jest, że muszą robić hyperlinki :) na https://www.lexlege.pl/ jest to fajnie rozwiązane.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 8 stycznia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: ZenekSmietana » środa, 8 stycznia 2020, 18:18

do kasacji
Ostatnio zmieniony środa, 8 stycznia 2020, 20:40 przez ZenekSmietana, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » środa, 8 stycznia 2020, 20:10

Odpowiadałem @ikswodnal odnośnie jego uwagi na temat sformułowań w przepisach.

ZenekSmietana pisze: środa, 8 stycznia 2020, 17:19Możecie na polski przetłumaczyć na moim przykładzie ? Czyli wszystkie zakupy Fiat>Krypto z 2018r których nigdzie nie wpisywałem wcześniej jak mam dowody zakupów to mogę odliczyć ze sprzedaży w 2019 ?

Wydaje się, że tak wynika z przepisów, jednak są magicy, którzy potrafią je inaczej odczytywać.

ZenekSmietana pisze: środa, 8 stycznia 2020, 17:19Proporcjonalnie oczywiście to się robi czyli 40% od mojego folio , czy cała kwotę kosztów mam wpisać ?

Jeżeli tylko kupowałeś kryptowaluty do tej pory, to od 2019r. możesz sprzedać je do kwoty poniesionych kosztów, a powyżej niej, będzie trzeba zapłacić 19%.

ZenekSmietana pisze: środa, 8 stycznia 2020, 17:19I jeszcze chciałbym doprecyzować EUR/PLN. W dniu kiedy zamieniłem krypto > euro , to kurs euro był 4,33.
W momencie gdzie doszły po opóźnieniach EUR na konto polskie i je wymieniłem, był kurs 4,26.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zysk-z ... 81636.html

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 8 stycznia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: ZenekSmietana » środa, 8 stycznia 2020, 20:38

Dzięki za pomoc !

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości