Podatek od sprzedaży BTC przy braku dokumentacji zakupu

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 16 stycznia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od sprzedaży BTC przy braku dokumentacji zakupu

Postautor: dariak1 » środa, 16 stycznia 2019, 12:28

Jak to jest z tymi podatkami od btc. Załóżmy sytuacje: znam osobę która nie pracowała w zeszłym roku, czyli dochód to 0zł , nie kupiła samodzielnie żadnego btc,ale dostała je na portfel po czym wypłaciła przez giełdę na konto bankowe. Czy ta osoba musi się rozliczać? Czy mieści się to w kwocie wolnej od podatku? Obowiązuje ta kwota w kwestii btc czy nie? Wiem że trzeba się rozliczać przy kupnie i sprzedaży drożej a co jeśli btc to był prezent po prostu i nie wiemy za ile został on kupiony.
 ! Wiadomość z: rav3n_pl
Poprawiłem temat.
Powinen on DOTYCZYĆ treści posta a nie być zagadką/klikbajtem.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dziwny przypadek

Postautor: kajetan » środa, 16 stycznia 2019, 13:01

@dariak1 Tak, miała przychód i dochód, i to dwa razy - dostała darowiznę w naturze (btc), a potem btc sprzedała. Nie, żeby dużo ludzi to płaciło, zwłaszcza podatek od prezentów w btc... Kwoty wolne obowiązują:
Kwoty wolne dla podatku od darowizn: https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pod ... odatku.htm
Kwoty wolne dla podatku PIT: https://serwisy.gazetaprawna.pl/pit/art ... -roku.html
Wartość darowizny należy oszacować, np. patrząc na historyczne kursy btc na giełdzie na której to było sprzedane. Przy obliczaniu podatku PIT nie będzie żadnych kosztów, więc nawet jeśli kurs spadał to i tak będzie dochód.
Jeśli ta niepracująca osoba jest niepełnoletnia (i niezamężna), to dochody wpisuje się po połowie do PIT-a każdego z rodziców oraz dodatkowo w PIT/M: https://www.pitax.pl/wiedza/warto-wiedz ... eci-a-pit/

Zastrzeżenie: nie jestem prawnikiem ani doradcą podatkowym, to nie jest porada, mogę się mylić.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 16 stycznia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dziwny przypadek

Postautor: dariak1 » środa, 16 stycznia 2019, 13:23

Załóżmy że ta kwota to 1000zł. Więc mieści się chyba w kwocie wolnej od podatku jak i od darowizny (pierwszy linki mi nie otwiera) Wiec co ta osoba ma ją wpisać do pitu ale nie zapłaci podatku bo mieści się w kwocie wolnej? To osoba pełnoletnia po ślubie wiec to by był jej Pit a nie rodziców. A wartość historyczną kursu btc obliczyć np darowiznę otrzymała 1 stycznia 2018 roku gdzie btc wynosił 60k zł dostała i było to 2000zł a sprzedała 10 grudnia 2018 roku gdzie kurs wynosił 30k wiec kwota wypłacona to 1000k? Dobrze myślę? Dochód tak bo go nie kupiła ta osoba tylko dostała a płacić nie musi podatku bo mieści się w kwocie wolnej?
Kolejny przykład przyszedł mi na myśl często widzi się oferty sprzedam np telefon za btc. Czy tu sytuacja jest taka sama? Sprzedam telefon dostane dziś 1000zł w btc od razu je wypłacę przez gielde i jak to znów widzi kwestia prawna?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dziwny przypadek

Postautor: kajetan » środa, 16 stycznia 2019, 13:37

Jeszcze raz link: https://www.infor.pl/prawo/spadki/podat ... 019-r.html
Darowizna byłaby na kwotę 2000 zł, czyli mieści się w kwocie wolnej.
Wypłacona kwota to dochód i jednocześnie przychód w PIT. Jeśli są małżeństwem i rozliczają się razem, a druga osoba zarabia, to prawdopodobnie wypadnie to z kwoty wolnej, bo ona jest na wszystkie dochody razem.

Jak sprzedajesz telefon za btc, to masz dwa razy przychód - ze sprzedaży telefonu i ze sprzedaży btc. Jedno i drugie do PIT, bez żadnych kosztów. Tak, polskie prawo jest pokopane.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od sprzedaży BTC przy braku dokumentacji zakupu

Postautor: KryptoBanita » środa, 16 stycznia 2019, 14:12

A co będzie jak telefon wymienię na białoruski czołg, który potem sprzedam? Skąd masz kasę pyta władza - a tam.... Parę czołgów sprzedałem....
Zawsze pozostaje tłumaczenie o dawaniu ciała.... Można przygotować sobie listę - a, że klienci zaprzeczają heheheeee

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od sprzedaży BTC przy braku dokumentacji zakupu

Postautor: kajetan » środa, 16 stycznia 2019, 15:28

KryptoBanita pisze: środa, 16 stycznia 2019, 14:12A co będzie jak telefon wymienię na białoruski czołg, który potem sprzedam?
Nie wiem, ale pewnie będzie PCC od nabycia pojazdu, i dodatkowo przymusowy hodl przez kilka lat za kratkami.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 86
Rejestracja: 11 grudnia 2017
Reputacja: 62
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od sprzedaży BTC przy braku dokumentacji zakupu

Postautor: Piffinator64 » środa, 3 kwietnia 2019, 20:15

dariak1 pisze: środa, 16 stycznia 2019, 12:28ale dostała je na portfel po czym wypłaciła przez giełdę na konto bankowe.

I tu popełniła błąd. Powinna była po prostu sprzedać bitcoiny w automacie za gotówkę i nikomu o tym nie mówić. W tym w szczególności bankom.

To najmniej kłopotliwe rozwiązanie ze wszystkich.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości