Zapłacimy niższe podatki za krypto

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: Bagder » środa, 12 września 2018, 22:30

@kajetan - ale wyrażnie - zbycie walut wirtualnych zostanie dopisane do art. 17 - Art. 17. 1. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się:
Spoiler:
8) w art. 17:
a) w ust. 1 po pkt 10 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 11 i 12
w brzmieniu:
„11) przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej;
12) przychody z tytułu pożyczki papierów wartościowych
To co dotychczas wynikało z interpretacji Sądów administracyjnych - staje się nieważne. Będzie jednoznaczny przepis i ulga od przychodów z zamiany rzeczy lub praw nie będzie obowiązywać dla krypto
Spoiler:
32b) przychody z zamiany rzeczy lub praw, jeżeli z tytułu jednej umowy nie przekraczają kwoty 6000 zł;
skoro zbycie walut wirtualnych będzie przychodem z kapitałów pieniężnych.
Ostatnio zmieniony środa, 12 września 2018, 22:38 przez Bagder, łącznie zmieniany 1 raz.
Sic semper evello mortem tyrannis

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4611
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: mecenas » środa, 12 września 2018, 22:33

Bagder pisze: skoro zbycie walut wirtualnych będzie przychodem z kapitałów pieniężnych.
Skoro tak, to kwoty wolnej też nie będzie...
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://read.cash/@Pantera

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: kajetan » środa, 12 września 2018, 22:47

Bagder pisze: zbycie walut wirtualnych zostanie dopisane do art. 17
To się nie wyklucza z klasyfikacją krypto do praw majątkowych.
W tym samym art. 17 jest też np.
5) przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 1c;
czyli typowe prawo majątkowe.
Bagder pisze: To co dotychczas wynikało z interpretacji Sądów administracyjnych - staje się nieważne. Będzie jednoznaczny przepis i ulga od przychodów z zamiany rzeczy lub praw nie będzie obowiązywać dla krypto
Moim zdaniem nic się nie zmieniło. A szkoda, bo gdyby to nie były prawa majątkowe, nie obowiązywałoby PCC.

Dodano po 2 minutach 35 sekundach:
Co więcej, instrumenty finansowe czyli np. akcje, to też szczególna kategoria praw majątkowych i to samo źródło dochodu z art. 10 ust 1 pkt 7, tyle że zwolnionych z PCC, w odróżnieniu od kryptowalut.

Dodano po 7 minutach 16 sekundach:
Bagder pisze: Skoro obiecałem, że rozdam bagdeny (za darmo) to w świetle projektu ustawy - wypełniłem inne zobowiązanie - a więc należy się podatek
No dobra, jak bardzo chcesz, to zapłać te miliony. ;-)
Ale wydaje mi się, że regulowanie zobowiązań nie jest Twoim przychodem, tylko osób którym spłacisz ten "dług".

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: Bagder » środa, 12 września 2018, 22:50

@mecenas - jesteś na właściwym torze rozumowania. To co dla @kajetan trudne do zrozumienia - to to, że w konsekwencji - jakikolwiek miner - bez DG będzie musiał zaprzestać kopania - albo założyć takową.
Dzisiaj - będąc "studentem" (wiecznym) i sporadycznie uzyskując dochody z kopania - niczym się nie przejmuje - ile sobie wykopie to teoretycznie jego - oczywiście - że płaci podatki - sprzęt i energia są owatowane - po nowelizacji - nie mogąc wykazać kosztów - i przy obowiązku - ujawnienia, skąd mam (a przecież do tego się sprowadza przepis o ujawnianiu nabycia) - to jestem w cz... BAME d.... (część ciała na cztery litery w kolorze innym niż biały) . Z kolei DG to nawet w najprostszej postaci koszty (ZUS itepe) a poza tym nadal jest to zysk kapitałowy - czyli kogel mogel - chyba, że zgłoszę handel krypto - a to mi bank zamknie konto i nie będę jak miał prowadzić DG - bo przecież jest obowiązek prowadzenia konta bankowego.

Nie płaczę - mówię - tylko - że chciwe państwo - po wprowadzeniu takiej ustawy dostanie mniej - niż ma teraz - nawet jak nie wszyscy się opodatkowują... A można po prostu uznać krypto za substytut pieniądza (czym przeważnie jest) i bez naruszania konstytucji - traktować jak waluty obce. Podatki pośrednie i nie tylko - spływałyby do budżetu - kraj by się rozwijał - i nikt by na tym nie tracił. Ale jak widać jakieś kancelarie prawnopodatkowe - upatrzyły sobie kurę znoszącą złote jajka i podsunęły te absurdalne pomysły - z którymi pewnie będziemy jednak się zapoznać i oswoić, albo zgermanizować - bo co jak co - ale niemcy są przynajmniej rozsądni.

@kajetan - różne ustawy rózne definicje - nie mieszaj znowu... wróć do tego co sam pisałeś.
Osoby, które dostaną bagdeny - będą obciążone co najwyżej podatkiem od darowizn - a po jego uiszczeniu - lub wykazaniu, że są zwolnione - jak mniemam wszyscy - nic nie zapłacą. Ale darowiznę jako nabycie będą w tych wartościach ujawnionych mogły i zobowiązane wręcz wpisać jako koszt nabycia krypto. Czy nie jest to porąbane?
Ostatnio zmieniony środa, 12 września 2018, 23:03 przez Bagder, łącznie zmieniany 1 raz.
Sic semper evello mortem tyrannis

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: kajetan » środa, 12 września 2018, 23:03

Bagder pisze: jakikolwiek miner - bez DG będzie musiał zaprzestać kopania - albo założyć takową
A coś się w tym zakresie zmieniło? Teoretycznie według starych przepisów też jak będą chcieli sprzedać urobek, to mogą musieć przyznać się do tego przed urzędem i może się okazać, że musieli mieć DG.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: Bagder » środa, 12 września 2018, 23:06

@kajetan - zasadniczo się zmieni - nawet jak nie będziesz chciał sprzedać - a tylko pohodlować - to powinieneś to ujawnić. Obecnie - nie musisz i jak sam napisałeś wielokrotnie - nawet nie możesz jak nie sprzedajesz.
NIe potrafię - teraz ocenić - czy nie ujawnienie urobku będzie przestępstwem skarbowym czy tylko wykroczeniem.
Sic semper evello mortem tyrannis

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: kajetan » środa, 12 września 2018, 23:11

Bagder pisze: A można po prostu uznać krypto za substytut pieniądza (czym przeważnie jest) i bez naruszania konstytucji - traktować jak waluty obce.
Obcych walut też nie wolno w Polsce emitować, tyle że nikt tego nie robi przecież. Żadnych walut nie wolno bez zgody NBP.
Bagder pisze: @kajetan - zasadniczo się zmieni - nawet jak nie będziesz chciał sprzedać - a tylko pohodlować - to powinieneś to ujawnić. Obecnie - nie musisz i jak sam napisałeś wielokrotnie - nawet nie możesz jak nie sprzedajesz.
NIe potrafię - teraz ocenić - czy nie ujawnienie urobku będzie przestępstwem skarbowym czy tylko wykroczeniem.
Zaraz. Ale przecież do PIT wpisuje się tylko koszty i przychody. Wykopanie krypto nie jest przychodem, bo nie są jeszcze sprzedane. Nie jest też kosztem, bo przecież nie możesz sobie ich wartości z chwili wykopania odjąć od dochodu. Czyli nic nie musisz deklarować, prawda?

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: Bagder » środa, 12 września 2018, 23:19

@kajetan - nie wiemy jaki PIT - będzie do krypto - i jakie będzie miał rubryki. Po drugie - z projektu wynika obowiązek ujawniania nabycia krypto - a zarazem - oczywisty - przywilej - ujawnienia kosztów tego nabycia.
Spoiler:
h) dodaje się ust. 14–16 w brzmieniu:
„14. Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty
wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie
lub zbycie waluty wirtualnej, w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz
podmiotów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu
praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
15. Koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14, są potrącane w
tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 16.
16. Nadwyżka kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14,
nad przychodami z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej uzyskanymi w roku
podatkowym, powiększa koszty uzyskania przychodów poniesione w następnym
roku podatkowym.”;
co się stanie później - jeśli sprzedam krypto, którego nie powinienem mieć - a miałem . Nie wiem. Myślę, że nawet o sankcję 75% możemy się otrzeć - a z pewnością - nie można będzie liczyć na koszty nabycia - i oczywiście sankcję karnoskarbowe za nierzetelne pity. Mało - obawiam się, że wiele osób pęknie po pierwszym wezwaniu z KAS-u, a niektórzy polecą na kolanach i wyśpiewają więcej niż trzeba.

Dodatkowo zwracam uwagę, że Art. 23. 1. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:
67) poniesionych wydatków związanych z zamianą waluty wirtualnej na inną
walutę wirtualną.”,

Tak, żeby nie było. Przy skrajnej interpretacji - trzeba będzie zapłacić - podatek od nabycia krypto-krypto - a jednocześnie - nie będzie można zaliczyć kosztów tej waluty (a nie tylko zamiany - bo tak brzmiałby prawidłowo sformułowany przepis) - na wartość nabytej waluty. Łopatologicznie - każda wymiana krypto -krypto - podatek 19% od wartości transakcji - + PCC oczywiście.

Przykład:
kupuję ETH za 1000 zł - ujawniam nabycie i jego koszty w PIT - mam 1000 zł kosztów
Wymieniam ETH na BTC o wartości 1000 zł (dla ułatwienia) - koszty mi się zerują - chociaż sama transakcja - nie jest opodatkowana w myśl definicji
Sprzedaję BTC o wartości 1000 zł za 1000 zł - mam do zapłacenia 190 zł podatku (19%).

Sztuczna optymalizacja - przykład jw.
kupuję ETH za 1000 zł - ujawniam nabycie i jego koszty w PIT - mam 1000 zł kosztów
Sprzedaję ETH za 1000 zł - koszty i przychody bilansują się na zero
Kupuję BTC za 1000 zł - mam znowu 1000 zł kosztów - o ile ujawnię
Sprzedaję BTC za 1000 zł - koszty i przychody bilansują się na zero - nie płacę podatku

NIby to samo - a jednak dla fiskusa to jest różnica... zasadnicza. Jaki tego cel?
Ostatnio zmieniony środa, 12 września 2018, 23:53 przez Bagder, łącznie zmieniany 1 raz.
Sic semper evello mortem tyrannis

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: kajetan » środa, 12 września 2018, 23:45

Bagder pisze: Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty
wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie
lub zbycie waluty wirtualne
Czyli kosztami kopania mogą być co najwyżej wydatki na prąd, ale też niekoniecznie bo jeśli nie masz oddzielnego licznika dla koparek to nie możesz tego wliczyć. Wtedy nie deklarujesz nic aż do sprzedaży.

Dodano po 5 minutach 17 sekundach:
Bagder pisze: co się stanie później - jeśli sprzedam krypto, którego nie powinienem mieć - a miałem . Nie wiem. Myślę, że nawet o sankcję 75% możemy się otrzeć - a z pewnością - nie można będzie liczyć na koszty nabycia
Tak, to jest problem górników od zawsze. To znaczy byłby gdyby US ich kiedykolwiek skontrolował przy sprzedaży, co na razie się nie zdarzyło, ale pewnie kiedyś może.
Bagder pisze: trzeba będzie zapłacić - podatek od nabycia krypto-krypto
Bagder pisze: Łopatologicznie - każda wymiana krypto -krypto - podatek 19% od wartości transakcji
Nie bo przy przychodach też jest wyłączenie krypto-krypto:
1f. Przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej rozumie się wymianę waluty
wirtualnej na środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta
wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną
Czyli przy krypto-krypto nie ma ani przychodów ani kosztów w sensie PIT i CIT. Może być PCC.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: Bagder » środa, 12 września 2018, 23:58

@kajetan - co może być kosztem - to temat rzeka - nie będę dywagował - zwłaszcza po 1 kwietnia br. Jedno jest pewne - nie tylko prąd. Ale dzięki za zwrócenie uwagi na kolejne kuriozum nowelizacji - wydatki pośrednie - nie będą mogły stanowić kosztu uzyskania przychodu. Jeszcze jeden gwoźdź do trumny dla minerów w Polsce - nawet tych z DG.

Oczywiście - że kontrolował - to właśnie sprawa górnika - była kanwą pierwszego dużego wyroku WSA z 2013 roku - gdzie sąd nie uznał ŻADNYCH kosztów wykopania bitków i jednocześnie uznał BTC za prawo majątkowe.

Dałem przykład - nadal jesteś tego samego zdania?
Ostatnio zmieniony czwartek, 13 września 2018, 00:03 przez Bagder, łącznie zmieniany 1 raz.
Sic semper evello mortem tyrannis

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: kajetan » czwartek, 13 września 2018, 00:11

Bagder pisze: co może być kosztem - to temat rzeka - nie będę dywagował - zwłaszcza po 1 kwietnia br. Jedno jest pewne - nie tylko prąd
No nie wiem. Zgodnie z nową ustawą to muszą być koszty bezpośrednie, czyli dające się powiązać z konkretnymi wykopanymi krypto. Prąd od biedy się da, choć musiałbyś dokładnie rejestrować stan licznika w chwili wykopania każdego bitka. Koparki się nie da, bo jej koszt nie jest powiązany z konkretnym wykopaniem krypto tylko z całością urobku.
Bagder pisze: Oczywiście - że kontrolował - to właśnie sprawa górnika - była kanwą pierwszego dużego wyroku WSA z 2013 roku - gdzie sąd nie uznał ŻADNYCH kosztów wykopania bitków i jednocześnie uznzał BTC za prawo majątkowe.
Ok. Ale 75% nie kazał płacić?
Bagder pisze: Dałem przykład - nadal jesteś tego samego zdania?
Uważam, że 75% górnikom jak groziło, tak grozi i nic się nie zmieniło.
Nadal nie widzę w jaki sposób nowe przepisy Twoim zdaniem zmuszają do ujawniania urobku, skoro nie masz kosztów (co nawet potwierdził ten WSA powyżej) ani nie masz przychodów dopóki nie sprzedasz.

Dodano po 7 minutach 41 sekundach:
Bagder pisze: kupuję ETH za 1000 zł - ujawniam nabycie i jego koszty w PIT - mam 1000 zł kosztów
Wymieniam ETH na BTC o wartości 1000 zł (dla ułatwienia) - koszty mi się zerują - chociaż sama transakcja - nie jest opodatkowana w myśl definicji
Koszty się nie zerują. Koszty nabycia ujawniasz przecież nawet jeśli nie było sprzedaży, więc koszt nabycia ETH wpisujesz jako koszt do PIT.
Sprzedaję BTC o wartości 1000 zł za 1000 zł - mam do zapłacenia 190 zł podatku (19%).
Nie, masz 1000 zł kosztów z zakupu ETH i 1000 zł przychodu z tytułu sprzedaży BTC, dochód tak samo zero.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: Bagder » czwartek, 13 września 2018, 00:17

Właśnie - przez sankcję za nieujawniane źródeł przychodu. Jeśli - np. ETH - przejdzie na POS - to skąd miałeś ETH- jak go wcześniej nie kupiłeś ani nie miałeś. W takim wypadku - fiskus uzna, że nabyłeś - ale tego nabycia nie ujawniłeś jako przychód np. za regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną. A może otrzymałeś jako zapłatę za pracę albo jesteś terrorystą - wybierz - jak się wytłumaczysz na przesłuchaniu w urzędzie - oby nie zaczynającym się na literę A...
A tu jest kolejny absurd nowelizacji - dostajesz wynagrodzenie w krypto - dość często wśród informatyków w branży - to powinieneś zapłacić podatek od tego wynagrodzenia w przeliczeniu na peeleny wg skali - a potem drugi raz od sprzedanej kryptowaluty 19%. Welcome "in" Poland - jak mawiała była pani premier.

@kajetan - z kosztami - tak powinno być - ale nowy przepis stanowi wyraźnie: Art. 23. 1. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów 67) poniesionych wydatków związanych z zamianą waluty wirtualnej na inną walutę wirtualną.

A związane są wydatki na cenę jak i koszty towarzyszące transakcji - ktoś powie prowizje - ale ktoś powie - dojazd do klienta, obsługę prawną, notariusza a nawet PCC! Jedno słowo a zmienia wszystko.

Dostrzegam - zamysł autora z tym wyłączeniem kosztów po zamianie krypto-krypto. Chodzi o to, by poprzez transakcje zamiany, które w definicji są nieopodatkowane - nie uciekać od podatków poprzez możliwe sztucznie generowane transakcje (karuzela bitcoinowa?) - prowadzące do straty. Ustawodawca nie podjął się przecież prowadzenie tabeli kursów średnich.
Sic semper evello mortem tyrannis

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: kajetan » czwartek, 13 września 2018, 01:04

Bagder pisze: to skąd miałeś ETH- jak go wcześniej nie kupiłeś ani nie miałeś. W takim wypadku - fiskus uzna, że nabyłeś - ale tego nabycia nie ujawniłeś jako przychód
Tak, nabyłem i tego nabycia nie ujawniłem w PIT, bo nie musiałem. I pokazuję historię z giełdy. Nie widzę tu problemów. To, że czynność jest nieopodatkowana, nie oznacza, że nie istniała.
Bagder pisze: A tu jest kolejny absurd nowelizacji - dostajesz wynagrodzenie w krypto - dość często wśród informatyków w branży - to powinieneś zapłacić podatek od tego wynagrodzenia w przeliczeniu na peeleny wg skali - a potem drugi raz od sprzedanej kryptowaluty 19%. Welcome "in" Poland - jak mawiała była pani premier.
Tak, w poprzednich przepisach też było dwa razy opodatkowanie takich pensji, tylko za każdym razem wg skali. Nowe przepisy nic tu nie zmieniają, poza stawką podatku.
Ten sam problem mieli wcześniej informatycy z RSU jako dodatkiem do pensji, ale tam już go rozwiązano specjalnym wyjątkiem w ustawie. Może i dla krypto się kiedyś uda.

Dodano po 2 minutach 55 sekundach:
Bagder pisze: A związane są wydatki na cenę jak i koszty towarzyszące transakcji - ktoś powie prowizje - ale ktoś powie - dojazd do klienta, obsługę prawną, notariusza a nawet PCC! Jedno słowo a zmienia wszystko.
Tego nie mogłeś i poprzednio odliczyć bo skarbowy pozwala odliczać osobom bez działalności tylko wydatki bezpośrednie, a firmy z KPiR nie miały jak księgować krypto. Firmy z CIT to chyba i wtedy i teraz mogą to księgować (nie jestem pewien).

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: Bagder » czwartek, 13 września 2018, 01:08

Było (jest) opodatkowane 2 x - o ile nie zadziałała jakaś ulga - np. z pkt. 32b. Po nowelizacji jak zwracałem uwagę wyżej - ulgi znikają.

No właśnie - pozwalał odliczyć bezpośrednie - a teraz żadnych związanych z transakcją wymiany krypto - krypto. Łapiesz? NIkt nie będzie ryzykował handlu krypto-krypto - przy zdrowym rozsądku narażając się na niekorzystną interpretację - a ściślej dosłowne zastosowanie ustawy.
Ostatnio zmieniony czwartek, 13 września 2018, 01:13 przez Bagder, łącznie zmieniany 1 raz.
Sic semper evello mortem tyrannis

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: kajetan » czwartek, 13 września 2018, 01:18

Bagder pisze: Ustawodawca nie podjął się przecież prowadzenie tabeli kursów średnich.
Przy ciągle powstających i znikających nowych tokenach wcale mu się nie dziwię.
Było (jest) opodatkowane 2 x - o ile nie zadziałała jakaś ulga - np. z pkt. 32b. Po nowelizacji jak zwracałem uwagę wyżej - ulgi znikają.
Moim zdaniem nie, ale nie przyjmujesz do wiadomości, że krypto to nadal prawa majątkowe, więc nie ma sensu piąty raz tłumaczyć.

Dodano po 8 minutach 5 sekundach:
Bagder pisze: No właśnie - pozwalał odliczyć bezpośrednie - a teraz żadnych związanych z transakcją wymiany krypto - krypto. Łapiesz?
Nie łapię. Koszty bezpośrednie przy fiat-krypto można odliczyć, przy krypto-krypto nie zmieniały dochodu.
Kosztów pośrednich ani przy fiat-krypto ani przy krypto-krypto nie można było i nie można nadal odliczyć.
No dobra, prowizję od krypto-krypto można było odliczyć a teraz nie można. To cała różnica.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: Bagder » czwartek, 13 września 2018, 01:25

Tak - to są prawa majątkowe. W Szerokim rozumieniu - każde dobro można sprowadzić do prawa majątkowego. Ale ustawodawca chce opodatkować przychody ze zbycia krypto - wyłącznie jako dochody z kapitałów pieniężnych - chociaż przyjmuje przy tym odrębne reguły dotyczące zaliczania kosztów.
Czy mam rozumieć, że wskutek wyłączenie z nowej definicji - pkt 16 - wymiana krypto-krypto z dochodów z kapitałów pieniężnych jest opodatkowana jako przychód ze sprzedaży praw majątkowych? Bo tylko tak daje się zastosować ulgę z pkt 32b, a to w konsekwencji prowadzi również do opodatkowania wymiany transakcji wymiany powyżej 6000 zł. Nie wykluczam, że i takie brawurowe interpretacje będą wyprowadzone. Dobrze, że zwracasz na to uwagę.

NIe rozumiem - jak to nie zmieniały dochodu przy krypto - krypto. Operujesz albo na wąskich przykładach - albo nie rozumiem. Jak miałem krypto - które pozyskałem za friko - to mam go za 0 zł- i teraz wymieniam na krypto o wartości 100 zł- to przecież mam przychód - 100 zł. Taka zdaje się jest obowiązująca interpretacja. Tak jak piszesz liczy się dla PCC - obliczając wartość wymiany.
Ostatnio zmieniony czwartek, 13 września 2018, 01:33 przez Bagder, łącznie zmieniany 1 raz.
Sic semper evello mortem tyrannis

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: kajetan » czwartek, 13 września 2018, 01:37

Bagder pisze:Czy mam rozumieć, że wskutek wyłączenie z nowej definicji - pkt 16 - wymiana krypto-krypto z dochodów z kapitałów pieniężnych jest opodatkowana jako przychód ze sprzedaży praw majątkowych?
Wymiana krypto-krypto nie jest w ogóle zdarzeniem podlegającym opodatkowaniu.
Bo tylko tak daje się zastosować ulgę z pkt 32b, a to w konsekwencji prowadzi również do opodatkowania wymiany transakcji wymiany powyżej 6000 zł.
Wyjatek z art. 32b stosuje się nie do wymiany krypto-krypto tylko krypto-towar. To podlega opodatkowaniu, ale chyba tylko powyżej 6000, bo krypto to prawa majątkowe, całkowite zwolnienie jest tylko dla krypto-krypto, a poniżej 6000 dla dowolnej wymiany praw i towaru.

Dodano po 4 minutach 4 sekundach:
Bagder pisze: NIe rozumiem - jak to nie zmieniały dochodu przy krypto - krypto. Operujesz albo na wąskich przykładach - albo nie rozumiem. Jak miałem krypto - które pozyskałem za friko - to mam go za 0 zł- i teraz wymieniam na krypto o wartości 100 zł- to przecież mam przychód - 100 zł. Taka zdaje się jest obowiązująca interpretacja. Tak jak piszesz liczy się dla PCC - obliczając wartość wymiany.
Nie, jak wymieniasz krypto na krypto o wartości 100 zł, to nie masz przychodu, bo wymiana krypto-krypto nie jest zdarzeniem podlegającym opodatkowaniu.

Dodano po 2 minutach 29 sekundach:
W starym systemie w podanym przykładzie też nie było dochodu, bo przychód był wartością krypto zbywanej, a koszt wartością krypto nabywanej, a były sobie równe. Jedyny przypadek jeśli tej drugiej krypto nie sprzedałeś do końca roku, to faktycznie w dotychczasowych przepisach miałeś zysk i podatek, a w nowych nie.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: Bagder » czwartek, 13 września 2018, 01:40

Kto wie - może w tym kierunku - pójdą interpretacje. Ale jak dla mnie - jeśli coś jest zdefiniowane wyraźnie - jako dochód z kapitałów pieniężnych np. wymiana krypto na towar - nie podlegający łączeniu z dochodami z innych źródeł - to zwolnienie z pktt. 32b w obecnym brzmieniu nie znajdzie zastosowania. A jeśli znajdzie - to należy uznać - że dotyczy wszystkich transakcji - także wymiany krypto na towar. Nie ma żadnego przepisu, który by miał to ograniczać - ani w jedną ani w drugą stronę. Chociaż regułą intepretacyjną jest, że wyjątki należy interpretować zawężająco.

@kajetan W nowych przepisach - nie masz zysku - ale nie masz kosztów... - czyli de facto jednak masz zysk - bo pozyskane z wymiany krypto-krypto - nowe kojny mają wartość księgową/podatkową ZERO, czyli każda uzyskana w przyszłości za nie cena - będzie opodatkowana. Ale to tylko moja pesymistyczna interpretacja... Oczywiście - ulga z pkt. 32b oraz możliwa interpretacja - że skoro krypto-krypto - są wyłączone z opodatkowania od zysków kapitałowych - ale opodatkowane jako prawa majątkowe, może być kluczowe w przyszłości. Oby nie było zaskoczeń jak z PCC.
Ostatnio zmieniony czwartek, 13 września 2018, 01:53 przez Bagder, łącznie zmieniany 1 raz.
Sic semper evello mortem tyrannis

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: kajetan » czwartek, 13 września 2018, 01:53

Bagder pisze: @kajetan W nowych przepisach - nie masz zysku - ale nie masz kosztów... - czyli de facto jednak masz zysk - bo pozyskane z wymiany krypto-krypto - kojny mają wartość podatkową ZERO, czyli każda uzyskana w przyszłości za nie cena - będzie opodatkowana. Ale to tylko moja pesymistyczna interpretacja...
Przecież Ci to policzyłem na Twoim własnym przykładzie w tym wpisie: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?p=523154#p523143
Ile można...

Za wszelką cenę próbujesz wykazać, że nowe przepisy są gorsze od starych. Dlaczego?

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: Bagder » czwartek, 13 września 2018, 02:06

Dla jednych są gorsze - dla innych lepsze. Zależy od punktu siedzenia. Dla mnie są gorsze - w każdej interpretacji.
Pozytywem - jest - że krypto - zostaną jakoś uregulowane w sposób wyraźny i być może w ślad za ustawą KNF i banki odpuszczą.

Ja jestem zwolennikiem regulacji prawnych, które są rozsądne, wykonalne, i prezentują jakąś wizję, to co co jest konieczne, dobre i pożyteczne. Wizję wprowadzania ładu tam gdzie jest bajzel. Ta nowelizacja nie spełnia żadnego z tych punktów. Nawet pod względem fiskalnym może być porażką - spodziewam się, że takie opodatkowanie kryptowalut nie przyniesie dochodów państwu, a wręcz koszty ściągalności - o ile KAS się podejmie będą wyższe nawet od wymarzonych prognoz. Oczywiście - mogę dopuścić też myśl - że służy to łagodnemu zbanowaniu kryptowalut w Polsce i jedyną grupą która na tym skorzysta będą trejderzy. Bo faktycznie - dla rekinów i wielorybów trajdingu jest to dobra nowelizacja. Ale tym samym państwo polskie - promuje trejderów -(spekulantów) - a utrudnia życie zwykłym obywatelom. A z pewnością odstręcza skutecznie każdego Kowalskiego, który chciałby sobie spróbować krypto - jak się tylko dowie - że ma coś wypełniać - zapisywać - składać deklaracje PCC - to zanim się coś więcej dowie - powie - dziękuję.

Z tego powodu uważam - że nowelizacja jest nierozsądna i w praktyce niewykonalna. Czy taka wizja przyświecała autorom - myślę, że żadna wizja nie przyświecała. A cichym sponsorem - pisma do MF z propozycją ustawy - była jakaś grupa trejderów - co chciała zejść z 32% do 19 %, Wszyscy pozostali na tej ustawie tracą, a niektórzy - moim zdaniem - całkowicie już zrezygnują z krypto...
Sic semper evello mortem tyrannis

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości