Otrzymywanie wypłaty w BCH na swojej działalności a kwestie prawne

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 14 stycznia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Otrzymywanie wypłaty w BCH na swojej działalności a kwestie prawne

Postautor: Shoonek » poniedziałek, 14 stycznia 2019, 20:43

Witam, mam jakieś malutkie doświadczenie z kryptowalutami bo już się kiedyś troszkę bawiłem, dostałem teraz bardzo ciekawą propozycję pracy na kontrakcie (własna działalność) z zagraniczną firmą, która wypłaty robi w BCH (równowartość danej pensji w USD wypłaca po prostu w bitcoin cash co miesiąc)
Naprawdę spodobały mi się warunki bo jest to praca 100% zdalna i dobrze płatna, trochę jedynie się waham bo nigdy wcześniej nie miałem własnej działalności, nie mówiąc już o otrzymywaniu wynagrodzenia w kryptowalucie.
Mam przez to kilka pytań:
1. Czy wystawianie faktur dla tej firmy będzie się jakoś różniło od normalnej działalności, zwykłe biuro rachunkowe sobie z tym poradzi? Z tego co rozumiem to po wypłaceniu BCH na np PLN lub euro, fakture wystawiam dokładnie na tą kwotę którą sobie sam "wypłaciłem" i od tej kwoty odprowadzam podatek?.
2. Czy taki proceder jest do końca legalny? Wiem, że gdy pieniądze mam na portfelu to nikt o nich nie wie i mogę sobie z nimi robić co chcę, ale chodzi mi o samo "wypłacenie" na prawdziwą walutę. Czy fakt, że przelewy będą pochodziły z kantorów nie będzie żadnym problemem?
3. Jakie kantory polecacie, by stracić jak najmniej na wszelkich prowizjach itd? Z tego co wiem od jednej osoby która w tej firmie pracuje, to ona używa bitpanda i przelewa na konto walutowe w Euro. Trochę to dla mnie kłopotliwe bo na dodatek potrzebne konto walutowe, zastanawiam się czemu nie np. bitbay i zwykły przelew na pln?

Co jeszcze powinienem wiedzieć żeby nie wejść na minę przy takiej formie pracy? Będę wdzięczny za jakiekolwiek rady.

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 647
Rejestracja: 19 lutego 2018
Reputacja: 1361
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Otrzymywanie wypłaty w BCH na swojej działalności a kwestie prawne

Postautor: HODLER.TECH » poniedziałek, 14 stycznia 2019, 21:29

@Shoonek
1. Chcesz wystawiać FV podając jako walutę BCH prowadząc polską działalność? To raczej nie będzie możliwe wg naszego prawa. Możesz wystawić FV w USD (nie polecam bo zapłacisz za miedzynarodowy SWIFT około 50USD) lub EUR (SEPA z giełdy kosztuje max 2€) a następnie wypłacić sobie przez zwykła giełdę np. Kraken, Bitstamp.
2. Teoretycznie nie różni się to niczym od transferów od pośredników płatności np. kart płatniczych, ale musisz wiedzieć że nasze banki potrafią blokować konta firmom które przyjmują/wysyłają pieniądze na giełdy kryptowalutowe, więc możesz wypróbować usługę rachunków IBAN które można zasilać kryptowalutami, lub co jakiś czas założyć nowe konto w zwykłym banku.
3. Tak jak pisałem wyżej - wystarczy użyć jednej z większych giełd w Europie, ale najlepiej gdybyś otrzymywał przelew z giełdy w walucie FIAT wyrażonej na fakturze. Zapewne da się to jakoś rozliczyć jeśli na FV masz USD a na konto wpływają PLN, ale może się to okazać kłopotliwe.

Powodzenia.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 14 stycznia 2019, 21:43 przez HODLER.TECH, łącznie zmieniany 1 raz.
HODLER - Wielowalutowy portfel o otwartym kodzie źródłowym https://hodler.tech
HODLER Pro: https://hodler.tech/pro
Telegram PL: http://t.me/HODLERTECHPL
Dyskusja PL: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=101&t=30634

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Otrzymywanie wypłaty w BCH na swojej działalności a kwestie prawne

Postautor: KryptoBanita » poniedziałek, 14 stycznia 2019, 21:37

Wystawiać faktury fiat, a otrzymywać kryptę... Ciekawe... Daj znać jak się będzie toczyło to dalej... Powodzenia.

Początkujący
Posty: 163
Rejestracja: 26 listopada 2018
Reputacja: 17
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Otrzymywanie wypłaty w BCH na swojej działalności a kwestie prawne

Postautor: the_great_pretender » poniedziałek, 14 stycznia 2019, 21:50

Skoro płatność za usługę przez kryptowaluty, to po cholerę chcesz zakładać jakieś firmy i płacić od tego podatki? Krypto zamienisz sobie na gotówkę w kantorze (pogogluj). Firma, która cie zatrudnia jest z USA, jak potrzebują wydrukuj im cokolwiek z Worda, możesz występować na fakturze jako Marcin Tusk.

Po cholerę z prostej rzeczy robić jakieś skomplikowane sprawy?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Otrzymywanie wypłaty w BCH na swojej działalności a kwestie prawne

Postautor: KryptoBanita » poniedziałek, 14 stycznia 2019, 21:56

the_great_pretender pisze: poniedziałek, 14 stycznia 2019, 21:50możesz występować na fakturze jako Marcin Tusk.

Eeee.... Nie wkręcaj go... Tylko Józek Bąk przejdzie przez sito skarbówki :mrgreen:

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 14 stycznia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Otrzymywanie wypłaty w BCH na swojej działalności a kwestie prawne

Postautor: Shoonek » poniedziałek, 14 stycznia 2019, 23:15

Po prostu chcę by to było legalne, nie znam szczegółów ale ta firma jest w 100% legitna i funkcjonuje już jakiś czas na rynku. Nawet na swojej stronie ma jasno napisane "get paid in bitcoin cash". Ma sie ustaloną normalną pensję miesięczną, tyle że wypłacana jest jej równowartość w BCH co miesiąc. Osoba która tam pracuje gdy trochę podpytywałem właśnie mi tak powiedziała, że po otrzymaniu BCH po prostu je w bitpanda sprzedaje i dostaje przelew w EUR na konto walutowe a fakturę potem wystawia właśnie na tą kwotę EUR. Nie wiem czy to jest do końca legalne dlatego właśnie założyłem ten temat.
Jasne, że mógłbym w ogóle żadnych faktur nie wystawiać ale jednak mając kilka tysięcy na wirtualnym portfelu mogę się nimi podetrzeć dopóki w jakiś magiczny sposób nie zamienię tego na FIATa, nie chcę też nijak kombinować w nielegalne procedery, chcę żeby to było możliwie jak najbardziej legalne a przynajmniej żeby nikt się nie przyczepił :D

Dlaczego pierwsze rozwiązanie (to które objaśnił mi pracownik tej firmy, który też ma swoją działalność) jest nielegalne/złe? Dostajemy przelew z daną kwotą na konto, na tę kwotę wystawiamy fakturę tak jakby to była po prostu wypłata z tej firmy.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Otrzymywanie wypłaty w BCH na swojej działalności a kwestie prawne

Postautor: kajetan » wtorek, 15 stycznia 2019, 02:02

@Shoonek Wdeptujesz w potężne bagno prawne. Od 2019 roku wszelkie przychody ze sprzedaży kryptowalut (o ile nie jest to kantor lub giełda krypto) wpadają w kapitały pieniężne, więc w PIT wypadają ze źródła działalność gospodarcza. Więc tak naprawdę nie wiadomo jak to zaksięgować - niby możesz to traktować jako barter - wymianę usług za kryptowaluty, ale wtedy nie masz jak wpisać kryptowalut do księgi przychodów i rozchodów. Albo można to robić poza firmą, ale z drugiej strony świadczysz regularnie usługi, więc powinna być firma. A robienie usług jako firma i rozliczanie opłaty za nie poza firmą wygląda jak próba omijania podatku. Pewnie mógłbyś to robić nie na PIT tylko na CIT. Ewentualnie poproś o interpretację podatkową, a co najmniej idź do dobrego prawnika. Albo do trzech dla pewności i pewnie każdy powie co innego. Albo daj sobie spokój, firmy kryptowalutowe w Polsce to teraz proszenie się o więzienie.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 14 stycznia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Otrzymywanie wypłaty w BCH na swojej działalności a kwestie prawne

Postautor: Shoonek » wtorek, 15 stycznia 2019, 11:55

Hmmm no ale nadal trochę nie rozumiem dlaczego poniższy scenariusz nie ma prawa istnieć:
1. Firma przelewa nam 1000 EUR, tyle że na portfel BCH
2. Sprzedajemy otrzymane BCH i otrzymujemy przelew na ~1000 EUR (wiadome, że prowizje trochę zjedzą)
3. Wystawiamy tej firmie FV na kwotę EUR którą w rzeczywistości "otrzymaliśmy", płacimy za nią podatek tak jak za normalne wynagrodzenie przy zatrudnieniu na B2B

Czyli tak jakby zarabiamy normalnie w euro, fakturę wystawiamy w euro, płacimy podatki etc. A btc tam tylko gdzieś pośredniczy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2054
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4783
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Otrzymywanie wypłaty w BCH na swojej działalności a kwestie prawne

Postautor: prap0n » wtorek, 15 stycznia 2019, 11:59

Nie pytaj o takie rzeczy na forum tylko idz do firmy ksiegowej badz prawnika

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Otrzymywanie wypłaty w BCH na swojej działalności a kwestie prawne

Postautor: kajetan » wtorek, 15 stycznia 2019, 13:34

Shoonek pisze: wtorek, 15 stycznia 2019, 11:55Hmmm no ale nadal trochę nie rozumiem dlaczego poniższy scenariusz nie ma prawa istnieć:
1. Firma przelewa nam 1000 EUR, tyle że na portfel BCH
2. Sprzedajemy otrzymane BCH i otrzymujemy przelew na ~1000 EUR (wiadome, że prowizje trochę zjedzą)
3. Wystawiamy tej firmie FV na kwotę EUR którą w rzeczywistości "otrzymaliśmy", płacimy za nią podatek tak jak za normalne wynagrodzenie przy zatrudnieniu na B2B
Ponieważ nie otrzymałes od firmy euro, tylko jego równowartość w walutach wirtualnych. Gdyby to był jakiś inny towar to musiałbyś wystawić fakturę barterową VAT i dostać taką fakturę od drugiej strony transakcji. Ale to są waluty wirtualne, które są wyłączone z działalności gospodarczej, co komplikuje całą sprawę. Dodatkowo są zwolnione z VAT. Dodatkowo sytuację komplikuje fakt, że to prawdopodobnie będzie eksport usług poza UE, prawda? Przekracza to zdecydowanie moje kompetencje, przestrzegam jednak przed robieniem czegokolwiek na czuja. Idź do prawnika, napiszcie wniosek o interpretację podatkową i przecierajcie sobie nowe szlaki w polskim prawie skarbowym.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 14 stycznia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Otrzymywanie wypłaty w BCH na swojej działalności a kwestie prawne

Postautor: Shoonek » wtorek, 15 stycznia 2019, 15:47

Ale kontrakt z firmą jest na USD czy tam też to EUR więc tak jakby firma płaci tradycyjną walutą, na którą ja też wystawiam fakturę. Pomęczyłem trochę te osobę która tam pracuję i twierdzi, że nie jest to nic nielegalnego bo jest to dochód taki jak każdy inny i on otrzymując daną kwotę w euro po sprzedaniu btc w kantorze i tak rozlicza te 19% podatku więc jest to tak samo opodatkowane.
Zapewnia mnie, że wszystko jest ok, jego rozlicza biuro rachunkowe i pewnie jak już to skorzystałbym z tego samego, bo przynajmniej zna temat. Ma się dopytać w biurze o mój "problem".

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Otrzymywanie wypłaty w BCH na swojej działalności a kwestie prawne

Postautor: redlumek » wtorek, 15 stycznia 2019, 18:34

Na szkoleniu mówili że rozlicza się to jako normalnie wymianę barterowa. Czyli wystawiasz fakturę na fiaty. Zapłatę otrzymujesz w kryptowalutami i jest to uznawane że kupiłeś te kryptowaluty za wysokość faktury. Przychód oraz VAT i tak rozliczasz wg faktury, a równowartość krypto jakie "kupiłeś" w tej transakcji zaliczasz sobie do kosztów zakupu krypto. Jak je sprzedasz to doliczasz kwotę ze sprzedaży do przychodów z krypto. Wszystko sobie ładnie zaliczasz (koszty i przychody) i wykazujesz w deklaracji rocznej.
Wieczorem jak znajdę więcej czasu to usiądę do komputera i wrzucę więcej informacji.
Jak macie jakieś pytania to piszcie.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 251
Rejestracja: 29 grudnia 2017
Reputacja: 146
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Otrzymywanie wypłaty w BCH na swojej działalności a kwestie prawne

Postautor: blackraijin » wtorek, 15 stycznia 2019, 20:20

prap0n pisze: wtorek, 15 stycznia 2019, 11:59Nie pytaj o takie rzeczy na forum tylko idz do firmy ksiegowej badz prawnika

Akurat tutaj bym polemizował, 99% księgowych zrobi tylko wielkie oczy i powie że się nie da. :-)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Otrzymywanie wypłaty w BCH na swojej działalności a kwestie prawne

Postautor: KryptoBanita » wtorek, 15 stycznia 2019, 20:34

Shoonek pisze: poniedziałek, 14 stycznia 2019, 23:15 chcę by to było legalne, nie znam szczegółów ale ta firma jest w 100% legitna
Ujmę to tak...
WAŁY w polandeszu robi się legitnie lub nielegitnie - zależy...
https://rzeszow-news.pl/wal-przeciwpowo ... ielegalny/

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Otrzymywanie wypłaty w BCH na swojej działalności a kwestie prawne

Postautor: kajetan » wtorek, 15 stycznia 2019, 23:29

@redlumek Ja mam pytanie - czy to szkolenie uwzględniało zmiany w opodatkowaniu kryptowalut? Bo od 2019 nie możesz wpisywać sobie w przychody i koszty firmy nic co jest związane z krypto. I to jest moim zdaniem największy problem - że ta wymiana w połowie musi być na firmę a w połowie nie może.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 14 stycznia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Otrzymywanie wypłaty w BCH na swojej działalności a kwestie prawne

Postautor: Shoonek » wtorek, 15 stycznia 2019, 23:41

@kajetan teoretycznie nic związanego z krypto nie byłoby wpisane nigdzie, przynajmniej tak to robi ta osoba która tam pracuje. Dla US wygląda to jak najzwyklejsza faktura, on na swoim koncie ma najzwyklejsze przelewy które "są" od tej firmy, tzn. od kantoru w którym sprzedał BCH. Wiem tylko, że według tego nowego prawa każda transakcja nawet kupno kryptowaluty musi być odnotowana, pytanie tylko czy ktokolwiek to będzie sprawdzał. Oszukane i tak nic tu nie zostanie, przynajmniej tak mi się wydaje, skoro i tak 19% podatku od tej kwoty będzie zapłacone, ale ja się na prawie nie znam. Ta osoba pracuje tam już ponad rok, firma natomiast istnieje już parę lat i zatrudnia około 100 osób z całego świata, wszystkie z nich na tych samych zasadach czyli kontrakt z wynagrodzeniem podanym w USD czy jakiejkolwiek tam walucie, ale przelewane ono jest w postaci BCH. Poczekam co powie biuro rachunkowe które rozlicza tę osobę, gdyby mieli jakieś wątpliwości to podejrzewam, że nikt by się nie tknął nawet rozliczania czegoś takiego.

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Otrzymywanie wypłaty w BCH na swojej działalności a kwestie prawne

Postautor: redlumek » wtorek, 15 stycznia 2019, 23:48

kajetan pisze:@redlumek Ja mam pytanie - czy to szkolenie uwzględniało zmiany w opodatkowaniu kryptowalut? Bo od 2019 nie możesz wpisywać sobie w przychody i koszty firmy nic co jest związane z krypto. I to jest moim zdaniem największy problem - że ta wymiana w połowie musi być na firmę a w połowie nie może.
Tak to było szkolenie doradców podatkowych o zmianach na 2019 rok.
To tak ma być. Z firmy się rozliczasz na podstawie faktur. A że otrzymujesz krypto jako zapłatę to zliczasz to jako zakup krypto i rozliczasz rocznie. Nie możesz tego ująć w działalności w KPIR.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości