Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: devega » sobota, 23 czerwca 2018, 14:56

Barragol pisze: dobre pytanie, mozna sprobowac udowodnic ze spekulowanie na wartosci to nie jest czynnosc zarobkowa, bo nie ma domniemania ze ta czynnosc jest w stanie przynosic ciagIe i przewidywaIne zyski, tak samo jak czesta gra w totoIotka to nie jest dziaIaInosc gospodarcza
Monopol na hazard ma Państwo, więc nie szedłbym w tym kierunku...

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: Pietaszek » niedziela, 24 czerwca 2018, 02:02

gr0g pisze:
Pietaszek pisze: Wiem co pisze. Zakup a koszty to są dwie różne sprawy. Na pierwszy rzut oka widać, że kombinujesz jak tu sobie zaliczyć do kosztów najdrożej kupione BTC. Zrobisz jak zechcesz.
Jest to oczywiste, że zazwyczaj podatkowo najkorzystniej jest używać najdroższych monet - w końcu się za nie zapłaciło. Jest jakiś przepis, który zakazuje takich operacji? Dlaczego miałby ktoś nadpłacać podatek? Wprowadzanie braku możliwości sprzedania nabytych przez siebie kryptowalut w praktyce oznacza zablokowanie ich używania. Przecież to logiczne, że podatki są brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji - ważne, aby były spójne i jasne dla wszystkich.
Napiszę ostatni raz. Jeśli chcesz prowadzić wycenę remanentu metodą szczegółowej identyfikacji, możesz zostać poproszony o przedstawienie ewidencji umożliwiającej szczegółową identyfikację. Jeśli trzymasz BTC z kilku zakupów na jednym adresie, to ta metoda może zostać zakwestionowana, ponieważ szczegółowej identyfikacji nie umożliwia. Argumentujesz trochę jak cwaniak, któremu się wydaje, że trzeba go przekonać, żeby mu zrobić domiar podatku.

Masz tu sposób zaliczenia do kosztów kupionych za drogo BTC:
§ 29. 1. Podatnik jest obowiązany wycenić materiały i towary handlowe obj´te spisem z natury według
cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe
od cen zakupu lub nabycia...

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: gr0g » niedziela, 24 czerwca 2018, 12:54

Pietaszek pisze: Napiszę ostatni raz. Jeśli chcesz prowadzić wycenę remanentu metodą szczegółowej identyfikacji, możesz zostać poproszony o przedstawienie ewidencji umożliwiającej szczegółową identyfikację.
Ok, więc czym w takim razie jest ewidencja umożliwiająca szczegółową identyfikacje? Dzielenie monet na adresy w blockchanie wystarczy? Może prowadzenie własnej dokumentacji jest wymagane? Co jest ważniejsze?
Pietaszek pisze:Jeśli trzymasz BTC z kilku zakupów na jednym adresie, to ta metoda może zostać zakwestionowana, ponieważ szczegółowej identyfikacji nie umożliwia.
To są twoje domysły czy w rzeczywistości urzędnicy mają zamiar utrudniać i to kwestionować?
Czasami wymieszanie monet z różnymi cenami zakupu się zdarza. Co wtedy?
Stosować FIFO, LIFO lub średnią ważoną?
Czy metodę wyceny rozchodu materiałów stosuje się dla każdego adresu/magazynu osobno?
Czy każdy "magazyn" może mieć ustalony własny sposób wyceny?
Czy przelewy pomiędzy adresami mają wpływ na kolejkę kosztów? (Czy można przelewem "odkryć" sobie odpowiednie monety jak w tali kart)
Czy przesunięcie magazynowe wystarczy dokonać w ewidencji księgowej, czy również trzeba je odzwierciedlać w fizycznym ruchu (blockchain).
Kiedy się ustala i jak często można zmieniać sposób wyceny rozchodu?
Pietaszek pisze:Argumentujesz trochę jak cwaniak, któremu się wydaje, że trzeba go przekonać, żeby mu zrobić domiar podatku.
Domiar już został nałożony na wszystkich handlujących krypto-krypto. Próbuje ustalić zasady gry.
Pietaszek pisze: Masz tu sposób zaliczenia do kosztów kupionych za drogo BTC:
§ 29. 1. Podatnik jest obowiązany wycenić materiały i towary handlowe obj´te spisem z natury według
cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe
od cen zakupu lub nabycia...
To ciekawe. Czyli jeżeli na koniec roku posiadało się monety z cenami zakupu wyższymi od rynkowych (cen z dnia 31.12) to można ich wartość obniżyć do tych cen i tym samym zmniejszyć dochód do opodatkowania?

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: Pietaszek » niedziela, 24 czerwca 2018, 19:51

Wreszcie załapałeś. Można obniżyć cenę. A teraz szybko na pytania bo mecz.

Zasady gry są takie, że MF prowadzi cichą wojnę z użytkownikami krypto. Jak wygrają następne wybory to zrobią krwawe żniwa, na razie rozpaczliwe ryki zarzynanych baranów mogą im zaszkodzić. Nie ma co liczyć na Suszka z BitBay bo ten niezbyt rozgarnięty człowiek zrobił fikcyjną przeprowadzkę do Dubaju i w Polsce czeka go więzienie jeśli zacznie podskakiwać.

Dzielenie na adresy w blockchain powinno wystarczyć.
Nie ma szczegółowej definicji ewidencji wystarczającej do szczegółowej identyfikacji.
Nie wiem jakie zamiary będzie miała Zosia urzędniczka, która weźmie do ręki Twoją sprawę, będąc na Twoim miejscu wolałbym ograniczyć dowolność decyzji urzędnika.
Metodę wyceny stosujesz do wszystkich towarów w sposób ciągły, nie możesz jej modyfikować częściej niż na 31 grudnia. Wszystkie magazyny powinny mieć jeden sposób wyceny.
W KPiR nie ewidencjonujesz ruchu magazynowego, po prostu wyceniasz spis z natur uwzględniając przyjętą metodę.
Odpowiadając na Twoje pytania bazuję na swoim nastoletnim doświadczeniu w obsłudze podmiotów gospodarczych.

Pozdrawiam

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: dingo » niedziela, 24 czerwca 2018, 21:04

I co mówi ci twoje wieloletnie doświadczenie? Płacić ten haracz w wysokości 18-100+% i płaszczyć się licząc że nikt nie zakwestionuje rozliczeń? Czy jakieś lepsze opcje? Wozić PCC taczkami? Prowadzić księgi handlowe(samemu bo nikt nie chce się tego podjąć)?

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: Pietaszek » niedziela, 24 czerwca 2018, 22:36

@dingo ja zrobiłem tak. Złożyłem PIT na cały dochód z krypto ale obliczyłem go według wpłat i wypłat bankowych, a nie wg transakcji z giełd. Nie mam transakcji "bo giełdy popadały" i nic nie poradzę, liczę jak umiem, zabijcie mnie. Najwyżej mi doszacują drugie tyle i zapłacę, mam na to rezerwę. Jak mnie zapytają jak obliczyłem sprzedaż i zakupy, to będę się musiał "powołać na czynność cywilnoprawną" i wtedy mi przywalą PCC ale na kwotę operacji bankowych, a nie kwotę wszystkich wykonanych transakcji na wszystkich rynkach. Na tyle też mnie stać.

Od jakiegoś czasu ograniczyłem liczbę transakcji do minimum i omijam łukiem polskie giełdy. Jeśli się jeszcze podejmę arbitrażu, to tylko na Sp. z o.o. da się koszty zamknąć w 300 PLN netto miesięcznie, mało to może nie jest ale nie majątek. Tymczasem jak się zacznie kampania wyborcza należałoby zrobić szum w mediach na temat przygotowań MF do skubania nas z kasy bo tylko wtedy wymusimy korzystne rozwiązania, inaczej będzie nieszczęście.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: gr0g » środa, 27 czerwca 2018, 17:11

Pietaszek pisze: Najwyżej mi doszacują drugie tyle
Masz na myśli 75% od nieujawnionych źródeł przychodu? Nie uważasz, że potem będzie się to ciągnąć przy każdej sprzedaży? I w końcu będzie trzeba pokazać listę transakcji, bo kurs sprawi, że taniej będzie zapłacić karę od kwoty zaległego podatku? A może doszacują karę tak, żeby nikt na tym nie zarobił? Jest różnica pomiędzy nie chcę, a nie mogę pokazać listy transakcji?

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: Pietaszek » środa, 27 czerwca 2018, 18:54

@gr0g, Sankcja 75% grozi w sytuacji kiedy masz pieniądze, a nie jesteś w stanie wytłumaczyć skąd je masz. Ideą tego przepisu jest konfiskata brudnych pieniędzy w sytuacji, kiedy absztyfikant zarobił i nie dał się złapać. Gdybyś miał górę kasy z BTC i kupił sobie Pałac Kultury, a nie potrafiłbyś udowodnić pochodzenia tych pieniędzy, to wtedy miałbyś rzeczywiście kłopot z 75% sankcją.

W sytuacji gdybyś zaniżył dochód z krypto, US naliczy stawkę podatku wg skali podatkowej.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: gr0g » czwartek, 28 czerwca 2018, 12:29

@Pietaszek, czy rozliczając się tylko z przelewów (nie chcesz się wytłumaczyć skąd/za co je otrzymałeś nie udostępniając logów z giełd) nie tworzy się przypadkiem taka sytuacja - masz pieniądze na koncie, ale nie wiadomo skąd pochodzą? I do momentu, aż się nie wytłumaczysz, każda wypłata będzie obłożona podatkiem 75%? Chyba nie ma znaczenia czy chcesz kupić sobie za te pieniądze Pałac Kultury czy używanego Golfa?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: adam1226 » czwartek, 28 czerwca 2018, 15:16

Zalozmy ze mam sklep.
Zalozmy ze chcialbym przyjmowac płatność w krypto. Jak to rozwiązać?
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: kajetan » czwartek, 28 czerwca 2018, 18:37

adam1226 pisze: Zalozmy ze mam sklep.
Zalozmy ze chcialbym przyjmowac płatność w krypto. Jak to rozwiązać?
Skorzystać z firmy, z którą podpiszesz umowę i która będzie płacić ci w złotówkach, biorąc na siebie ryzyko prawne sprzedawania krypto w ramach działalności.
http://bitcoin.pl/poradniki/ecommerce/4 ... jak-zaczac
A bezpośrednio to może przez pełną księgowość, ale IMHO raczej nie warto się w to bawić. Za duże ryzyko w Polsce.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: adam1226 » piątek, 29 czerwca 2018, 00:10

@kajetan, nie.
bezposrednio i koniec.

na poczatek samo przyjmowanie krypto w celu akumulacji - bez koniecznosci wymiany na fiat
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: kajetan » piątek, 29 czerwca 2018, 01:00

adam1226 pisze: @kajetan, nie.
bezposrednio i koniec.

na poczatek samo przyjmowanie krypto w celu akumulacji - bez koniecznosci wymiany na fiat
No to teoretycznie dokonujesz transakcji barteru. Ale przy barterze obydwie strony powinny wystawić fakturę, a tu klient indywidualny faktury za sprzedawane Tobie krypto nie wystawi. Co może powodować komplikacje, bo nie zaliczysz tego w koszty: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Barter ... 97748.html
W efekcie płacisz podatek dwa razy - raz od sprzedaży przez sklep i drugi raz kiedyś od całego przychodu przy sprzedaży krypto.

Dodatkowo może być konieczna kasa fiskalna - przy sprzedaży wysyłkowej jest zwolnienie, ale tylko gdy się otrzymuje płatności od klientów pocztą, na rachunek bankowy lub na rachunek w SKOK.

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: Pietaszek » piątek, 29 czerwca 2018, 07:37

adam1226 pisze: @kajetan, nie.
bezposrednio i koniec.

na poczatek samo przyjmowanie krypto w celu akumulacji - bez koniecznosci wymiany na fiat
Wszystko da się zrobić. Ale widzisz, jak mnie ktoś pyta jak prawidłowo rozliczyć podatki u złodziei z MF, to ja wtedy pro bono działam. A jak chcesz zarobić, to już ni na forum.

Dodano po 2 minutach 49 sekundach:
gr0g pisze: @Pietaszek, czy rozliczając się tylko z przelewów (nie chcesz się wytłumaczyć skąd/za co je otrzymałeś nie udostępniając logów z giełd) nie tworzy się przypadkiem taka sytuacja - masz pieniądze na koncie, ale nie wiadomo skąd pochodzą? I do momentu, aż się nie wytłumaczysz, każda wypłata będzie obłożona podatkiem 75%? Chyba nie ma znaczenia czy chcesz kupić sobie za te pieniądze Pałac Kultury czy używanego Golfa?
No przecież wiadomo, że kasę otrzymałem z giełd, na które wcześniej pieniądze wpłacałem. Dysproporcja wpłat i wypłat nie jest jakaś porażająca. Nie ma obawy. Poza tym, o źródło dochodu na używanego golfa pewnie nikt nie zapyta, a o Pałac Kultury to raczej na pewno tak.

BTW. Jakbyś kiedyś kupował Pałac Kultury to weź zrównaj z ziemią to postalinowskie dziadostwo.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: adam1226 » piątek, 29 czerwca 2018, 09:14

@Pietaszek, a gdybym powiedzial, ze płatności w krypto przyjmowalbym po kosztach?
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: gr0g » piątek, 29 czerwca 2018, 17:11

Między sprzedażą usługi za kryptowaluty, a ich użyciem (sprzedażą kryptowalut), może minąć dużo czasu. Kurs jest zmienny. Część usług, może działać w sposób pasywny. np. otrzymany napiwek podczas hossy, może spowodować, że osoba, która go otrzymała, będzie musiała jeszcze do niego dopłacać, jeżeli w odpowiednim momencie nie zorientuje się, że musi uregulować podatek od kursu z momentu otrzymania napiwku/zapłaty. To nie może tak działać, że mając realną stratę, trzeba zapłacić podatek od hipotetycznego kursu :/ Co jak komuś nie uda się sprzedać kryptowalut wg kursu z coinmarketcap z dnia ich otrzymania? Nie chce się nawet zastanawiać co się stanie, gdy wynagrodzenie będzie większe niż płynność giełdy na danym rynku (całkiem realne, gdy przyjmujemy płatności w jakiś altach)?

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: Pietaszek » sobota, 30 czerwca 2018, 00:30

adam1226 pisze: @Pietaszek, a gdybym powiedzial, ze płatności w krypto przyjmowalbym po kosztach?
A gdybym powiedział, że znam gotowy schemat postępowania w przypadku płatności w krypto tylko nie widzę powodu, dla którego miałbym się wychylać z wiedzą?

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: ikswodnal » sobota, 30 czerwca 2018, 09:05

Pietaszek pisze: znam gotowy schemat postępowania w przypadku płatności w krypto tylko nie widzę powodu
W nowoczesnym świecie - wiedza tajemna (z czasów faraonów egipskich), czy nawet z nowszego rozpasania przepisów patentowych - współczesnemu człowiekowi nie przystoi.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: adam1226 » sobota, 30 czerwca 2018, 10:28

@Pietaszek, jasne można sprzedawac na sprzedaży patentow, ale można tez kupić trochę coinow a potem wspierać ich adaptacje ;)
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: gr0g » sobota, 30 czerwca 2018, 19:33

Otworzenie node lightning network niesie za sobą jakieś skutki podatkowe?

Dodano po 7 minutach 33 sekundach:
Jeżeli zostaną rozliczenia krypto-krypto to rozumiem, że ministerstwo finansów i urzędy skarbowe pakują się w sytuacje, w której będą musiały "obsługiwać" wszystkie blockchainy i sidechainy? Łącznie z tym, że będą rozliczać telewizory i lodówki, bo może w momencie użycia tokenu przez urządzenie, jego wartość na giełdzie wzrosła i użytkownik osiągnął w ten sposób dochód?
Obrazek

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości