Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: kajetan » sobota, 24 sierpnia 2019, 21:56

gr0g pisze: piątek, 23 sierpnia 2019, 22:47Popatrz na przypięty regulamin nad wątkiem.
Co do stopki - w Polsce zabronione jest zawodowe udzielanie porad podatkowych przez osoby niebędące doradcami podatkowymi, radcami prawnymi lub adwokatami. Szczęśliwie opinie, które tu piszę nie są dawane odpłatnie czy zawodowo, więc nie wyczerpują definicji czynu zabronionego z ustawy o doradztwie podatkowym. Wolę jednak, żeby nikt się mnie nie czepiał, zwłaszcza jeśli się pomylę, i ogólnie chcę zachęcać do samodzielnego sprawdzania informacji a nie ślepego polegania na opiniach z forum internetowego. Tak, wiem że to jest na górze, ale mało kto to przeczyta, ludzie czytają odpowiedź na swoje pytanie i idą dalej.
gr0g pisze: piątek, 23 sierpnia 2019, 22:47Jest też szansa, ze KAS nie ma problemów z czytaniem ze zrozumieniem i nie jest w ich interesie wymyślanie nieistniejących `zasad` wyssanych z d...
Biorąc pod uwagę, jak często interpretacje indywidualne są uchylane przez sądy albo po jakimś czasie przez sam KAS, to ośmielam się nie zgodzić - przepisy są tak niejasne, że nawet oni mają z tym problem, albo celowo wybierają sposób rozumienia przepisów przy którym podatek wychodzi największy.
Przeprowadzone przez NIK badania objęły I kwartał 2018 r. W tym okresie NIK stwierdziła aż 55% uchylonych przez sądy administracyjne interpretacji indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe i aż 29,1% uchylonych decyzji podatkowych przez organy drugiej instancji i 16,1% uchyleń tych decyzji przez wojewódzkie sądy administracyjne. Co więcej, przedsiębiorcy niejednokrotnie uzyskiwali od fiskusa interpretacje podatkowe sprzeczne z interpretacją wydaną w innym czasie lub przez inny organ. Liczba takich, uznanych za rozbieżne, interpretacji w badanym okresie wyniosła 130.
Źródło: https://kancelaria-skarbiec.pl/publikac ... nosci.html
Ale w tym konkretnym przypadku masz rację, to ja nie doczytałem. Zmyliło mnie, że piszą o rozpoznawaniu w 2021 i później kosztów z 2019, podczas gdy formalnie to sa koszty z 2021 roku, gdzie zostały przepisane z 2020 roku, gdzie zostały przepisane z 2019. Nie zauważyłem, że oni się w tym cytacie powołują wprost na art. 22 ust. 16, który mówi właśnie o tym przepisywaniu, czyli faktycznie potwierdzili, że można zastosować to przepisywanie przez dłużej niż dwa lata.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: adiqq » niedziela, 25 sierpnia 2019, 09:58

kajetan pisze: Sprawa jest trochę śliska. Zgodnie z ustawą można wliczać koszty BEZPOŚREDNIE, czyli dające się dopasować do konkretnego przychodu (art. 22 ust. 14 uopdof).
O ile prąd dałoby się tak przypisać przy założeniu że mamy osobny licznik na koparki, to gorzej jest z samymi koparkami.
Mimo to ostatnio KAS stara się być miły i w interpretacji indywidualnej koparki wliczyć pozwolił: https://interpretacje-podatkowe.org/kryptowaluty
Trochę się boję, że po wyborach wczytają się głębiej we własną ustawę i przy kontroli powiedzą co innego, więc pewnie dobrze postarać się o własną interpretację indywidualną.
Kopanie przez poola niesie kolejne niewiadome, zob. ten wpis.


wielkie dzięki
rozumiem, że żeby wliczyć koszty sprzętu, to trzeba faktury na wszystko? Co w przypadku rigów budowanych własnoręcznie - faktury na części?!?


Kopanie przez pool - nie znam nikogo, kto kopie solo...ale co w przypadku serwisów takich jak nicehash? Gdzie sprzedaję moc obliczeniową, a dostaję w zamian btc??
coraz gorzej to wygląda....;)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » niedziela, 25 sierpnia 2019, 12:20

kajetan pisze: sobota, 24 sierpnia 2019, 21:56Biorąc pod uwagę, jak często interpretacje indywidualne są uchylane przez sądy albo po jakimś czasie przez sam KAS, to ośmielam się nie zgodzić - przepisy są tak niejasne, że nawet oni mają z tym problem, albo celowo wybierają sposób rozumienia przepisów przy którym podatek wychodzi największy.

Opierasz swoją opinię na statystykach czy na efekcie halo i spójności opowieści `doradców podatkowych` próbujących się sprzedać?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 26 sierpnia 2019, 02:07

gr0g pisze: niedziela, 25 sierpnia 2019, 12:20Opierasz swoją opinię na statystykach czy na efekcie halo i spójności opowieści `doradców podatkowych` próbujących się sprzedać?
Znowu czepiasz się każdego mojego słowa i cytujesz moją wypowiedź, ucinając uzasadnienie, za to pytając o nie w dość nieprzyjazny sposób. Przecież tuż poniżej był cytat z powołaniem na kontrolę NIK i podane w niej statystyki.

A na jakich merytorycznych przesłankach Ty opierasz przekonanie, że "KAS nie ma problemów z czytaniem ze zrozumieniem i nie jest w ich interesie wymyślanie nieistniejących `zasad` wyssanych z d...". Na statystykach, czy to po prostu myślenie życzeniowe? Zresztą jeszcze kilka miesięcy temu miałeś podobne do mnie zdanie na temat interpretowania przepisów przez KAS: tutaj. Co się zmieniło?

Dodano po 43 minutach 26 sekundach:
adiqq pisze: niedziela, 25 sierpnia 2019, 09:58rozumiem, że żeby wliczyć koszty sprzętu, to trzeba faktury na wszystko? Co w przypadku rigów budowanych własnoręcznie - faktury na części?!?
Pewnie tak. Tylko się nie zdziw, jak potem będziesz tłumaczył urzędniczce techniczną budowę koparki kryptowalut, a ona będzie się upierać, że wentylator nie służy do kopania tylko jest dla komfortu użytkownika przy upałach i nie można go wliczyć w koszt. ;-) No wiem, efekt halo i w ogóle złośliwy jestem, nie mam na poparcie tej wizji żadnych statystyk.
adiqq pisze: niedziela, 25 sierpnia 2019, 09:58Kopanie przez pool - nie znam nikogo, kto kopie solo...ale co w przypadku serwisów takich jak nicehash? Gdzie sprzedaję moc obliczeniową, a dostaję w zamian btc??
Możesz złożyć wniosek o interpretację indywidualną, to się wszyscy dowiemy.
Ale pewnie to samo.
adiqq pisze: niedziela, 25 sierpnia 2019, 09:58coraz gorzej to wygląda....;)
Trochę to wygląda jak pułapka podatkowa. Oczywiście może się okazać, że KAS ma jak najlepsze intencje, to nie jest oficjalna interpretacja podatkowa, to interpretacja kolegi Bagdera. Choć faktycznie trudno mi zrozumieć, co innego rozumie ministerstwo przez kopanie "na cudze zlecenie (umowa zlecenia, umowa o pracę itp.)". Chyba nikt nie robi tego podpisując formalną umowę, więc chyba musi chodzić o niepisaną umowę z poolem. No chyba że po prostu ministerstwo nie ma pojęcia jak wygląda kopanie i dlatego uwzględnili taką nietypową sytuację, przypadkiem tworząc niejasność grożącą podwójnym opodatkowaniem. Też możliwe.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » poniedziałek, 26 sierpnia 2019, 13:04

kajetan pisze: poniedziałek, 26 sierpnia 2019, 02:07Znowu czepiasz się każdego mojego słowa i cytujesz moją wypowiedź, ucinając uzasadnienie, za to pytając o nie w dość nieprzyjazny sposób. Przecież tuż poniżej był cytat z powołaniem na kontrolę NIK i podane w niej statystyki.

Nie cytuję, bo wskazałeś clickbaitowy artykuł - pisząc, że ponad 50% zaskarżonych interpretacji jest uchylanych, bez podawania ile interpretacji jest wydawanych oraz ile jest zaskarżanych - nie oznacza nic więcej niż, że do sądu trafiają sprawy w których w ponad 50% KIS popełniła błąd.
Innymi słowy, podobny sens ma stwierdzenie, że w szpitalach znajdują się w większości ludzie chorzy.

Próbowałem znaleźć coś sensowniejszego i trafiłem na artykuł z 2012r.
https://podatki.gazetaprawna.pl/galerie ... -sady.html
Z którego wynika, że:
- od 2012 dużo się nie zmieniło (ok 50% zaskarżonych interpretacji jest uchylanych przez sądy),
- zaskarżanych jest ok 7% wszystkich wydanych interpretacji,
- niecałe 3.5% wszystkich interpretacji jest uchylanych (w tym ze względów formalnych).

Daje to ponad 96% trafność wydawanych interpretacji, a w naszym wypadku interpretacje mówiące, że koszty nie przepadają po 2 latach (co jest literalnie zgodne z treścią ustawy) wydane są już conajmniej dwie.

Denerwuje się, jak ktoś wyraża opinie, że taka interpretacja jest niezgodna z prawem i wprowadza tylko zament - więc automatycznie punktuję jego argumenty.

kajetan pisze: poniedziałek, 26 sierpnia 2019, 02:07Zresztą jeszcze kilka miesięcy temu miałeś podobne do mnie zdanie na temat interpretowania przepisów przez KAS: tutaj. Co się zmieniło?

Jeszcze pare miesięcy temu nie wiedziałem jak działają pasożyty grup rządzących i że nie można im ufać oraz tego, że ich pomoc polega na opowiedzeniu kilku bulwersujących/smutnych historii i udzieleniu instrukcji jak unikać urzędników zamiast zmierzeniu się z problemem.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 sierpnia 2019, 15:03 przez gr0g, łącznie zmieniany 2 razy.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 26 sierpnia 2019, 14:24

gr0g pisze: poniedziałek, 26 sierpnia 2019, 13:04Daje to ponad 96% trafność wydawanych interpretacji
Ja mam odczucie, jakby ktoś celował do mnie z kałacha, mówiąc przy tym że nie mam się czego bać i w 96% się nie myli z wyborem celów. Ale jednak celuje. I co jakiś czas jakąś niewinną firmę zabija. Pewnie to tylko moja paranoja.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » poniedziałek, 26 sierpnia 2019, 21:53

Zdaje się, że rozmawiamy o trafności wydawanych interpretacji indywidualnych, a nie o kontrolach, które pewnie mają własne statystyki.
Nie rozumiem, dlaczego akurat ta w miarę pozytywna interpretacja wzbudziła Twój sprzeciw. Wolałbyś, aby obowiązywał podatek `przychodowy` 19%?

Nie wiem jak wyglądają w rzeczywistości `kontrole`, ale wydaje mi się, że nawet te medialne historie typu `prowokacja na spaloną żarówę` czy `napad funkcjonariuszy KAS na kantor kryptowalut` mają drugie dno i straszenie nimi to zwykłe ujeżdżanie kucy.

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: ikswodnal » środa, 28 sierpnia 2019, 16:15

Barbara90 pisze: środa, 28 sierpnia 2019, 14:58 mam swojego "bitcoina" i on po prostu jest, ani go nie sprzedałem ani nie kupiłem nowych jednostek, czy w tej kwestii muszę go jakoś rozliczać?
Nie, nic nie musisz robić - tylko czekać aż osiągnie wartość 500 tyś, 1 mln PLN!

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » środa, 28 sierpnia 2019, 16:39

Wygląda na to, że w zeznaniu za rok 2019, będzie trzeba zgłosić przynajmniej koszty poniesione na nabycie kryptowalut:

[...]
Art. 23. Koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 14 ustawy zmienianej w art. 1 oraz w art. 15 ust. 11 ustawy zmienianej w art. 2, poniesione i nieodliczone od przychodów przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, podatnik wykazuje odpowiednio w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1, składanym za 2019 r. albo w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 2, składanym za pierwszy rok podatkowy rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2018 r.
[...]

Nowy sposób rozliczania kryptowalut od 2019r. przypomina ten, który należało stosować do 2018r. przy działalności gospodarczej (liczone są na bieżąco wydatki i przychody jak w podatkowej księdze przychodów i rozchodów). Taki uproszczony sposób liczenia wiązał się ze sporządzaniem na koniec roku spisu z natury, ale na razie nic o tym nie wiadomo, więc może zamiast listy posiadanych kryptowalut wystarczy tylko różnica sumy wydatków i sumy przychodów.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: KryptoBanita » piątek, 30 sierpnia 2019, 14:29

_chybaty pisze: środa, 7 sierpnia 2019, 19:12Jak tylko kupujesz to nie ma sensu kupować w bitomatach gorszy kurs tam masz.
Po CHUCHU mają usesmany wiedzieć, że kupiłeś?

Na chwilę obecną:
BB - 38,168.77 PLN
CoinDeal - LAST PRICE 38197.71 PLN
Shitcoins - 38,168.77 PLN
Dodam, że wszystko myka moment i można wkładać banknoty kupką...
:idea: :?:
"...więzienie i bany są dla ludzi jak mawiał Tolek Banan .. ;)"

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 18 września 2019
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: binoj » środa, 18 września 2019, 12:40

W skrócie dla tych co tylko sprzedają krypto:

Płacisz 19% niezależnie od ilości i wypełniasz pit 38, nie musisz wpłacać zaliczek - możesz wpłacić całość należnego podatku przed końcem kwietnia następnego roku.

Przed rokiem 2019 trzeba było zakładać działalność by ominąć progi podatkowe (18%-32% powyżej 85k PLN), teraz nie trzeba się martwić, 19% niezależnie od sprzedanej ilości co mnie bardzo cieszy ;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2063
Rejestracja: 19 kwietnia 2016
Reputacja: 1539
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: blink » środa, 18 września 2019, 12:54

binoj pisze: środa, 18 września 2019, 12:40W skrócie dla tych co tylko sprzedają krypto:

Płacisz 19% niezależnie od ilości i wypełniasz pit 38, nie musisz wpłacać zaliczek - możesz wpłacić całość należnego podatku przed końcem kwietnia następnego roku.

Przed rokiem 2019 trzeba było zakładać działalność by ominąć progi podatkowe (18%-32% powyżej 85k PLN), teraz nie trzeba się martwić, 19% niezależnie od sprzedanej ilości co mnie bardzo cieszy


+4% na daninę solidarnościowa powyżej 1mln

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 18 września 2019
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: binoj » środa, 18 września 2019, 13:00

blink pisze: środa, 18 września 2019, 12:54+4% na daninę solidarnościowa powyżej 1mln
No to dalej taka skala ale nie 18%-32% tylko 19%-23% - wszystko ok ;) no i dopiero powyżej miliona a nie 85k ;)

"Daninę solidarnościową będą płaciły osoby fizyczne, których dochody w roku podatkowym przekroczą 1 mln zł"

Czyli zakładasz DG i nie płacisz daniny ?
@edit: Poczytałem trochę na temat własnej DG i całej papierkologii z tym związanej i już wiem że nigdy nie założę DG, wolę zapłacić te dodatkowe 4% i mieć z głowy.

Początkujący
Posty: 157
Rejestracja: 17 grudnia 2017
Reputacja: -4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: emceef » środa, 18 września 2019, 19:35

Czy ktoś wie czy podatek od obrtoru crypto-fiat obowiązuje tylko jak wykonujemy przelew na własne konto?

Np. handlując na parze BTC - PLN czy od każdej transakcji muszę zapłacić podatek?

Za handel BTC - TUSD wiem, że nie muszę

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 18 września 2019
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: binoj » czwartek, 19 września 2019, 10:26

Tak, gdy zamienisz krypto na FIAT musisz zapłacić podatek, nie ma znaczenia czy przelejesz na swoje konto czy zostawisz na giełdzie.
Giełdy są zobowiązane przekazywać wszystkie twoje dane na prośbę urzędu skarbowego także kiedyś możesz zapłacić karę jeżeli nie będziesz płacić.

Początkujący
Posty: 207
Rejestracja: 17 lipca 2017
Reputacja: 33
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Dekoin » czwartek, 19 września 2019, 15:17

Zamierzam usługę SaaS otworzyć na płatności w krypto( BitPay.com) czy wiąże się to z podwójnym opodatkowaniem w sensie wymiany krypto na walutę i dopiero towar? Niby dostaje się od nich od razu fiat ale to chyba na koncie usera jest wymiana więc pewnie podatkowo umywają ręce od tego...

Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 29 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: prostujeglupoty » wtorek, 15 października 2019, 10:15

Mam pytanie dot. interpretacji nr 0113-KDIPT2-3.4011.312.2019.1.SJ. tą dotyczącą kosztów. A mianowicie tego fragmentu interpretacji : "Tak więc, mając na uwadze uregulowanie zawarte w art. 23 ustawy nowelizującej, wydatki na nabycie walut wirtualnych poniesione przez Wnioskodawcę przed dniem 1 stycznia 2019 r. w ramach transakcji zakupu waluty wirtualnej za środki pieniężne oraz zamiany waluty wirtualnej na inna walutę wirtualną, poniesione i nieodliczone od przychodów przed dniem 1 stycznia 2019 r. w myśl art. 23 ustawy nowelizującej, będą mogły jako koszty uzyskania przychodów związane z odpłatnym zbyciem walut wirtualnych być wykazane w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) składanym za 2019 rok."
Czyli w przypadku wymian krypto-krypto za 2018 i nie wykazaniu ich w zeznaniu za 2018 można je wykazać w zeznaniu za 2019 ?? Przecież zgodnie z art. 23 ustawy nowelizującej wymiana krypto krypto nie stanowi kosztu za 2019 r. Czegoś tu nie rozumiem.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 463
Rejestracja: 1 maja 2018
Reputacja: 678
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Tomasz_Es » wtorek, 15 października 2019, 22:06

@prostujeglupoty Myślę że ten artykuł odpowie ci na twoje pytania https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit ... utami.html


Dodatkowo są już projekty nowych wzorów pitów za ten rok więc można zacząć je studiować (linki na dole posta)

PODSTAWA
https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//530 ... 420781.pdf

"...3. ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od
osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy –
Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), które
obowiązują od dnia 1 stycznia 2019 r.
Ustawa ta wprowadza zmiany w zakresie:
a) opodatkowania przychodów z tzw. kryptowalut,
b) opodatkowania przychodów z niezrealizowanych zysków (tzw. exit-tax),
c) opodatkowania przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej
(tzw. IP-box),
d) cen transferowych.
Opodatkowania przychodów z tzw. kryptowalut
Przychody z obrotu walutami wirtualnymi kwalifikowane są do przychodów z
kapitałów pieniężnych (art. 17 ustawy PIT). Dla przychodów z tego tytułu określone
zostały szczególne zasady opodatkowania. Przychody te nie są łączone z innymi
przychodami z kapitałów pieniężnych. Kwalifikacja do źródła przychodów – kapitały
pieniężne dokonana zostanie nawet wtedy, gdy podatnik będzie osiągał przychody z
obrotu walutami wirtualnymi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
W konsekwencji przyjęcia powyższych zasad, poniesiona strata z obrotu walutami
wirtualnymi, nie będzie mogła być odliczona od innych dochodów podatnika, np. ze
sprzedaży akcji, czy też z prowadzonej działalności gospodarczej.
3
Opisane zasady opodatkowania znalazły odzwierciedlenie w projektowanym
formularzu PIT-38..."



Przewinąć do strony 23 ponieważ od góry macie wszystkie nowe wzory.

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//530 ... 420782.pdf

Obrazek

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 16 października 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Meziro » środa, 16 października 2019, 22:10

Mam pare pytań, dotyczących sytuacji rozliczeń osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej.


1.
Jeżeli krypto było kupowane w takich kantorach jak kantorbitcoin.pl czy 4coins.pl w celu trzymania na np. 4-5 lat na portfelu, to czy trzeba to zgłaszać?

Jeśli tak to jak rozumiem trzeba to zrobić w następujący sposób:
  • b = 0 zł
  • c = kwota wpłacona do kantorów
  • e = b-c
2.
Czy dobrze rozumiem, jeśli nie wykaże się tych kosztów w picie rocznym teraz to straci się możliwość wykazania kosztów w 2023 roku?
Czy jest tak, że koszty trzeba wykazać dopiero w pit za rok, w którym dokonało się sprzedaży?

3.
Jeżeli potraktujemy portfel jako pewnego rodzaju skarbonkę do której będzie się dorzucać wolne środki raz na miesiąc to rozumiem, że w kolejnych latach ta strata wykazywana w pitach może rosnąć?

4.
Czy są progi podatkowe 18% i 32% dla osób fizycznych? czy wszystkich obowiązuje stawka 19%?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » czwartek, 17 października 2019, 10:09

1. Znasz jakiś rozsądny powód, aby nie zgłaszać kosztów?
2. Zdaje się, że przez 5 lat można złożyć korektę. Wg nowych przepisów koszty wykazuje się w roku podatkowym ich poniesienia. W PIT-cie za 2019r. dodatkowo będziemy wykazywać koszty z lat ubiegłych. Późniejszy dochód z kryptowalut bez wcześniejszych kosztów, może wyglądać conajmniej dziwnie.
3. Przy systematycznym dokupywaniu kryptowalut, koszty z roku na rok będą rosnąć. Strata powstanie, jeżeli sprzeda się wszystkie kryptowaluty osiągając przychód niższy od kosztów nabycia.
4. 19%

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości