Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: Pietaszek » niedziela, 1 lipca 2018, 07:51

@gr0g, w takich sytuacjach to się mówi "nie filozuj". Jak będziesz chciał lodówkę wyłączyć przy użyciu blockchaina, to się podatkami nie przejmuj.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: Mosteque » niedziela, 1 lipca 2018, 07:57

@Pietaszek, trochę nie o to chodzi. Już teraz tworzone są bchainy odpowiedzialna za komunikację między autami. Jak ci się śpieszy, płacisz tokenami innym użytkownikom, żeby pojechali inną trasą. Tamci wtedy dostają tokeny.
Chodzi o tego typu przypadki. Że zarabiasz po prostu używając aplikacji. I jak to wtedy rozliczysz? Tak samo może być z lodówkami i sklepami. Że powstanie program, który coś tam. I rozliczaj potem, co Ci lodówka nabiła.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: gr0g » niedziela, 1 lipca 2018, 08:50

@Pietaszek w tej dyskusji nie chodzi o to, aby wygdybać, na co może urzędnicy przymkną oko, a na co nie. To jest realny problem. Jak komuś przyjdzie po 5 latach rachunek z odsetkami za podatek od ATH tokenu dla telewizora na którym oglądał VOD, to może się zdziwić. Ja np. chciałbym wiedzieć jednoznacznie jak poprawnie rozliczać podatki przy korzystaniu z kryptowalut, a nie jak ich na wpół lub mniej legalnie unikać - w szczególności, gdy prawo podatkowe działa wstecz.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: Mosteque » niedziela, 1 lipca 2018, 09:14

Sam fakt, że człowiek tego nie wie, jest najlepszym dowodem, że to państwo po prostu nie funkcjonuje.

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: Pietaszek » niedziela, 1 lipca 2018, 22:02

@gr0g, @Mosteque,
Panowie, tworzycie problemy. Jeśli będziesz otrzymywał przychody w kryptowalutach albo w puszkach sardynek, to się da łatwo wycenić i opodatkować.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: gr0g » niedziela, 1 lipca 2018, 22:59

@Pietaszek,
Nie tylko jest problem z otrzymywaniem dochodów w kryptowalutach, ale także ze zwykłym ich używaniem. Wypuszczasz token, który odpowiada 1 godzinie Twoich porad prawno-podatkowych. Ja z radością kupuje 10 tokenów po 100zł/godzinę (sztukę). Super, czuje się bezpiecznie, mam zapewnione 10 godzin Twojej pracy, bo akurat tyle potrzebuje czasu doradcy w ciągu roku. W tym czasie zdobywasz kolejnych klientów, a, że jesteś dobry w tym co robisz, kolejne osoby, które chcą skorzystać z Twoich porad, musza już płacić 200zł/token. No i teraz ja, mając rozplanowany biznes i wykupione u Ciebie godziny, nagle za każdym razem, kiedy chce je wykorzystać muszę dodatkowo płacić podatek od dochodu w kwocie 100zł? Ty też musisz dodatkowo się rozliczać? W końcu otrzymałeś z powrotem token warty 200zł (bo chwilowo na giełdzie ktoś podbił cenę). Mi w tym momencie też biznes przestaje się spinać. Jakbym wiedział, że tak będzie, to bym skorzystał z usług innej osoby, bo akurat nie stać mnie na płacenie większej kwoty za tego typu porady - po to zapłaciłem z góry za te 10h, żeby się zabezpieczyć cenowo. Nie mogę też sprzedać Twoich godzin i zmienić "dostawcy" usług, ponieważ mamy już otworzone projekty i wprowadzenie nowej osoby w szczegóły było by zbyt czasochłonne - musiałbym płacić drugi raz za to samo. A teraz zwiększ wahania kursu x5 (jak to ma miejsce w rzeczywistości przy kryptowalutach), to wyjdzie na to, że wszyscy musimy zapłacić podatek większy niż to co wytworzyliśmy i otrzymaliśmy, tylko dlatego, że przez moment był pik na giełdzie. Jak zaczynamy opodatkowywać krypto-krypto, to dzieją się dziwne rzeczy, albo ja czegoś nie rozumiem...
Ostatnio zmieniony niedziela, 1 lipca 2018, 23:21 przez gr0g, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: Pietaszek » niedziela, 1 lipca 2018, 23:20

@gr0g A gdybyś tak zawarł umowę kupna moich usług podatkowych i zapłacił złotówkami za 10 godzin z góry. A po jakimś czasie moje usługi podrożałyby i te 10 godzin byłoby warte 2x tyle. Czy nie byłoby tak, że miałbyś ten sam problem?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: gr0g » niedziela, 1 lipca 2018, 23:23

@Pietaszek, raczej nie miałbym tego problemu, bo byłyby to inne godziny. Nie dałoby się podbić ich ceny na giełdzie przez inne osoby.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: Mosteque » poniedziałek, 2 lipca 2018, 07:05

@Pietaszek, jakoś mi się wydaje, że nie rozumiesz problemu. Gdy wykupię 10 h na zaś za złotówki, to potem nic się podatkowo nie dzieje, nawet jeśli cena jednej godziny wzrośnie 100x.
A w krypto jeśli mam te godziny w formie tokenów, to obecnie zdarzenie podatkowe następuje przy każdym użyciu tokena. U mnie i u usługodawcy.

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: Pietaszek » poniedziałek, 2 lipca 2018, 08:18

@gr0g, @Mosteque,
Panowie, kupując tokeny na usługi płacicie kwotę "X". Prowadzicie przy tym działalność gospodarczą. Załóżmy, że token drożeje do 2x.
Wymieniacie token na usługę, którą ja muszę zafakturować (w PLN). Wywołuje to u Was przychód w kwocie 2x oraz koszt w kwocie 2x. Wszystko jest neutralne podatkowo. Problem może się pojawić wyłącznie u usługodawcy i wyłącznie wtedy, kiedy jedna ze stron jest opodatkowana VAT, a druga nie? Ale i tutaj ponieważ usługodawca może sprzedać na giełdzie token za 200, opodatkowanie jest uzasadnione, usługodawca otrzyma przychód w wysokości 2x większej niż pierwotnie zakładał.

Sam temat jest naprawdę ciekawy i wart wprowadzenia do realnej gospodarki. Powiedzcie mi jaki jest koszt emisji tokenów, tj. przygotowania całej informatycznej otoczki, bez marketingu?

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: Mosteque » poniedziałek, 2 lipca 2018, 08:38

@Pietaszek, aha, ok.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: gr0g » poniedziałek, 2 lipca 2018, 09:05

@Pietaszek, Koszt emisji tokenu to ok. 20-30 zł. Wg tego co piszesz, nie ma podatku od krypto-krypto, bo przychód ze sprzedaży równa się kosztowi z zakupu drugiej kryptowaluty. Problem w tym, że nie wszyscy tak uważają.

Dodano po 16 minutach 14 sekundach:
Najlogiczniej rozliczać się z wpłat i wypłat z giełd. Matematycznie kwota podatku wychodzi taka sama, jeżeli udało by się nie nadpłacić podatku (np. sprzedaje wszystko raz). Każde inne miejsce opodatkowania powoduje wbijanie się w kurs przez co płaci się podatek nie od otrzymanych pieniędzy tylko od umownego kursu - niekoniecznie możliwego do osiągnięcia (sprzedaż wpływa na kurs, nie da się sprzedać po średniej, ani nawet po cenie buy, bo zazwyczaj leży tam tylko mały kawałeczek, dodatkowo ktoś nic nie znaczącym wolumenem może podbić cenę wszystkim innym - zazwyczaj tak się dzieje).

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: kajetan » poniedziałek, 2 lipca 2018, 11:17

gr0g pisze: Wg tego co piszesz, nie ma podatku od krypto-krypto, bo przychód ze sprzedaży równa się kosztowi z zakupu drugiej kryptowaluty. Problem w tym, że nie wszyscy tak uważają.
Przy osobach fizycznych krypto-krypto wywołuje podatek, bo koszt z tego barteru można będzie uwzględnić dopiero gdy się sprzeda drugą kryptowalutę, czyli np. w następnym roku podatkowym. I to też przy założeniu że w ogóle da się ten koszt odliczyć w innym roku podatkowym, bo prawnicy nie są tu zgodni.
Przy firmach krypto-krypto się równoważy, też przy założeniu że w ogóle mogą odliczyć ten koszt, kiedy jego zaksięgowanie w KPiR jest nielegalne.
gr0g pisze: Najlogiczniej rozliczać się z wpłat i wypłat z giełd. Matematycznie kwota podatku wychodzi taka sama
Tylko, jeśli na początku i na końcu roku nie posiadasz żadnej kryptowaluty.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: gr0g » poniedziałek, 2 lipca 2018, 11:35

kajetan pisze: Przy firmach krypto-krypto się równoważy, też przy założeniu że w ogóle mogą odliczyć ten koszt, kiedy jego zaksięgowanie w KPiR jest nielegalne.
Jest to pewne? można gdzieś to potwierdzić na 100%? Podobno na koniec roku trzeba zrobić remanent i jeżeli wartość coinów do złotówki się zwiekszyła, to od różnicy należy zapłacić podatek - więc wychodzi na to samo.

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: Pietaszek » poniedziałek, 2 lipca 2018, 11:46

gr0g pisze: @Pietaszek, Koszt emisji tokenu to ok. 20-30 zł. Wg tego co piszesz, nie ma podatku od krypto-krypto, bo przychód ze sprzedaży równa się kosztowi z zakupu drugiej kryptowaluty. Problem w tym, że nie wszyscy tak uważają.
To wszystko jest łatwiejsze do zrozumienia, kiedy ogarniesz tzw. zasadę współmierności. Ona jest w podatkach bardzo ważna i powoduje spore problemu ludziom, ponieważ nie jest intuicyjna.

Na tym póki co zakończę, ponieważ jeśli masz księgową, to powinna Ci to sprawnie i ładnie wytłumaczyć.
Najlogiczniej rozliczać się z wpłat i wypłat z giełd. Matematycznie kwota podatku wychodzi taka sama, jeżeli udało by się nie nadpłacić podatku (np. sprzedaje wszystko raz). Każde inne miejsce opodatkowania powoduje wbijanie się w kurs przez co płaci się podatek nie od otrzymanych pieniędzy tylko od umownego kursu - niekoniecznie możliwego do osiągnięcia (sprzedaż wpływa na kurs, nie da się sprzedać po średniej, ani nawet po cenie buy, bo zazwyczaj leży tam tylko mały kawałeczek, dodatkowo ktoś nic nie znaczącym wolumenem może podbić cenę wszystkim innym - zazwyczaj tak się dzieje).
Ja tak zrobiłem, ponieważ nie mam wszystkich transakcji i z krypto rozliczam się jako osoba prywatna. Jeśli prowadzisz działalność to ten sposób jest niedopuszczalny.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: kajetan » poniedziałek, 2 lipca 2018, 12:18

gr0g pisze: Jest to pewne? można gdzieś to potwierdzić na 100%? Podobno na koniec roku trzeba zrobić remanent i jeżeli wartość coinów do złotówki się zwiekszyła, to od różnicy należy zapłacić podatek - więc wychodzi na to samo.
Masz rację, spis z natury odlicza się od kosztów z danego roku a dolicza do kosztów z kolejnego.
Czyli w efekcie przepisuje to koszty zakupu krypto na następny rok i na następny, aż nie zostanie ono sprzedane.

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: Pietaszek » poniedziałek, 2 lipca 2018, 17:59

To nie jest tak, jak piszesz @kajetan. Coiny ewidencjonujesz w cenach nabycia jednak nie wyższych niż ceny sprzedaży netto.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości