Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 283
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 205
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: multan » czwartek, 17 października 2019, 22:50

@@gr0g nie mam jasności co do pkt 2, podaję przykład:

W latach 2017-2019 jedynie kupowałem kryptowaluty- powiedzmy za 10k, nie dokonywałem sprzedaży, więc wykazuję w kosztach za 2019 10k.
Te koszty nie pomniejszają moich podatków płaconych ze stosunku pracy, ponieważ to inne źródła przychodów(a w tym wypadku kosztów), wiec w 2019 płacę pełny podatek i moje koszty krypto nie są uwzględnione do żadnych wyliczeń.
W roku 2020 dokonuję sprzedaży za powiedzmy 20k.

pytanie:
W jaki sposób przychód 20k w PIT 2020 będzie korespondował z kosztem 10k w PIT 2019? W jakiś sposób musi ponieważ właściwym podatkiem do rozliczenia od faktycznego przychodu będzie (20k-10k)*stawka podatku.
Czy kwotę kosztów 10k wpisaną w PIT 2019 będę przepisywał również w PIT 2020 czy jak?
Samo wpisanie przychodu 20k w PIT 2020 spowoduje że zapłacę w 2020 pełny podatek 20k*stawka, czyli moje koszty nabycia ponownie nie byłyby uwzglednione do wyliczanki podatku, więc jak technicznie przychód w PIT 2020 będzie powiązany kosztami które muszę wykazać w PIT 2019?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
11
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » czwartek, 17 października 2019, 23:32

Obrazek

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 16 października 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Meziro » czwartek, 17 października 2019, 23:33

@
multan pisze: czwartek, 17 października 2019, 22:50@@gr0g nie mam jasności co do pkt 2, podaję przykład:

W latach 2017-2019 jedynie kupowałem kryptowaluty- powiedzmy za 10k, nie dokonywałem sprzedaży, więc wykazuję w kosztach za 2019 10k.
Te koszty nie pomniejszają moich podatków płaconych ze stosunku pracy, ponieważ to inne źródła przychodów(a w tym wypadku kosztów), wiec w 2019 płacę pełny podatek i moje koszty krypto nie są uwzględnione do żadnych wyliczeń.
W roku 2020 dokonuję sprzedaży za powiedzmy 20k.

pytanie:
W jaki sposób przychód 20k w PIT 2020 będzie korespondował z kosztem 10k w PIT 2019? W jakiś sposób musi ponieważ właściwym podatkiem do rozliczenia od faktycznego przychodu będzie (20k-10k)*stawka podatku.
Czy kwotę kosztów 10k wpisaną w PIT 2019 będę przepisywał również w PIT 2020 czy jak?
Samo wpisanie przychodu 20k w PIT 2020 spowoduje że zapłacę w 2020 pełny podatek 20k*stawka, czyli moje koszty nabycia ponownie nie byłyby uwzglednione do wyliczanki podatku, więc jak technicznie przychód w PIT 2020 będzie powiązany kosztami które muszę wykazać w PIT 2019?


Właśnie. Opisany przykład przez @multan jest dobry wykazanie samych kosztów jak nie było sprzedaży jest trochę dziwne, gdyż na nic nie wpływa. Podatku dochodowego nie płaci się przecież od kosztów

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 16 października 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Meziro » czwartek, 17 października 2019, 23:38

gr0g pisze: czwartek, 17 października 2019, 23:32 [https://i.imgur.com/eQ8nyI2.png
Chyba, że tak ..

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 18 listopada 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: olekdl » poniedziałek, 18 listopada 2019, 19:22

Siemka mam pytanie apropo dokumentacji z giełdy którą muszę przedstawić rozliczając podatek. Na infolinii w bitstampie powiedzieli mi że muszę zrobić request o transactions statement.

1)Jak przyślą mi takie coś to wystarczy żeby to przedstawić w urzędzie czy trzeba sobie samemu wyliczyć koszta ?
2)Czy transaction fees można wliczyć jako koszta?
3) Czy jeśli krypto były wysyłane z giełdy i wracały na giełde z innego adresu to nie będzie problemu czy lepiej przesłać je najpierw przez giełde przy zmianie adresu?

Wybaczcie za głupie pytania. Z góry dzięki, pozdro

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » wtorek, 19 listopada 2019, 09:46

1) Przy handlu na więcej niż jednej giełdzie, pojedyncza giełda nie ma wystarczających informacji, aby wyliczyć dochód.
2) Opłaty za kupno/sprzedaż kryptowalut dla giełdy - tak, nie wiadomo czy również opłaty dla górników: "Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej, w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 2 instytucje obowiązane ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu."
3) Nie ma znaczenia.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 11 grudnia 2018
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: OdoBanks » środa, 20 listopada 2019, 11:08

Czy przy rozliczeniu podatku ma znaczenie ilość zakupionych i sprzedanych kryptowalut?

Powiedzmy, że jedynie kupowałem.
Koszty zakupu w latach 2017, 2018 sumują się do 1000 zł, a łączna ilość zakupionych krypto to 5 jednostek.

W 2019 sprzedaję 1 jednostkę krypto za 1000 zł (4 jednostki trzymam dalej).

Czy to oznacza, że przychód ze sprzedaży (1000 zł) mogę pomniejszyć o całkowity koszt zakupu z poprzednich lat (1000 zł) i nie mam obowiązku płacenia podatku?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » piątek, 22 listopada 2019, 13:40

Z Twojego opisu wynika, że jest tak jak napisałeś. Jeżeli tylko kupowałeś kryptowaluty (bez wymian krypto-krypto) do 2018r. włącznie, to w 2019r. możesz sprzedać ich część do kwoty poniesionych kosztów i nie zapłacić podatku.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 266
Rejestracja: 7 grudnia 2017
Reputacja: 209
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Krachu1895 » piątek, 29 listopada 2019, 22:20

Hej, mam pytanie odnośnie tego jak w ogóle wygląda rozliczanie się z obrotu kryptowalutami. Na początku zaznaczę tylko, że jestem totalnie zielony, jeśli chodzi o rozliczanie podatków.
No więc, jak to dokładnie wygląda. Przypuśćmy, że wpłacam sobie teraz na próbę 2000 zł i bawię się nimi na giełdzie, kupując i sprzedając różne krytpowaluty.
1. Czy jakieś dokumenty w tej sprawie muszę dostarczać do urzędu co miesiąc, czy takie rzeczy rozlicza się może jeden raz w roku?
2. Rozumiem, że historia transakcji będzie konieczna ze wszystkich giełd. Tylko teraz pytanie, czy trzeba to samemu przeliczać, czy wystarczy dostarczyć to do urzędu, jako dowód na prawdziwość moich zeznań podatkowych i z głowy?
3. Czy na przykład, jeśli wyciągnę za jakiś czas 3 tysiące z giełdy i przeleję je sobie na konto, będę musiał w pierwszej kolejności odliczyć od tego należny procent, czy tym powinienem się zajmować dopiero przy rozliczeniu z całego roku?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Rumcajs » niedziela, 1 grudnia 2019, 21:03

Jest kwota wolna od podatku z krypto ? Bo do krypto jest podatek belki i nie wiem czy się stosuje do niego kwotę wolną od podatku tez ?
I jeśli jest to do jakiej kwoty nie trzeba płacić podatku?

Początkujący
Posty: 148
Rejestracja: 19 listopada 2017
Reputacja: 61
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Zbyszek_gd » niedziela, 1 grudnia 2019, 23:06

Temat rozliczanie kopania w pooli się jakoś wyklarował? Były opinie, że łapie się to jako wynagrodzenie za prace/usługi i podlega opodatkowaniu - tak zostało czy coś się zmieniło?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » poniedziałek, 2 grudnia 2019, 22:50

Krachu1895 pisze: piątek, 29 listopada 2019, 22:20 1. Czy jakieś dokumenty w tej sprawie muszę dostarczać do urzędu co miesiąc, czy takie rzeczy rozlicza się może jeden raz w roku?
Raz w roku.
Krachu1895 pisze: piątek, 29 listopada 2019, 22:20 2. Rozumiem, że historia transakcji będzie konieczna ze wszystkich giełd. Tylko teraz pytanie, czy trzeba to samemu przeliczać, czy wystarczy dostarczyć to do urzędu, jako dowód na prawdziwość moich zeznań podatkowych i z głowy?
Rozliczasz się sam, a wynik wpisujesz w PIT. Historia transakcji z giełd to operacje off-chain, więc lepiej samemu ją przechowywać.
Krachu1895 pisze: piątek, 29 listopada 2019, 22:20 3. Czy na przykład, jeśli wyciągnę za jakiś czas 3 tysiące z giełdy i przeleję je sobie na konto, będę musiał w pierwszej kolejności odliczyć od tego należny procent, czy tym powinienem się zajmować dopiero przy rozliczeniu z całego roku?
Liczenie dochodu, gdy się nabyło kryptowaluty od 2019r. jest dosyć intuicyjne, ale mimo wszystko lepiej zdawać sobie sprawę na bieżąco ile ma się podatku do zapłacenia.

Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 3 grudnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Venomstyle » wtorek, 3 grudnia 2019, 11:33

Cześć!

A co w przypadku, jeśli nie jestem w 100 procentach pewien czy wykazuje wszystkie poniesione w roku koszty i wszystkie dochody z kryptowalut? Mogę zrobić w jakiś sposób nadpłatę, żeby potem nie było problemu? W roku korzystałem z kilku giełd, korzystałem też z różnych kantorów i nie mam pewności, że wszystko policzę.

Także jeśli ktoś ogarnia to chętnie przygarnę pomoc

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » środa, 4 grudnia 2019, 10:14

Zdaje się, że nie ma opcji rozliczania się "tak trochę". Nadpłacanie podatku też nie ma za bardzo sensu - zresztą nie da się nadpłacić nieznanej wartości. Wszystkie giełdy jakie znam, mają opcje pobrania historii transakcji w pliku na podstawie której można rozliczyć się samemu.

Sprawdź wątek viewtopic.php?f=7&t=31316 kalkulatora dochodu w obrocie kryptowalutami - dostosowany jest do starych, jak i nowych przepisów.
Dodatkowo pozwala on zidentyfikować pierwsze użycie środków nieznanego pochodzenia np. wpłaty gotówki, wykopane monety, airdropy itp. Wydaje się to dosyć ważne, gdyż na te środki należy posiadać inne dowody, aby nie były przypadkiem potraktowane jako nieudokumentowane dochody (obłożone stawką 75%).

Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 3 grudnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Venomstyle » środa, 4 grudnia 2019, 11:19

gr0g pisze: środa, 4 grudnia 2019, 10:14Zdaje się, że nie ma opcji rozliczania się "tak trochę". Nadpłacanie podatku też nie ma za bardzo sensu - zresztą nie da się nadpłacić nieznanej wartości. Wszystkie giełdy jakie znam, mają opcje pobrania historii transakcji w pliku na podstawie której można rozliczyć się samemu.

Sprawdź wątek viewtopic.php?f=7&t=31316 kalkulatora dochodu w obrocie kryptowalutami - dostosowany jest do starych, jak i nowych przepisów.
Dodatkowo pozwala on zidentyfikować pierwsze użycie środków nieznanego pochodzenia np. wpłaty gotówki, wykopane monety, airdropy itp. Wydaje się to dosyć ważne, gdyż na te środki należy posiadać inne dowody, aby nie były przypadkiem potraktowane jako nieudokumentowane dochody (obłożone stawką 75%).


Okej. A jak rozlicza się Airdrop? I dodatkowo, czy można jakoś wyeksportować historię z Coinbase? :D I jeszcze jakby się dało dopiąć do tego KuCoin albo chociaż wiadomości z Coinomi, bo był Airdrop Energi ;)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » czwartek, 5 grudnia 2019, 10:41

Venomstyle pisze: środa, 4 grudnia 2019, 11:19Okej. A jak rozlicza się Airdrop?
Dowiedzieć się o środkach nieznanego pochodzenia można na 3 sposoby:
- podczas transferu z konta, którego saldo z poprzednich operacji wynosiło mniejszą wartość niż kwota transferu,
- podczas operacji kupna/sprzedaży/zamiany w sytuacji jw.,
- podczas inwentaryzacji.

Jeżeli posiada ktoś dowody na airdrop to podejrzewam, że obowiązek podatkowy powstanie dopiero na koniec roku, gdy wartość sprzedaży przekroczy kwotę zainwestowaną w kryptowaluty. W USA najprawdopodobniej obowiązek podatkowy powstaje w momencie uzyskania możliwości sprzedania otrzymanych monet.
Jeżeli nie ma się dowodu na pochodzenie swoich aktywów (np. wpłata gotówki niewiadomego pochodzenia, samochód od bezdomnego, `wkopane` krypto bez kopalni, fikcyjny airdrop itp.), to najprawdopodobniej płaci się stawkę 75%.
Należy pamiętać, że nieudokumentowane dochody ze swojej natury nie ulegają przedawnieniu po 5 latach, więc prymitywny wał na Sławomira Mentzena raczej nie przejdzie:

Venomstyle pisze: środa, 4 grudnia 2019, 11:19I dodatkowo, czy można jakoś wyeksportować historię z Coinbase? I jeszcze jakby się dało dopiąć do tego KuCoin albo chociaż wiadomości z Coinomi, bo był Airdrop Energi

Nie wiem, muszę sprawdzić. Dodałem tablicę kanban i taski na dopisanie obsługi giełd coinbase.com, kucoin.com oraz coinomi.com. Jeżeli komuś czegoś brakuje, to może spróbować dopisać tam zadanie.
https://github.com/cojapacze/bitcointax ... =is%3Aopen

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 1887
Rejestracja: 6 lutego 2017
Reputacja: 321
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: BitHub.pl » czwartek, 5 grudnia 2019, 11:58

Na prośbę czytelników zdecydowaliśmy się napisać o tym, co według aktualnych wytycznych i projektów wiemy o sposobie rozliczania PIT-u za 2019 rok w przypadku osiągnięcia zysku z obrotu kryptowalutami. Postanowiliśmy zaprezentować najbardziej prawdopodobną zasadę rozliczenia za ten rok.

Kryptowalutowy PIT | Jak będziemy rozliczać się za 2019 rok?
Bithub.pl to portal internetowy związany z technologią Blockchain, kryptowalutami oraz innymi tematami inwestycyjnymi. Pomagamy poruszać się w świecie pieniędzy XXI wieku. Zajrzyj tutaj: Facebook Twitter YouTube
Dołącz do grupy na Telegramie !!

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » czwartek, 5 grudnia 2019, 12:47

Zdaje się, ważniejszym argumentem przeciw pomysłowi, że koszty mogą przepadać po roku (co może być na rękę tym, którzy wstydzą się historii transakcji z lat ubiegłych) jest to, że nie ma rozróżnienia na dwa rodzaje kosztów tj. przeniesionych oraz aktualnych. Innymi słowy, nierozliczone koszty z roku ubiegłego, stają się nierozliczonymi kosztami w roku kolejnym. Dodatkowo można spojrzeć na opisy pól w formularzu PIT parę postów wyżej, które raczej rozwiewają wszelkie wątpliwości.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 6 grudnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Kamil2020x » piątek, 6 grudnia 2019, 12:25

Witam wszystkich bardzo serdecznie! :)

Mam pytanie odnośnie rozliczania podatku z kryptowalut.

W roku 2018 kupiłem LTC na giełdzie BitBay, które trzymam do dziś.
Nie uwzględniłem ich w PIT za 2018 rok, ponieważ dowiedziałem się, że ten koszt będzie można wpisać w PIT za 2019 rok, który należy złożyć do kwietnia 2020, jako koszt z lat ubiegłych.
Moje pytania brzmią następująco:

- W którym miejscu i w jakim formularzu wpisać ten koszt który poniosłem na zakup LTC?
- Czy będę musiał co roku wpisywać tą kwotę do formularza, aż do momentu aż sprzedam moje LTC?
- Czy w momencie sprzedaży LTC, podatek będzie wynosił (przychód - koszt z roku 2018) * 19%?

Bardzo dziękuję z góry za odpowiedź!

Początkujący
Posty: 207
Rejestracja: 17 lipca 2017
Reputacja: 33
Reputacja postu: 
10
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Dekoin » piątek, 6 grudnia 2019, 22:39

Tymczasem w cebulandii:
Sceptycy z forum mieli racje, zresztą nie trzeba być geniuszem żeby zgadnąć co będzie....
Ja na szczęście już się pozbyłem tego problemu, ale warto i tak nagłośnić może ktoś by coś zrobił w końcu z tą patologią pseudo państwa za pomocą dobrych prawników lub nawet odwołania poza granice kraju, nawet powołanie na gruze nie pomogło w zapytaniu :D

Nigdzie oprócz jednego serwisu nie widziałem wzmianek o dziwo o ważnej sprawie zapewne dla wielu traderów: W skrócie, jazdy z PCC sagi ciąg dalszy.
https://www.parkiet.com/Technologie/311 ... oblem.html
a tu interpretacja
https://sip.mf.gov.pl/faces/views/szcze ... l=-1#tresc

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości