W jaki sposób zapłacić podatek z krypto

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 16 marca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W jaki sposób zapłacić podatek z krypto

Postautor: frshmaciek » sobota, 16 marca 2019, 13:41

Witam mam pytanie dotyczące podatku z kryptowalut. Dajmy na to że zakupiłem na bitbayu krypto za fiat i przesyłam na strony typu rockwall inwestments lub inne gdzie są dzienne naliczenia po parę procent i jest mlm (program partnerski). Wiadomo stronki nie wystawiają żadnych potwierdzę. Wystarczy że z tych stron wypłacę znowu na bitbaya i zapłacę podatek od zarobku? Jezeli będę zarabiał tak co miesiąc muszę mieć jakaś dzialanosc? co jeżeli będą chcieli udowodnić skąd pochodzą pieniądze? a np dana strona upadnie lub tez tak jak pisałem nie wystawia potwierdzęń.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W jaki sposób zapłacić podatek z krypto

Postautor: kajetan » poniedziałek, 18 marca 2019, 09:26

@frshmaciek Aleś namotał chłopie. W 2019 na krypto nie musisz raczej mieć działalności, bo i tak handel krypto jest rozliczany poza działalnością. Ale z tym Rockwall investments, to już nie jestem na 100% pewien, bo to nie jest klasyczny handel.

Jak nie masz potwierdzeń, ale zapłacisz podatek, to co najwyżej nie uwzględnią kosztów (i zapłacisz od całego przychodu). A jeśli nie masz potwierdzeń i nie zapłacisz podatku, to ryzykujesz podatek 75%. Rób sobie chociaż zrzuty ekranu, żebyś miał cokolwiek do pokazania w razie czego.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 16 marca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W jaki sposób zapłacić podatek z krypto

Postautor: frshmaciek » poniedziałek, 18 marca 2019, 18:39

Raczej trzeba mieć działalność np bym robił filmy recenzje dla firm związanymi z projektami krypto i by mi np płacili w krypotwalutach za tą usługe.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W jaki sposób zapłacić podatek z krypto

Postautor: kajetan » poniedziałek, 18 marca 2019, 18:50

@frshmaciek No, jak się chcesz zajmować kręceniem filmów a nie handlem krypto, to pewnie tak. Tylko wtedy będziesz miał dwukrotnie przychód i dwa razy podatek od tej samej rzeczy - raz za film (przy podatku liniowym 19% od wartości krypto, przychód z działalności gospodarczej) i drugi raz jak sprzedasz to krypto (19% od sprzedaży z zerowymi kosztami...). W sumie zapłacisz 38% podatku. Zapłata lub pensja w kryptowalucie się w Polsce kompletnie nie opłaca i nowe przepisy jeszcze to pogorszyły, bo wyraźnie oddzieliły sprzedaż krypto od innych przychodów. Kręć sobie te filmy o krypto, ale niech ci płacą w fiatach. I handluj sobie krypto, ale osobno.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 16 marca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W jaki sposób zapłacić podatek z krypto

Postautor: frshmaciek » wtorek, 19 marca 2019, 07:46

Czyli po prostu wystarczą screeny wpłaty i wypłat z takich stron bez działalności.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W jaki sposób zapłacić podatek z krypto

Postautor: kajetan » wtorek, 19 marca 2019, 12:04

frshmaciek pisze: wtorek, 19 marca 2019, 07:46Czyli po prostu wystarczą screeny wpłaty i wypłat z takich stron bez działalności.
Raczej nie. Jeśli robisz filmy to:
* jeśli to jest działalność "zorganizowana i ciągła" to:
* * jeśli przychód z dowolnego miesiąca przekroczy połowę minimalnego wynagrodzenia, powinna to być działalność gospodarcza (do wyboru 18 /32 % albo 19% i do tego wszystkie składki ZUS, ale na początek są jakieś ulgi). Nie jestem pewien jak kwestia dokumentacji, powinieneś wystawiać faktury, żeby to wpisać do KPiR, ale przy krypto to jest traktowane jako barter, wymiana dzieła na krypto ( https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit ... rowej.html ), a przy barterze obie strony powinny wystawić faktury, a z tamtej strony nic nie dostaniesz. Zonk. https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat ... ktura.html
* * jeśli przychód z żadnego miesiąca nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia, możesz mieć działalność nierejestrowaną (18/32% podatku, w jednych źródlach piszą że składka zdrowotna ZUS, gdzie indziej że brak składek ZUS). Ale nadal będzie problem z fakturami.
* * można założyć firmę z pełną księgowością, wtedy będzie się to dało księgować, ale księgowość i firma będą Cię kosztować więcej.
* jeśli to jest sporadyczne, to jako twórca możesz to opodatkować jako "działalność wykonywaną osobiście" (18 / 32% ale 50% kosztów uzyskania) Więcej na ten temat: https://abc-pit.pl/kiedy-tworca-artysta ... _2369.html Choć z drugiej strony to jest transakcja barterowa, nie jestem pewien czy wtedy jest 50% czy 20% kosztów.

W każdym z tych przypadków dodatkowo płacisz drugi raz 19% podatku przy sprzedaży tego krypto, bez kosztów i sprzedaż jest poza działalnością.

Możesz też udawać że to krypto to z handlu, a nie z kręcenia filmów, wtedy płaciłbyś tylko 19%, ale jak pokażesz te screeny, i wyjdzie że dostajesz jakieś krypto "za nic", to co powiesz? To nie wygląda na handel krypto/fiat ani krypto/krypto, bo nie wysyłasz gotówki ani krypto w zamian. A jak się przyznasz że to za filmy, no to wchodzi to wszystko co napisałem powyżej. Inna kwestia, czy ktokolwiek będzie wnikał, zwłaszcza jeśli to niewielkie kwoty.

Nie mam dobrego rozwiązania, to jest strasznie zagmatwane, a polskie prawo nie dorosło do takich rzeczy jak płatności krypto za usługi. Idź do doradcy podatkowego, ja się mogę mylić.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 16 marca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W jaki sposób zapłacić podatek z krypto

Postautor: frshmaciek » wtorek, 19 marca 2019, 15:27

Dzieki za odp.Chodzi mi głównie o te stronki typu rockwall co dziennie tam ile % sie zarabia z wkladu.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

W jaki sposób zapłacić podatek z krypto

Postautor: kajetan » wtorek, 19 marca 2019, 16:29

frshmaciek pisze: wtorek, 19 marca 2019, 15:27Dzieki za odp.Chodzi mi głównie o te stronki typu rockwall co dziennie tam ile % sie zarabia z wkladu.
Nie wiem. Aczkolwiek, jeśli coś daje "dzienne naliczenia po parę procent" (jak napisałeś wcześniej) a nawet 0.4-0.6% dziennie (jak piszą w innych wątkach) w warunkach rynkowych dalekich od hossy, to to musi być piramida, prawdopodobnie i tak się zwiną z kasą zanim będziesz musiał zapłacić podatek. Tak że spoko, chyba nie musisz sie przejmować podatkami.

Początkujący
Posty: 111
Rejestracja: 9 marca 2017
Reputacja: 124
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

W jaki sposób zapłacić podatek z krypto

Postautor: dalarin » środa, 20 marca 2019, 19:00

kajetan pisze: wtorek, 19 marca 2019, 12:04W każdym z tych przypadków dodatkowo płacisz drugi raz 19% podatku przy sprzedaży tego krypto, bez kosztów i sprzedaż jest poza działalnością.


Nie do końca tak jest. Sprzedaż kryptowalut, w działalności lub poza nią, rozliczane jest osobno w PIT-8c. Nie ma "specjalnych" kryptowalut, które uzyskało się nagrywając filmy, czy robiąc coś innego, które sprawiają, że rozlicza się je inaczej.
Oznacza to, że:
Nagrywając film ponoszę koszt robiąc usługę i ponoszę równowartościowy zysk w postaci barterowej wymiany na kryptowalutę. W rzeczywistości zachodzą dwie umowy: nabycie kryptowalut (koszt w PIT-8c), sprzedaż usługi (zysk w zwykłym PIT). Oczywiście powstaje problem poprawnej dokumentacji takich transakcji, na który nie znam odpowiedzi.
Sprzedaż krypto za te filmy podatkujemy normalnym PIT-8c. Nie ma płacenia podatku dwa razy.

Tak jak wspomniałeś, zależnie od uzyskiwanych kwot z nagrywania filmików, może być potrzebna działalność gospodarcza.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W jaki sposób zapłacić podatek z krypto

Postautor: kajetan » czwartek, 21 marca 2019, 11:21

@dalarin
Ok, czy dobrze rozumiem? To by zatem wyglądało tak:
1. transakcja barterowa wymiany usług na krypto, równoważna następującym:
a) sprzedaż usług za pln
b) zakup krypto za tę samą kwotę pln
2. późniejsza transakcja sprzedaży krypto za pln

Transakcja 1a generuje przychód np. w działalności gospodarczej
Transakcja 1b generuje koszt dla transakcji 2
Transakcję 2 opodatkowujemy poza działalnością podatkiem 19%, dochód oscyluje koło zera, jeśli cena krypto nie zmieniła się raptownie między transakcją 1 a 2.

To brzmi całkiem sensownie. Boję się tylko, skoro 1b jest w ramach źródła przychodów działalność gospodarcza, to czy może stanowić koszt dla zbycia kryptowalut w transakcji 2, skoro dochodów z krypto nie łączy się z dochodami z działalności (art. 30b ust. 5d). Ale w sumie ten przepis zabrania łączenia tylko dochodów a nie mówi nic o kosztach. W przepisie o kosztach krypto jest mowa po prostu o udokumentowanym koszcie nabycia walut wirtualnych, bez wymieniania z jakiego źródła... Więc pewnie masz rację.

Dodano po 23 minutach 46 sekundach:
@dalarin Natomiast mam wątpliwości do co PIT-8c. Ten formularz zgodnie z podaną w nim podstawą prawną dotyczy przychodów z:
* art. 35 ust. 10 (stypendia)
* art. 39 ust 3, który odwołuje się do art. 30b ust. 2, który odwołuje się do art. 30b ust. 1, który mówi o dochodach uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część
* art. 42a, który odwołuje się do art. 20 ust. 1, który obejmuje: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

Krypto też są opodatkowane 19% podatkiem ale nie z tytułu art. 30b ust. 1 tylko 30b ust. 1a, który nie odwołuje się do ust. 1 i nie jest jego częścią. Gdyby był jego częścią, to w art. 30b ust 3 nie podawano by explicite "ust 1 i 1a". A art. 30b ust. 2, który jest istotny przy rozpoznawaniu kiedy ma być wysyłany PIT-8c, odwołuje się tylko do ust. 1, bez 1a. Chyba więc nie wysyła się dla kryptowalut PIT-8c? Może i szkoda bo przynajmniej polskie giełdy by go wysyłały i byłaby to solidna podstawa do rozliczeń.

Początkujący
Posty: 111
Rejestracja: 9 marca 2017
Reputacja: 124
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W jaki sposób zapłacić podatek z krypto

Postautor: dalarin » czwartek, 21 marca 2019, 22:00

kajetan pisze: czwartek, 21 marca 2019, 11:21Ten formularz zgodnie z podaną w nim podstawą prawną dotyczy przychodów z:

Muszę ostrzec o bardzo ważnej rzeczy. Nie ma jeszcze poprawnego (z naszej perspektywy) formularza PIT-8c ani broszury informacyjnej do niego. Wynika to z prostego faktu, że zmiana prawna zaszła efektywnie od 1 sty 2019, to jest pierwsze rozliczenie nastąpi dopiero za 2019 rok, czyli w 2020 roku. Zakładam, że druk do rozliczeń za rok 2019 będzie posiadał nie tylko uaktualnione podstawy prawne, ale i osobne pola do wpisywania zysków z walut wirtualnych.

Koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży kryptowalut musi być jawnie połączony z faktem ich sprzedaży. Np. nie może być to koszt Internetu, czy prądu - wyjaśnienia, że bez Internetu i prądu nie zaszłaby transakcja nie przejdą. W końcu gdybyśmy nie spożywali pokarmów, to też by nie zaszła. Może być to za to jak najbardziej koszt zakupu kryptowalut wraz z opłatami giełdowymi/kantorowymi. Skoro zachodzą dwie oddzielne umowy, z których jedna to zakup kryptowalut (druga to sprzedaż usług), to zakup ten jest bezpośrednio powiązany z późniejszą sprzedażą tych kryptowalut, więc stanowi koszt uzyskania przychodu (mimo iż dochód, czyli zysk, czyli przychód minus koszty, mógłby być zerowy, a nawet ujemny przez marże giełd, czy zmiany kursu).

Co ciekawe według prawa "Umowa barterowa może zostać zawarta w dowolnej formie.", co nawet nie wskazuje na to, że umowa musi mieć jakąkolwiek pisemną formę, choć taka pewnie byłaby mile widziana w urzędzie.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W jaki sposób zapłacić podatek z krypto

Postautor: kajetan » piątek, 22 marca 2019, 11:03

dalarin pisze: środa, 20 marca 2019, 19:00Sprzedaż krypto za te filmy podatkujemy normalnym PIT-8c.
dalarin pisze: czwartek, 21 marca 2019, 22:00 Nie ma jeszcze poprawnego (z naszej perspektywy) formularza PIT-8c (...) Zakładam, że druk do rozliczeń
PIT-8c nie służy do rozliczeń, to nie jest deklaracja podatkowa. Na pewno w tej rozmowie nie miałeś na myśli PIT-38? Bo trochę mam wrażenie, że mówimy o różnych rzeczach.

Początkujący
Posty: 111
Rejestracja: 9 marca 2017
Reputacja: 124
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W jaki sposób zapłacić podatek z krypto

Postautor: dalarin » piątek, 22 marca 2019, 21:11

Chodziło mi jak najbardziej o PIT-8c.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 16 marca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W jaki sposób zapłacić podatek z krypto

Postautor: frshmaciek » niedziela, 24 marca 2019, 18:07

kajetan pisze: wtorek, 19 marca 2019, 16:29
frshmaciek pisze: wtorek, 19 marca 2019, 15:27Dzieki za odp.Chodzi mi głównie o te stronki typu rockwall co dziennie tam ile % sie zarabia z wkladu.
Nie wiem. Aczkolwiek, jeśli coś daje "dzienne naliczenia po parę procent" (jak napisałeś wcześniej) a nawet 0.4-0.6% dziennie (jak piszą w innych wątkach) w warunkach rynkowych dalekich od hossy, to to musi być piramida, prawdopodobnie i tak się zwiną z kasą zanim będziesz musiał zapłacić podatek. Tak że spoko, chyba nie musisz sie przejmować podatkami.
Tak ale kto ogarnięty to i tak zarobi ja mowie miedzy innymi o rockwall ale jest duzo innych taki stron i nie wiadomo jak to rozliczyc bo zadna strona nie wydaje potwierdzenia a co miesiąc jest zarobek w btc :)

Dodano po 2 godzinach 2 minutach 35 sekundach:
Jeszcze mam jedno pytanie jezeli na gielde przyjda mi srodki lecz nie mam udokumentowanego skad co i jak i zaplace z tego podatek czy wystarczy tylko potwierdzenie transakcji ze przyszlo mi na gielde i zamienilem na fiat?

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 463
Rejestracja: 1 maja 2018
Reputacja: 678
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

W jaki sposób zapłacić podatek z krypto

Postautor: Tomasz_Es » czwartek, 28 marca 2019, 21:10

@frshmaciek Po co mnożysz wątki i robi się bu**el :?: :!: , już jest cały wątek o rozliczeniach viewtopic.php?f=79&t=21138&start=3700

Prośba do kogoś z modów o wrzucenie tego w drugi wątek.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości