Strona 1 z 1

Czy muszę płacić podatek przy samym obrocie

: sobota, 29 grudnia 2018, 00:33
autor: xfilokolo
Cześć. Załóżmy, że obracam sobie kilkoma walutami na bitbayu.
Używam rynków
PLN/BTC
PLN/ETH

Czy dobrze rozumiem, że podatkiem płacę dopiero jeśli wypłacę z giełdy przychód na moje konto bankowe?
Co jeśli na jednej giełdzie uzyskam przychód i przeleje go w BTC na inną giełdę żeby tam handlować?
Czy to się jakoś dodatkowo wlicza?

Pozdrawiam

Czy muszę płacić podatek przy samym obrocie

: sobota, 29 grudnia 2018, 15:08
autor: redlumek
W tym roku musisz płacić od wszystkiego, nawet od wymiany krypto-krypto.
Od 2019 wchodzi nowe prawo i będzie się do rozliczenia brać tylko wymianę na fiaty.

Czy muszę płacić podatek przy samym obrocie

: sobota, 29 grudnia 2018, 15:17
autor: wyleszczony
redlumek pisze: sobota, 29 grudnia 2018, 15:08nawet od wymiany krypto-krypto


Były już wyroki, że nie trzeba.

https://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/310 ... alute.html

Czy muszę płacić podatek przy samym obrocie

: sobota, 29 grudnia 2018, 23:14
autor: kajetan
wyleszczony pisze: sobota, 29 grudnia 2018, 15:17Były już wyroki, że nie trzeba.
Były też że trzeba (wyrok WSA w Białymstoku sygn. I SA/Bk 226/18).
Od 2019 na pewno nie trzeba będzie uwzględniać tego w PIT, jest to w ustawie.

Czy muszę płacić podatek przy samym obrocie

: czwartek, 14 lutego 2019, 11:51
autor: Rumcajs
już pomijając wymiane krypto-krypto i ze były wyroki że od nich nie trzeba to @xfilokolo pytał wyraźnie o używanie PLN na BitBayu tylko że wewnątrz giełdy bez wypłaty na konto bankowe, w takim wypadku niestety musi to rozliczyć, no chyba że to tylko hipotetyczne pytanie bo na takie wyglądało. Bo liczy się fakt wyjścia na fiaty nawet jeśli to na giełdzie było a nie przelewy na konto bankowe. Warto o tym pamiętać zwłaszcza od tego roku bo mozna sobie wychodzić na stable coiny a nie dotykać fiatów bo od tego roku wymiana krypto-krypto nie podlega opodatkowaniu żadnemu (ale jeszcze wisi niewyjaśniona sprawa PCC jak minie okres zwolnienia krypto z niego).

Czy muszę płacić podatek przy samym obrocie

: sobota, 22 czerwca 2019, 16:57
autor: Liban
Witam,
od dłuższego czasu śledzę wątki na forum jednak brak jakiejkolwiek wiedzy elementarnej o podatkach jak i same zawiłości prawne dot. krypto w Polsce dalej nie wiem co zrobić ze swoimi transakcjami przy rozliczeniu rocznym.

Wiem, że za za rok 2018 już za późno by się rozliczyć bo przespałem temat.

W 2018 roku wpłaciłem 700PLN na BB tam sobie kupowałem i sprzedawałem kryp-FIAT, FIAT- krypto na koniec roku 2018 miałem same krypto bez jakichkolwiek wypłat FIAT na konto bankowe.

Wiem, że te 700PLN to śmiech na sali przy ogromnych inwestycjach inny graczy, ale chcę mieć sprawę czystą i w miarę możliwości wyprostować temat by w roku 2019 nie mieć już takich problemów z ewentualnymi podatkami.

Aktualnie jestem na stracie jakieś 250PLN lecz w roku 2018 miałem też jakieś zyski z tytułu kupna i sprzedaży krypto.

Moje pytanie jest takie, jak to jest z tą kwotą wolną od podatku w przypadku gdy nie zarobiłem w roku 2018 sumarycznie więcej niż ona wynosi, nie zarobiłem również więcej niż kwota wolna od podatku w przypadku pojedynczych transakcji. Jak podejść do tematu.

Czy muszę płacić podatek przy samym obrocie

: sobota, 22 czerwca 2019, 18:10
autor: KryptoBanita
Liban pisze: sobota, 22 czerwca 2019, 16:57Wiem, że te 700PLN to śmiech na sali przy ogromnych inwestycjach inny graczy, ale chcę mieć sprawę czystą
Za karę zatankuj furę do pełna i kup skrzynkę czystej... Już opróżnieniu tych dwóch rzeczy napisz jeszcze raz to samo... Wtedy doradzę zakup wazeliny :roll:

Czy muszę płacić podatek przy samym obrocie

: sobota, 22 czerwca 2019, 18:57
autor: Liban
KryptoBanita pisze: sobota, 22 czerwca 2019, 18:10Za karę zatankuj furę do pełna i kup skrzynkę czystej... Już opróżnieniu tych dwóch rzeczy napisz jeszcze raz to samo... Wtedy doradzę zakup wazeliny


Czyli rozumiem, że mam się nie przejmować. Chyba, że źle interpretuje twoją wypowiedź :)

Dodano po 8 minutach 17 sekundach:
KryptoBanita pisze: sobota, 22 czerwca 2019, 19:03599 zł na promocji w rydlu kosztuje blue - zamiast tej czystej możesz zaszaleć hehehe tylko w koszty nie wpisuj


to się muszę jeszcze odkuć na BTC wtedy kupię i wypiję twoje zdrowie :)

Czy muszę płacić podatek przy samym obrocie

: niedziela, 23 czerwca 2019, 01:07
autor: kajetan
Liban pisze: sobota, 22 czerwca 2019, 16:57Moje pytanie jest takie, jak to jest z tą kwotą wolną od podatku w przypadku gdy nie zarobiłem w roku 2018 sumarycznie więcej niż ona wynosi, nie zarobiłem również więcej niż kwota wolna od podatku w przypadku pojedynczych transakcji. Jak podejść do tematu.
Są w zasadzie trzy kwoty wolne od podatku:
* maks. 3091 zł na wszystkie Twoje dochody razem w PIT.
* do 50 zł nie trzeba płacić PCC, bo się zaokrągla do zera (powyżej czy trzeba było płacić to kwestia dyskusyjna)
* do 6000 zł z tytułu jednej transakcji zwolnione byly wymiany krypto-krypto (kwestia kontrowersyjna). Ale to nie obejmuje krypto-fiat / fiat-krypto.
Rozumiem że chodzi o tę pierwszą. Ale tu musisz uwzględnić nie tylko krypto ale i np. pracę. I nawet jeśli się zmieścisz, to PIT i tak trzeba było złożyć.
Liban pisze: sobota, 22 czerwca 2019, 16:57Wiem, że za za rok 2018 już za późno by się rozliczyć bo przespałem temat.
Nigdy nie jest za późno. Jeśli chcesz to odkręcać, to zawsze możesz korektę złożyć i - jeśli wyjdzie podatek do zapłacenia - zapłacić razem z odsetkami ustawowymi.

A czy warto... może najpierw policz ile faktycznie tego wyjdzie. Jeśli wyjdzie strata to weź pod uwagę, że lubią takich "straceńców" trzepać, zwlaszcza że przy dużej liczbie transakcji to z tych 700 zł może wyjść np. 700000 przychodu i 700200 kosztów.

Czy muszę płacić podatek przy samym obrocie

: niedziela, 23 czerwca 2019, 06:58
autor: Liban
Dziękuję za rzetelną odpowiedź, czyli nie pozostaję mi nic innego jak usiąść do exela i policzyć transakcję dla wszystkich krypoto jakie kupowałem i sprzedawałem? Czy mam to zrobić dla każdej krypto osobno? Co do kwoty wolnej od podatku to już też rozumiem błędnie to rozumiałem bo myślałem, że tyczy się to tylko tego dochodu a nie sumują z na przykład ze stałym dochodem, bo przecież ze stałego dochodu składam PIT normalnie. Czy dobrze teraz to rozumiem?

Czy muszę płacić podatek przy samym obrocie

: niedziela, 23 czerwca 2019, 12:47
autor: kajetan
@Liban Za 2018 rok Twoje przychody z krypto to suma wszystkich sprzedaży krypto oraz wymian na inne krypto dokonanych w 2018 roku. Koszty to kwoty za które kupileś to co policzyłeś jako przychody (niezależnie od tego, czy kupiłeś w 2018 roku czy wcześniej). Jeśli jakieś krypto kupiłeś ale nie sprzedałeś, to w 2018 nie liczysz tego ani do kosztów ani do przychodów. No więc musisz dla każdej sprzedaży dopasować odpowiadający jej zakup żeby móc wyliczyć koszt. Na ogół ludzie do pierwszej sprzedaży danej waluty dopasowują pierwszy zakup tej waluty, itd. (metoda FIFO). Można użyć do tego programu, żeby się nie pomylić.

Na koniec sumujesz wszystkie koszty i wszystkie przychody i wpisujesz jako prawa majątkowe w PIT-36. Dopiero po uwzględnieniu zarówno tych dochodów z krypto jak i dochodów z innych źródeł (np. praca) okaże się, czy mieścisz się w kwocie wolnej od podatku. Lepiej użyć do tego programu, np. e-pity żeby się nie pomylić.

Jeśli składałeś ze stałego dochodu pit za 2018 rok, to wytarczy korekta, w której umieścisz ponownie wszystkie swoje dochody, ale z uwzględnieniem także krypto i na formularzu PIT-36 a nie PIT-37. Przy korekcie czynnego żalu nie trzeba składać. Jeśli wyjdzie większy podatek niż był, trzeba dopłacić różnicę z ewentualnymi odsetkami ustawowymi. Jeśli była strata i koszty są bardzo duże (nawet jeśli strata jest nieduża), musisz liczyć się z kontrolą, więc miej całą dokumentację w porządku.

Czy muszę płacić podatek przy samym obrocie

: niedziela, 23 czerwca 2019, 13:22
autor: Liban
Jeszcze raz dzięki za wyczerpująca wypowiedź. Wszystkich wyliczeń wyszło mi, że będę musiał dopłacić 2 zł, tylko jest problem składałem e-pit i korektę tez mogę złożyć tylko na PIT37 więc wychodzi z tego że muszę się udać z korektą papierową do US.

Czy muszę płacić podatek przy samym obrocie

: niedziela, 23 czerwca 2019, 14:21
autor: Rumcajs
robić korektę pitu o 2 zł dopłaty podatku ?? Dla mnie to nie ma sensu. Od tego roku jest łatwiej i prosto, zacznij może rozliczać się od tego roku a nie grzeb już przy tych starych latach. Więcej problemów niż to warte wg mnie. Ofc teoretycznie wszystko powinno być prawidłowo...

Czy muszę płacić podatek przy samym obrocie

: niedziela, 23 czerwca 2019, 14:24
autor: Liban
Może masz rację, w tym roku rozlicze się z wszystkiego i tyle