Wymiana alt na btc -> btc na pln to podwojny podatek?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 14 lipca 2018
Reputacja: -2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wymiana alt na btc -> btc na pln to podwojny podatek?

Postautor: blahzays » środa, 19 września 2018, 21:42

Wedlug prawa opadatkowane sa wymiany i sprzedaz kryptowalut. Powiedzmy ze mam altcoiny (o wartosci 1btc) ktore chce wymienic na pln, ale nie ma takiej mozliwosci bezposrednio. Najpierw sprzedaje je za 1btc (czyli powoedzmy w przeliczeniu 24tys zl) i to jest moj dochod wiec musze opodatkoeac 19% od 24tys. Nastepnie tego samego dnia tego 1 btc sprzedaje za pln i znow musze opodatkowac 24tys 19%? Na jakiej zasadzie to sie odbywa?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wymiana alt na btc -> btc na pln to podwojny podatek?

Postautor: Rumcajs » środa, 19 września 2018, 22:14

Eee po pierwsze to 19% to jest dopiero w projekcie ustawy i jak zatwierdzą to: prawdopodonbnie ale nie na pewno będzie obowiązywało od 2018 roku, ale moze byc ze dopiero od 2019 roku. Obecnie to 18/32% wg skali lub jako firma i liniowy podatek to by mogło być to 19% w sumie. Ale pewnie pytasz jako osoba fizyczna nie firma.
A nie możesz poczekać z tą sprzedażą aż zaklepią ten projekt ustawy ze zmianami ? To ma być pilne i żeby weszło od 2019 to muszą zatwierdzic w tym roku. Wtedy tam jest jasno napisane że wymiana krypto na krypto nie jest opodatkowana i zapłaciłbyś podatek dopiero jak sprzedasz BTC za PLN. Więc wymiana alta na btc byłaby bez podatku, teraz niby też jest ale ten nieszczęsny barter chyba mogłby wejsc w gre chociaz nikt tego nie rozlicza i tak bo to jakieś s-f jest. Obecnie na pewien czas nie pamietam do kiedy ale jakos chyba do połowy 2019 jest zwolnienie z PCC więc to i tak sie nie płaci. A jak masz możliwość udokumentowania zakupu tego alta jakimiś wyciągami z giełdy czy coś to sobie go odliczysz od przychodu i od różnicy zapłaciłbyś podatek.
A jak musisz teraz koniecznie sprzedać to sprzedaj jako fizyczna osoba i tak pit bedziesz składał w kwietniu następnego roku a do tego czasu bedzie wiadomo czy przepisy weszły od 2018 czy 2019. I wtedy tylko pit i albo ci wyjdzie 19% podatku a gdyby nie weszły te zmiany wstecz od 2018 roku to j.w. pisałem 18/32%. Plus uwzględnisz koszty zakupu alta i tyle. A na barter nasraj, nie znam nikogo kto by barter rozliczał to nawet niezbyt możliwe do wyliczenia, w teori to na mój gust barter nie istnieje bo jak wymieniasz alta-na alta to ich wartość jest równa i masz strate o koszt prowizji giełdy, pewnie dlatego nawet w projekcie jasno jest to zwolnione z podatku. Przynajmniej jak jest mowa tylko o takim zamianie alta na btc i sprzedaz no bo jak ktos sie rozlicza jakas metoda konkretną fifo/lifo/srifo czy jako firma to juz sie to inaczej by pewnie liczyło niż proste zamiana alt-alt = 0 dochod.
Ale nie jestem jakimś znawcą i to nie jest porada prawna ;P

Dodano po 4 minutach 19 sekundach:
A w ogole to o podatkach jest cały osobny temat: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=79&t=21138
i tam to wszystko jest tylko trzeba sobie poczytać pare godzin ;P
Ostatnio zmieniony środa, 19 września 2018, 22:17 przez Rumcajs, łącznie zmieniany 2 razy.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wymiana alt na btc -> btc na pln to podwojny podatek?

Postautor: kajetan » środa, 19 września 2018, 22:16

blahzays pisze: Wedlug prawa opadatkowane sa wymiany i sprzedaz kryptowalut. Powiedzmy ze mam altcoiny (o wartosci 1btc) ktore chce wymienic na pln, ale nie ma takiej mozliwosci bezposrednio. Najpierw sprzedaje je za 1btc (czyli powoedzmy w przeliczeniu 24tys zl) i to jest moj dochod wiec musze opodatkoeac 19% od 24tys. Nastepnie tego samego dnia tego 1 btc sprzedaje za pln i znow musze opodatkowac 24tys 19%? Na jakiej zasadzie to sie odbywa?
Ale mówisz o obecnym stanie prawnym czy wprowadzanym ustawą która ma dopiero być przegłosowana, ale obowiązywać ma wstecz od 1 stycznia 2018 roku?
Według obecnego prawa nie płacisz 19% tylko 18/32%, no chyba że jesteś na podatku liniowym. Za każdym razem w koszta wliczasz koszt wcześniejszego zakupu tej waluty którą sprzedajesz lub wymieniasz. Więc nie płacisz ciągle podatku od calego przychodu.
Problem jest jedynie z ustaleniem ile w pln była warta waluta, która nie była wymieniana na pln.
Nie jest to ustalone, trzeba sobie cos rozsądnego przyjąć, np. przeliczyć na btc z owego czasu a potem btc na pln.

W nowo wprowadzanej ustawie ze wsteczną datą (nie żartuję...) to będzie zawsze 19%, ale nigdy działalność gospodarcza i krypto-krypto nie są opodatkowane.

Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 14 lipca 2018
Reputacja: -2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wymiana alt na btc -> btc na pln to podwojny podatek?

Postautor: blahzays » środa, 19 września 2018, 22:27

@kajetan, @Rumcajs, przepraszam Panowie, oczywiscie chodzilo mi o 18%, a nie 19%. Rozumiem ze mam wstrzymac sie ze sprzedaza btc na pln? Jestem raczkujacy w krypto, wiec pytania moga wydawac sie prostackie.
Kiedy ma wejsc nowa ustawa?

Dziekuje za wyczerpujace odpowiedzi

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wymiana alt na btc -> btc na pln to podwojny podatek?

Postautor: Rumcajs » środa, 19 września 2018, 22:28

@blahzays,

Jak pisałem, w projekcie jest od 2019 roku ale dla kryptowalut od 2018. Ale to projekt więc 100% gwarancji jak będzie pewnie nikt nie da.

Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 14 lipca 2018
Reputacja: -2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wymiana alt na btc -> btc na pln to podwojny podatek?

Postautor: blahzays » środa, 19 września 2018, 22:59

kajetan pisze:
W nowo wprowadzanej ustawie ze wsteczną datą (nie żartuję...) to będzie zawsze 19%, ale nigdy działalność gospodarcza i krypto-krypto nie są opodatkowane.
Co masz na mysli piszac "ale nigdy dg"?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wymiana alt na btc -> btc na pln to podwojny podatek?

Postautor: kajetan » czwartek, 20 września 2018, 02:51

blahzays pisze:
kajetan pisze:
W nowo wprowadzanej ustawie ze wsteczną datą (nie żartuję...) to będzie zawsze 19%, ale nigdy działalność gospodarcza i krypto-krypto nie są opodatkowane.
Co masz na mysli piszac "ale nigdy dg"?
To: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... 92#p523192
W ogóle cały tamten wątek jest o tym nowym projekcie.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość