Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » wtorek, 20 sierpnia 2019, 13:24

kajetan pisze: wtorek, 20 sierpnia 2019, 13:09No i z tymi stratami potwierdzili gorszą wersję. :-/ A to wiele osób mocno zaboli.

Było to wiadome już dawno: viewtopic.php?f=79&t=21138&p=569842#p569842

Możliwe, że da się jeszcze odliczyć stratę na starych zasadach o ile dochód osiągnie się z tego samego źródła do którego należały kryptowaluty przed 2019r.

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Anunaki » czwartek, 22 sierpnia 2019, 09:50

Czyli co, wg tej interpretacji te koszta ktore poniosłem przed 2019 na zakupy krypto nie przepadną jeżeli nie wykarzę ich z końcem 2019r (co jak do tej pory miało być warunkiem wraz z 2letnim okresem ich ważności do rozliczenia)? Będę mógł je przedstawić w późniejszym dniu/roku ewentualnej sprzedaży kryptowaluty do fiatów?

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: _chybaty » czwartek, 22 sierpnia 2019, 09:51

Na to wychodzi

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Rumcajs » czwartek, 22 sierpnia 2019, 11:18

Troche sie zgubiłem ale to co jeśli się koszta wykaże ale nie rozliczy wszystkich lub wogóle bo nie będzie sprzedaży np 3-4 lata to co po 3 latach będzie można je rozliczyć czy wtedy trzeba będzie je co roku przenosić na kolejny PIT aż dojdzie do roku w którym coś się sprzeda ?
Bo po co nie wykazywać kosztów od razu skoro można je przenosić ? A wg przepisów nowych powinny być jednak wykazane mimo braku przychodów nawet a potem przeniesione na następny rok i kolejne z tego co zrozumiałem.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: kajetan » czwartek, 22 sierpnia 2019, 14:35

Rumcajs pisze: czwartek, 22 sierpnia 2019, 11:18A wg przepisów nowych powinny być jednak wykazane mimo braku przychodów nawet a potem przeniesione na następny rok i kolejne z tego co zrozumiałem.
Ja też tak to rozumiałem. Według ustawy koszty powinny być deklarowane od razu, a potem przepisywane. A według tej interpretacji koszty z 2019 roku mają być zadeklarowane przy sprzedaży o ile nie było w międzyczasie handlu. Nie rozumiem jak im to wyszło, i czego oczekują w przypadku gdy handel był albo przy kosztach sprzed 2019. Wydaje mi się, że ta intepretacja jest niezgodna z prawem i wprowadza tylko zamęt.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » czwartek, 22 sierpnia 2019, 17:02

Anunaki pisze: czwartek, 22 sierpnia 2019, 09:50Czyli co, wg tej interpretacji te koszta ktore poniosłem przed 2019 na zakupy krypto nie przepadną jeżeli nie wykarzę ich z końcem 2019r (co jak do tej pory miało być warunkiem wraz z 2letnim okresem ich ważności do rozliczenia)? Będę mógł je przedstawić w późniejszym dniu/roku ewentualnej sprzedaży kryptowaluty do fiatów?

Wydaje się, że nie przepadną o ile je wykażesz. Jeżeli coś sprzedasz, to powinieneś odjąć przychód od wydatków.
Nowe przepisy przypominają rozliczanie się wg podatkowej księgi przychodów i rozchodów prowadzonej przy działalności gospodarczej z tą różnicą, że na koniec roku nie wspomnieli nic o spisie z natury (inwentaryzacji) - która do tej pory powiększała przychód np. na skutek zamian krypto-krypto.

kajetan pisze: czwartek, 22 sierpnia 2019, 14:35Nie rozumiem jak im to wyszło, i czego oczekują w przypadku gdy handel był albo przy kosztach sprzed 2019. Wydaje mi się, że ta intepretacja jest niezgodna z prawem i wprowadza tylko zamęt.

Czego nie rozumiesz i co wydaje ci się niezgodne z prawem?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: Rumcajs » czwartek, 22 sierpnia 2019, 18:19

@gr0g

cytujesz a ominołeś jego wcześniejsze 2 linijki tekstu w których napisał o co chodzi a pytasz o co chodzi.

@kajetan

może to był skrót myślowy - w sensie że można rozliczyć koszty zakupu z 2019r. w dalszych latach przy sprzedaży o ile były wykazane w roku zakupu czyli potem przenoszone na następne lata. Co prawda w interpretacji nie powinno być wg mnie niejasnych skrótów myślowych. Inaczej po co by w ustawie pisali że należy koszty wykazywać w roku zakupu nawet jeśli nie będą rozliczone w tym samym roku a w interpretacji że można je sobie wykazać kiedy sie chce jak sie ma z czym je rozliczyć, to myślenie wg starych zasad poniekąd tylko bez lifo/fifo.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: kajetan » czwartek, 22 sierpnia 2019, 19:29

@Rumcajs Może to i skrót myślowy. Tylko dlaczego w takim razie piszą tylko o sytuacji gdy nie było w międzyczasie zakupu ani sprzedaży? Przecież nabycie kolejnego krypto dokładnie nic by nie zmieniało w odliczaniu kosztów z zeszłych lat:
Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powyższe uregulowania prawne stwierdzić należy, że w przypadku sprzedaży przez Wnioskodawcę w 2021 r. albo w jednym z lat następnych waluty wirtualnej zakupionej w 2019 r. – w sytuacji niewykonywania innych transakcji polegających na sprzedaży lub na nabyciu waluty wirtualnej od innych podmiotów będzie On mógł rozpoznać w 2021 r. albo w jednym z lat następnych koszty uzyskania przychodów w postaci wydatków na nabycie sprzedawanej waluty wirtualnej, poniesionych w 2019 r., na zasadzie wynikającej z art. 22 ust. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zw. z art. 22 ust. 14-15 tej ustawy.
Nie wiem, ja tego nie rozumiem.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 28 maja 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: marceliano7 » czwartek, 22 sierpnia 2019, 22:42

Czy ktoś orientuje się może jak mogę zadeklarować posiadane przeze mnie kryptowaluty, które kupowałem przez ostatnie kilka lat - których jeszcze nie sprzedałem i nigdy nie deklarowałem jako kupna(kosztu) w urzędzie skarbowym. Zawirowania prawne dotyczące kryptowalut stricte doprowadziły, iż do tej pory nie deklarowałem zakupionych coinów, bo nie miałem żadnej transakcji sprzedaży do waluty FIAT.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: kajetan » czwartek, 22 sierpnia 2019, 23:05

@marceliano7 Zgodnie z art. 23 przepisów wprowadzających zmiany w ustawie o PIT (tutaj) zgłaszasz kwotę za którą nabyłeś te krypto jako koszt w PIT za 2019 rok, czyli do końca kwietnia 2020.

Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 29 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: prostujeglupoty » piątek, 23 sierpnia 2019, 08:07

a to rozumiem, że kiedy 2018 nie byl rozliczony z wymian keypto krypto to w sytuacji skladania korekty za 2018 np za pare lat nie przepadna mi koszty tych wymian ??

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » piątek, 23 sierpnia 2019, 09:00

kajetan pisze: czwartek, 22 sierpnia 2019, 14:35Według ustawy koszty powinny być deklarowane od razu, a potem przepisywane. A według tej interpretacji koszty z 2019 roku mają być zadeklarowane przy sprzedaży o ile nie było w międzyczasie handlu.

Ja się tego nie doczytałem. Wręcz jest napisane, że wydatki należy raportować, nawet jak nie było przychodów:
`W myśl art. 30b ust. 6a cyt. ustawy, w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, podatnik wykazuje koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 14-16, także wtedy, gdy w roku podatkowym nie uzyskał przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych.`

kajetan pisze: czwartek, 22 sierpnia 2019, 19:29Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powyższe uregulowania prawne stwierdzić należy, że w przypadku sprzedaży przez Wnioskodawcę w 2021 r. albo w jednym z lat następnych waluty wirtualnej zakupionej w 2019 r. – w sytuacji niewykonywania innych transakcji polegających na sprzedaży lub na nabyciu waluty wirtualnej od innych podmiotów będzie On mógł rozpoznać w 2021 r. albo w jednym z lat następnych koszty uzyskania przychodów w postaci wydatków na nabycie sprzedawanej waluty wirtualnej, poniesionych w 2019 r., na zasadzie wynikającej z art. 22 ust. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zw. z art. 22 ust. 14-15 tej ustawy.
Nie wiem, ja tego nie rozumiem.

Zdaje się, że powtarzają pytanie, żeby nie odpowiedzieć w szerszym zakresie niż było ono zadane.

@marceliano7, @prostujeglupoty
Podatnik ma prawo do korekty przez 5 lat. Tylko nie da się rozliczyć 2018 roku bez 2017 itd. Jeżeli był podatek do zapłacenia to należy go uregulować wraz z odsetkami. No i nie wiadomo czy czynny żal zostanie przyjęty, jeżeli okaże się, że urzędy są w posiadaniu historii transakcji (przynajmniej za ten okres w którym giełdy działały w PL)

Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 29 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: prostujeglupoty » piątek, 23 sierpnia 2019, 09:16

ale koszty tych wymian mi nie przepadna ?? koszty i przychody byly w 2018

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » piątek, 23 sierpnia 2019, 09:49

Odnosząc się do omawianej interpretacji i Twojego pytania:

Jak nie rozliczyłeś roku 2018 to za pare lat nie możesz użyć sobie tylko kosztów z tego okresu - a tak trochę brzmi Twoje pytanie.
Możesz użyć kalkulatora i zobaczyć spis jakie kryptowaluty pozostały ci w `koszyku` i z jakimi kosztami (inwentaryzacja na koniec roku 2018).
Jeżeli osiągnąłeś dochód w latach przed 2019r. to należy od niego zapłacić podatek wraz z odsetkami.
Jeżeli na koniec roku 2018 osiągnąłeś stratę - to ta kasa przepada - no chyba, że w kolejnych latach osiągniesz dochód z innych praw majątkowych niż kryptowaluty.
Jeżeli coś wyskakuje Ci w okienku `Kapitał nieznanego pochodzenia` to teoretycznie urząd skarbowy może się do tego przyczepić i zażądać 75% podatku - taka informacja, jakby komuś przyszło do głowy, że da się zacząć rozliczać np. od roku 2019 bez lat poprzednich.

Każdy wykonuje inne ruchy więc ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na tak ogólnie zadane pytanie. Na prostym przykładzie tak by to mogło wyglądać:
Jak wydałeś 1000zł na krypto w 2018r. i nic z nim nie robiłeś, to w zeznaniu za rok 2019 wpisujesz te 1000zł w wydatki (przepisy przejściowe), jak przez cały rok 2019 znów tylko trzymałeś krypto (hodlowałeś) to w zeznaniu za rok 2020 przepisujesz te wydatki (zdaje się, że obowiązkowo), aż do momentu w którym zdecydujesz się sprzedać kryptowaluty.

Narazie nic nie wiadomo na temat rocznej inwentaryzacji/spisu z natury - a wydaje się ona niezbędna, jeżeli chce się zachować pełen obraz sytuacji.
Ostatnio zmieniony piątek, 23 sierpnia 2019, 11:20 przez gr0g, łącznie zmieniany 3 razy.

Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 29 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: prostujeglupoty » piątek, 23 sierpnia 2019, 09:56

no przeciez za pare lat moge korekte zrobic za 2018 i czemu nie moge uzyc kosztow za ten okres ? robiac korekte wskazuje przychody i koszty za 2018 i wychodzi albo starya albo dochod. chodzi mi o te przepadanie kosztow czy to tez sie tyczy wymian krypto krypto czy tylko koszty przepadaja w przypadku holdowqnych krypto ktorych nie sprzedalem

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » piątek, 23 sierpnia 2019, 10:05

prostujeglupoty pisze: piątek, 23 sierpnia 2019, 09:56no przeciez za pare lat moge korekte zrobic za 2018 i czemu nie moge uzyc kosztow za ten okres ?

Przez 5 lat masz prawo do korekty.

prostujeglupoty pisze: piątek, 23 sierpnia 2019, 09:56robiac korekte wskazuje przychody i koszty za 2018 i wychodzi albo starya albo dochod.

Wychodzi strata/dochód oraz spis posiadanych kryptowalut użytych w handlu - tj. kryptowaluty wraz z przypisanymi kosztami nabycia. Tylko wartość tego "spisu" (od którego wartości należało zapłacić podatek) możesz wpisać jako koszt na kolejne lata.

prostujeglupoty pisze: piątek, 23 sierpnia 2019, 09:56chodzi mi o te przepadanie kosztow czy to tez sie tyczy wymian krypto krypto czy tylko koszty przepadaja w przypadku holdowqnych krypto ktorych nie sprzedalem

wg tej interpretacji holdowane koszty nie przepadają.

Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 29 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: prostujeglupoty » piątek, 23 sierpnia 2019, 10:09

o jakim spisie mowisz bo nie rozumiem, nie chce przepisywac kosztu na nastepne lata tylko mowie o koszcie za 2018 konkretnie

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: adiqq » piątek, 23 sierpnia 2019, 10:14

z trochę innej beczki - co z kosztami typu zakup koparki do miningu? Lub koszty prądu zużytego do miningu? Jak takie koszty trzeba dokumentowac??
Ma ktoś jakieś doświadczenia w tej materii??

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: kajetan » piątek, 23 sierpnia 2019, 18:35

adiqq pisze: piątek, 23 sierpnia 2019, 10:14z trochę innej beczki - co z kosztami typu zakup koparki do miningu? Lub koszty prądu zużytego do miningu? Jak takie koszty trzeba dokumentowac??
Ma ktoś jakieś doświadczenia w tej materii??
Sprawa jest trochę śliska. Zgodnie z ustawą można wliczać koszty BEZPOŚREDNIE, czyli dające się dopasować do konkretnego przychodu (art. 22 ust. 14 uopdof).
O ile prąd dałoby się tak przypisać przy założeniu że mamy osobny licznik na koparki, to gorzej jest z samymi koparkami.
Mimo to ostatnio KAS stara się być miły i w interpretacji indywidualnej koparki wliczyć pozwolił: https://interpretacje-podatkowe.org/kos ... yptowaluty
Trochę się boję, że po wyborach wczytają się głębiej we własną ustawę i przy kontroli powiedzą co innego, więc pewnie dobrze postarać się o własną interpretację indywidualną.
Kopanie przez poola niesie kolejne niewiadome, zob. ten wpis.

Zastrzeżenie: nie jestem prawnikiem ani doradcą podatkowym, mogę się mylić, to nie jest porada, tylko moja opinia na ten temat.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut od 2019r.?

Postautor: gr0g » piątek, 23 sierpnia 2019, 22:47

kajetan pisze: piątek, 23 sierpnia 2019, 18:35Zastrzeżenie: nie jestem prawnikiem ani doradcą podatkowym, mogę się mylić, to nie jest porada, tylko moja opinia na ten temat.

Popatrz na przypięty regulamin nad wątkiem.

kajetan pisze: piątek, 23 sierpnia 2019, 18:35Trochę się boję, że po wyborach wczytają się głębiej we własną ustawę i przy kontroli powiedzą co innego, więc pewnie dobrze postarać się o własną interpretację indywidualną.

Jest też szansa, ze KAS nie ma problemów z czytaniem ze zrozumieniem i nie jest w ich interesie wymyślanie nieistniejących `zasad` wyssanych z d...

Wracając do interpretacji, którą podlinkowałeś w tym poście - jest to w pewien sposób fascynujące i ciekawi mnie Twój tok rozumowania - jak doszedłeś do wniosku, że kosztów nie należy raportować co roku, tylko zgłosić w roku sprzedaży?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości