Zapłacimy niższe podatki za krypto

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 3 września 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: Nivin » poniedziałek, 3 września 2018, 10:51

Cześć, czytam forum od dawna natomiast dopiero teraz założyłem konto bo chciałem się z wami podzielić rozwiązaniem na powyższy temat bo nie ma się co kopać z koniem, czytaj: polskim systemem prawno-podatkowym nigdy nie uregulowanym i zawsze dwuznacznym w orzecznictwie. Istnieje jurysdykcja - Estonia, która jest przeciwieństwem polskiej gdzie stosunek do kryptowalut jest uregulowany prawnie a spółka estońska OU nie płaci podatku od osób prawnych (CIT), dodatkowo polski udziałowiec takiej spółki tez nie będzie musiał płacić podatku od dochodu uzyskanego z takiej spółki (PIT) oczywiście wszystko jest zgodne z prawem i polskim i estońskim. Nigdy nie dowiedziałbym się o takiej możliwości gdybym nie porozmawiał z jednym doradcą specjalizującym się w podatkach od kryptowalut. Jego porady są darmowe więc każdy z was jak ma pytanie może się odezwać i bez opłat uzyskać informacji, dopiero przy działaniu się płaci. Mail: mateusz.tomczyk@independenttrader.pl

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: kajetan » poniedziałek, 3 września 2018, 15:26

@Nivin
Tak, to już było dyskutowane: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?t=24967
Kłopot w tym, że doradca zawsze będzie namawiał na założenie spółki, bo ma z tego kasę, natomiast istnieje spore ryzyko podważenia takiej optymalizacji przez polski Urząd Skarbowy, jeśli spółka nie ma członków zarządu w Estonii a właściciel ma centrum interesów życiowych (czyli np. rodzinę) w Polsce. I żaden doradca nie zagwarantuje swoimi pieniędzmi stuprocentowego bezpieczeństwa prawnego, bo to jest prawnie śliskie. Ryzykuje zawsze całym majątkiem przedsiębiorca. Dodatkowo w najbliższych miesiącach wejdzie exit-tax, który trochę zepsuje opłacalność takiego rozwiązania.

Początkujący
Posty: 86
Rejestracja: 7 grudnia 2013
Reputacja: 33
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: gvesiosz » poniedziałek, 3 września 2018, 20:15

Czy już coś więcej wiadomo (może pojawiły się w internecie omówienia, interpretacje) tego jak miałoby wyglądać wyliczanie kosztów zakupu walut po tym jak ewentualnie wejdzie nowa ustawa, przykładowo zakupiłem btc w 2017 roku, sprzedaje w 2018 roku.

Mam zlozyc korekte pit za 2017 i dopiero wtedy odliczam całą stratę lub druga opcja to w pit 38 za 2018 rok wpisuje koszt zakupu btc z wcześniejszego roku, przychód, obliczony dochód a w razie ewentualnej kontroli mam dysponować dowodami wpłat wypłat, wyciągami z giełdy itd. (po staremu tylko inny pit i stawka zawsze 19 %)?
Wiem że czasu jeszcze bardzo dużo i finalny projekt będzie dopiero znany, ale może ktoś jest obyty z grą na giełdzie i rozliczał dochody z kapitałów pieniężnych. Bo raczej w pit 38 nie ma problemów aby wpisać koszt akcji za lata poprzednie? Zresztą pit od brokera otrzymuje klient dopiero w momencie sprzedaży a samego zakupu nie zgłasza od razu

Z gory dzięki

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: kajetan » wtorek, 4 września 2018, 21:13

@gvesiosz W PIT-38 jest pole "Straty z lat ubiegłych". Ale to wtedy jeśli się w zeszłych latach ze stratą sprzedało. Przy akcjach zakup deklaruje się dopiero przy sprzedaży, więc tu chyba będzie tak samo.

Ludzie, piszcie do ministerstwa na Sekretariat.DD@mf.gov.pl choćby i podpisując się wymyślonym nazwiskiem, jak się boicie, ale piszcie, żeby oni wiedzieli gdy są jakieś problemy.
Jeszcze do końca tego tygodnia trwają właśnie po to konsultacje publiczne.

Początkujący
Posty: 86
Rejestracja: 7 grudnia 2013
Reputacja: 33
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: gvesiosz » wtorek, 4 września 2018, 21:32

Projekt ustawy uwzględnia również koszty wynikające z obrotu cyfrowymi pieniędzmi. Zaliczyć do nich będzie można wszystkie wydatki na zakup walut. W zeznaniu za dany rok podatnik będzie wykazywał wszystkie koszty niezależnie od tego, czy kupione waluty sprzedał czy nie. Jeśli koszty w danym roku będą przewyższały przychody – ich nadwyżka będzie mogła zostać odliczona od przychodów w kolejnym roku podatkowym.
To z artykułu z cashless, wygląda na to że będzie inaczej niż w przypadku akcji. Tak bym w sumie się nie pytał zdecydowanie warto teraz zgłaszać swoje wątpliwości do ministerstwa. Powinni sprecyzować w jakim okresie nadwyżka kosztów może być odliczana w kolejnym roku podatkowym albo następnych latach. Oraz co z krypto kupionymi przed 2018 rokiem

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 4298
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 4299
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: pomorskie

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: kozaki_wiesi » środa, 5 września 2018, 16:00

Ciekawostka luźno związana z tematem:

Obrazek

Przydałoby się podobne zestawienie ukazujące kwestie podatkowe.
Inna sprawa - Polska przedstawiona jako kraj, w którym Btc jest "uregulowany". Bardzo przesadzone mi się to wydaje

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: japu » czwartek, 6 września 2018, 10:04

A ja sie zastanawiam co to znaczy, ze bitcoin jest "nielegalny". Nie mozna posiadac? Kopac? Kupic? Sprzedac? Jesli ktos na komorce utworzy portfel i dostanie tam przelew to zlamal prawo czy jak?

Wygadany
Posty: 499
Rejestracja: 15 listopada 2016
Reputacja: 79
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: wantwrite2014 » czwartek, 6 września 2018, 11:15

czy według nowego projektu ustawy dotyczącej opodatkowania kryptowalut trzeba będzie rozliczyć sam zakup kryptowalut tzn jak kupię tylko w 2018 kryptowaluty ale ich nie sprzedam to będę musiał ten zakup wykazać w pit za rok 2018? z tego co pamiętam to dr Sławomir Mentzen mówił że rozliczam zakup kryptowalut tylko za rok w którym je sprzedaliśmy
Ostatnio zmieniony czwartek, 6 września 2018, 13:01 przez wantwrite2014, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: redlumek » czwartek, 6 września 2018, 12:15

kozaki_wiesi pisze:Ciekawostka luźno związana z tematem:

Obrazek

Przydałoby się podobne zestawienie ukazujące kwestie podatkowe.
Inna sprawa - Polska przedstawiona jako kraj, w którym Btc jest "uregulowany". Bardzo przesadzone mi się to wydaje
Jeśli Polska jest przejaskrawiona to jak to jest w innych krajach?
Są małe kłamstwa, duże kłamstwa i statystyki

Wygadany
Posty: 499
Rejestracja: 15 listopada 2016
Reputacja: 79
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: wantwrite2014 » czwartek, 6 września 2018, 13:32

Podatek dochodowy i kryptowaluty – co zmienią nowe przepisy?
https://comparic.pl/podatek-dochodowy-i ... -przepisy/

Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 28 lipca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: Watashka » czwartek, 6 września 2018, 13:41

Ja bym sie wstrztymał z opinią dopóki prawo nie zostanie ustanowione. Jeszcze 10 x zmienią zdanie.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: kajetan » czwartek, 6 września 2018, 17:44

wantwrite2014 pisze: czy według nowego projektu ustawy dotyczącej opodatkowania kryptowalut trzeba będzie rozliczyć sam zakup kryptowalut tzn jak kupię tylko w 2018 kryptowaluty ale ich nie sprzedam to będę musiał ten zakup wykazać w pit za rok 2018?
Tak, sam zakup bez sprzedaży trzeba będzie wpisać do PIT-a, jest to wprost powiedzane w projekcie:
6a. W zeznaniu, o którym mowa w ust. 6, podatnik wykazuje koszty
uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 14 oraz ust. 16, także wtedy,
gdy w roku podatkowym nie uzyskał przychodów z odpłatnego zbycia walut
wirtualnych.
Dodano po 1 minucie 44 sekundach:
wantwrite2014 pisze: Podatek dochodowy i kryptowaluty – co zmienią nowe przepisy?
https://comparic.pl/podatek-dochodowy-i ... -przepisy/
Następni, którzy nie przeczytali art 42 projektu i nie wiedzą że zmiany dla kryptowalut mają wejść wstecznie już od początku 2018 roku a nie od 2019. W uzsadnieniu ustawy też jest o art. 42:
Przewiduje się, że rozwiązania w zakresie opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia
walut wirtualnych znajdą zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1
stycznia 2018 r. (pkt 2 i 3).
Ostatnio zmieniony piątek, 7 września 2018, 14:55 przez kajetan, łącznie zmieniany 2 razy.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: Rumcajs » czwartek, 6 września 2018, 20:26

kajetan pisze:
Następni, którzy nie przeczytali art 42 projektu i nie wiedzą że zmiany dla kryptowalut mają wejść wstecznie już od początku 2018 roku a nie od 2019.
ale to chyba dobrze z tymi zmianami od 2018 wtedy jak wymyślili genialnie barter i PCC od wymiany krypto na krypto w 2018 roku a teraz wprowadzą to wstecz od 2018 roku to tym samym anulują te swoje wymysły z tego roku. Bo w poprzednich latach nigdy o tym nie wspominali i NIKT nawet tak nie robił bo nikt o tym nie wiedział wcześniej. To moze chcą zrobić nieoficjalną "abolicję" za poprzednie lata żeby się nie ośmieszać z tymi barterami i nie bedą tego drążyć dalej a sprawdzać już wszystko według nowych przepisów ? Gorzej jak ktoś ma firmę i na niej wszystko sobie rozlicza po staremu w 2018 a tu zmienią wstecz. Ale nie wiem jaki to moze mieć wpływ na wyliczenie wysokosci podatku. Ja od lat nie wpłacam pieniędzy żadnych na zakupy kryptowalut więc wychodzi na to że nie mam też kosztów więc nie mam co wyliczać bo mam sam przychód w tym momencie (gdy wypłacę fiat) i płace 19% podatku od przychodu. Ale jak ktos wchodzi i wychodzi na fiaty to pewnie ma problem jeśli to wejdzie od 2018 roku, ale nie wiem czy ma lepiej czy gorzej po tych zmianach. Może ktoś powie co na firmie handluje czy teraz jest lepiej czy bez różnicy bo wcześniej też to rozliczał jakimiś FIFO srifo i tak i dalej tak chyba bedzie sie robiło ?

Dodano po 9 minutach 12 sekundach:
A co do rozliczania zakupów to może teraz tak wprost napisane skoro mówisz że jest ale wcześniej widziałem pełno artykułów ludzi z US że ich nie interesują zakupy kryptowalut i co kto kupuje i tego nie trzeba wykazywać na żadnych PIT.
To tak jakbym składał PIT że kupiłem drogi telewizor i tylko to zrobiłem w jakimś roku podatkowym i nic więcej. Więc wcale sie nie dziwie że US pisał że ich to nie obchodzi, dziwi mnie jedynie że nagle część osób z forum pisze że KIEDYŚ też trzeba było wykazywać zakupy kryptowalut na picie, jak nie trzeba wcale było, przynajmniej jako osoba fizyczna. Jak ktoś pracował na etacie i go rozliczał zakład pracy i kupił sobie kryptowalut przykładowo za 500 zł czy 1000zł to co miał nagle składać jakiś PIT że kupił kryptowaluty ? Niemożliwe.
Jedynie jak tego nie ma udokumentowanego to nie odliczy sobie kosztu zakupu od przychodu i tyle. Ale może mieć udokumentowane wyciągami z giełdy nie musi tego mieć udokumentowane PIT'em że kupił ! No ale teraz juz w zmianach trzeba będzie składać "raport" na siebie (PIT z zakupem) ile sie kupiło żeby państwo wiedziało ile kto ma kryptowalut jakby była wojna lub delegalizacja żeby wiedzieli do kogo przyjść i po ile lub jakby trzeba było Exit Tax ściągać (chociaz w wytycznych UE miało to dotyczyć firm a nie osób fizycznych).

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: kajetan » czwartek, 6 września 2018, 21:30

Rumcajs pisze: wtedy jak wymyślili genialnie barter i PCC od wymiany krypto na krypto w 2018 roku a teraz wprowadzą to wstecz od 2018 roku to tym samym anulują te swoje wymysły z tego roku.
Ta ustawa nic nie zmienia w kwestii PCC, bo krypto dalej są prawami majątkowymi i nie są instrumentami finansowymi (no chyba że czegoś tam nie zauważyłem). Jeśli nic więcej nie wprowadzą, w połowie 2019 wracamy do PCC.
A co do rozliczania zakupów to może teraz tak wprost napisane skoro mówisz że jest ale wcześniej widziałem pełno artykułów ludzi z US że ich nie interesują zakupy kryptowalut i co kto kupuje i tego nie trzeba wykazywać na żadnych PIT.
Co do zakupów, wcześniej było że należy deklarować koszty dopiero przy sprzedaży (choć nie było tego w ustawie w odniesieniu do krypto a tylko do instrumentów finansowych), a teraz dla krypto to zmieniają. Deklarować zakupów może i nie trzeba, ale sobie tych kosztów nie odliczysz jak nie zadeklarujesz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: Rumcajs » piątek, 7 września 2018, 04:43

@kajetan,

I tylko o to mi chodziło i to pisałem wyżej.
Że nie trzeba było wcześniej niczego zgłaszać że się kupiło i zaznaczałem to "ALE" - że sie wtedy nie ma czym udokumentować kosztów. Ale że nie było takiego obowiązku ! Ale Bl4ck mnie pociskał ostro że miałem czy tam każdy miał bo chyba nie miał na myśli tylko i wyłącznie mnie :) "zasrany obowiązek" wykazywać zakupy coinów na PIT w poprzednich latach.
bl4ck pisze:
Rumcajs pisze: Tylko przy działalności gospodarczej trzeba mieć jakieś papiery, jak sie handluje na giełdzie jako osoba fizyczna to niczego nie musisz trzymać ani liczyć.
(Tu bl4ck już obciął część dalszą tego zdania bo niepotrzebnie dałem kropkę ale pisze że tu skończył czytać ...
a dalej leciało: "Ale wtedy nie odliczysz sobie kosztów zakupu bo ich nie masz udokumentowanych i tylko taka różnica.")


Przeczytałem tylko to zdanie i dalej nie czytam powiem ci tylko tyle PIERDO** takie głupoty że głowa mała i dla twojej wiadomości masz zasrany obowiązek trzymać wszystkie papiery dotyczące twoich transakcji przez okres 5 lat (6 lat w praktyce) a możesz sobie być nawet księdzem ...
@kajetan,
Ale piszesz że to wykazywanie na PIT było i tak z domysłu bo w odniesieniu do instrumentów finansowych a nie do praw majątkowych czym są ciągle krypto nadal o ile mi wiadomo, tylko inaczej traktowane do podatku że jest 19% teraz (jako Belki) a nie wg skali.
No na pewno przynajmniej narazie nie są instrumentami finansowymi bo by giełdy nie mogły nimi handlować bez licencji i zezwolen jak normalne GPW czy biura maklerskie. W sumie KNF czy KAS sam juz nie wiem kto costam w końcu jak już BitBay powiedział im "pa pa" sugerował jakoby powinni mieć jakieś zezwolenia na handel lub licencje, ale skoro krypto nie jest instrumentem finansowym tylko prawem majątkowym to nie wiadomo jakie i czyje zezwolenie, tak to zrozumiałem.
Chociaż na osobie fizycznej to koszty można łatwiej udokumetować z tego co wyczytałem niż na działalności bo nie trzeba prowadzić KPIR więc w sumie to że ktoś nie wykazał kosztu zakupu w jakimś roku na jakimś PIT ale ma na to wyciągi z historii transakcji giełdy czy konta bankowego że kupił za fiaty to wg mnie i tak może to sobie wliczyć w koszty ale obowiązku wykazywania zakupów na PIT nie było wcześniej. Dlatego podałem ten głupi przykład że kupuje drogi telewizor jako osoba fizyczna i zgłaszam więc koszt zakupu na PIT bo jakbym go sprzedał potem to co wtedy.
No ale teraz jak piszesz będzie trzeba zakupy co roku wykazywać na PIT jako koszty, nawet w roku co nie będzie przychodów bo nic sie nie sprzeda ? Jako osoba fizyczna tak samo ??
A co z tymi co mają porejestrowane firmy na sam handel krypto ? W sumie skoro to zrównali z handlowaniem na giełdzie zwykłymi akcjami i dali 19% podatku Belki a to do tej pory ludzie jako osoby fizyczne robili to czy to znaczy że właściwie teraz te ich firmy można sobie pozamykać żeby składek na zus nie płacić a handlować jako osoba fizyczna i tylko podatek płacić ? A do rozliczenia się prawidłowego i wykazywania kosztów i tak jako osoba fizyczna można stosować te same metody dalej jeśli się ma porządek w papierach bo się wczesniej miało porządek jako JDG czyli jakieś FIFO srifo itp. ?
To chyba sporo osób wyrejestruje teraz działalność od 1 stycznia 2019 jeśli taką mieli ? Bo i tak koszty w takim handlu krypto to były minimalne chyba bezspośrednie tylko lub głownie (?) bo nie dało się wrzucać wszystkiego jak leci, np samochodu, dziesiątek komputerów porozdawanych w rodzinie i takie tam na zasadzie "bo mam firme" ? Nigdy nie miałem firmy tym bardziej handlu krypto więc nawet nie wiem co możnabyło na niej włożyć w koszty poza kosztami zakupu coinów, jeśli sie dało inne rzeczyw ogóle ;)

Dodano po 30 minutach 3 sekundach:
Troche chaotycznie ale już środek nocy ;)

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: kajetan » piątek, 7 września 2018, 09:28

Rumcajs pisze: Że nie trzeba było wcześniej niczego zgłaszać że się kupiło
Pomijając PCC, wcześniej nie trzeba było (i ponoć nie można było) deklarować zakupów jak się nie sprzedało. Jak się sprzedało, to teoretycznie obowiązek wykazania i kosztów był, bo PIT powinien być zgodny z prawdą, ale skoro nie ma naruszenia podatku, to raczej nikt się nie czepi, a gdyby się czepił to może jakiś mandat najwyżej wlepić.

Osobna kwestia, czy się ktoś nie czepi że to pranie pieniędzy, ale skarbówkę to niezbyt interesuje, a GIIF nie ma dostępu do PIT-ów. No chyba że delikwent jakieś grube miliony nagle sobie przeleje z giełdy na konto, to może ktoś to skontroluje, ale nie koszta w PIT z zeszłych lat będzie sprawdzał, tylko zażąda dowodów legalnego pochodzenia tych pieniędzy (z czym może być cienko u górników).
Rumcajs pisze: Ale piszesz że to wykazywanie na PIT było i tak z domysłu bo w odniesieniu do instrumentów finansowych a nie do praw majątkowych
Wykazywanie na PIT wszelkich dochodów jest zawsze i to jest w ustawie a nie z domysłu. To co jest dla mnie wątpliwe, to czy bez prowadzenia firmy należało koszty wykazywać w roku zakupu, czy w roku sprzedaży. Dla instrumentów finansowych i nieruchomości jest w starej ustawie że w dacie sprzedaży, a dla innych praw majątkowych nic nie było wprost powiedziane, więc moim zdaniem powinien obowiązywać przepis ogólny że w dacie poniesienia kosztu czyli zakupu. Ale urzędy twierdziły, że jednak też w dacie sprzedaży, bo ponoć dopiero wtedy ponosi się koszty. A w nowej ustawie jest wprost powiedziane, że koszty krypto się deklaruje w roku zakupu nawet jeśli nie było wtedy przychodów.
Rumcajs pisze: No na pewno przynajmniej narazie nie są instrumentami finansowymi bo by giełdy nie mogły nimi handlować bez licencji i zezwolen jak normalne GPW czy biura maklerskie.
Dpkładnie. I dlatego poza tym jednym rokiem zwolnienia z tytułu rozporządzenia i wcześniej i później mamy ciągle PCC i to i od fiat-krypto i od krypto-krypto.
Rumcajs pisze: będzie trzeba zakupy co roku wykazywać na PIT jako koszty, nawet w roku co nie będzie przychodów bo nic sie nie sprzeda ? Jako osoba fizyczna tak samo ??
Tak. Cytat:
6a. W zeznaniu, o którym mowa w ust. 6, podatnik wykazuje koszty
uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 14 oraz ust. 16, także wtedy,
gdy w roku podatkowym nie uzyskał przychodów z odpłatnego zbycia walut
wirtualnych.
Rumcajs pisze: A co z tymi co mają porejestrowane firmy na sam handel krypto ?
Jeśli obejmuje ich PIT to rozliczają to jako przychody z kapitałów pieniężnych, czyli jak nieprowadzący działalności. Na CIT nie wiem. Pytanie co mają zrobić, skoro wpisywali to w KPiR, a teraz okaże się, że nie powinni byli wpisywać. Ale z drugiej strony i tak nie dało się legalnie księgować krypto w KPiR, bo dowody nie spełniają wymogów, nie jest znana druga strona transakcji.
Ostatnio zmieniony piątek, 7 września 2018, 14:56 przez kajetan, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: bl4ck » piątek, 7 września 2018, 12:54

Rumcajs pisze: "zasrany obowiązek" wykazywać zakupy coinów na PIT w poprzednich latach.
Chyba cię popitoliło gdzie ja napisałem coś o wykazywaniu w pit czegoś? ja pisałem że masz dokumentować transakcję na giełdach z wymian i to jest twoim obowiązkiem, będzie to dokumentacja potwierdzająca skąd masz i jak powieliłeś coiny.


Masz jakieś dziury:
Rumcajs pisze: Tylko przy działalności gospodarczej trzeba mieć jakieś papiery, jak sie handluje na giełdzie jako osoba fizyczna to niczego nie musisz trzymać ani liczyć.
ja
Przeczytałem tylko to zdanie i dalej nie czytam powiem ci tylko tyle PIERDO** takie głupoty że głowa mała i dla twojej wiadomości masz zasrany obowiązek trzymać wszystkie papiery dotyczące twoich transakcji przez okres 5 lat (6 lat w praktyce) a możesz sobie być nawet księdzem ...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: Rumcajs » piątek, 7 września 2018, 18:44

@bl4ck,
Bo moje 2 posty do których odpisałeś że trzeba mieć historie transakcji i papierologie były pisane przeze mnie po poście osoby która podawała przykład wyliczenia podatku i kosztów wykazanych na PIT
A że nie cytuje się posta pod postem to go nie zacytowałem jak mu odpisywałem.
Co któryś post jest w kontekście kosztów na PIT a nie stricte dokumentowania transakcji. Stąd moje założenie że jak mi odpisujesz to też myślisz również o kosztach na PIT jak teraz po nowemu ma być, a po staremu właśnie jak kajetan napisał wg US koszt dla osoby fizycznej powstawał w momencie uzyskania przychodu czyli sprzedaży i w tym roku wtedy się go wykazywało aby wyliczyć dochód do opodatkowania a nie w roku zakupu coinów. Więc dla US jak nie było przychodu to nie było również samego kosztu bo to nie miałoby sensu (dla osoby fizycznej)
Więc ok możliwe że nie miałes na myśli o kosztach na PIT bo to ja tak odczytałem, tylko ogólnie historie transakcji.
Poza tym ja pisałem że jak się nie ma udokumentowanych tych transakcji - np ludzie nie mają historii z giełd które znikły bo je zhakowali np. wspomniałem Mintpal i pełno innych na przestrzeni lat - to tylko znaczy że jako osoba fizyczna (bo zawsze to wspominałem że mowie o fizycznej) to nie będzie tylko mogła udowodnić swoich kosztów związanych z zakupami bo nie ma histori transakcji a więc zapłaci podatek od przychodu bo nie miała kosztów.
Pomijając ewentualną kontrolę jeśli ktoś ma nagle kilka milionów i chce je opodatkować to nic nie znaczy.
Osoby fizyczne nie muszą prowadzić żadnych KPIR więc z automatu mają to co im sie chce mieć lub sa w stanie zdobyć jak giełda jakaś zniknie. A jak nie mają to nie odliczą sobie po prostu kosztów i wcześniej by musieli płacić wg skali 18/32% podatku od przychodu.
Ale nie mieli jak to nazwałeś "zasranego obowiązku" prowadzić rejestrów swoich transakcji. I Z TYM SIE NADAL Z TOBĄ NIE ZGADZAM. Wyobraź sobie tysiące gimnazjalistów i studentów co wymieniają jakieś coiny na giełdach bez kont zweryfikowanych KYC lub na DEX'ach i że oni prowadzą jakiekolwiek rejestry tysiecy transakcji jakie im tam się utworzą przez lata. Więc nadal się nie zgadzam że osoby fizyczne miały obowiązki prowadzić rejestry transakcji , jeszcze jak grały botami np to już hardcore jakiś.

Teraz po nowemu to się ma zmienić owszem bo koszty bedzie się jak kajetan napisał wykazywało na PIT w roku zakupu nawet bez sprzedaży/przychodów, po to by móc odliczyć je od przychodów gdy się sprzeda nawet za 3 lata. Ale wtedy państwo będzie wiedziało ile każdy ma coinów i za jakie kwoty, taki samodonos na siebie. I chce się pojechać za granice na wczasy a tu na lotnisku zatrzymują i mówią "poprosimy Exit Tax" lub nici z wyjazdu a my już wyliczyliśmy z pana PITów ile podatku sie należy. O ile to wejdzie że w Polsce będzie osób fizycznych dotyczył bo wg Unii E miało to dotyczyć tylko firm i to nie tych drobnych ale jakis tam próg był 2 mln chyba pln.
Ale nadal nie doczytałem co jeśli ktoś nie ma kosztów bieżących po zmianie przepisów jak to zatwierdzą bo ma koiny kupowane na przestrzeni ostatnich lat. A wymiana krypto-krypto jest obojętna podatkowo teraz to napisali wprost co wcześniej wszyscy "wiedzieli" :)
Więc jak pytałem wcześniej ciekawe co teraz z wszystkimi osobami ktore mają niepełne historie lub nie są w stanie ich zdobyć ze względu na ciągłe zmiany adresów coinów, wymiany na giełdach DEX, potracone konta giełd, pokasowane stare wallety coinów których już się nie posiada itp jesli teraz nie mogą wykazać tego kosztu to zapłacą podatek 19% od przychodu ze sprzedaży. Chyba żeby po wejsciu przepisów sprzedać all coiny za fiaty żeby je "pokazać" US że się ma kasę zapłacić niestety 19% podatku od całości i od razu zaraz odkupić wszystko co się chce (mając w zapasie odłożoną gotówkę na opłacenie tego podatku jeśli się coinow nie zamierza sprzedać tylko są na mid/long). Wtedy kolejne lata możnaby już lecieć tak jak ustawa każe czyli co roku w zależnie od sprzedazy lub zakupów wykazywać przychody i koszty na PIT, wtedy kolejne lata już by były z uwgzlędniueniem poniesionych kosztów i podatek 19% byłby podatkiem dochodowym a nie "ryczałtem" bo od przychodu. Tylko czy tak jest/byłoby prawidłowo ? Tego nie wiem, pytam jak wy myślicie. Lub czy można jechać po nowemu z PIT'ami bez kosztów i samymi przychodami czy faktycznie ktoś się wtedy przyczepi skąd kasa ? Pewnie jak w polsce jak 500 zł to nikogo nie obchodzi jak 5 baniek to się wszystkie 3 literowe służby zlecą i zamkną delikwenta bo na pewno ukradł lub wydilował nawet jak udowodnić nie umieją :)
A jeszcze jak po nowemu krypto-krypto są obojętne podatkowo to znaczy że nie zaliczają się do kosztów i sie ich nie wykazuje jako koszty na PIT to czy to znaczy automatycznie że trzeba prowadzić rejestry transakcji takich wymian ? Ale po co skoro teraz by wynikało że US i PIT interesuje tylko wymiana krypto-fiaty w obie strony. A przy sprzedazy na PIT wykazuje przychód z niej a odejmuje wykazany wcześniej koszt na PIT a np 10 transakcji pomiędzy będących krypto-krypto stanowią czarną dziurę i nikogo nie obchodzą ? Bo samego PIT nie obchodzi że ktoś kupił np 5 BTC a sprzdał 100 Eth bo kolumny sa tylko na kwoty a nie nazwy coinów :D ale przy kontroli takiego PIT pracownik US moze wtedy KAZAĆ udowodnić gdzie jest 5 BTC skoro się sprzedało 100 ETH ?

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 463
Rejestracja: 1 maja 2018
Reputacja: 678
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: Tomasz_Es » sobota, 8 września 2018, 14:00

Ktoś XX postów wyżej twierdził że nie ma info że zamiana krypto-krypto będzie zwolniona z podatku więc podrzucam:

Obecnie:
Rozdział 2
Przychody
Art. 12. 1. Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są
w szczególności:.....................

4. Do przychodów nie zalicza się:
26) wartości otrzymanych przez fundusz inwestycyjny z tytułu wpłat dokonanych w
formie pieniężnej lub papierów wartościowych lub udziałów w spółkach z
ograniczoną odpowiedzialnością, przyjętych w zamian za przydział lub zbycie
uczestnikom funduszu, a w przypadku funduszu z wydzielonymi subfunduszami
– uczestnikom subfunduszu, jednostek uczestnictwa albo certyfikatów
inwestycyjnych.


Będzie:
8) w art. 12
b) w ust. 4:
- w pkt 26 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 27 w brzmieniu:
,,27) wartości waluty wirtualnej otrzymanej w zamian za inną walutę
wirtualną.”,
Ostatnio zmieniony sobota, 8 września 2018, 15:55 przez Tomasz_Es, łącznie zmieniany 3 razy.

Początkujący
Posty: 86
Rejestracja: 7 grudnia 2013
Reputacja: 33
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Zapłacimy niższe podatki za krypto

Postautor: gvesiosz » sobota, 8 września 2018, 14:26

.Co może być dla wielu istotne i rozwiewać pewne kontrowersje opodatkowaniu podatkiem dochodowym nadal będzie podlegała zamiana walut cyfrowych na dane produkty czy usługi, ale zarazem zamiana krypto-krypto jest “obojętna w podatku dochodowym...”.

- to jest ta błędna część, nie wiem czy na forum jest ktoś z tego portalu ale jeżeli tak to go oznaczcie.
No to chyba dobrze comparic napisał skoro do przychodów nie będzie się zaliczało wartości waluty wirtualnej otrzymanej w zamian za inną walutę wirtualną. Jak dla mnie po wejściu ustawy zamiana krypto na krypto stanie się obojętna w podatku dochodowym.

Wydaje mi się ze przekrecikes czytajac artykul slowo obojętne na objęte. tak? ;)

Ponadto :
po ust. 1e dodaje się ust. 1f1h w brzmieniu:
„1f. Przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej rozumie się wymianę waluty
wirtualnej na środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości