Darowizny w Bitcoinach

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 10 listopada 2018
Reputacja: -10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Darowizny w Bitcoinach

Postautor: luisicu » niedziela, 11 listopada 2018, 00:48

Załóżmy, że prowadzę prywatną stronkę, na której mam jakąś galerię, zdjęcia kotków, animowane GIF-y i jakieś info o sobie, cokolwiek xD Czy jak umieszczę w stopce napis Donate BTC: [adres-portfela], to czy muszę rejestrować to jako działalność gospodarczą, uiszczać podatek od dobrowolnych darowizn, nie wiem cokolwiek zakładając, że podmiotem prowadzącym stronę jest osoba fizyczna?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Darowizny w Bitcoinach

Postautor: kajetan » niedziela, 11 listopada 2018, 01:12

luisicu pisze: Załóżmy, że prowadzę prywatną stronkę, na której mam jakąś galerię, zdjęcia kotków, animowane GIF-y i jakieś info o sobie, cokolwiek xD Czy jak umieszczę w stopce napis Donate BTC: [adres-portfela], to czy muszę rejestrować to jako działalność gospodarczą, uiszczać podatek od dobrowolnych darowizn, nie wiem cokolwiek zakładając, że podmiotem prowadzącym stronę jest osoba fizyczna?
Jak przekroczysz próg to tak, podatek od spadków i darowizn: https://www.pit.pl/darowizna/podatek-od ... yce-922583
Dokładniej płacisz go, jeśli ktokolwiek z darczyńców przez 5 lat wpłaci ponad 4902 zł.

Jeśli tych darowizn będzie dużo i przekroczysz z przychodami w którymkolwiek miesiącu próg uprawniający do zakwalifikowania działalności jako nierejestrowanej to dodatkowo działalność i zwykły PIT.
Ostatnio zmieniony niedziela, 11 listopada 2018, 01:20 przez kajetan, łącznie zmieniany 3 razy.

Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 10 listopada 2018
Reputacja: -10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Darowizny w Bitcoinach

Postautor: luisicu » niedziela, 11 listopada 2018, 01:17

kajetan pisze: A poza tym zawsze normalny dochodowy PIT.
Ile wynosi podatek dochodowy PIT w przypadku obrotu kryptowalutami? Czy muszę chodzić co jakiś czas do urzędu i składać deklarację?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Darowizny w Bitcoinach

Postautor: kajetan » niedziela, 11 listopada 2018, 01:19

luisicu pisze:
kajetan pisze: A poza tym zawsze normalny dochodowy PIT.
Ile wynosi podatek dochodowy PIT w przypadku obrotu kryptowalutami? Czy muszę chodzić co jakiś czas do urzędu i składać deklarację?
Właśnie poprawiłem wyżej - PIT nie obowiązuje przy darowiznach, no chyba że to działalność a nie darowizna.
PIT od obrotu krypto normalnie wg stawki ogólnej 18/32%. Za przyszły rok się zmienia prawo i będzie 19%.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości