Zapłacimy niższe podatki za krypto

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: dingo » piątek, 28 września 2018, 15:43

No i chuj znowu ten nieobliczalny nieopłacalny barter do płacenia...2017 można było handlować btc za 10000$ pozniej sprzedac za 6000$ no i masz 40% podatku. Teraz jak ktos kupowal eth za $400 i sprzeda za $200 to tez bedzie mial 50%. Skurwysyny. A jeszcze jak ktos duzo zarobil i wszystko stracil to juz w ogole go nie ma.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: kajetan » piątek, 28 września 2018, 16:01

@dingo coś namieszałeś. To by było 40% straty i 50% straty, a nie podatku. Jak krypto spada jak w tym roku, to akurat podatek krypto-krypto jest opłacalny, bo produkuje straty do odliczeń. Pewnie dlatego chcieli zmienić.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: dingo » piątek, 28 września 2018, 16:16

kajetan pisze: @dingo coś namieszałeś. To by było 40% straty i 50% straty, a nie podatku. Jak krypto spada jak w tym roku, to akurat podatek krypto-krypto jest opłacalny, bo produkuje straty do odliczeń. Pewnie dlatego chcieli zmienić.
Niby jak? Nie chodzi mi o strate z 1 transakcji, tylko zysk z transakcji na tym poziomie. Gdy zyskasz coś handlując eth za ltc na poziomie eth $400, to masz podatek od tej różnicy. A na koniec roku z eth na poziomie $200 musisz je sprzedac by zapłacić podatek od tego zysku uzyskanego na poziomie $400. I to jest drugi absurd barteru poza obliczalnością.
A strat w krypto podobno w ogóle nie można rozliczać.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: kajetan » piątek, 28 września 2018, 16:27

@dingo Skoro w tym samym roku kupisz za 10000 a sprzedasz za 6000 to masz 4000 straty.
Według starych przepisów także jeśli kupisz za 10000 a potem wymienisz na inne krypto gdy kurs był 6000 to od razu masz 4000 straty do odliczenia. Zysku z tego nie będzie, więc i podatku nie będzie.
W 2019 już będzie podatek po nowemu i te straty z 2018 i lat wcześniejszych będzie można od razu dorzucić do kosztów.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 115
Rejestracja: 29 stycznia 2018
Reputacja: 27
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: Phlox » sobota, 29 września 2018, 09:32

@Kajetan

Skąd pewność, że te straty z lat poprzednich będzie można wrzucić w koszty? Zwykle straty rozlicza się w odrębnej pozycji na picie. A na dodatek nie widzę tego jak będzie można odliczyć straty z tytułu praw autorskich od podatku z tytułu zysków kapitałowych?

Mam jednak poczucie, że coś nas jednak dymają. Większość "inwestorów" pewnie wyjdzie że stratą w 2018, a w przyszłych latach jak odrobi straty to będzie musiała jeszcze od tego zapłacić podatek.

Chyba, że ja czegoś nie doczytałem to wyprowadźcie mnie z błędu ;)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: gr0g » sobota, 29 września 2018, 12:06

kajetan pisze: @dingo coś namieszałeś. To by było 40% straty i 50% straty, a nie podatku. Jak krypto spada jak w tym roku, to akurat podatek krypto-krypto jest opłacalny, bo produkuje straty do odliczeń. Pewnie dlatego chcieli zmienić.
Nie jest to opłacalne. Jest to zmiana na niekorzyść. Jeżeli w tym roku, w ostatniej transakcji krypto-krypto wycena do PLN będzie wyższa niż wydatek na monety użyte do tej transakcji, na przykład ktoś w 2017 nie zdążył obrócić całością swojego krypto majątku, to w 2018 handlował jeszcze nowymi monetami i teraz zapłaci za to do 32% podatku dochodowego - pomimo, że żadnych pieniędzy nie widział na oczy.
Jedyną różnicą jest to, że rok się nie skończył, więc tym razem traderzy dostali szansę zapłaty podatku do 32% wartości w FIAT, zamiast narzuconego wstecz 120% za 2017r.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: dingo » sobota, 29 września 2018, 15:43

Już lepiej było to PCC zostawić chociaż można sie o to sądzić, a przez gówniane przepisy z barterem będzie ciężko, lepszy cel był do protestów. Skoro podobno wynika to normalnie z przepisów to widze że mogą sypać sie grzywny przy kontrolach, choć jeszcze o tym nie słyszałem. Ciekawe jaki % to rozliczy(źle bo dobrze prawie nikt nie umie) i czy będą ścigać i kontrolować przez najbliższe 5 lat do tyłu...
Takie pierdolenie że sie nie da że aż musieli całą nowelizacje pisać dla 1 linijki, a i tak pewnie jest tak że wystarczyło wydać interpretacje 1 strona A4 która zniosłaby to raz na zawsze ale widać nie chcieli.
Jak widze co sie wyprawia to i tak mam złe przeczucia że kiedyś to wszystko jebnie, zmieni sie kiedyś dwie linijki i beda ściagać pity pcc vaty sraty w nieskończoność do tyłu.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: gr0g » sobota, 29 września 2018, 16:27

Najlepiej jakby według nowych przepisów można było rozliczyć lata ubiegłe - w końcu rząd przyjrzał się tematowi kryptowalut w Polsce i uchwalił w swojej mądrości przepisy, które regulują coś co wcześniej nie było uregulowane.
Takie rozwiązanie da szansę na rozliczenie się osobom, które teraz mają do wyboru: sprzedać wszystko i wziąć kredyt na podatek od nieistniejących zysków albo zostać przestępcami.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: kajetan » sobota, 29 września 2018, 19:52

Phlox pisze: Skąd pewność, że te straty z lat poprzednich będzie można wrzucić w koszty?
Zobacz pierwszy spoiler w poście Badgera tutaj: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... 80#p523416

Początkujący
Posty: 274
Rejestracja: 15 maja 2013
Reputacja: 143
Reputacja postu: 
12
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: tarpan » środa, 10 października 2018, 12:48

wstawiam link do strony sejmu pokazujący aktualny ciąg procesu legislacyjnego
http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/Przebi ... sp?nr=2860

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: Bagder » środa, 10 października 2018, 21:33

Z tymi kosztami - to oczywiście - ostrożnie - bo - nadal nie wiemy - jak je prawidłowo udokumentować. A przypominam, że do tej pory - przelew na giełdę ani wyciąg z transakcji na giełdzie nie jest uznawany za właściwy dokument... Mam na to wprawdzie pewien pomysł... bo Polak potrafi, ale jeszcze poczekam do uchwalenia przepisów i ich publikacji w dzienniku ustaw. Do tego czasu wiele się jeszcze może zmienić.

Zakładam też, że najpierw sobie zaliczymy a potem poczekamy parę lat na decyzje podatkowe i orzeczenia sądów administracyjnych.
Sic semper evello mortem tyrannis

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: gr0g » piątek, 12 października 2018, 23:02

Nie wiem jak przy działalności gospodarczej, ale dla osoby fizycznej wyciąg transakcji na giełdzie jest wystarczający.

Początkujący
Posty: 51
Rejestracja: 31 stycznia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: bialas198720 » sobota, 13 października 2018, 15:15

Dzwoniłem do tych jełopów z KAS i powiedziano mi , że pcc za lata przed rozporządzeniem obecnym trzeba zapłacić. Ja zapłaciłem, tylko dlatego że u mnie to groszowe sprawy, więc postanowiłem zapłacić.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 4273
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 4263
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: pomorskie

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: kozaki_wiesi » niedziela, 14 października 2018, 00:47

bialas198720 pisze:Ja zapłaciłem, tylko dlatego że u mnie to groszowe sprawy, więc postanowiłem zapłacić.
Szkoda, że ludzie nie umieją się zjednoczyć.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: Rumcajs » poniedziałek, 15 października 2018, 00:14

z drugiej strony jak będą może sprawdzali pełno kartek do PCC z kwotami po kilka złotych pln to może zobacza jaki to bezsens rozliczanie czegoś takiego, na małych kwotach to będzie bardziej wk***ce :D
Przecież PCC to podatek wywłaszczeniowy wystarczy że ktoś zrobił 100 transakcji w roku każda po 1% podatku od całosci to musi zapłacić podatku wszystko co miał bo = 100% kapitału podatek.
Mogliby wydać interpretację że jednak tego sie nie płaci w ogole więc w latach poprzednich też nie obowiązywał - no ale wtedy zaprzeczyliby swojemu Rozporządzeniu od zwolnienia z PCC na rok, bo jak można zwolnić coś z podatku który nie obowiązuje, więc teraz żeby nie wyjść na idiotów to nic nie zrobią a ludzie będą sie 5 lat zastanawiali czy w razie jakiejs kontroli nie będą musieli mieszkań sprzedawać żeby podatek wywłaszczeniowy zapłacić.
Bo że zwolnienie z PCC zostanie przedłużone lub gdzieś dodane w jakimś artykule do nowych przepisów dot. kryptowalut to nie mam wątpliwości, tylko daliby spokój oficjalnie z PCC za lata przeszłe a nie ze będą udawać że tematu nie ma, a ludzie będą się zastanawiać czy jak się podpadnie w swoim US czy trafi na jej zły humor to mu złośliwa urzedniczka nie powie że ma PCC zapłacić za kilka lat wstecz. A potem bujać się latami po sądach. Lub jak nie będzie skad brać na 500+ to za 4 lata US dostaną instrukcje z góry że mają żądać PCC z odsetkami bo kasa sie musi znalesc.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 115
Rejestracja: 29 stycznia 2018
Reputacja: 27
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: Phlox » wtorek, 16 października 2018, 00:48

bialas198720 pisze:Dzwoniłem do tych jełopów z KAS i powiedziano mi , że pcc za lata przed rozporządzeniem obecnym trzeba zapłacić. Ja zapłaciłem, tylko dlatego że u mnie to groszowe sprawy, więc postanowiłem zapłacić.
A zgłosiłeś czynny żal?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 31
Rejestracja: 26 września 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: threesolarian » piątek, 26 października 2018, 11:16

Tylko zastanawiam się, jak oni będę weryfikować czy ktoś obraca krypto czy nie, będę nam wchodzić na konta i sprawdzać przelewy wychodzące na giełdę? i przychodzące przelewy z giełdy ? a co jeśli ktoś wpłaca na giełdę przez pocztę ? - czy można to skontrolować?

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: japu » piątek, 26 października 2018, 15:42

@threesolarian, wspolpraca miedzy panstwami w zakresie sciagania podatkow jest bardzo konkretna poniewaz w wiekszosci przypadkow i obu stronom zalezy na tym samym - opodatkowac swojego rezydenta podatkowego.

Co do gield, fiatowe maja szeroko zakrojony KYC. Altcoinowe poki co nie ale cholera wie jak to sie bedzie rozwijalo...

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 31
Rejestracja: 26 września 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: threesolarian » piątek, 26 października 2018, 15:51

@japu - no to kiepsko, a w przypadku dużych obrotów jakie możliwości maja ludzie, którzy by chcieli uniknac takiego podatku?

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: japu » piątek, 26 października 2018, 16:12

@threesolarian, podatki to sa akurat tak pewne jak i smierc ;P
Kup jakies krypto f2f, przelej na niezweryfikowana gielde altow, zrob zysku milion procent, wyplacaj w bitomatach w kominiarce albo cholera wie gdzie :) Albo sprzedaj f2f ale to moze byc podstawiony agent skarbowki ;P

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości